ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2017
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    OCT-2017
    2+1(soacra) ADULȚI

Mâncare foarte bună [Restaurant Casa Ţărănească]

Am făcut un obicei de a servi masa la acest restaurant din Buşteni.

Prima dată am mâncat aici anul trecut, nu ştiam nimic despre el, l-am văzut la marginea parcului din stânga primăriei, am văzut că avea mese afară şi am zis să încercăm.

Lume multă, cu greu am găsit o masă. Ne-au fost aduse meniurile de un ospătar care se ocupa de 6-7 mese. Am bănuit că o să dureze ceva până o sa mâncăm şi nu ne-am înşelat.

Eram 4 persoane, 3 au comandat ciorbă de peşte si chefal la grătar iar eu mai cu moţ, ciorbă de văcuţă şi tochitură dobrogeană cu mămăliguţă.

După 20-25 minute ne-a venit comanda, eu fiind mare amator de ciorbă de văcuţă am fost superîncântat de frăgezimea cărnii. Tochitura a fost şi ea foarte bună, la fel de bune au fost şi ciorbele de peşte.

Dealtfel am văzut că restaurantul are în meniu multe feluri din peşte, chiar oferte zilnice de combinaţii cu preţuri mai mici.

Acum doua săptămâni trecând prin Buşteni cu treabă, ne-am oprit să mâncăm tot aici. De data asta în interior, afară fiind destul de răcoare.

Foarte plăcut la interior, multe mese, cred că vreo 12, frumos aranjate, pereţii fiind împodobiţi cu ştergare, străchini sau piei de animale. Cu siguranţă de aici vine şi numele de Casa Ţărănească. De aici şi din faptul că în meniu erau mâncăruri de-ale noastre, neaoşe.

Erau ocupate 3 mese, la fel, un singur ospătar. Dacă ar fi fost toate ocupate… nu stiu cum s-ar fi descurcat acesta.

Am comandat saramura de crap pentru nevastă şi ciorbă de văcuţă şi tochitură dobrogeană pentru mine. Soţia a fost de-a dreptul încântată de saramură, ospătarul aducându-i ardei iute crud, murat şi într-o cănuţă, zeamă din sticla sau borcanul unde stăteau ardeii muraţi.

Eu am primit aceeaşi ciorbă cu carne fragedă şi tochitura pe care o ştiam de acum un an.

Prin urmare weekendul trecut am venit din nou în 2 zile să mâncăm aici.

Nouă cînd ne place ceva într-un restaurant, aia comandăm, poate dacă am fi venit de mai multe ori am mai fi comandat şi altceva. Acum eram singuri în prima zi şi cu încă o masă ocupată in cea ce-a doua.

Acelaşi ospătar (unicul), ne-a ţinut minte, bineînţeles că a venit tot cu ardei iute de toate felurile, inclusive zeama cu bucăţi de ardei.

Soţia s-a dedulcit la vin fiert, bun pe ploaia de afară, iar soacra s-a frecat bucuroasă pe burtă după saramurile mâncate în cele 2 zile. Că doar am venit special de la Predeal să servim masa aici.

Nouă ne-a plăcut aici, restaurantul e luminos, au o plasmă pe perete dată pe un program de muzică, care se aude atât cât trebuie. Bineînţeles recomandăm ciorba de văcuţă, saramura de crap şi tochitura dobrogeană.

În plin sezon poate fi o problemă cu rapiditatea servirii, aşa că dacă aveţi timp să aşteptaţi, cred eu că n-o să vă pară rău.

Trimis de marius gaudi* in 15.10.17 16:40:15
    Validat / Publicat: 15.10.17 19:05:08
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 5893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Restaurantul văzut din parcul primăriei.

Zoazore
    [15.10.17 20:09:10]

@marius gaudi: Să vă fie de bine, să fiți sănătoși și să mai veniți aici!

Adevărul e că dacă-mi place și mie ceva, tot ca voi: iau la greu acel produs!

De ce n-ai nici o poză votabilă? Le-ai luat de pe net?

Yersinia Pestis
    [16.10.17 16:52:36]

La un review despre mâncare nu puteam să acord decât SB!

[22.10.17 15:33:17]

@marius gaudi: Auu ce doare acum inainte de masa de pranz, insa sper sa supravietuiesc. Mi-a placut si sper sa si incerc locul.

Felicitari, votat cu mare drag.

danaeldreny*
    [04.12.17 19:29:27]

”ciorbă de văcuţă şi tochitură dobrogeană cu mămăliguţă” cu adevărat tradițional românesc, da, pare că de asta îi spune tradițional românesc.

Tochitura arată foarte bine

Atenția la detalii contează mult, de aia-i așa aglomerat, inspirat să aducă la masă și ceva de dres ciorba

Dacă-i pe lângă parcul de la Primărie, e ușor de găsit. O să merg.

danaeldreny*, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bușteni?: