ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2017
ÎNSCRIS: 20.02.12
SEP-2017

Paradise Blue - Cel mai nou hotel din Albena

Am ajuns la mare cu un pas înaintea toamnei, în ultimele zile însorite de septembrie pe care vara le-a oferit în dar turiştilor întârziaţi pe plajele Mării Negre. Deja tradiţionala vacanţă de septembrie pe care o petrecem de mulţi ani la mare împreună cu fiul nostru şi bunicii s-a lăsat anul acesta cam mult aşteptată... Am plecat la mare pe 17 septembrie, ne-am întors acasă pe 23 septembrie. Ne-am bucurat de vremea frumoasă cu soare blând şi apă caldă-caldă... am revenit la Bucureşti bronzaţi şi odihniţi, la braţ cu Toamna care ne-a şoptit discret că vremea vacanţelor a cam trecut şi ar fi cazul să punem costumele de baie în dulap şi să burduşim cămările cu gem, zacuscă şi murături.

Credeţi că a fost uşor să găsesc hotelul potrivit? Nici vorbă! N-am avut nimic aranjat din timp pentru că a fost destul de greu să armonizăm programul celor cinci membri ai familiei noastre. Bunicii s-au întors de la ţară mai târziu ca de obicei, tânărul este desigur ocupat... Am fost convinsă că toate hotelurile din Albena vor avea superoferte de final de sezon. Ei bine, n-a fost aşa! Mare surpriză... nici vorbă de oferte, mai mult de-atât, niciunul dintre hotelurile care mă interesau nu aveau camere libere. Kaliakra, Gergana, Ralitsa Superior, Flamingo Grand, chiar şi Lagunele erau pline ochi. Ne-am intins antenele spre Nisipurile de Aur dar am constatat cu mirare că hotelurile bune au camere libere dar tarife cam piperate pentru a doua parte a lunii septembrie.

Ce aveam de ales în Albena: Slavuna, Mura, Nona, Elitsa cu all inclusive sau noul hotel de cinci stele inaugurat în luna iulie a acestui an, Paradise Blue, cu demipensiune. De Rusalii am fost împreună cu soţul meu la Slavuna, ieftin şi bunicel, noi ne-am simţit bine acolo şi nu ne-ar fi deranjat să revenim. Bunicul e pe aceeaşi lungime de undă cu noi dar sunt convinsă că o vacanţa la Slavuna n-ar fi deloc pe placul nepotului şi bunicii, mai pretenţioşi din fire. Pentru ca toată familia să fie mulţumită, am rezervat o cameră dublă de lux cu vedere la mare şi un apartament de două camere cu vedere la parc la Paradisul Albastru din Albena.

Paradise Blue, se află chiar în centrul Albenei, între hotelul Amelia şi bazar, fiind despărţit de plajă doar de faleză. Noul hotel este construit în trepte, în stilul vechilor hoteluri ale Albenei, cu toate dotările pe care le presupun cele cinci stele afişate la loc de cinste. O parte din camerele de la parter au propria piscină în care se intră direct de pe terasa camerei. Toamna trecută a început renovarea bătrânului hotel Durostor care a devenit o aripă a noului Paradise Blue. La început de iunie se lucra de zor, zona centrală a staţiunii având aspectul deloc plăcut al unui şantier în plină desfăşurare. În septembrie am găsit un hotel splendid cu 238 de camere şi apartamente, restaurante şi baruri, sală de conferinţe cu 500 de locuri, centru Spa&Welness modern, piscine exterioare cu topogane, spaţii verzi impecabil îngrijite, locuri de joacă pentru copii... deci se poate, în mai puţin de zece luni!

Intrarea principală este peste drum de hotelul Oasis, chiar la capătul aleii cu suveniruri.Maşinile pot fi lăsate în faţa hotelului sau în parcarea subterană. La parter se află recepţia, lobby-barul, restaurantul a-la-carte, un magazin cu bijuterii scumpe şi mai multe zone cu canapele şi fotolii destinate discuţiilor sau relaxării. Aerisit, spaţios, luminos, amenajat modern... de cum am intrat în hotel am remarcat nuanţele de albastru care colorează o vacanţă fără griji! Rafturi cu cărţi în mai multe limbi inclusiv română sunt la dispoziţia turiştilor, fără restricţii. Nu te opreşte nimeni să pleci cu o carte în cameră, la piscină sau la plajă. Se ştie că bulgarii sunt mândri că se trag dim marele neam al tracilor şi pun în valoare, adesea mai bine decât noi, descoperirile arheologice care atestă apartenenţa lor la această civilizaţie a lumii antice. Copii ale pieselor ce alcătuiesc cele mai importante tezaure tracice descoperite pe teritoriul Bulgariei sunt expuse la loc de cinste în spaţiul generos de la parterul hotelului.

Am ajuns la hotel în jurul orei 13,30 şi am primit imediat camera şi apartamentul pe care le rezervasem. Tinerii de la recepţie, eleganţi şi politicoşi, vorbesc foarte bine limba engleză. Clasica recepţie întâlnită în cele mai multe hoteluri este înlocuită la Paradise Blue cu birouri în genul celor de la bănci. Am primit cartelele de acces în camere împreună cu cupoanele pentru prosoapele de plajă dar şi o mulţime de informaţii despre hotel, programul restaurantelor şi barurilor, centrul Spa şi alte servicii oferite turiştilor. În rând cu birourile destinate recepţiei se află biroul de schimb valutar. Există şi bancomat, amplasat lângă magazinul de bijuterii, în interiorul hotelului.

Cele şase lifturi rapide, moderne şi spaţioase, sunt suficiente după părerea mea chiar şi în plin sezon. Pentru a ajunge în camere şi la Spa turiştii au la dispoziţe patru lifturi în timp ce alte două lifturi sunt destinate aripii de hotel în care se află parcarea subterană, sala de conferinţe, restaurantul cu terasă folosit pentru micul dejun şi cina bufet-suedez precum şi clubul de noapte care va fi deschis începând cu anul viitor. Foarte multe lămuriri am primit pe parcursul sejurului nostru de la tânărul care ne-a preluat bagajele de la maşină şi ne-a condus în camere.

Camera şi apartamentul în care am locuit timp de şapte zile s-au aflat la etajul 6 al hotelului (5 ţinând cont că în Bulgaria parterul este considerat etajul 1 al clădirii). Am„inspectat” întâi apartamentul rezervat pentru bunici şi nepot. Apartamentele cu vedere la parc nu sunt mari, este posibil ca cele cu vedere la mare să fie mai spaţioase dar sunt mai scumpe. Sunt potrivite pentru trei adulţi sau pentru familiile cu copii.

De pe holul hotelului, mochetat şi bine luminat, se intră direct în micul living al apartamentului. La intrare, pe partea stângă se află baia şi pe dreapta se află o mică toaletă „de urgenţă”, dotată cu wc şi o chiuvetă minusculă. Foarte utilă această toaletă dar ar fi fost mult mai bine să aibă intrarea direct din dormitorul apartamentului. Baia, foarte spaţioasă, are atât cadă cât şi duş, toaletă şi două chiuvete. Nu lipseşte absolut nimic din baie: uscător de păr pe care-l găsiţi într-unul din sertarele de sub chiuvetă, oglindă de machiaj, cântar de baie, calorifer portprosop electric pentru zilele reci... chiar şi televizor la care poţi privi în timp ce faci baie în cadă! În baie aşteptau câte două prosoape de baie albe din bumbac pentru fiecare persoană cazată în apartament, hârtie igienică, săpun natural cu petale de flori în compoziţie, flacoane cu şampon, gel de duş, loţiune de corp şi sare de baie, o periuţă şi o pastă mică de dinţi, un aparat de bărbierit şi spumă de ras. Dacă flacoanele cu cosmetice mi-au ieşit la număr, la periuţă şi ustensile de bărbierit m-am cam încurcat... Aveam tot ce trebuie de acasă dar cum să pui o periuţă la trei oameni, mai bine nu pui!

În living se află o canapea extensibilă care se transformă la nevoie într-un pat destul de confortabil pentru doi adulţi, un birou cu scaun pentru calculator de foarte bună calitate, o măsuţă ovală şi minibarul gol care răceşte bine şi nu face zgomot. Deasupra minibarului sunt aşezate cana fierbător, espressorul de cafea, ceşcuţe, farfurioare, linguriţă, pahare, pliculeţe cu ness, ceai şi zahăr, pastile cu cafea şi ceai pentru espressor.

După ce camerista a întins canapeaua am constatat că în living a rămas foarte puţin spaţiu liber. Un copil sau un adult mai scund ar putea dormi comod fără a întinde canapeaua dar cum în living au dormit bunicii, a fost necesară această manevră, cu riscul de a ne lovi de mobilierul din cameră.

Nepotul s-a instalat, potrivit bunului său obicei, în patul imens din dormitor cu saltea excelentă şi vreo trei tipuri de perne, la alegere. Aşternuturile sunt şi ele de bună calitate... se doarme foarte bine în paturile de la Paradise Blue! O latură a camerei este ocupată de dulapul încăpător cu multe compartimente, destul de mare pentru o familie plecată în vacanţă. În dulap se află seiful, masa şi fierul de călcat, halate de baie din frotir alb,multe umeraşe, perne şi pilotă pentru canapeaua din living, trusă de cusut, perie pentru încălţăminte. Un fotoliu modern şi un suport solid pentru bagaje completează mobilierul dormitorului.

Dormitorul este mochetat în întregime în timp ce podeaua livingului este acoperită parţial cu mochetă, zona de la intrarea în apartament fiind pardosită cu gresie care imită parchetul. Sunt foarte multe prize în ambele încăperi şi suficiente corpuri de iluminat. În dormitor mi-au atras atenţia cele patru veioze moderne şi eficiente, două cu braţ mobil pentru citit şi alte două mai mult de decor, sub formă de colivii, care care atârnă din tavan.

Putem avea răcoare în apartament sau căldură în zilele reci după bunul plac, panoul individual pentru reglarea temperaturii fiind la dispoziţia turiştilor. Internetul wireless gratuit funcţionează ireproşabil în camere. În ambele camere ale apartamentului sunt montate pe perete televizoare moderne, cu diagonală mare dar cu un singur post românesc, ProTV Internaţional.

Apartamentul dispune de un balcon mare, terasă în toată regula, cu vedere spre strada principală a Albenei, spre hotelul Oasis şi spre noua scară rulantă ce face legătura între centrul staţiunii şi hotelurile din zona înaltă, împădurită (Orhideea, Magnolia, Com). Pe balconul dotat cu măsuţă, două scaune şi uscător de rufe pliant fixat în perete se poate ieşi atât din living cât şi din dormitorul apartamentului.

Când am făcut rezervarea mi s-a spus că pot alege în locul camerei duble de lux cu vedere la mare un apartament de două camere cu vedere la parc. Pentru două persoane, apartamentul era mai ieftin decât camera dublă! Am fost convinsă că este o greşeală la mijloc dar oricum nu mă interesa oferta... de câte ori este posibil, aleg o cameră cu vedere la mare. După ce i-am instalat pe bunici şi nepot, am pornit spre camera noastră, aflată pe acelaşi palier. Dacă în cazul apartamentului am fost mulţumiţi de condiţiile oferite dar nu ni s-a părut nimic excepţional având în vedere cele cinci stele ale hotelului, camera dublă de lux cu vedere la mare ne-a lăsat fără cuvinte! Am înţeles într-o clipă de ce este mai scumpă decât un apartament cu vedere la parc, e drept că am avut noroc primind o cameră la etaj superior. Camerele duble de lux sunt situate în corpul central a hotelului, în cele două corpuri laterale se află camere duble standard, mai mici ca dimensiune şi cu vedere parţială spre mare.

Camerele duble de lux sunt foarte mari, seamănă într-o oarecare măsură cu camerele de la Kaliakra Superior. Oferă condiţii excelente pentru familiile cu un copil sau doi, chiar pentru trei adulţi care acceptă să împartă aceeaşi cameră. În camera dublă de lux am regăsit cam tot mobilierul din apartament, puţin diferit ca design :pat matrimonial, canapea extensibilă, măsuţă, fotoliu, birou cu scaun ergonomic, suport pentru bagaje, dulap pe hol. În plus, două lampadare elegante. O parte din cameră este mochetată, cealaltă parte este pardosită cu gresie. Nu mai povestesc despre celelalte dotări care sunt la fel ca în apartamentul pe care l-am descris deja. Baia camerei duble de lux este chiar mai mare decât cea a apartamentului dar nu mai există wc-ul de serviciu.Ca şi în apartament, baia are o fereastră mare cu jaluzele care dă spre cameră.

Seara aveam grijă să trag perdelele astfel încât dimineaţa să deschid ochii asupra mării, seara adormeam legănată de şoaptele mării... Paradise Blue! Recunosc, am suferit când m-am întors la Bucureşti deşi îmi iubesc casa. Dimineaţa căutam din priviri marea, noaptea deschideam geamurile să ascult muzica valurilor...

Balconul camerei este o minune, am petrecut ore bune pe balcon privind marea liniştită sau zbuciumată, plaja, pescăruşii, oamenii care se bucurau de zilele frumoase de septembrie, plimbându-se de-a lungul ţărmului. Aţi observat că la mare oamenii par fericiţi sau măcar relaxaţi ca şi cum valurile ar lua cu ele povara oboselii, a supărărilor, a grijilor adunate într-un an...

Desigur şi în camere există un pic de bleu, nu foarte mult încât să devină obositor şi să rivalizeze cu infinitul albastru al cerului şi mării. Un fotoliu, o draperie, mocheta, o văzuţă, pernuţele decorative, nuanţele în care sunt pictate tablourile... Alt element de decor ce se repetă în camere şi pe holurile hotelului: baloanele cu aer cald pe care le-am zărit pe draperia din dormitorul apartamentului, pe faianţa din baia de la parterul hotelului, pe tapetul peretelului de lângă lift.

Cameristele au schimbat prosoapele zilnic şi lenjeria de pat după trei zile, au aspirat mocheta, au completat pliculeţele de ness, ceai, zahăr şi pastilele de cafea consumate, hârtia igienică şi cosmeticele din baie. Dacă mai aveam o coajă de săpun sau un strop de şampon în flacon nu primeam altele noi, cu riscul de a rămâne fără săpun până a doua zi. Am oferit o atenţie cameristei şi a avut grijă să nu ne lipsească nimic. Spre sfârşitul sejurului nostru ne-a lăsat pe pat un prosop pliat artistic pe care a aşezat cu delicateţe un trandafir japonez roşu-purpuriu. La fel şi pe patul mamei... m-a emoţionat gestul, recunosc!

Paradise Blue oferă cazare cu mic dejun sau demipensiune. Noi am ales varianta cu demipensiune şi am fost mulţumiţi de alegerea făcută. Am început cu cina din prima zi şi am terminat cu mic dejunul din ultima zi. La cină toate băuturile sunt contra cost, inclusiv apa. Băuturile pot fi comandate direct la barul din restaurant sau chelnerilor care se plimbă printre mese, fără a fi deloc insistenţi. La micul dejun am avut apă, sucuri naturale de mere şi portocale, lapte, ceai, cafea.

Mesele sunt servite sub formă de bufet suedez în restaurantul de la etajul 2, de fapt 1, al hotelului. Nu am primit brăţară ca la hotelurile cu all inclusive, la cină eram întâmpinaţi de o domişoară care bifa pe o listă numărul camerei. Restaurantul spaţios este luminos, plăcut decorat şi are terasa foarte mare. Chiar în plin sezon este imposibil să nu găseşti o masă liberă în restaurant. Pe mese sunt aşternute feţe de masă albe din damasc fin, muzica discretă crează o atmosferă plăcută iar chelnerii sunt atenţi şi eficienţi. Am observat că sunt multe scaune speciale pentru masa bebeluşilor, la dispoziţia tinerilor părinţi.

Micul dejun nu a avut aproape nimic în plus faţă de Ralitsa Superior de trei stele unde am fost în vacanţă anul trecut. Doar sucul natural de portocale şi câteva feliuţe de somon afumat... atât! N-aş vrea să înţelegeţi că n-am avut ce alege sau nu ne-a plăcut mâncarea oferită la micul dejun doar că mă aşteptam la unele preparate mai deosebite la un hotel de cinci stele. Pe scurt: mezeluri bunicele dar nu grozave, multe brânzeturi excelente, ouă sub toate formele inclusiv omletă preparată la faţa locului, măsline de mai multe feluri, legume proaspete, peşte marinat, foietaje cu diverse umpluturi, tradiţionala plăcintă bulgărească baniţa, cârnăciori, crenvurşti, bacon prăjit, ciuperci sau dovlecei sote, jumătăţi de roşii coapte la cuptor, sandvişuri calde cu şuncă şi caşcaval, frigănele, gogoşi, clătite, chec şi mai multe feluri de prăjituri care mergeau bine alături de lapte sau cafea, câte un fel de cereale cu lapte (alternau fulgi de ovăz, arpacaş, griş). Mai multe feluri de gem bun, miere, cremă de ciocolată, iaurt simplu şi cu fructe, trei-patru feluri de compot, prune şi caise uscate, curmale, smochine şi stafide, migdale şi alune, mai multe sortimente de cereale simple şi cu diverse adaosuri. Am căutat în zadar unt în primele trei dimineţi, n-am găsit decât margarină.

În restaurant nu există espresoare de cafea nici măcar obişnuitele aparate cu cafea de slabă calitate cu care sunt dotate toate hotelurile din Albena. Te poţi servi cu cafea gata preparată, cam slăbuţă, din cafetierele de inox care se află în mai multe locuri din restaurant. Nu mi-a plăcut cafeaua, am renunţat să beau la micul dejun şi am apelat la espessorul din cameră care fabrică o cafea delicioasă. După vreo două zile m-am prins că poţi comanda fără bani la micul dejun cafea „adevărată” de la barul restaurantului. Dacă eşti ager şi observi singur, bei o cafea bună! Dacă nu... nu te îndrumă nimeni!

Pe mese sunt aşezate ceştile de cafea şi coşuleţe cu pliculeţe de zahăr brun, alb şi îndulcitor pentru diabetici. În fiecare dimineaţă ne-am asezat la o masă de şase persoane şi am constatat că sunt prea puţine pliculeţe cu zahăr în coşuleţ... am vânat de pe la alte mese, dar parcă nu dă bine la un hotel de cinci stele. Cum n-au dat bine nici fructele tăiate bucăţele (banane, portocale, grefuri, kiwi). Desigur, au fost fructe suficiente, unele delicioase- struguri, mere, pepene, altele total lipsite de gust-pere, piersici, nectarine.

Dacă la micul dejun am avut câteva motive de cârcoteală, despre cină n-am decât cuvinte de laudă! Nu sunt foarte multe feluri de mâncare dar bucatele sunt apetisante, gustoase, de bună calitate. În plus, mâncarea este prezentată într-un mod care încântă privirea... de departe, cea mai bună mâncare de care am avut parte în Bulgaria, aleasă parcă după preferinţele familiei mele. Aperitive, salate, murături, brânzeturi simandicoase, două feluri de supe şi ciorbe gustoase însoţite de verdeaţă, crutoane, smântână, ardei iute, carne şi legume la grătar pregătite în faţa clienţilor, peşte, friptură la cuptor cu sos şi diverse legume, lasagnia, musaca, paste, garnituri diverse (cartofi sub toate formele, orez, bulgur, ciuperci, brocolli...). Am avut seri cu specific bulgăresc, franţuzesc, pescăresc cu preparate excelente. Un bucătar felia câte un peşte de soi, curcan, jambon... dezmăţ culinar în toată regula! Am avut la masă somon foarte bine gătit, fructe de mare, friptură de raţă, miel la cuptor, ciorbă de miel, multe alte delicatese de acest fel.

Mare amatoare de dulciuri cum sunt, n-am putut să nu remarc varietatea şi mai ales, calitatea prăjiturilor oferite la desert. Am petrecut multe vacanţe în Bulgaria şi am fost dezamăgită de prăjiturile cu multă cremă colorată prezente la toate hotelurile all inclusive, chiar şi la cele de 4-5 stele. La Paradise Blue desertul a fost de nota 10! Pe lângă fructe proaspete, mere coapte cu scorţişoară şi vreo 5 feluri de îngheţată bună am avut la cină tiramisu, sarailie, tarte cu cremă de vanilie şi fructe, cheesecake, cupe cu cremă fină de ciocolată neagră, multe alte prăjituri delicioase. Îngheţata şi gogoşelele umplute cu cremă de vanilie puteau alcătui un profiterol excelent.

Toate băuturile de la baruri se plătesc separat. Se pot trece în contul camerei şi se achită la finalul sejurului. Există un bar în restaurant, bar la piscina exterioară şi lobby-barul elegant, bine garnisit cu băuturi scumpe, de cea mai bună calitate. Recunosc că n-am făcut mare vânzare barurilor, am cumpărat apă, bere Kameniţa şi Kameniţa Fresh slab alcolizată de la supermarketul ALDO din bazar. La prânz ne-am preparat cafea şi ceai cu ajutorul espressorului din cameră care s-a dovedit foarte util.

Centrul Spa se află la etajul 4 al hotelului Paradise Blue. Am pornit în căutarea lui în singura dimineaţă ploaioasă a vacanţei noastre şi am constatat cu bucurie că este suficient să coborâm două etaje pentru a ajunge la Spa. Îmi plac hotelurile în care nu sunt nevoită să trec prin recepţie în halat de baie şi cu părul ud. Pentru mine chiar e important acest aspect... Piscina interioară, cu apă încălzită la 30 grade, nu este mare dar n-a fost aglomerată nici măcar pe ploaie. Include o zonă cu jacuzzi în care ai parte de un masaj pe cinste. Pe margine sunt mai multe butoane care activează duşul pentru masaj cervical şi alte zone-surpriză cu bulbuci. Este cald, sunt câteva şezlonguri în jurul piscinei, suficiente aripioare, colăcei şi jucării gonflabile pentru copilaşi. Muzică plăcută, în surdină, lumini colorate care alternează... mi-a plăcut la piscina interioară, este o variantă de luat în seamă când apa mării este rece sau vremea nu ţine cu amatorii de plajă şi bălăceală.

Turiştii cazaţi la Paradise Blue beneficiază de intrare gratuită la piscina interioară dar pentru sala de fitness foarte bine dotată şi saune se plăteşte separat. Nu mi se pare deloc în regulă la un hotel de cinci stele! Tânăra care răspunde de Spa ne-a dat dreptate dar se pare că managerul hotelului are cu totul altă opinie. Sper să şi-o schimbe până anul viitor! Nu de alta dar e păcat să stea goală o sală cu aparate de fitness de ultima generaţie.

În oferta centrului Spa există o mulţime de proceduri cosmetice şi terapii de relaxare, contra cost aşa cum este normal. Desigur şi pentru masaj se plăteşte separat.

Paradise Blue pune la dispoziţia turiştilor săi trei piscine exterioare, înconjurate de o mulţime de şezlonguri şi umbreluţe. Veţi găsi o piscină mare pentru adulţi şi două piscine pentru copii (una pentru cei mai mititei şi cea de-a doua cu topogane, pentru adolescenţii şi copii mai mari). Prosoapele pentru plajă de culoare bleu se pot lua de la salvamarul care supraveghează zona piscinelor, în schimbul cupoanelor primite de la recepţie. Prosoapele le-am schimbat zilnic la acelaşi salvalmar iar la sfârşitul vacanţei am predat prosoapele şi am reprimit cupoanele pe care le-am dus la recepţie împreună cu cartelele de acces în camere.

Am remarcat toaletele de la piscină şi de la parterul hotelului, din vecinătatea recepţiei. Curăţenie perfectă, instalaţii sanitare moderne de cea mai bună calitate, gresie şi faianţă în nuanţe plăcute (un pic de bleu desigur chiar şi la toalete), şerveţele, săpun lichid parfumat, uscător de mâini, cabine pentru persoanele cu dizabilităţi. Ireproşabil la acest capitol!

Mi-a plăcut tare mult zona din jurul piscinelor exterioare, cu flori splendide, arbuşti şi copăcei atent îngrijiţi. Spre sfârşitul lunii septembrie, aproape de finalul sezonului, la Albena se tundea gazonul şi se plantau flori! Lângă piscine se află o masă de tenis, barul şi scena pentru animaţia de seară-minidiscoteca pentru copii urmată de spectacole pentru cei mari. Echipa de animatori era la datorie, cea mai apreciată de turişti a fost seara de folclor bulgăresc. Tot în zona piscinelor se află un loc de joacă şi clubul copiilor, o căsuţă drăguţă în care au loc diverse activităţi pentru cei mai mici turişti. Al doilea loc de joacă se află aproape de intrarea principală a hotelului, în vecinătatea aleii cu suveniruri unde a fost amplasată şi o fântână arteziană cu jeturi de apă ce tâşnesc din asfalt, luminate seara în diverse culori, spre deliciul copiilor. Lângă Paradise Blue se află mai multe terenuri de tenis, cu plată.

Plaja, foarte bine întreţinută, supravegheată de doi salvamari activi şi politicoşi, este situată chiar în dreptul hotelului Paradise Blue. Pentru familiile cu copii mi se pare ideală plaja hotelului: curată, cu nisip fin, lată, cu intrare lină în mare. Erau multe familii cu bebeluşi şi copii mici în luna septembrie la Paradise Blue!

La la sfârşitul lui septembrie,Albena părea departe de finalul de sezon. În timpul vacanţei noastre se aflau în plină desfăşurare Campionatele Europene de Box pentru Juniori şi o competiţie de volei pe plajă pentru fete, cu participare internaţională. Paradise Blue a fost gazda unei conferinţe mondiale a poliţiştilor. Multă lume la Albena, de la turişti de toate vârstele, sportivi, antrenori, arbitrii, ziarişti până la foşti şi actuali poliţişti din toată lumea.

Tinerii boxeri au fost o surpriză plăcută pentru noi, se plimbau seara însoţiţi de antrenori, se distrau ca toţi adolescenţii dar fără a deranja ceilalţi turişti. Intrarea la Sala Sporturilor a fost liberă. Cei trei bărbaţi ai familiei au căscat gura în vreo două seri la box, timp în care m-am plimbat cu mama pe faleză, am făcut mici cumpărături ca fetele, pe la tarabe şi în bazar.

Recomand Paradise Blue familiilor cu copii mici şi turiştilor de toate vârstele care-şi doresc o vacanţă liniştită la Albena, fără agitaţia hotelurilor care oferă all inclusive. În plin sezon este mult prea scump pentru familia mea dar oricum noi nu mergem de mulţi ani la mare în iulie şi septembrie. Preferăm atmosfera tihnită a începutului şi sfârşitului de sezon, cu soare blând şi preţuri prietenoase. Aş reveni la Paradise Blue de Paşte, de 1 Mai sau de Rusalii şi aş alege, chiar dacă este mai scumpă, o cameră dublă de lux cu vedere la mare!

Vacanţa de vară a trecut, suntem în perioada în care mulţi dintre noi caută oferte pentru sărbătorile de iarnă. După mulţi ani în care la Albena nu s-au organizat petreceri de Revelion, iarna aceasta turiştii au ocazia să întâmpine cu veselie Anul Nou în cele două hoteluri de 5 stele, Flamingo Grand şi Paradise Blue. Deşi mai scumpe decât majoritatea ofertelor de pe litoralul bulgăresc, pachetele de Revelion de la Flamingo Grand şi Albena sunt tentante.

Vacanţe plăcute vă doresc... Marea ne aşteptă în toate anotimpurile!

Trimis de Floria in 14.10.17 17:06:51
Validat / Publicat: 14.10.17 18:47:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 10456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Paradise Blue. Latura hotelului cu camere cu piscina proprie, la parter,

[14.10.17 19:03:55]

@Floria:

Felicitări!

Super articol despre un super hotel. Păcat că nu oferă all inclusive , iar preţul doar cu demipensiune mi se pare mare chiar şi la sfârşit de sezon.

Am "făcut cunoştinţă" cu Paradise Blue anul acesta în aprilie cu ocazia sărbătorilor pascale petrecute în Albena la Kaliakra. Din balconul camerei mele vedeam macaralele care lucrau de zor la viitorul hotel, chiar şi în prima zi de Paşti. În desele noastre plimbări pe faleza Albenei am tras cu ochiul şi am făcut şi poze la ceea ce era doar un şantier în lucru.

În lift la Kaliakra erau poze de promovare a noului hotel. Înclusiv în cameră am găsit flyere cu Paradise Blue. Se pare că a ieşit chiar ca în poze .

Apariţia unui hotel nou de cinci stele în Albena nu avea cum să treacă neobservată.

Analizând, cu ochi de nespecialist, clădirea aflată în construcţie în aprilie, aş fi putut paria că hotelul nu va fi finalizat şi deschis anul acesta şi... aş fi pierdut. Deşi părea greu de crezut, iată că bulgarii au reuşit să-l termine şi chiar cu atenţie la detalii.

mprofeanu
[14.10.17 19:58:07]

@Floria: Excelentă cazare și de reținut! Foarte sugestive și frumoase și pozele!

Poate managerul o să-și schimbe politica de prețuri și să includă la servicii gratuite și sala de fitness.

[14.10.17 20:50:39]

@nicole33: Mulţumesc, Nicole! Da, cam scump dar ne-am simţit foarte bine la Paradise Blue, n-am regretat niciun bănuţ... Ne-am descurcat bine şi fără all inclusive, am cheltuit foarte puţin în plus pe mâncare şi băuturi.

Dacă aş fi avut de ales între Paradise Blue şi Kaliakra aş fi ales desigur Kaliakra, dar toamna aceasta Kaliakra era ocupat până la final de sezon. Flamingo Grand, tot cu demipensiune, era mult mai ieftin decât Paradise Blue dar era ocupat în totalitate.

Mă puteam orienta spre sudul litoralului bulgăresc dar mama mea nu suportă drumurile lungi cu maşina.

Poate vei alege vreodată Paradise Blue chiar dacă nu oferă all inclusive. Pentru o scurtă vacanţă merge iar o cameră dublă de lux cu vedere la mare cred că ar fi exact pe gustul tău!

cosminap
[14.10.17 20:54:50]

Mi se pare aproape incredibil ce au realizat vecinii bulgari într-un timp atât de scurt!

De Paşte săpau piscina????

Am început să caut oferte pentru Paştele 2018, dar cred că-i cam devreme!

Mă bucur că ați avut o vacanță pe măsura aşteptărilor!

[14.10.17 20:56:21]

@mprofeanu: Mulţumesc! Dacă n-ar fi fost băiatul nostru cu noi, cu siguranţă n-aş fi ştiut că se plăteşte în plus pentru sala de fitness. Mai sunt câteva lucruri de pus la punct la Paradise Blue dar fiind la început de drum, mai trecem câte ceva cu vederea! Am petrecut o vacanţă frumoasă acolo, merită în extrasezon dar în plină vară preţurile sunt chiar piperate...

[14.10.17 21:10:14]

@Floria:

Clar aş alege o cameră de lux cu vedere frontală la mare, aşa cum la Kaliakra am ales doar Superior, pentru mărimea camerei şi pentru vederea directă la mare.

Pozele din camera ta şi cele cu vederea din balcon mi-au amintit de Kaliakra Superior (atunci când era nou). Doar espressorul lipsea din peisaj .

Am ajuns dependenţi de all inclusive şi greu ne-am putea dezbăra de acest obicei. Am ajuns să optez pentru varianta AI şi în destinaţii în care ştiam cu certitudine că nu vom sta prea mult în hotel şi că vom pierde majoritatea meselor de prânz, dar doar pentru liniştea noastră şi pentru un plus de confort.

Nu am ales niciodată Flamingo Grand din motiv de lipsă AI şi distanţă faţă de plajă, chiar dacă avea camere frumoase, exact pe gustul meu.

Pentru un weekend prelungit la început de sezon însă cred că m-ar tenta Paradisul tău albastru. De urmărit.

[14.10.17 21:15:40]

@cosminap:

De Paşte săpau piscina

Aşa a fost. În locul piscinei, de Paşti era doar o groapă, dar mult mai mult au avut de lucru la construcţia hotelului, plus partea de finisaje, pentru că ai văzut ce frumos a ieşit totul.

Piscinele şi toboganele se fac uşor. Eu hotelul nu credeam neam că-l vor termina anul acesta.

cosminap
[14.10.17 21:49:40]

@nicole33: De Paşte ne-am plimbat pe faleza care era întreruptă în zona noului hotel. Am "admirat" groapa actualei piscine????

Nişte prieteni aveau cazare la Malibu (în iulie) şi au fost relocați la Paradise. Curat ghinion! ???????????? Vacanța lor a fost cu muuuult peste aşteptări.

Pentru Paşte aş renunța la all inclusive-ul unui patru stele pentru demipensiunea lui Paradise Blue! ????

[14.10.17 22:06:42]

@cosminap:

Nişte prieteni aveau cazare la Malibu (în iulie) şi au fost relocați la Paradise. Curat ghinion! Vacanța lor a fost cu muuuult peste aşteptări.

Unde nu am şi eu ghinionul unei relocări de genul ăsta pe motiv de overbooking sau altceva? Dar eu le-aş cere să-mi dea tot all inclusive şi la Paradise ca o compensare pentru disconfortul creat şi atunci vacanţa ar fi sigur peste aşteptări.

De Paşti parcă nu mi-ar conveni. Este sărbătoare şi vreau să mă simt bine, dar de Rusalii sau de 1 Mai cred că ar merge.

Zoazore
[15.10.17 20:47:14]

@Floria: Și uite-așa, în premieră, am vizitat Paradise Blue.

Cam scump, totuși, cam ”peste mână” pentru mine, dar măcar știu cum arată și pe-afară, și prin interior!

Iar faptul că se plătește ȘI apa... parcă nu-i prea frumos! Bine că se poate aduce de la magazin.

P50 e superbă!

[16.10.17 17:35:26]

@Zoazore: Da, ai dreptate, cam scump dar m-am bucurat că am putut oferi o vacanţă frumoasă celor dragi. Când plec doar eu cu soţul meu suntem mai calculaţi, chiar puţin zgârciţi... de exemplu, de Rusalii am ales una dintre cele mai ieftine variante, Slavuna şi am fost mulţumiţi de alegerea noastră.

Şi eu cred că ar putea oferi apă, ar putea fi amplasate dozatoare de apă măcar la recepţie şi în zona piscinelor exterioare. Cum suntem mari băutori de apă am venit de acasă cu rezerve de apă minerală plată şi carbogazoasă după care am apelat cu încredere la ALDO.

Mulţumesc că ne-ai însoţit la plimbare, ştiu că Albena îţi place şi ţie!

Zoazore
[16.10.17 22:06:28]

@Floria: Da, iubesc liniștea Albenei! Și-ai mai venit și tu acum cu hotelul ăsta frumos, dar și cu vestea că se renovează Dobrotitsa! Vești bune, nu zic nu, dar m-au destabilizat: io la care hotel să merg la vară? Grea alegere!

[16.10.17 22:32:44]

@Zoazore:

Se renovează, se readuce la trei stele cum a fost cândva, se rebotează "Kaliakra Mare", dar se şi scumpeşte. Să dai 8-900 de euro pentru o săptămână în plin sezon cu EB inclus mi se pare destul de mult. La sfârşit de iunie ajunge să coste cât am plătit eu acum nouă ani la Kaliakra Superior şi ce minunăţie de cameră am avut şi ce mâncăruri şi băuturi erau atunci.

[20.10.17 21:36:55]

@Floria: Un zambet pe 16 mm, asta mi-a venit prima data in minte citind ecourile si asta pentru ca stiu ca toti cei care le-au scris sunt fani Albena si nu puteam lipsi din peisaj eu (precum martie din post).

Mie imi place tare mult Albena si faptul ca a aparut un nou hotel e de bine si cine stie poate pana anul viitor (de ce nu?) se vor mai schimba lucrurile (in cazul micilor deficiente).

Hotelul este minunat, la fel camerele dar si dotarile si ce mi-a mai placut a fost sa vad si altfel de dulciuri. In general ceea ce am gasit ca dulciuri atat la Ralitsa cat si la Kaliakra mi se pareau prea cremoase cu acea crema gretoasa.

Felicitari, votat cu mare drag si sunt de acord cu tine, cand vrei sa le oferi ceva frumos celor dragi nu mai conteaza nimic.

cosminap, Floria, mishu, mprofeanu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂParadise Blue Hotel: