ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2017
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 13.04.17
SEP-2017

Vacanta in 2... in Praga

In articolul acesta voi scrie cateva impresii despre Praga, sfaturi utile tuturor celor care doresc sa viziteze acest frumos oras si concluziile bineinteles ????

Cand am hotarat initial sa mergem in concediu la Praga mi se parea prea mult sa stam 7 zile (6 nopti) insa la final am realizat ca am mai fi putut sta cel putin 3 zile pentru a vizita tot ce e mai impresionant si important in Praga, chiar daca in timpul petrecut in frumosul oras am avut mereu cate ceva de vazut.

Voi incepe cu drumul spre Praga, care mie personal mi s-a parut destul de usor, chiar a fost mai bine decat imi inchipuiam. Chiar si partea de autostrada de la noi din tara, atat cat este gata este foarte buna si se circula bine.

Noi am plecat din Brasov si de la Sibiu am mers pe autostrada. Singura portiune mai rea de drum este in judetul Hunedoara, insa odata ce treceti aceasta parte si intrati iar pe autostrada mergeti intins pana la Praga.

Ca durata drumului, se ajunge undeva la 14 ore, insa noi am facut destul de multe opriri asa ca am facut putin mai mult, insa a fost bine. Pe autostrada in Ungaria este foarte bine de circulat, la fel ca si in Bratislava. In Cehia, autostrada inca este in renovare si sunt multe portiuni unde din 2 benzi se face o banda, insa totul e semnalizat din timp. Daca ati mai iesit din tara cu siguranta stiti si va descurcati sa luati rovinietele de drum, deci nu o sa mai intru in detalii, pentru a trece mai departe si a face o scurta prezentare a hotelului si bineinteles a orasului.

Hotelul la care am stat, U Divadla, a fost foarte frumos, personalul amabil, zona foarte buna, am ajuns foarte usor de la autostrada la hotel, iar drumul spre centru dura cam 15 minute cu tramvaiul (tram-ul cum zic cehii). Biletele se puteau achizitiona de la hotel si o calatorie era valabila o ora. La hotel micul dejun foarte bun si variat, iar camerele foarte curate iar personalul amabil.

In Praga nu veti duce lipsa de cafea deoarece la orice colt de strada se gasesc cafenele iar de bere nu mai zic deoarece fiind capital berii, puteti gasi peste tot si se poate consuma chiar si in locurile publice putand fi luata take away. In mare, la capitolul mancare cehii au cateva feluri de mancare gatita, de exemplu gulas cu galuste din paine sau cartofi, ciorba de varza, rata, dar veti gasi si pizza si paste pe toate drumurile sau burger. Am mancat inghetata foarte buna si cremoasa in Praga si niste ornuti gen kurtosk care se puteau manca goale sau umplute cu inghetata sau ciocolata.

Un alt loc frumos in Praga este Dealul Petrin unde se afla un turn care seamana cu Turnul Eifel, ce se poate vizita si ofera o panorama superba. Sunt destul de multe scari de urcat, este inalt, dar merita. Se poate urca bineinteles si cu liftul dar e pacat deoarece pierdeti toata frumusetea. Tot pe Dealul Petrin este un labirint al oglinzilor, care va ofera putina distractie avand in vedere ca oglindindu-va va veti vedea in alte forme/siluete.

In ceea ce priveste obiectivele turistice, in primul rand este de vizitat vechiul palat, in incinta caruia se afla de fapt mai multe obiective: vechiul palat (impresionant si impunator), Castelul Lobowicz, Strada Aurului (care m-a impresionat foarte tare), manastirea Loretta, catedrala Sf Vitus, basilica Sf Geoerge, Palatul Rosenberg si gradinile castelului. Pentru a ajunge aici puteti merge pe jos, aveti de urcat pe o straduta, plina cu magazine, cafenele si restaurant, insa sfatul meu este sa mergeti dimineata devreme deoarece dupa ora 12 este foarte aglomerat si o coada foarta lunga la intrare, insa merita vazut, nu degeaba este cel mai mare simbol al orasului.

Un mare simbol al orasului este si Charles Bridge. Cel mai frumos este seara cand totul e luminat insa mi se pare si cel mai aglomerat loc din Praga. Se poate urca in turnurile de la capetele podului iar peisajul pe care il puteti admira de sus este foarte frumos. Praga mi s-a parut cea mai frumoasa capitala de pana acum insa chiar si asa singurul mare minus este faptul ca sunt multi cersetori. Pe pod de exemplu din 10 in 10 metri sunt cersetori, toti insotiti de cate un caine care sta cuminte langa stapan iar stapanul are o pozitie neagasanta, nu vine sa ceara sau satraga de oameni, doar sta cu capul plecat si mana intinsa, fiind o imagine nemaintalnita pana acum.

Din apropierea podului puteti alege sa faceti o croaziera pe Vltava ceea ce o sa va ofere o senzatie placuta, mai ales seara cand toate luminile se reflecta in apa iar podul luminat este mult mai frumos, mai ales cand treceti pe sub el cu vasul. Un simbol al orasului unt considerate si lebedele de pe Vltava care sunt destul de multe in anumite zone si infrumuseteaza imaginea orasului strabatut de apa.

In ceea ce priveste muzeele pe care le-am vizitat, aici aveti de unde alege, Le voi aminti pe cele mai impresionante pe care ar fi pacat sa le pierdeti. In pimul rand cel mai frumos la care am pierdut mai mult de 2 ore Kingdon of Railroads Museum, un muzeu imens in care este transpus orasul Praga si sunt foarte multe trenuri de jucarie care circula prin oras, masini care se opresc la semafoare, exact ca intr-un mic oras. Aici se pot distra si copii si parintii. De ajuns nu este foarte greu deoarece tot cu tramvaiul puteti ajunge chiar daca este putin mai departe de centru. Important este sa luati o harta de la hotel si va veti descurca fara problem deoarece la capitolul transport in comun cehii stau foarte bine,

Un atlt muzeu impresionant este Narodni Muzeum (Muzeul National) in care puteti gasi si o expozitie de animale, de tip Arca lui Noe.

In centru am vizitat Muzeul Masinariilor Sexuale, care a fost ceva ce pana acum nu am vazut, dar a meritat. Foarte frumos a fost si muzeul Grevin, al figurlor de ceara, imens si impresionant. Aici am facut si diverse poze cu personaje sau costumati. Mai jos de muzeul Grevin am vizitat Muzeul Istoriei Ciocolatei si in apropiere am vizitat si Muzeul Comunismului. Tot in centru se afla si impresionantul Turn cu Ceas pe care din pacate l-am vazut doar din afara deoarece era in renovare.

Tot in centru, foarte aproape de Charles Bridge este si muzzeul Franz Kafka, ce mi s-a parut putin ciudat decorat, la fel ca si scriitorul, insa interesant, merita vazut.

Putin mai departe de centrul orasului se afla Gradina Zoologica, o gradina zoologica ce m-a impresionat foarte tare fiind mare si avand ursi polari, care atrageau toate privirile. Elefantii multi si frumosi, bine ingrijiti, la fel si girafele. Aproape de zoo am vizitat si gradina Botanica si Castelul Troja. Daca vreti sa vizitati aceste 3 obiective care sunt unul langa celalalt puteti lua un bilet cu reducere pentru toate cele 3.

Frumos a fost si la Planetariu, unde era plin de copii dar si de adulti si unde aveai de facut diverse activitati pe baza biletului de intrare (de exemplu te puteai da intr-o masinuta care semana cu cea care merge pe luna sau pteai face poze cu diverse frame-uri, de exemplu de costum de astronaut).

In apropierea Planetariului se afla o galerie de arta pentru ce interesati si un acvariu. Acvariul este destul de micut dar frumos. Tot aici este si un patinoar, unde puteti vedea meciuri de hochey, cei interesati de acest sport.

Si pentru ca am adus vorba de sport, intr-o dupa amiaza, care a fost singura dupa amiaza ce mi-a oferit cateva momente de respiro, de repaus, am fost la un meci de forbal, Bohemians Praga cu Slovenko si mi-a placut foarte mult, Stadionul plin, dar oamenii civilizati. Se putea lua bere, carnati, popcorn etc.

In concluzie, Praga a fost capitala care m-a impresionat mai tare ca alte capitale, merita vazuta, mi se pare ca are un alt stil, alt aer si este foarte cocheta, cu multe magazine, terase, restaurant dar si foarte multe obiective pe care le puteti vizita, chiar cred ca este un oras pentru toate gusturile. In final, v alas sa va uitati la poze si sa va faceti o parere.

Trimis de Patrim in 09.10.17 21:56:33
Validat / Publicat: 09.10.17 23:00:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 7932 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.10.17 22:59:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Praga și împrejurimile, PRAGA" (deja existentă pe sait)

elviramvio
[10.10.17 07:15:49]

@Patrim:

Utile informațiile pe care le dai pentru cei care vor merge în viitorul apropiat la Praga. Scrii că luai bilete de tramvai de la hotel - foarte practic pentru turiști - dar știi cumva, în Praga este city pass sau un alt tip de card turistic care să poată fi folosit și la transport și la ceva obiective turistice? Daca stii ca exista, poate stii și prețul sctual.

Iți doresc vacante frumoase mereu!

[10.10.17 09:46:16]

@Patrim: Praga cu tot ce vrei, despre asta este vorba, ai istorie dar si distractie si cred ca daca o iei pe repede 'nainte poti face Praga in 3 zile, insa daca vrei sa te bucuri cu adevarat de acest oras 7 zile ar fi de preferat.

Praga este un oras la care ma uit de multa vreme dar unde inca nu am ajuns si asa ca deocamdata ma multumesc cu ce citesc.

Un lucru incurajator este si cel legat de drum si sper sa ajungem sa fie si mai bine (la noi in tara).

Felicitari, votat cu mare placere.

zlatna
[10.10.17 11:15:24]

@Patrim: Felicitări pentru articol.

Am fost anul trecut la Praga și ne-a plăcut foarte mult orașul.

Catedrala Sf. Vitus este printre cele mai frumoase catedrale pe care l-em văzut până acum (o întrece Abația Melk). Praga este orașul care are trei centre, centrul nou cu piața Wenceslas, centrul vechi cu Ceasul Astronomic și centru Micului Oraș cu catedrla Sf. Nicolae

Toate cele bune și multe concedii plăcute.

elviramvio, mishu, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: