ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2017
SEP-2017

Sub orice critică
Către satisfăcător

Aşa nu!

Nu am mai scris de ceva vreme, îmi cer iertare, dar nu aveam cum să ratez ceea ce urmează a vă povesti:

Având de lucrat la un concert în Târgovişte, de unde trebuia să plecăm spre casă cât mai devreme, în dimineaţa următoare, am decis să ne odihnim trupşoarele în hotelul Valahia, dornici să schimbăm priveliştea. Am rezervat, telefonic, 3 camere cu pat matrimonial şi un apartament, cu două săptămâni înainte de eveniment. Amabilitatea la ea acasă. Între timp ni s-a mărit echipa şi cea venită extra s-a ocupat de propria rezervare (aproape bine a făcut - o să revin la "aproape" ăsta).

Am ajuns la hotel pe bucăţi, apartamentul şi camera extra fiind primele ocupate. Eu, cu celelalte 3 matrimoniale (cinci persoane, în total), în jurul orei 18.00. Frumos la recepţie, holul încăpător şi o recepţioneră simpatică. Şi gata cu frumosul.

Nu am avut curaj să folosesc liftul, pentru a urca la etajul trei. Îmi cer iertare, pe această cale, străbunicului care a instalat utilajul. Când s-au deschis uşile, întâi a fost zdrăngănitul metalic, apoi s-a făcut loc de intrat. În beznă (cică liftul are bec pe senzor - facem economie). Am preferat să urc cu echipamentul foto în spate, pe scări, pentru un plus de mişcare.

Prima impresie, în cameră? Brrr... Aer închis. Mai degrabă, aer mucegăit. Probabil nu sunt curăţate mochetele aşa cum se cuvine. Şi cum ar merita. Am văzut televizorul, LCD tată. Mini frigider, încă o cutie din lemn pentru... ceva, un şifonier vechi, două prize în toată camera, ferestre ale căror geamuri se deschideau în partea de jos, la nivelul podelei (aviz sinucigaşilor. Atenţie la copii!!!), un singur bec (chior, normal). Patul matrimonial e proiectat pentru luna de miere sau un cuplu certat, ca mijloc de împăcare. Clar, televizorul era din alt film.

Am intrat în baie, croit să mă... spăl, de pe drum. Vă jur că mi-a trecut instant. Am făcut o poză cu telefonul şi am coborât la recepţie, unde fata aia simpatică a rămas la fel ca mine, văzând imaginea: mută! Şi-a cerut scuze, atât pentru condiţii cât şi pentru lipsa unei camere de schimb. Am mulţumit pentru sinceritate şi am plecat. Pe scări.

Am avut curaj să mă spăl pe mâini, ce era în vasul de toaletă s-a lăsat greu plecat pe conductă. Nu, nu era ceva la care să nu te poţi uita, dar era semn că un cuplu s-a delectat pe-acolo şi s-au descotorosit de obiectul mijlocitor.

De la recepţie am aflat că va porni centrala la orele 20, ceea ce ne-a cam bucurat, ştiind că o să fie frig, noaptea, când ne întoarcem de la concert. Habar n-aveam...

Pe la 1 ne-am înapoiat către culcuş. Vă amintiţi mirosul? Înmulţiţi cu 10. Căldura aia, promisă? Centrala duduia, cu siguranţă, dar nu în calorifere. Nu am putut suporta toate astea şi am urcat două etaje, la camera extra. Pe scări.

Vă amintiţi acel "aproape"? Here we go!

Camera frumoasă, cu două pătuţuri (îţi era frică să te întorci de pe o parte pe cealaltă), aerisită, clar mult mai curată faţă de matrimonială. Cu aer condiţionat. Calorifere reci, dar, hei, avem a/c-ul. În perete, frumos... doar că n-avea priză. L-am admirat un pic, m-am mai uitat pe tavan să văd camera ascunsă... apoi m-am dus la duş. Apă caldă, slavă Domnului. Fără presiune, dar măcar era caldă. Direct în pat şi la somn. Cred că am răcit, totuşi, nu trebuia să mă duc în camera cu a/c...

Dimineaţa ne-am băut cafeaua la restaurantul hotelului. Nu, nu cel din hotel, cel de lângă hotel. Dar tot al hotelului. Am fost îndrumat "afară, alături", de către recepţioneră (alta, nu simpatica). Ca să constat că mergea şi prin hotel, pe la etajul 2. În fine, măcar a fost cafeaua băubilă.

Nu înţeleg de ce nu se investeşte în hotel. Are potenţial. Cu un minim de atenţie şi bun simţ, la curăţenie. Cu un minim de mobilier curat şi îngrijit. Şi oleacă de căldură, că, poate, mai sunt şi puradei prin hotel. Şi răcesc şi ei, ca şi mine...

Trimis de Coni FotoMedia in 04.10.17 21:31:47
Validat / Publicat: 04.10.17 23:04:28

VIZUALIZĂRI: 1006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coni FotoMedia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Holul matrimonialei
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.00 EUR pe cameră

[05.10.17 08:00:13]

@CDStrong: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[05.10.17 08:05:11]

@webmaster26: Fix! Mulţumesc!

[05.10.17 08:49:11]

[05.10.17 10:29:10]

@CDStrong: Cred ca pentru acest hotel zicala cu gardu' si leopardu' e mai mult decat potrivita. Citeam si nu stiam daca sa rad sau sa ma ingrozesc. Ca si tine speram sa ne spui ca ai gasit o camera ascunsa si totul a fost o gluma.

Se pare ca nu a fost gluma ci crunta realitate. M-am uitat si la pozele postate de hotel si totul arata atat de bine ca iti vine sa rezervi fara rezerve , o camera aici.

Felicitari pentru articol, imi pare rau pentru tine, votat cu placere.

[05.10.17 10:38:38]

@mishu: Mulţumesc pentru apreciere şi pentru gândul bun. Din păcate sunt nevoit să continui plata acelei nopţi petrecute în frig. Sunt convins că se vor îmbunătăţi condiţiile atunci când se va schimba managementul, strategia asta de marketing "mi se rupe, ban să iasă" nu merge la nesfârşit.

[05.10.17 15:26:10]

Noi am avut nuntă în vara acestui an. Având foarte multi invitati din afara orașului, respectiv București, am preferat sa le plătim camere la hotel. Am vizitat toate hotelurile si pensiunile mai mari din Târgoviște (nu voiam să îi împărțim, majoritatea fiind prieteni). Zic vizităm, pentru că deși suntem din Târgoviște, nu am fost vreodată într-un hotel... na, avem casele noastre

Nu am avut ce alege (Hotelul Tolea e o alegere bună pentru grup mic și pentru buzunar mai larg...) așa că am rămas la Valahia.

30 de camere arvunite. Dorința miresei a. k. a. eu: să văd în dimineața nunții toate camerele. Nu voiam să primesc lumea în infecții (ca cea din pozele de mai sus). Bineînțeles că nu mi s-a îndeplinit dorința. Am văzut doar 4 camere... decente, curate.

Mi-e groază să mă gândesc ce au primit invitații. I-am întrebat dacă totul este ok, însă, e evident că nu mi-ar fi spus mie în ziua nunții ori a doua zi, de probleme de curățenie.

Am mai avut o problemă cu ei. Eu plăteam toate camerele, așa că mi s-a părut normal să pot lua în primire 2 din cele 30 de camere, personal (invitații respectivi erau mai mult decât speciali si voiam să le iau niște camere impecabile). Nu s-a putut. Scandal. Vă rog să vă imaginați toată această scenă: mireasa în pantaloni scurți și cu părul coafat, la receptia hotelului unde urma să achite 30 de camere!

În orice caz: penibil! E trist că nu au alternative în orașul nostru...

[05.10.17 15:35:33]

@cloverina: Îmi pare rău, în loc de "cea mai frumoasă zi"... Repet, totul e din pricina managementului defectuos. Ştiu clar că nu voi mai merge acolo, mai bine stau în afara orașului...

[05.10.17 16:39:14]

@cloverina: Pai sa fie intr-un ceas bun si daca nu ai primit reclamatii de la musafiri inseamna ca au trecut cu bine . Nici eu nu cred ca as fi comentat daca mi se si platea camera decat daca erau niste lucruri frapante asa cum apar in acest articol.

Noi am stat toamna trecuta in Targoviste o noapte la "Casa Domneasca" despre care am povestit aici. Nu a fost cine stie ce, o tripla inghesuita, cu o baie foarte mica si o usa care cand se misca cineva pe hol aveai impresia ca intra la tine in camera (in restaurant era o nunta asa ca pana pe la vreo 3 dimineata a cam fost zarva).

Dar macar a fost curat. Si noi am incercat sa gasim o cazare decenta pentru o noapte dar si la un pret acceptabil si mai facusem o rezervare la un hotel in zona intrarii in parc insa dupa ce am citit niste recenzii nu prea laudative (oricum se putea inchiria camera si pentru cateva ore chipurile pentru odihna) am anulat rezervarea.

Asadar e bine cand aflam tot ce se poate despre un hotel.

[05.10.17 16:43:44]

@mishu: Am mai dormit, în Târgoviște, dar la celălalt hotel, anul trecut. Acolo a fost mult mai bine, dar, mno, am zis să încercăm şi altceva... Am încercat de-mi iese augumentinul pe nas ????

[05.10.17 20:43:49]

@mishu: La Casa domneasca voiam să îmi cazez "fetele". Nu au vrut să închirieze decât dacă luam și "restaurantul"...

[05.10.17 20:44:40]

@CDStrong: ????

[05.10.17 20:45:56]

@CDStrong: Hotel Dâmbovița e și mai penibil. Mi-au cerut 200 lei/cameră (preț negociat la 30 de camere) și am încremenit când am intrat într-o cameră. Dacă aia era cea mai bună cameră a lor, de mi-o prezentau mie... Doamne feri!

Rămân la părerea mea că Tolea e în top. Dar foarte scump

[05.10.17 20:47:02]

@cloverina: Pai ce erau fraieri sa nu va dea pachet complet? ????

[05.10.17 20:50:43]

Dacă vă spun că, pe drumul către hotel, noaptea, făceam mişto de ceilalți ca am de gând să dorm în mașină, mă credeți? Cred că ar fi fost alegerea perfectă! ????????

Zoazore
    [05.10.17 21:22:43]

@CDStrong: Citând-o pe @mishu: să râd? Să plâng? Să mă-ngrozesc?

Am trecut și eu printr-o situație de-asta, la Ploiești, în 2007, la ditamai Hotel Prahova de 4*. N-am pozat, am coborât la recepție și-n glumă, prinzând managerul hotelului (noi, grup mare, plătit 4 luni de-o multinațională), am pus pariu cu el pe-o sticlă de wisky pe ce găsim și ce nu la mine-n cameră.

Doar ne cazasem, de vre-o juma de oră.

Ei bine, DA, am câștigat sticla de wisky! N-aveam căldură și halat, dar aveam... hălățele-n coșul de gunoi! Aș fi preferat să nu câștig!

[05.10.17 21:31:02]

@Zoazore: La ce am găsit eu, dacă stăteam mai mult cred că începeau să mă strige "tati, tati! "...

Andu Andu
    [11.06.19 20:20:38]

@CDStrong: Lux, ati avut totusi o baie dotata, are baterie monocomanda. Eu am prins oferta, erau robineti din vremea comunista.

Inca aerisesc hainele, deși nu le-am bagat in debaraua de epoca, urmeaza sa le spal cu mult balsam.

Aia cu becul din lift e de mare angajament, daca te misti din dreptul senzorului se stinge. e super fain sa ramai in intuneric in lift!

Andu Andu, cloverina, Coni FotoMedia, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂValahia Hotel: