ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2017
ÎNSCRIS: 15.06.16
OCT-2017

la PMM* = 35 USD

Royal Lagun, raportul calitate pret este OK

Ne-am intors de 2 zile din Hurghada unde am fost cazati la hotelul Royal Lagun. Nu am sa scriu despre excursii pentru ca s-a scris mult aici. Deoarece am vazut ca nu sunt impresii despre acest hotel m-am hotarat sa scriu eu cate ceva.

Este un hotel de 5 stele dar in realitate cam de 4 la o distanta de cca 4-5 km de aeroport. In spatele hotelului este o promenada frumoasa. Noi am avut AI.

Camerele sunt mari, majoritatea cu pat dublu + inca un pat de 1 persoana, altele de tip apartament. Sunt foarte spatioase si au si balcoane mari cu scaune si masuta.

Prosoapele s-au schimbat zilnic. In fiecare zi ne lasau cate o sticla de apa/persoana in camera si pliculete de cafea si zahar (exista fierbator de apa in camera).

Intr-o zi am gasit in baie un gandac foarte mare... cred ca avea 3-4 cm (fara exagerare), ne-am dus la receptie si au spus ca e problema generala dar ca o sa trimita pe cineva sa faca un fel de dezinsectie (adica a venit cineva cu un spray pt insecte). Au mai fost vreo 2 dar mici (nu atat de dezgustatori ca acela mare) care au aparut dupa asa zisa dezinsectie..

Hotelul are 3 piscine mari cu diferite adancimi. Una dintre ele este dotata cu loc de joaca pentru copii, alta are tobogane mari cu apa. Exista si un fel de amfiteatru unde in fiecare seara era program de divertisment.

Ce nu ne-a placut la acest hotel a fost mâncarea care desi era destul de diversificata... nu prea avea niciun gust. Dar nu mureai de foame, gaseai ceva cu ce sa te saturi. La capitolul deserturi nu prea aveai ce alege, era acelasi tip de prajitura, diferita era doar crema care era in strat foarte subtire. Nu erau foarte dulci si aveau acelasi gust indiferent de culoarea cremei.

Fructele si ele foarte putine, pepene galben (nu in fiecare zi), feliute de portocale (specifice lor pentru ca aveau coaja galbena), curmale crude (galben-portocaliu) si vreo 2 zile un fruct care semana la coaja si la gust cu para care spuneau ei ca se numeste ""wafa"" sau cam asa ceva (nu am retinut exact si nu stiu nici cum se scrie). Dar cum nu ne-am dus pentru stat in camera si mancare (in Egipt fiind multe de vizitat)... totul a fost ok. Raportul calitate-pret a fost bun.

Si ca informatii suplimentare, portul din Hurgada este foarte frumos. Am mers in oras si in port cu un sofer pe care l-am gasit in fata hotelului si cu care am negociat pretul dus-intors pana in oras (2 $/persoana). Soferul se numea Mustafa si conducea foarte bine (avand in vedere ca acolo nu exista reguli de circulatie), un om foarte corect si punctual.

O sa mai mergem in Egip pentru ca mai avem inca multe de vazut dar probabil ca o sa alegem alt hotel... pentru a experimenta si alte conditii.

Trimis de Ligia06 in 10.10.17 12:25:03
Validat / Publicat: 10.10.17 13:06:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 7887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ligia06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una dintre piscinele hotelului Royal Lagun.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.00 USD pe cameră

[10.10.17 12:46:53]

[10.10.17 12:50:29]

@webmasterX: Da, este OK.

[10.10.17 13:35:16]

[10.10.17 14:43:18]

@Ligia06: Cred ca totusi pretul reflecta ceea ce ai primit si chiar daca nu ne-ai pus si poze din camera, vederea de afara este minunata.

Felicitari, votat cu placere.

[10.10.17 15:02:37]

@mishu: @mishu dupa cum am spus, pretul a fost ok. Stiu ca nu poti la banii astia sa ai un camion de pretentii. Pentru noi a fost totul ok (mai putin gândacul) si am plecat multumiti de acolo.

Am sa pun si cateva poze din camera ca sa va puteti face o idee despre cum arata.

Ideea era de a scrie (inainte de a pleca am cautat mult pe net impresii despre hotel si am gasit foarte putine, majoritate in alte limbi) despre un hotel despre care nu s-a scris dar va multumesc pentru vot!

[10.10.17 16:38:39]

@Ligia06: Cred ca cel mai mult conteaza ca v-ati simtit voi bine iar camera (acum ca am vazut si poze din interior) arata ok.

fra
    [11.10.17 16:50:21]

Ați luat cumva biletul prin agenția amfostacolo travel? Am văzut că este printre cele mai ieftine din oferta lor... A fost ok apa? Nu am fost niciodată în afara UE, dar anul acesta am luat în calcul câteva destinații mai însorite toamna și citisem destul de mult și despre Egipt. Deci merită o vacanță în octombrie aici?

[11.10.17 17:38:31]

@fra: Nu, am luat biletele de la o agentie de turism... nu stiu daca am voie sa va scriu aici... va scriu pe privat. Daca am voie o sa scriu si aici. Apa a fost excelenta, calda si foarte curata, puteai sa vezi pestisorii si ce mai era in jurul tau. Doar ca mergi destul de mult pana sa devina adanca. In mod sigur merita in octombrie, noaptea media e cam de 22-24 grade iar ziua 32-34 grade. E ok si in noiembrie doar ca mai scad putin temperaturile (cam cu 2-3 grade). Noua ne-a placut tare mult Egiptul, speram ca anul viitor (luna mai) sa mai putem petrece un sejur acolo.

[23.10.17 09:59:18]

Mai mult decat binevenite informatiile pentru ca saptamana viitoare vom merge si noi la acest hotel.

Cum este programul meselor? Pe voucherul nostru de calatorie scrie AI 24/adica all inclusive 24h. Exista restaurant deschis non-stop?

ma intereseaza pt ca vrem sa luam excursii si ora de intoarcere este mult in noapte. Se mai poate manca ceva seara dupa ora 10?

O alta intrebare este referitoare la meniuri. Sunt ovo-lacto-vegetarian. Pot gasi si mancaruri fara carne acolo?

Multumesc anticipat!

[23.10.17 11:45:32]

@danutza: Programul meselor: mic dejun de la 07-10h; pranz 13-15h si cina 19-21h.

Programul restaurantului nu este non-stop dar daca plecati in excursii care depasesc ora cinei trebuie sa vorbiti la receptie (in cazul in care nu face ghidul acest lucru) si o sa vi se ofere o cina tarzie (dupa ora 22), la fel pentru micul dejun mai devreme.

Daca ghidul nu anunta la receptie ca plecati in excursie atunci vorbiti dvs. ca sa va pregateasca pachet cu mancare (in cazul excursiilor mai lungi).

O sa gasiti mancare fara carne, sunt multe legume preparate in diferite feluri si destul de multe salate sau legume din care sa va preparati dvs. salate.

Program AI/24 ore se refera la bauturi, nu la mancare.

Vacanta placuta!

[23.10.17 15:15:16]

@Ligia06: multumesc frumos pt informatii!

[23.10.17 16:39:21]

@danutza: Cu multa placere!

wana
    [10.03.18 12:47:43]

multumesc ca ati impartasit detalii despre hotel. eu doresc sa merg in prima saptamana din aprilie dar am indoieli cu privire la vreme, daca apa marii este suficient de calda pentru baie. aveti idee despre cand este cea mai buna perioada de calatorit? multumesc

[10.03.18 13:45:35]

@wana: Din ce am vazut pe net si din ce au mai spus si altii cred ca este destul de cald in aprilie. Apa nu stiu sa va spun cum ar putea fi. Noi anul trecut am fost la începutul lunii octombrie si anul acest mergem spre sfarsit de mai. Din ce m-am documentat in luna mai este aproape ca in octombrie. Cautati pe internet "vremea in Hurghada" si o sa gasiti acolo si temperatura apei marii. Daca mai aveti si alte intrebari va raspund cu mare placere!

madicraciun
    [21.03.18 16:17:05]

Multumesc pentru impresii! Ma tenteaza acest hotel pentru inceputul lunii mai, dar as vrea sa stiu daca are recif de corali in apropiere, sau chiar pe plaja.

Restul problemelor chiar nu conteaza, dar as vrea sa stiu daca se poate face snorkelling acolo.

Multumesc mult!

[21.03.18 19:41:23]

@madicraciun: Hotelul este in a doua linie, nu este pe plaja. Are plaja proprie la care se ajunge cu niste microbuze care pleaca din fata hotelului din 30 in 30 min, teoretic, practic pleaca si mai des de atat daca sunt turisti.

Nu am vazut corali dar noi nu am facut nici snorkelling acolo. Am vazut multi pestisori frumos colorati.

Am fost doar de 3 ori la plaja hotelului, asta pentru ca am fost in excursii si unde opreau vaporasele se facea si snorkelling sau scufunadari (fiecare ce alegea) si acolo chiar aveai ce vedea.

V-as recomanda totusi papuci speciali pt. intrat in apa, noi am avut si nu ne-a parut rau pt. ca sunt zone unde chiar este nevoie de ei.

Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere! Va doresc concediu placut!

[27.08.18 14:08:25]

BUNA ZIUA,

Pt. anul 2018 poate sa-mi spuna cineva daca a ramas valabila descrierea doamnei,referitor la pret=calitate, merg pt. prima data. multumesc!

si daca poate cineva sa ofere mai multe date!!!

[28.08.18 12:37:39]

@madicraciun: BUNA ZIUA, puteti sami spuneti cum a fost sejurul!! MULTUMESC!!

[28.08.18 21:08:00]

@EGIPT: Am fosr in noiembrie 2017 la acest hotel. Raportul calitate pret e corect. Dupa standardele noastre hitelul e cam de 3-4 stele. Nu mi-a placut faptul ca dupa-amiaza in piscina mare se aduna mult nisip pe fund, mancarea a fost buna dar nu foarte diversificata iar bauturile de la dozator. Barul de pe plaja minim, cu cateva bauturi si sandwitch. Plusuri: echipa de animatori fff buna, camerele mari, curat, centrul Spa ff bun-mi-am facut un abonament cu 70 Usd si am avut parte de 4 sedinte complete cu hammam, sauna calda si umeda, masaj si jacuzzi- apa marii calda si curata, personalul mai mult decat saritor si binevoitor. In plus am avut pachete cu mancare cand am plecat in excursii si cina tarzie cand ne-am intors. Recomand hotelul celor nu foarte pretentiosi. Clar nu e de lux, insa are toate dotarile necesare pt un sejur foarte bun.

[28.08.18 21:14:41]

@danutza: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[13.09.18 14:03:03]

@danutza: MULTUMESC MULT!!