ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2017
ÎNSCRIS: 22.09.16
SEP-2017

O experienta extraordinara

Buna, dragii mei iubitori de Grecia.

Este prima impresie pe care o impartasesc pe AFA, sper sa fie de folos si altori calatori pe meleaguri elene.

Am petrecut un sejur de 14 nopti la acest hotel minunat, 3 adulti, in prima parte a lunii septembrie, si pot sa spun ca ne-am simtit excelent. Initial, sejurul nostru trebuia sa fie de 12 nopti, dar agentia de la care am cumparat transportul cu autocarul incă din luna februarie, m-a anuntat cu o zi inaintea plecarii ca transportul a fost anulat, cursa in Thassos nu se mai efectueaza, și ca atare să fac bine și sa ma duc la agentie sa imi iau banii înapoi.

Dupa ce mi-am revenit din soc si am dat un milion de telefoane pe la diverse agentii, am avut un noroc uriaș, ca să nu zic chior, și am gasit 3 locuri întrun autocar care pleca în aceeași seară, deci cu o zi mai devreme decat rezervasem, autocar care avea returul la 14 nopți, și uite așa am suplimentat sejurul cu 2 nopți, una la începutul sejurului și una la finalul acestuia. Am contactat hotelul, le-am spus că avem o problema cu transportul si ca suntem nevoiti sa suplimentăm șederea cu două nopți față de ce rezervasem, una la început și unul la sfârșit, și prin amabilitatea celor de hotel s-a rezolvat cu bine și problema cazării. Dar nu vă pot ce emoții și ce stres ne-a cauzat mesajul agentiei care cu atâta nepăsare ne-a anunțat cu doar o zi inaintea călătoriei că aceasta a fost anulată! În fine...

Sofia, doamna care se ocupă de hotel, este o persoana extrem de draguta si amabila, face absolut totul pentru ca oaspetii hotelului sa se simta foarte bine, orice solicitare o trateaza cu deosebita importanta si o solutioneaza in cel mai scurt timp.

Hotelul este pozitionat pe plaja, fiind separat de plaja de o alee pietonala, sau faleza, nu stiu cum sa îi zic, pe care intrai cum ieseai din hotel, nu foarte mare, pe care seara se plimbau turistii.

Conditiile de cazare sunt bune, nu le poti reprosa nimic, camera cu tot ce aveai nevoie, frigider, lcd, proasoape schimbate la doua zile, curatenia se face zilnic, se completeaza consumabilele in baie, mobilierul este in regula, instalatiile sanitare intruna dintre camere au lasat de dorit in prima zi, balconul mobilat cu 2 scaune foarte comode si o masa, precum si suport pentru uscat rufe

Hotelul are doua corpuri de cladire, unul de 4 stele si unul de 3 stele. Noi am dorit cazarea la cel de 3 stele, din motive financiare evident, si am facut rezervarea direct la hotel, in februarie la un pret de 55 euro pe noapte camera dubla. La 4 stele pretul era 90 euro pe noapte camera dubla si 120 camera de 4 persoane, cu un pat dublu si 2 single. Avansul de 30% la suta la-am platit prin Western Union.

Camerele noastre si inca vreo doua aveau in loc de balcon un gen de terase, foarte mari, largi, spatioase, puteai sa organizezi un mic party acolo. Camerele erau pozitionate cu fata spre mare, dar se vedeau si muntii si statiunea din proximitate, Skala Potamia, o priveliste de vis, extraordinara, vedeai o imagine feerica si in zorii zilei, dar si seara cu toate luminile acele spectaculoase. In fata balcoanelor/teraselor noastre se afla beach-bar-ul hotelului, care seara ne delecta pana la culcare cu o muzica in surdina, foare placuta, destul de variata.

Plaja din fata hotelului minunata, destul de larga si de lunga, nisip fin, intrare lina, apa foarte mica pe o distanta destul de mare, numai buna pt. pitici, pe fundul marii doar nisip fin, temperatura ok, un pic mai rece parca ca pe litoralul nostru, dar ok.

Sezlonguri si umbrele suficiente, gaseai la orice ora, contra unei consumatiii de la beach-bar-ul hotelului, de ex. un frape 3 euro la care iti aducea si o apa plata gratuit, sau un hamburger de vita/pui tot cam asa.

Copiii Sofiei, un baiat si o fata la varsta studentiei, se ocupa de beach-bar-ul hotelului, si ei tot foarte amabili si la fel de interesati de confortul clientilor.

Singura problema apasatoare a fost cea a viespilor, care ne-au deranjat destul de mult, ba chiar l-au si intepat pe sotul meu de 2 ori. Cafea arsa pe la taverne, la masa, ca remediu contra lor, dar ma rog...

De mancat am mancat in principal micul dejun la beach-bar-ul hotelului nostru, la Fedra masa de pranz, fiind aproape de plaja, si seara la Enavilon, localuri despre care sau tot scris impresii, nu are rost sa le reiau in detaliu, spun doar că a fost mancare buna, preturi rezonabile, gaseam ceva pe gustul fiecaruia dintre noi. Am mai incercat si pe la alte taverne, cum ar fi Vigli de exemolu, dar am revenit cu drag la cele mentionate mai sus.

Excursii nu am prea facut, că suntem leneși, dar ne-am plimbat prin Panaghia, prin Potamia și prin Limenaria, în câte o zi diferită fiecare plimbare.

Am achiziționat suveniruri drăguțe, masline, nelipsitul ulei de măsline, chiar și ceva hăinuțe pentru subsemnata, că de..., totul la prețuri rezonabile. Soțului nu i-am luat nimic de îmbracat întrucât cele două înțepături de viespe achiziționate au fost de ajuns pentru el, și la preț redus!!!

În concluzie, a fost minunat, hotelul ne-a plăcut mult, are un aer cald și prietenos, toți cei de acolo te fac să te simți că și tu contezi, să te simți bine, și vi-l recomand cu drag. Cu siguranță nu pierdeți nimic dacă încercați. Am rezervat deja de acolo viitorul sejur, septembrie 2018.

Din păcate poze nu am, pentru că a pățit o nepățită cu fetița unei familii de bulgari care statea lănga noi la plaja, și care căra diverse obiecte de colo-colo, inclusiv în apă, și toți am observat muuuult prea târziu cu ce se ocupa micuța gospodină!!! Aparatul nostru și cardul de memorie au suferit leziuni incompatibile cu viața și noi am rămas orfani de el. Am încercat o recuperare pe la meseriașii din București, dar toți ne-au indicat magazine de specialitate și mărci de aparate mai performante, pt. o noua achiziție Se mai întâmplă.

Vă pup și vă urez călătorii frumoase.

Trimis de barbara in 13.10.17 11:23:53
Validat / Publicat: 13.10.17 12:16:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4278 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (barbara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [13.10.17 12:16:01] »

@barbara: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 03&ridAnt=82615

barbara [13.10.17 12:57:50] »

@webmaster26: Din pacate nu am poze, am relatat ce s-a intamplat, aparatul a inotat putin cu pestii cu pestii.

mogly [13.10.17 13:16:22] »

@barbara: Felicitari pentru frumoasa vacanţă si pentru primul review şi la cât mai multe vacanţe si review-uri! Am citit cu placere ce ai scris şi mi-a placut si umorul cu care ai tratat unele aspecte ale vacantei, e clar ca esti printre calatorii care se adapteaza usor si trateaza cu zambetul pe buze micile neplaceri care mai apar inerent pe parcursul calatoriilor. Noi pe unde am colindat prin Grecia, nu am avut nici un noroc de albine asa ca în schimb si-a luat si sotul meu tricouri la pret redus, mie de regula îmi fac cu ochiul pe acolo bratarile, tot ieftine si alea.

ANILU [13.10.17 16:39:11] »

@barbara: Bun venit în familia AFA.

Felicitări pentru vacanţa reuşită, până la urmă .

Păcat că aţi rămas fără poze. Eram curioasă să văd cum arată hotelul şi pe interior.

Ştiu hotelul, arata bine pe dinafară, doar la recepţie am fost să rezervăm o cameră pentru un prieten care lucrează în Grecia şi a venit pentru o noapte la noi în Thasos.

În zona hotelului stăteam şi noi la plajă.

Te mai aştepăm şi cu alte articole din vacanţele tale.

Toate cele bune.

adrianaglogo [13.10.17 16:41:33] »

@barbara: Frumos scris, sa iti faci timp sa mai povestesti despre vacante. O faci frumos, cu haz. Si intr- adevar faci parte dintre cei care trec usor peste micile neplaceri. Desi faza cu aparatul nu prea e doar o mica neplacere...

Si pe mine m- a intepat o viespe uriasa in Thassos, am avrut membrul sup umflat de la axila pana la pumn... Nu mai intra niciun tricou pe mana mea!!!

A fost amuzant, tocmai ieseam din apa si le aratam prietenilor sa vina sa scoata acul, ei intelegeau ca vreau poze. Si tot imi faceau la poze!!!

webmaster [13.10.17 17:48:49] »

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.10.17 21:50:59] »

@barbara: Am ajuns şi eu mai târziu la acest prim articol al tău şi pot să spun că mi-a plăcut în mod deosebit cum ai povestit. Ce păcat de aparatul foto, dar vorba ta, se mai întâmplă!

În privinţa agenţiei cu care rezervaserăţi, încerc să mă abţin de la comentarii, cu toate că-mi vine greu ştiind că vă putea compromite vacanţa. Dar, cum totul e bine când se termină cu bine, mă bucur că sunteţi hotărâţi şi pentru anul următor în acelaşi loc!

barbara [17.10.17 10:19:10] »

@mogly: Multumesc din suflet pentru aprecieri. Va doresc să aveți în continuare multe vacanțe frumoase, fără viespi/albine, la cât mai multe brățări și tricouri!

barbara [17.10.17 10:29:21] »

@irinad: Mă bucur că ți-a plăcut articolul meu, mulțumesc mult pentru aprecieri. Și noi abia așteptăm să ajungem din nou la acest hotel și în această stațiune. Și vom folosi pentru transport aceeași agenție minunată care ne-a pus la dispoziție 3 locuri în autocarul lor în al 14-lea ceas, în ultima clipă, când eram șocați de ceea ce ni se întâmplă și aproape disperați că ne-au ruinat vacanța. Au fost minunați. Vacanțe frumoase!

barbara [17.10.17 10:48:08] »

@ANILU: Mulțumesc mult de tot! Vacanța chiar a fost reușită, foarte frumoasă. Hotelul arată binișor și în interior, evident că există diferente între corpul de 3 stele și cel de 4 stele, unde camerele sunt mai mari și mai frumoase. La corpul de 3 stele în care am stat noi mi-au plăcut holurile, amenajate drăguț și vesel, și chiar și scările, din marmură și cu ornamente discrete din loc în loc, totul foarte curat și cu multă liniște la prânz. Camerele de 3 stele sunt obișnuite, nimic spetaculos, dar aveai tot ce era nevoie, inclusiv aer condiționat inclus în preț. La camerele noaste spectaculoase erau terasele, foarte mari, unde de fapt era cartierul general până târziu în noapte.

Merită încercat hotelul, indiferent la ce număr de stele îți permiți. Vacanțe superbe îți doresc și numai bine!

barbara [17.10.17 10:59:56] »

@adrianaglogo: Mulțumesc mult pentru aprecieri. Îmi pare rău că ai avut ghinionul să beneficiezi și tu de tratamentul ”forțat - naturist” cu viespi. Soțul meu a fost mai norocos un pic ca tine, în sensul că nu s-a umflat așa rău, dar la durut! Am vazut în schimb un băiețel înțepat care se umflase mult și pe care il tot frecau cu sare pe zona înțepăturii, nu pot să îți descriu cum plângea, te durea sufletul! Faza cu prietenii care îți tot făceau poze, tu chinuindu-te și cu acul înfipt, e comedie pură! Așa ceva... ! Vacanțe frumoase îți doresc, fără alte ”tratamente”!

Lyssys [18.10.17 09:34:23] »

@barbara: Am stat, în 2012, în "siamezul" (pe stânga) hotelului vostru, dar mărturisesc că n-am băgat de seamă că Golden Sand ar avea două corpuri, ca să nu mai zic de clasificări, diferite! În cinci ani se pot schimba multe, oamenii au tot interesul să-şi crească afacerea!

Nu cred că sunt mai mult de două (din care unul este al vostru!) hoteluri de 4 stele în Skala Panagia! Sau asta era acum cinci ani, pare că se dezvoltă frumos micuţa staţiune. Ar fi şi păcat să nu fie aşa, la amplasarea spectaculoasă pe care o are, la poalele muntelui.

Şi, aţi mâncat la concurenţă?!...

Făcând haz de necaz (al vostru, deşi nu-i frumos!), bine că nu v-aţi trezit fără... smartphon-uri, copiii mici au lipici la ele!

Vacanţe de vis vă doresc!

barbara [18.10.17 11:11:01] »

@Lyssys: Da Lyssys, am mâncat la concurență, în special masa de prânz, uneori și cina, dar adevărul este că la hotelul ”nostru” nici nu puteai mânca altceva decât micul dejun, ofereau doar mâncare gen hamburgeri, omlete, salate, chestii pe care le mâncam cu plăcere dimineața, dar exclus la prânz sau seară, că m-ar fi alergat al meu soț până în Skala Potamia dacă aș fi insistat să luăm ceva ”ușor”, o salată de ex., cum adică, să nu fie în farfuria lui o mială, o vițică, ceva animal?!!

Cât despre hotel, da, are două corpuri, cu diferențe între ele majore ca aspect, în interior mă refer că pe exterior nu prea le sesizezi, camerele mult mai frumoase și mai mari, dar și diferența de preț e pe măsură, chiar și amenajarea recepțiilor e diferită, mai drăguț în corpul cel nou și scump, noi am dormit doar o noapte acolo, iar restul de 13 la 3 stele, după buget! Dar nu am regretat, ne-am simțit foarte bine și la 3 stele, doar soțul meu se mai plângea din când în când de lipsa cabinei de duș și de prosoapele mai aspre, că de... el e mai sensibil și-l zgâriau! Dar nu am avut timp să bag în seamă nici nimicurile astea și nici sensibilitățile exacerbate ale unora sau altora, eram foarte preocupată de frumusețile din jurul meu, de marea minunată, curată și prietenoasă, și de tot ce îți poate oferi această insulă. Cu telefoanele... am avut noroc!

Vacanțe superbe îți doresc!

Lyssys [18.10.17 14:51:13] »

@barbara: Nici că nu aveau restaurant/tavernă ca şi Fedra, nu am remarcat, poate fiindcă în toate cele trei momente ale zilei erau ceva muşterii şi pe la mesele lor.

Noi am mâncat toate mic-dejunurile şi prânzurile la Fedra, chiar şi majoritatea cinelor. Nici la Enavlion nu am mai ajuns, pentru că era foarte OK mâncarea aici. Şi am avut aceiaşi percepţie despre Vigli.

Am stat la Hotel Fedra, cu care are o latură comună, şi credeţi-mă că am un blank maaare în ce priveşte orice altceva în afară de clădirea aceea, lipită de Fedra! Parcă era un magazin cu articole de plajă, suveniruri etc, dar habar nu am dacă avea ceva comun cu Golden Sand...

Ce păcat că nu aţi păstrat nici o fotografie!

Cele două stânci, din mare, cam la jumătatea distanţei de Vigli mai sunt?

PS Uitasem să votez! Să mai scrieţi!

mishu [18.10.17 20:05:46] »

@barbara: Bun venit! Un prim articol spumos, cu un umor care asa este, face haz de necaz, ca si daca ne lasam coplesiti oricum nu avem ce face.

Asa cum a fost si concluzia acestui articol finalul a fost unul fericit si chiar daca pozele s-au pierdut ramane felul in care povestesti, asadar, felicitari, votat cu mare drag.

barbara [19.10.17 09:47:45] »

@mishu: Mulțumesc din suflet pentru aprecierile tale și pentru vot. Mă bucur că ți-a plăcut articolul meu, promit că am să revin cu un nou articol când o să am ceva interesant de povestit. La vara anului viitor avem două sejururi planificate, în iunie în Marmaris, și în septembrie în Thassos, la Golden Sand evident, unde avem deja rezervarea plătită din timpul sejurului de anul ăsta. Să ajungem acolo și să ne întoarcem cu bine acasă, după care o să povestesc cu voi cu mare dragoste despre aceste vacanțe! Vacanțe frumoase și toate cele bune!

barbara [19.10.17 10:15:08] »

@Lyssys: Da Lyssys, cele două stânci din mare sunt pe poziție, la fel de spectaculoase ca atunci când le-ai admirat tu, foarte solicitate anul acesta de puști care executau sărituri de pe ele. Hotelul are un beach-bar unde mâncam micul dejun, nu au restaurant/taverna. Magazinul cu articole de plajă și suveniruri nu are legătură cu hotelul.

Faza cu fotografiile distruse ma arde și pe mine, noroc că mi s-au întipărit în suflet frumusețile locului, și nu doar mie, ci și soțului și mamei mele, așa că ne mai amintim reciproc unu altuia diverse aspecte de pe acolo.

Și apropo, noroc că nu a scris soțul meu acest articol, că sigur nu v-ar fi povestit doar impresii despre hotel, ci și despre cum e în vacanță cu soacra!! Ghinionul lui e că eu nu am tăiat încă cordonul ombilical, și nu plec nicăieri fără mama, zisă și ”sufletul petrecerii”!

O să mai scriu, vacanțe frumoase!

adrianaglogo, ANILU, barbara, irinad, Lyssys, mishu, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Sand Hotel: