ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2017
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
OCT-2017

”Cabana SubBai” , un ”Da” din toată inima!

Se duce iepurele la urs şi îi spune:
- Băi, ursule, te-ai ajuns, au făcut ăștia bere cu numele tău.
- Da, mă?
- Da! Ce, crezi că am chef să te mint?!
Se duce ursul la magazinul din colţ ca să verifice și-i cere vânzătoarei:
- Săr'mâna, vă rog frumos, daţi-mi şi mie o bere ”Vlăduţ”!

Săptămâna ce tocmai o trecut a fost pe gustul meu!

În primul și-n primul rând pentru că am luat concediu! Nu știu alții cum sunt, dar eu cred că pe mine s-or fi făcut experimente medicale, au vrut să vadă ce face lenea din om! De când mă știu mi-a plăcut să șed, fără să cuget ci, doar așa, să șed. Și, cred c-am fost singurul copil care-am plâns când am aflat că oamenii l-au omorât pe ăla de-ntreba dacă posmagii-s muieți, la urma-urmei , ce, trebuie să omori un om doar pentru că ți-a cerut o informație?!

Apoi, s-a brodit cum nu se poate mai bine să primim o invitație din partea unor prieteni să mergem pe Valea Doftanei, ca să o vizităm.

Eu, acum un an, am încercat faza cu Valea Doftanei, dar, din varii motive, n-am reușit să mai ajungem, parcă s-a răsculat Luminița și am avut alte lucruri de făcut, cum ar fi curățenia de casă nouă a fiie-mii!

Așa că, anul ăsta, când mi s-a făcut oferta m-am pus nagara pe capul Adrianei să-și ia și ea concediul, să putem merge!

-Să fie vacanță, am poruncit și așa a fost!

În review-urile de stau să vie o să vă voi povesti despre ce este Valea Doftanei, așa cum a văzut-o, pentru prima oară, un moldovan, acuma o să mă mărginesc să vă povestesc despre unde-am fost cazați.

Unde este ”Cabana Subbai”?

Dacă este să te iei după ce mi-au spus prietenii mei, adică ăia de-au făcut rezervarea, ea este în comuna Valea Doftanei, sat Teșila.

De la Mărășești până acolo am ajuns cu auto ( al lor), trecând prin Focșani-Rm. Sărat-Buzău-Ploiești-Câmpina și, de aici, simplu, spre Valea Doftanei.

În mijlocul comunei se face un drum spre Secăria, pe lângă care doar treci și continui drumul, prin pădure, pe lângă albia Floreiului. Se ajunge la o poartă mare, din fier, deasupra căîriea scrie ”Cabana SubBai”. De ce ”SubBai”? Că, cică, muntele la poalele căruia este construită cabana se cheamă ”Baiul ”, e relativ simplu.

Ce găsim la locul feței? Ăstaaa, fața locului...

Un drum ce urcă spre o cabană de se ițește sus, pe un pripor, cam abrupt. Totuși, fiind uscat afară, panta a putut fi urcată și fără automobil din ăla, cu matematică, recte 4x4.

Este bine că a reușit pentru că, altfel, la câte bagaje aveam...

Curtea a încercat să nu strice nimic din natura locului și a reușit. Drumul de v-am spus de el este pietruit,cu piatră de râu, iar pe marginea lui, pentru ăia de nu reușesc să cocoațe mașina acolo, sunt dale de piatră puse pe post de trepte. Cu un pic de curaj se ajunge la ușa de la intrarea-n cabană!

Pe măsură ce te apropii de cabană se vede că a fost lucrată cu bun gust, lemn și piatră, se integrează perfect în peisaj ! Deasupra acestei cabane, la vreo 20 de metri este o altă construcție, tot din lemn, dar, pe aia nu am vizitat-o, deci nu vă poci spune ce-i cu ea! Mă iertați, presupui!

Ce pățim dacă intrăm în interiorul cabanei?

Păi, pătrundem și găsim un salon mare, încăpător. Nu este mobilat ostentativ, iar, în mijloc, tronează ditamai șemineul din piatră. Îmi place ideea de foc în centrul camerei, e un atavism al oamenilor de pe vremea când specia se ascundea prin peșteri, ca să nu pățescă extincția de la animalele alea mai mari și veșnic flămânde. De-aia a rezistat omul, pentru că, la momentele cruciale a știut să se unească în jurul focului, pentru căldură și papa bun, oricum, mai bun decât papa crud! Altfel, dusă era specia!

Ca-n bancul în care elefantul îl întreabă pe mamut:
-Ție ți-a dat ”add” Noe pe pagina de facebook?
Mamutul: -Nu!
La care elefantul: - Hm, nașpa!

Am făcut focul la șemineu, în cele două seri cât am stat acolo doar așa, de sanchi, că-n rest căldură a fost de la centrala cabanei.

Tot la parterul cabanei, găsim o bucătărie open space, mobilată cu tot ceea ce ar trebui ca să te poți folosi de sacrificiul lui Prometeu, ăla de-a adus focul oamenilor: oale, farfurii, tingiri și, mă rog, ce-ți mai trebuie să folosești atunci când, în bucătărie fiind, vrei să-ți arzi ceaiul. Nu râdeți, eu pot și asta !

Pe lângă bucătărie se face o ușă de ieși pe ea direct afară, de unde te poți duce spre terasa, mare, de se vede prin geamurile salonului sau, la dreapta, ușurel, spre grătarul cabanei, piesă de maximă rezistență, pe care noi o vom folosi îndelung!

Ce mai găsim noi, în salon?

Un băruleț, mobilat șic, cu trei taburete din lemn, frigider încăpător, sertare și alte alea, toate utile. Tejgheaua barului este din lemn, tare frumos realizată iar picioarele barului, din piatră aplicată. Da, dar aplicată cu talent!

Apoi, o mare canapea și un fotoliu, TV cât China, stație de amplificare, o bibliotecă, unde găsiți cărți, 52 de cărți, pachetul era întreg, șah, table, scrabble, mă rog, jocuri pentru persoane dotate cu o oarecare inteligență.

Sper că știați că șahul este cel mai periculos sport, pentru că, între două mutări te ia somnul și cazi cu ochii-n piese, de poți să rămâi orb! Eu m-am ferit ca de foc să știu să joc șah, nu de alta dar mie-mi zornăie creerele-n cap dacă mă ridic, brusc, de pe loc!

La parter este un dormitor, singurul fără baie, te poți folosi de baia de la parter, deci, nu e vreun capăt de țară!

Din salon, pe niște trepte tot din lemn, se ajunge la etaj, unde găsim patru dormitoare, absolut spațioase, fiecare cu baia lui, băi care, deasemenea, sunt utilate cu cabină de duș, chiuvetă, uscător de păr și ce mai este necesar la baie! Da, exact!

În fiece cameră se află TV cu ecran plat, posturi care sunt prinse corect, nu se repetă. Aaa, da, wi-fi, la greu, dacă vreți vă dau și codul, ia, notați... mmnneeah, v-am mințit!

Camera mea avea vedere spre munte și chiar era un peisaj frumos de văzut.

Chiar prin fața cabanei trece albia râului Florei, te poți plimba, agale, prin pârâu, noi așa am făcut într-o după-amiază, am căutat pietre cu forme ciudate, unul dintre prietenii de erau cu mine are mania asta.

Bine, una peste alta, atmosfera este extrem de plăcută, cabana este mobilată tot cu lemn, paturile sunt chiar interesant construite din lemn rotund.

Căldura a fost la liber, apa caldă așijderea, deci, condițiile și confortul sunt high!

Cât costă să te joci acolo?

Pentru că totul, pe lumea asta, are un preț, așa și aici: camera costa 150 de lei pe noapte, dar, atenție, cabana se închiriază numai în integralitatea ei! Deci, calcul (renal) simplu 5x150 = 750 x 2, cazul nostru = 1500 de lei. Dacă merită? Cu prisosință! De altfel, cabana este ocupată până la jumătatea lunii februarie 2018, noi am avut noroc s-o găsim liberă pentru că am fost în timpul săptămânii!

Ce poți face după ce te-ai cazat la Cabana ”SubBai”?

Păi, în cazul nostru, excursii, spre Trăisteni, de-am văzut parte din Rezervația de la Glodeasa (băi, mi-au ieșit niște poze!) sau Ruinele Bisericii de la Trăisteni, apoi am fost de ne-am plimbat pe malul lacului, am ajuns la Barajul de la Paltinul, mă rog, ai ce face, totul este grupat, nu trebuie să mergi de nebun!

Lumea este prietenoasă, sunt și magazine alimentare în zonă, dacă ați uitat ceva acasă, fiți pe pace, nu muriți de foame. Eu am aflat și că au farmacie-n sat, anatomia-mi gingașă făcându-mă atent despre prezența în corpu-mi, a două bucăți rinichi, din care unul a făcut ce știe el mai bine : nisip!

Rezumat:

Lucruri bune:

- cabana este la standard de bun gust și eleganță peste medie!

- prețul, absolut decent față de ce oferă!

- peisaj frumos, locuri de făcut plimbări și scurte drumeții.

Nasol:

- Drumul până la cabană e mai așa, mergi cu muuultă atenție !

- Lipsă indicatoare spre locul unde este construită cabana. Bine, lumea știe și te îndrumă dar, dacă nu vrei să fii prietenos, ar trebui să vezi cu ochii tăi cum s-ajungi acolo. Deși, netul te duce până pe-aproape, după care, nu prea mai ai semnal.

Au, da, uitam, semnal la telefon, numai în anumite locuri din cabană! Mie mi-a plăcut asta de-am murit, ador să nu fiu găsit la telefon!

Rezultat final: da, mergeți la Cabana ”SubBai”, merită!

Și-acuma, bancul de final:

O tipă se duce la medic cu nasul umflat. Medicul o întreabă:
- Albină?
- Da!
- S-a pus pe nasul dv.?
- Da!
- V-a înţepat?
- Nu, n-a avut timp, pentru că soţul meu a şi lovit-o cu lopata!

Haidi, pa!

Webmaster, te rog eu, frumos: https://www.youtube.com/watch?v=pPucQOWIDUo

Trimis de Yersinia Pestis in 08.10.17 17:49:19
Validat / Publicat: 09.10.17 08:33:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VALEA DOFTANEI.

VIZUALIZĂRI: 6272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Șemineul

[09.10.17 08:23:16]

Mutat în rubrica "Cabana SubBăi, VALEA DOFTANEI" (nou-creată pe sait)

[09.10.17 08:31:53]

[09.10.17 08:33:39]

@webmasterX: Acolo este!

[09.10.17 08:35:40]

@webmasterX: Mulțumesc!

Dana2008
[09.10.17 09:51:27]

Ha! Ha! Ha! ???? Fain articolul, dar bancurile... sunt cireașa de pe tort! De-acuma când vreau să râd, intru la tine și citesc un articol... sigur găsesc cel puțin un banc.

FELICITĂRI pentru articol!

Păcat că se închiriază doar în totalitate, dacă sunt în zonă trebuie să mai caut niște călători care să doarmă la cabana SubBai? Dar e ocupată cu câteva luni înainte...

Călătorii/odihnă plăcute in continuare!

[09.10.17 10:41:43]

@Dana2008: Păi, da, am scris un banc de review, toată lumea râde de el!

Din păcate istoria e reversibilă, uite că și azi așteptăm câte-un "add" de la mai marii vremurilor de le trăim! Și, da, e tare nașpa când nu ești pe listă!

Altfel, asta e politica firmei, cabana se închiriază în integralitate, nu pe camere!

crismis
[09.10.17 16:45:20]

@Yersinia pestis: Aia cu biblioteca și cu cele 52 de cărți mi-a adus aminte de o întâmplare: se făcea că Băiețel avea numai vreo 7-8 anișori, cred că era prin clasa a doua și ne chinuiam cu el să-l determinăm să lectureze, dar lui nu-i plăcea - neam! Într-o zi, îl văd că dă târcoale respectabilei biblioteci a familiei. "Ce cauți, puiule? " "Niște cărți... " "Spune-i tu lu' mama, poate știu unde sunt și le găsești mai ușor! " Înțelegând unde bat, replica lui veni nimicitoare: "Niște cărți de joc caut! Să știi că niciodată n-o să caut niște cărți de citit! "

Deocamdată nu prea s-a dezmințit, dar răbdarea mamei este fără sfârșit!... '

[09.10.17 17:51:25]

@crismis: Ei, dacă te ajută, gândește-te că măcar cartea de telefon și cea de bucate tot o să le cotească!

Presupun că s-a aplecat spre partea reală, matematică sau alte științe exacte!

Eu, înainte de sesiuni, mă juram că o să-nvăț de-o să rup cursurile, mă întâlneam cu gașca și, invariabil, începeam cu un joc de whist. Să-ți mai spun că la "civil" n-amluat, niciodată, mai mult de 7?!

crismis
[09.10.17 18:17:58]

@Yersinia pestis: N-o să crezi, da' mai nou cică ar da la medicină!! Abia aștept să văd care pe care!

[09.10.17 18:26:27]

@crismis: Ei, are medicina în ADN, mi se pare că mama lui ar fi de vină! ????Succes!

ANILU
[09.10.17 21:32:30]

@Yersinia pestis:... cum ti-ai luat iar concediu? ????

Dar am văzut după aia că ați stat 2 nopți.

Superbă locație! Cunosc zona, am stat și noi pe acolo într-o vilă, Am inchiriat-o pe toată. Semineu, fite, petrecere, nu deranjam pe nimeni...

Dar când să plecăm, a nins peste noapte... atunci să fii văzut petrecere.

Zona este foarte frumoasă.

Abia aștept să ne povestești pe unde v-ați plimbat și ce ați văzut.

Acum am înțeles de ce nu puteai răspunde la articolul cu ghebele, tu erai plecat pe Valea Doftanei.

Toate cele bune.

[09.10.17 21:54:59]

@ANILU: Păi, chiar sunt în concediu, de pe 2 pănă pe 22 octombrie!

Da, mie mi-a plăcut mult locația, zona, așa și-așa!

O să scriu despre ce am văzut acolo. Ideea este că nu pare să intereseze pe multă lume, dar, mă rog, pe anul ăsta mai scriu vreo cinci reviewuri și, gata!

Scuze c-am răspuns târziu, de la Valea Doftanei am venit vineri și sâmbătă plecat-am iar!

Da' tu știi că nu -s cu nasul pe sus, că nici n-aș avea de ce!

Zoazore
[10.10.17 12:44:54]

@Yersinia pestis: Frate, esti incorigibil! Vine oama (adica io) la munca sa faca si ea vechime (ca de ce venim noi la munci??), bag ce bag si baang, vine pauza de masa, aka sa (ne) mancam si noi. Mi-amintesc brusc de restanta ce-o aveam la cetit! Io integralista n-am fost never, dar aici sunt!

Si haleam eu sendviselul si citeam articolasul, si ma buseste un haz nebun...

Si-uite-asa s-au razbunat colegii pe mine, dandu-mi pumni (in spate). Da' si io pa ei, ca i-am pus sa citeasca. E o veselie in birou la noi, de mai mare hazul!

Foarte frumoasa locatia. Poate e mai bine ca se-nchiriaza toata, abia nu mai sunt mofturi de-alde "m-a deranjat vecinul cu muzica / sforaitul / scartaitul patului"

Si zona-i frumoasa! Mie mi-a placut!

[10.10.17 15:47:27]

@Zoazore: Da, când te gândești că nu voiam să merg acolo: ce facem noi, pe coclauri marți, miercuri și joi?!

Că, altfel, zona nu-mi zicea mai nimica!

Da, cazarea e foarte bună, dar zona oferă și alte posibilități de cazare, la mare moft e Pension ATRA, doar am văzut-o pe-afară, nu poci bârfi despre.

Zona, în schimb... hai să nu anticipez!

Fată, cum adică să te pălească colegii tăi de muncă???!!! Și tu, ce-ai făcut, acuma trebuia să fie sânge-n birou pân'la butucul Daciei!

Te-nvăț io, că știu: trage-le una-n claviculă, osul se rupe ușor și mâna aia devine bleagă! Pe urmă, calcă-i cu tocul pe gât, doar ești Zână! ????

Ho, bre, glumii, dacă vrei sa te răzbuni, înjură-i, doar!

Ha, sunt sigur că dacă le dai să citească ce-am scris, am mai mulți oameni care mă iubesc nu! Salută-i din partea-mi ????

krisstinna
[11.10.17 20:08:20]

@Yersinia pestis: Grozavă recomandare, savuroasă relatare!

Este un loc de vis, un loc pe gustul meu. Cu riscul de a “bucătări” în vacanță, prefer povestea unei cabane în locul unei pensiuni.

Decorul din interior și cel exterior face cât un miliard de stele.

Am intrat imediat pe net, am citit povestea cabanei și am rămas plăcut impresionată.

Banuiesc eu că ai ars și lemne la grâtar, ți-ai arătat talentele culinare

Felicitări, am visat un pic privind pozele. Am reținut locul, poate, poate...

[11.10.17 20:37:41]

@krisstinna: Cazarea este foarte frumoasă, gazdele îți pun la dispoziție tot ceea ce e de bun simț ca să-ți fie bine!

Lemne pentru grătar sunt la liber dat noi am avut cărbuni.

Sincer, cazarea merită orice leuț!

Cu zona nu mă declar dat pe spate, dar, hei, cei de mă citiți știți că-s cârcotaș!

Cel mai mult mi-a plăcut plimbarea prin albia Floreiului, o să v-arât poze!

[11.10.17 22:27:38]

ANILU, crismis, Yersinia Pestis, Zoazore