ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2017
SEP-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Coasta Amalfi - una dintre minunile Europei

Proaspat intorsi din excursia de pe Coasta Amalfi (+Napoli) pot spune ca micuta coasta din golful Salerno este un loc care pare rupt dintr-o alta lume, de o frumusete rara care cred ca trebuie sa se afle pe lista oricarui pasionat de calatorii. Situata undeva in partea de sud a Italiei e o zona ce poate fi vizitata in orice anotimp, probabil si iarna ai sanse sa prinzi o vreme foarte buna pentru plimbare. Dar, ca orice zona celebra are avantajele si dezavantajele ei. Daca avantajele sunt evidente fiind sufficient sa vezi 2-3 poze ca sa fii convins ca trebuie sa mergi neaparat acolo, cred ca totusi trebuie tinut cont de cateva aspecte atunci cand vrei sa iti organizezi o excursie in zona. Mie, personal, Coasta Amalfi mi s-a parut o excursie oarecum “pretentioasa” fiindca trebuie sa fii atent la multe aspecte pentru a te bucura pe deplin de ea. Sa nu se inteleaga ca trebuie sa fii atent ca sa-ti placa acolo, nu-I nimic de speriat, dar nu-I totusi o zona in care ti-ai cumparat un bilet de avion si apoi vezi tu unde te cazezi si mai tarziu cum iti ocupi timpul.

Cum ajungi pe coasta Amalfi

In general lucrurile bune se obtin greu, asa e si cu coasta asta superba. Chiar daca pare aproape de Napoli nu-I chiar atat de usor de ajuns. De la aeroport exista mai nou optiunea directa de transfer pana la Amalfi pintourbus.com. Dezavantajul e ca microbuzul circula doar de 4 ori pe zi. Celelalte optiuni sunt putin mai complicate fiindca implica initial transportul pana la Napoli Centrale dupa care urmeaza in functie de varianta aleasa:

-Trenul de la Napoli la Salerno, de unde se poate lua busul Sita ori Ferryboat-ul spre locatia de pe coasta dorita

-Trenul Circumvesuviana de la Napoli Centrale pana la Sorrento, apoi un bus Sita spre locatia de pe coasta aleasa.

Oricare varianta ai alege dureaza vreo 4 ore pana ajungi sa te cazezi, dar odata intrat pe drumul de coasta iti dai seama unde ai ajuns si parca trece orice urma de oboseala.

Drumul de coasta- mit sau realitate?

Exista numeroase pareri pe tot felul de site-uri despre drumul care leaga localitatile de pe coasta. Adevarul e ca drumul in sine e atat de spectaculos incat cred ca orice sofer s-ar visa conducand macar o data pe SS163 (Strada Statale 163); insa pentru asta ai nevoie de experienta si trebuie sa cunosti excelent dimensiunile masinii. Drumul e ingust si de cele mai multe ori cand e nevoie sa treaca doua masini una langa cealalta se foloseste spatiul existent pana la ultimii centimetri, mai ales cand in ecuatie intervine si un autobuz.

Daca alegi autobuzul ca mijloc de deplasare e important in ce statie te urci in el; chiar si in 21 Septembrie busul din Amalfi a ajuns arhiplin la Positano astfel incat sansele de a prinde un loc pe scaun scad considerabil pe masura ce te indepartezi de capetele de linie care sunt Amalfi si Sorrento.

Cum alegi cazarea pe coasta Amalfi?

Alegerea locatiei de cazare mi se pare cel mai important aspect de luat in seama cand vine vorba de un loc atat de special ca acesta. De ce? Pentru ca aceasta celebra Coasta Amalfi nu-I celebra pentru ca-I plata si plictisitoare. Din contra, frumusetea ei vine din terenul accidentat care pare ca se ridica din mare si vine la pachet, dupa cum spuneam, cu posibilitati mai greoaie de deplasare. Alegerea cazarii intr-un loc “nepotrivit” te poate face sa pierzi foarte mult timp pe drum chiar daca avantajul economisirii unor sume de bani nu poate fi niciodata neglijat (pentru ca, evident, in locatiile “potrivite” preturile sunt mai mari). As mai mentiona faptul ca orasele si satele de pe coasta sunt plasate pe doua nivele, unul plasat jos la nivelul marii si celalalt sus pe munte. Evident ca locatiile de jos sunt cele mai ravnite, unii spun ca la Positano o locatie buna se rezerva cu un an inainte, iar la Amalfi (unde ne-am si cazat noi) cu 3- 4 luni inainte nu prea mai gaseai mare lucru. Noi ne-am ocupat de rezervarea cazarii cu vreo 7-8 luni in avans si am avut totusi suficiente optiuni in diferite locatii.

Majoritatea persoanelor care ajung pe coasta Amalfi aleg sa se cazeze la Sorrento, Positano sau Amalfi. Noi am ales Amalfi si socoteala de acasa s-a potrivit cu cea din targ, adica am crezut ca am ales cea mai buna locatie si chiar asa s-a dovedit a fi la fata locului. Amalfi e in centrul coastei si are legaturi excelente (atat cu busul cat si cu barca) catre toate locatiile care merita vizitate in zona. Exista ambarcatiuni care merg regulat in ambele directii, atat spre Positano cat si spre Salerno facand opriri in porturile intermediare. Evident ca transportul cu barca e mult mai rapid decat cel pe sosea.

Insa Amalfi mai are avantajul de a fi o locatie foarte romantica, plina de stradute vechi cu privelisti frumoase dar si animata, plina de atractii pentru toate tipurile de turisti. Poti sa faci shopping, sa mananci bine atat scump cat si ieftin, poti face plaja, poti ajunge usor la munte pentru drumetii etc. Domul din Amalfi e, cu siguranta, atractia orasului si alaturi de Muzeul Hartiei pot satisface dorintele celor pasionati de istorie.

Spre deosebire de Amalfi, prin cazarea la Positano transportul cu autobuzul e mai greoi, nu ai sanse sa stai jos fiindca acolo mai mereu busul ajunge plin (de fiecare data cand am trecut noi prin Positano asa s-a intamplat). In plus, mi s-a parut mai aglomerat decat Amalfi si oarecum mai turistic. Dar e atat de fotogenic mai ales din departare incat nu cred ca-i deloc o idee rea sa te cazezi aici. Parca de oriunde ai o priveliste care arata excelent intr-o poza.

Cea de-a treia varianta, Sorrento nu merita luata in calcul decat decat daca ai putin timp de petrecut in zona si vrei sa ajungi atat pe coasta cat si la Napoli, Ischia, Capri ori Pompeii. Pe mine Sorrento nu m-a impresionat datorita faptului ca pare prea englezesc pentru gusturile mele, in multe locuri pare ca nu e un oras Italian. Evident, in cazul in care pretul este net inferior merita ales Sorrento insa la noi nu a fost cazul, din contra.

Asadar, pentru toate avantajele enumerate mai sus as recomanda tuturor sa aleaga Amalfi ca locatie de cazare. In epoca aceasta in care “time is money” timpul economisit pe drum si confortul de a avea un loc in autobuz mi se par elementele cele mai importante

Cum te deplasezi pe coasta?

Cum spuneam, sunt doua posibilitati: cu barca si cu autobuzul. Orarele, preturile si destinatiile acoperite pentru deplasarea pe apa le gasiti pe site-ul travelmar travelmar.it/en iar cele al autobuzelor SITA se gasesc aici sitasudtrasporti.it/orari.

Cat de scumpa e in realitate coasta Amalfi?

Evident ca una din intrebarile pe care ti le pui atunci cand planifici un concediu pe Coasta Amalfi e legata de preturile de acolo. O locatie ieftina nu e, asta e cert, insa nu mi s-a parut nici mai scumpa decat Cefalu, spre exemplu. Nu voi intra in detalii legate de cazare si transportul pana acolo fiindca asta depinde de dorintele fiecaruia si de punctul de plecare, dar strict legat de preturile la mancare, bautura sau transport cred ca nu-I chiar de speriat. Se poate manca cu buget mai redus daca iti cumperi de la supermarketuri sau alimentara ceva pt micul dejun; chiar daca aveam micul dejun la hotel am mai cumparat niste branza traditionala si legume, aratau prea bine in vitrine si nu am rezistat. Preturile la panini sau felii de pizza incep de la 3-4€ si portiile sunt mari, in plus sunt si locatii unde se serveste cate un Cuoppo cu diferite lucruri prajite: calamari, creveti, peste, sardine, cartofi, legume de diferite feluri… sunt excelente, aproape ca la restaurant, diferenta fiind mai mult la pret. Preturile pentru un cuoppo se incadreaza intre 4,5-10€, daca vrei un mix de pesti si fructe de mare costa 10, daca vrei “frittura” din doar unul dintre produse atunci vreo 5-6€. In plus, portiile sunt mari si te saturi cu siguranta. O cafea e 1-2€ daca o bei la bar, daca stai la masa preturile se dubleaza. In plus, n-au cum sa nu iti faca cu ochiul produsele de patiserie si prajiturile care sunt de-a dreptul fantastice. As putea spune ca dulciurile sunt chiar mai bune ca in Sicilia, ceea ce-i lucru mare :)

Asadar, am incercat sa descriu cat mai elocvent cum sta treaba pe coasta din punct de vedere “organizatoric”. Coasta Amalfi este una dintre locatiile de vis din Europa (din punctul meu de vedere este mai spectaculoasa decat Coasta de Azur) si cred ca printr-o buna organizare se pot obtine costuri decente.

Trimis de giuliani in 02.10.17 17:16:35
    Validat / Publicat: 02.10.17 19:07:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giuliani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 Atrani - cel mai mic oras din Italia

webmaster26 [02.10.17 19:06:55] »

@giuliani:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Aurici [02.10.17 19:28:17] »

@giuliani: Ma bucur ca ti-a placut atat de mult si tie si abia astept sa ne spui pe unde ai umblat.

Apropo de cazare si aglomeratie, cred ca mai depinde si de perioada in care mergi. La sfarsitul lui martie, inceputul lui aprilie, am stat in Positano, am facut o gramada de curse pe coasta si intotdeauna am stat jos in autobuz. Plimbarile cu autobuzul pe coasta au fost excursii in sine si nu ne-am plictisit deloc de drumul ala, am fi mers in fiecare zi.

Sper sa mai ajung si eu o data pe coasta asta. Cu toate ca imi place sa schimb locul in cazul asta nu cred ca as schimba Positano. Mi s-a parut o poezie de loc. Ca de altfel toata coasta.

Asa cum am spus si eu in articolele mele nici eu nu as alege pentru cazare Sorrento, dar nici Salerno, cele 2 capete ale coastei.

Felicitari pentru vacanta, asteptam sa ne spui ce ai vazut.

Si fii mai darnic cu pozele!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [02.10.17 20:29:22] »

@giuliani: Interesante și utile comentariile tale, pozele sunt superbe dar cam puține. Sper să te revanșezi la reviewurile viitoare, pe care le aștept cu interes.

De acord cu majoritatea recomandărilor tale, cu o singură excepție: mie Coasta de Azur mi s-a părut mai spectaculoasă și mai ofertantă, chiar și prin prisma faptului că ai la dispoziție trei șosele paralele din care poți alege în funcție de dorințe. În plus, e vorba de o extraordinară diversitate: de la orase mari precum Nisa, cu multe muzee și situri, la elegantele Cannes și Monaco și stațiunile propriu-zise, cu peisaje mediteraneene splendide. Și n-am enumerat nici 5% din atracții! Dar, în fine, e doar părerea mea. (Apropo, până la urmă AiFostAcolo - pe Coasta de Azur, că parcă n-am văzut niciun review de-al tău pe tema asta?)

Felicitări pentru articol și aștept continuările!

giuliani [02.10.17 23:51:01] »

@Aurici: Multumesc, adevarul e ca nici nu prea are cum sa nu iti placa Nu contest ca in alte perioade e altfel dpdv al aglomeratiei, cu siguranta sunt perioade mai linistite si la Positano. Dar cel mai mare avantaj pe care il ofera cazarea in Amalfi cred eu ca e apropierea de Ravello

giuliani [02.10.17 23:58:18] »

@Carmen Ion: E greu de comparat doua locuri, depinde mult de gusturi. Nu neg ca pe coasta de azur sunt mai multe localitati mai mari, ca te misti mai usor sau ca n-ar fi de vaazut o gramada, insa si pe coasta Amalfi ai Napoli aproape, plus Pompeii, Herculaneum, Vezuviu... in fine, sunt o gramada de vazut si facut si aici si acolo.

Dar cum la mine comparatia asta trece inevitabil prin stomac, iar la gastronomie coasta Amalfi castiga duelul detasat (evident, dupa gusturile mele) de-asta cred ca sunt tentat sa tin cu italienii

RoxanaGRS [03.10.17 10:19:02] »

Splendidă zona. Dar se poate ajunge cu mașina? Adică de ajuns bănuiesc că se poate, din moment ce merg autobuze pe acolo, dar odată ajuns acolo ce fac cu ea? Sunt hoteluri cu parcare sau parcări? Și dacă da, costă cât nu face? Adică e mai mult decât recomandabil de mers în zonă cu avionul? Eu nu prea sunt fan avion, că mi-e foarte rău în avion, de aceea prefer mașina personală.

giuliani [03.10.17 19:43:22] »

@RoxanaGRS: Se poate ajunge cu masina, evident. Doar ca nu as recomanda plimbarea cu masina pe coasta. Sunt hoteluri/pensiuni care ofera si parcare, chiar daca nu chiar la hotel fiindca nu toate au spatiu. Chiar daca in general e tare nasol cu parcarile, se poate lasa masina la hotel si apoi se circula normal cu Busul sau cu Barca. Solutii sunt

Aurici, giuliani
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana: