ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2017
ÎNSCRIS: 21.09.17
AUG-2017

O zi pe plaja Marii Nordului Scarborough

Litoralul Scarborough

Cu ce mijloc de transport se poate ajunge?

Masina, tren si Autobuz wymetro.com

Eram nerabdatori sa ajungem fiind prima iesire pe litoralul englezesc sa fac o baie in mare. Placerea mea ii o balaceala pe cinste. Oraselul se afla chiar pe malul marii benefiicind de 2 plaje mari cu un nisip foarte fin si o promenada pe care va puteti plimba si un castel pe varful unui deal.

Atentie la pescarusi sunt nesimtiti si agresivi si daca nu sunteti atenti va vor fura mancarea din mana :). Mai ales daca mancati pe patura nu lasati nimic nesupravegheat.

Locuri de parcare sunt destul de nuneroase, deci nu ar trebui sa aveti o problema in cazul in care va deplasati cu masina, atentie este cu plata si ar fi indicat sa lasati biletul in geam, nu de alta dar se verifica

Dupa un rapid search pe minunatul google am aflat si eu ca apa nu are mai mult de 15 grade celsius. Deci ramanem cu plaja. Nisipul mult mai curat decat pe litoralul romanesc desi erau destule persoana la o baie de soare.

Dupa o plimbare pe promenada ajungem in zona de distractii unde puteti gasi un mic parc de distractii, cateva restaurante si cateva pub-uri. In cazul in care doriti o croaziera pe mare puteti achizitiona bilete de la diverse chioscuri (sincer nu stiu un pret pentru ca nu am fost).

In general au pastrat cladirile vechi cu arhitectura lor specifica care dau un farmec locului.

Exista un indicator care va indruma pe o carare spre ce a ramas din fostul castel al zonei. Pe parcursul urcari veti avea parte de o priveliste superba asupra orasului si a plajei. Intrarea la castel se plateste (pretul era sub 10lire).

Pe promenada circula autobuze hip hop, decapotabile care va duc dintr-un colt al statiunii in celalalt cu pretul de 2,5 lire dus intors per persoana.

Si daca tot am fost la mare am intrat la un Fish n'chips shop (mancare traditionala englezeasca) care cuprinde un file de cod sau haddock prajit cu o crusta in baie de ulei, o gramada de cartofi prajiti (nu din cei congelati) si mai puteti cumpara pe langa diverse sosuri de curry sau mancare de mazare. Sincer preferata noastra ramane doar pestele cu cartofii si un pic de sare. Este o mancare satiosa si destul de grea, totul fiind prajit in baie de ulei.

Ps: Pozele sper sa va fie de folos, iar ca si orice parere, si a mea este subiectiva.

Trimis de Rox.Patrik in 06.10.17 21:08:51
Validat / Publicat: 07.10.17 11:18:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 1231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rox.Patrik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 apus de soare in lanul de maci

[07.10.17 11:18:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Leeds și Norh Yorkshire, LEEDS" (deja existentă pe sait)

[07.10.17 13:00:56]

@Rox. Patrik: Un articol relaxant si cateva poze superbe mai ales ultima. Felicitari votat cu mare placere.

Rox.PatrikAUTOR REVIEW
[07.10.17 17:27:17]

@mishu: Multumesc! Incerc si eu sa-mi descriu parte din aventurile mele (mai mari sau mai mici) din acest an.

crismis
[08.10.17 10:56:36]

@Rox. Patrik: Poza cu apusul este bes-ti-a-la! Tu scrie mai departe, ca noi te citim!

Rox.PatrikAUTOR REVIEW
[08.10.17 13:10:41]

@crismis: Multumesc ????????????

[09.10.17 10:28:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă York și North Yorkshire» (nou-creată, între timp, pe sait)

crismis, mishu, Rox.Patrik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă York și North Yorkshire: