ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2017
DIN: Hălchiu [BV]
ÎNSCRIS: 07.03.17
SEP-2017

Hotel Daisy Tsilivi, o vacanţă de vis

Buna ziua, am sa-mi structurez review-ul pe 3 parti si anume: Hotel, Statiune, si alte informatii.

Am platit pe excursie 380 € pentru doua persoane 7 nopti + transport cu autocar si mic de jun.

Inainte de a plecat am facut cercetari pe google pentru a gasi cat mai multe atractii la insula si pentru a-mi planifica un program.

Hotelul Daisy mi-a lasat o impresie buna, mic de jun suficient de consistent pentru mine si anume 3 felii de paine, un unt, o marmelada, un ou, o felie de sunca si una de cascaval, o felie de chec, un suc natural si o cafea sau ceai.

Hotelul a fost foarte curat, oamenii de acolo foarte primitori mai putin 1-2 persoane care se uitau urat la noi, poate li se parea ca facem galagie (eram 3 cupluri, fiecare membru in jur de 20 ani).

Seara daca aveai ghinion sa ai camera cu balcon inspre piscina si voiai sa te pui mai repede la somn in jur 23-00, atunci intampinai probleme cu englezii care stateau la barul de langa piscina si faceau galagie pana pe la 1-2 noaptea, pentru mine nu a fost o problema insa pentru altii poate fii.

Hotelul are o piscina destul de mare, suficient sa dai 2-3 ture si sa obosesti, sezloange suficient de multe ca sa prinzi si tu un loc, si barul de langa piscina la care se poate servi si masa, preturile fiind asemanatoare cu cele din statiune.

Distanta pana la plaja undeva la 2-3 minute. iar pana in centrul statiunii la fel.

Langa hotel se afla un suupermarket cu preturi bunicele.

Statiunea Tsilivi, o statiune frumoasa plina de taverne, agentii de inchiriat masini, atv-uri, scutere si biciclete si agentii de turism locale.

Ca si preturi pe care eu le-am gasit: un atv 20 €, masina 35€, o masa te duce de la 5 € la 20 € de persoana, depinde cat vrei sa consumi. Se gasesc foarte multe supermarket-uri, apa este foarte ieftina un bax de 6 la 1.5 litri in jur de 1,3-2€

Plaja mare, apa curata, se pot inchiria sezlonguri sau poti sa te duci cu prosopul, e loc pentru toata lumea.

In statiune gasesti agentii de turism locale care au multe excursii atat cu autocarul cat si cu vaporul, excursii care au fost mai ieftine comparativ cu cat ne cerea agentia de turism cu care am venit in tsilivi. exemplu:excursie pe mare Navagio-Blue Caves- Xigia Beach- 20-25€.

Noi ne-am facut singuri programul, intr-o zi am inchiriat cate un atv de cuplu (20€+15€ benzina) si am vizitat o parte din insula (Navagio, vederea de sus- Porto limnionas- Karakonissi-Porto Roxa-Keri-Cameo Island- Laganas-Bochali) aici am gasit niste locuri uimitor de frumoase.

Intr-o alta zi am inchiriat masina si am vizitat Dafni Beach (ce-a mai frumoasa plaja pe care am vazut-o in Zakynthos) si orasul Zakynthos.

O alta zi am petrecut-o pe mare in excursia la Navagio, aici am intampinat ceva probleme deoarece cei de la agentie ne-au promis ca vom vedea Navagio, Blue Caves si Xigia Beach insa s-au scuzat dupa ce ne-am urcat in autocarul care trebuia sa ne duca la vapor si ne-au spus ca acesta s-a stricat si ca vom merge cu altul care ne va duce la Navagio dar in loc de celelalte doua la care trebuia sa ajungem vor inlocui cu alte 3 locatii care mie nu mi s-au parut a fi super spectaculoase dar nu am stat sa ma mai plang pentru 20 €.

In concluzie pentru mine Zakynthos este unul dintre cele mai frumoase locuri in care am fost, cazarea mai mult decat buna, si statiunea un loc pentru cei de varsta medie dar in care poti gasi locuri de distractie.

Trimis de Munteanud in 04.10.17 20:55:02
Validat / Publicat: 04.10.17 22:49:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4791 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Munteanud); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Keri

webmaster45 [04.10.17 22:48:32] »

@Munteanud: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Aurici [04.10.17 23:28:31] »

@Munteanud: Bine ai venit printre noi! Si te asteptam cat mai des cu povesti.

mishu [07.10.17 19:14:26] »

@Munteanud: Bun venit! iti spun si eu si cu un articol plin de prospetime (poate data de varsta . Si cand esti si cu prietenii cred ca este si mai frumos.

Cat despre englezi cred ca este foarte cunsocut ca oriunde ar fi in vacanta distractia lor este paharul.

Felicitari, votat cu placere.

Munteanud [09.10.17 15:29:02] »

@webmaster45: mulțumesc frumos!

Munteanud [09.10.17 22:34:07] »

@Aurici: Multumesc!

anemarie29 [16.11.17 10:46:03] »

va rog langa hotelul Daisy este vreo statie de autobuz? ati fost din tara cu autocarul? cat timp ati facut si pe ferry cate ore? marea de langa hotel Daisy este curata si apa albastra? cum sunt preturile la supermarket?

multumesc.

anemarie29, Aurici, mishu, Munteanud