ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2017
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 21.09.17
AUG-2017

Haworth sau Bronte Village

Ati citit vreodata cartile surorilor Bronte? V-a placut romantismul si locurile misterioase poate chiar sumbre descrise in carti? Toate cele 3 surori s-au inspirat in scrierea operelor lor pe locurile din imprejurimile unde au trait pana in momentul mortii.

Puteti sa va regasiti in operele surorilor Bronte vizitand satul Haworth, sincer multe lucruri nu prea s-au schimbat in ultimul deceniu si satul arata aproximativ la fel ca pe vremea lor.

Haworth este un sat din apropierea Bradfordului, West Yorkshire. Este faimos in special datorita faptului ca cele trei surori Bronte au trait aici.

Ce este de vizitat??? BRONTE Parsonage Museum, Bronte Waterfull si trenul pe aburi care circula intre Keighley si Worth Valley.

Muzeul surorilor Bronte este de fapt casa in care au locuit ele. Charlotte, Emily si Anne Bronte au fost trei surori ale caror carti au cunoscut o mare popularitate, intrand in categoria de scriitori clasici. Toata lumea a auzit de cartea: La rascruce de vanturi, de Jane Eyre sau Straina de la Wildfell Hall.

Casa a mai fost locuita de doua familii ulterior pana cand a fost cumparata si transformata in muzeu in memoria surorilor Bronte.

Intrarea costa £8.50 pe persoana si este valabila un an de zile. Site-ul BRONTE Parsonage Museum bronte.org.uk

Pe strada principala a satului regasiti multe magazine care ofera cele mai diverse lucruri spre vanzare. (suveniruri, magazin de antichitati, traditionalul fish n'chips shop, pub-uri si am gasit o cofetarie unde puteti cumpara tot felul de prajituri englezesti.

Un lucru la care se pricep englezii in privinta mancarii sunt placintele cu carne (preferatul nostru ramane clasicul porc pie) dar varietatea este larga si daca va permite buzunarul le puteti incerca pe toate, preturile variaza in functie de marimea pie-ului pornind aprox de la 1,5 lire bucata pana la 3-4 lire bucatile mai mari.

Cascada Bronte este de fapt un parau in trepte care dupa ploaie se transforma in cascada. De fapt este un loc unde lumea merge sa se relaxeze in natura. De la muzeul Bronte este nevoie doar de o plimbare de jumatate de ora pana la cascada.

O calatorie cu trenul cu aburi valabila toata ziua costa £16 pe persoana si il puteti folosi nelimitat pe perioada zilei respective. Nu pot sa va spun prea multe despre aceasta calatorie deoarece noi ne-am axat pe celelalte doua atractii din Haworth.

Cum ajungem in Haworth?

Se poate ajunge cu masina, cu trenul sau cu autobuzul.

Noi am pornit din Bradford Interchange Bus Station de unde am luat bus nr 662 pana in Keighley. Iar de aici am luat B2 sau B3 pana in Haworth.

Un bilet valabil o zi pe toate companiile de autobuz din West Yorkshire costa £6, dar pentru ca toate numerele folosite de noi au fost de la aceasi companie ne-am facut biletul pe toata ziua pt compania Keighley. planner.wymetro.com

Eu fiind o admiratoare a operelor scrise de surorile Bronte am fost incantata de Haworth. ☺

Trimis de Rox.Patrik in 03.10.17 22:14:24
Validat / Publicat: 03.10.17 23:09:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 1018 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rox.Patrik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Bronte Waterfall

[03.10.17 23:04:23]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "O zi în Haworth / Bronte Village, LEEDS" (Leeds = cea mai apropiată secțiune georgrafică, pe AFA), nou-creată pe sait

[04.10.17 07:27:43]

[04.10.17 11:49:29]

@Rox. Patrik: Un articol care s-a dus drept la suflet. Jane Eyre este ce-a de-a doua carte serioasa pe care imi aduc aminte ca am citit-o, la varsta de 9 ani (nu era tocmai potrivita varstei dar mi-a ramas in minte) si am citit-o in 3 zile. Copilaria si adolescenta mi le-am petrecut citind carti intr-un ritm mai mult decat rapid si cred ca asta a fost avantajul varstei fara televizor si toata tehnologia care iti rapeste aacea bucurie pe care o ai citind o carte, mergand la un spectacol.

M-am plimbat si eu alaturi de voi in aceasta zona romantic si pentru asta iti multumesc si-ti acord un vot cu foarte mare drag.

Rox.PatrikAUTOR REVIEW
[04.10.17 12:13:40]

@mishu: Si mie imi place sa citesc. Din pacate datorita programului incarcat deabea daca reusesc sa citesc o carte, doua pe luna.

Haworth a fost un loc pe care am tinut sa-l vad in special datorita faptului ca am fost impresionata de cartile surorilor Bronte. Am vrut sa vad ce le-a inspirat, unde au locuit etc.

Multumesc pentru vot ☺

Dan&Ema
[13.10.17 19:16:23]

@Rox. Patrik:

Suprebonus! Mi-ai deschis putin apetitul pentru Marea britanie unde ajung si eu peste cateva zile.

Felicitari pentru articole!

Rox.PatrikAUTOR REVIEW
[15.10.17 21:56:59]

@Dan&Ema: Multumesc si un concediu reusit!

Dan&Ema, mishu, Rox.Patrik