ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2017
ÎNSCRIS: 17.04.11
AUG-2017

încărcat de pe telefon!

Ruinele cetății Dacice de la Covasna

După cum am spus revin cu amănunte despre ruinele cetății Dacice de la Covasna.

În a treia zi ne-am hotărât sa mergem la ruinele cetății Dacice după ce am aflat cum se ajunge ne-am pregătit de drum și am plecat.

Traseul este: la ieșirea din stațiune pe partea dreapta după chempingul de corturi treci peste un pod și o ți asa pe un drum forestier pana intri in pădure.

Vreau sa menționez ca trebuie sa fi foarte atent la săgețile desenate pe copaci care se vad greu din cauza crengilor înverzite, noi am ratat ultimul semn care arata săgeată 90grade la dreapta și am mers în plus vreo 2km pana am realizat.

La întoarcere am văzut semnul și după un urcuș anevoios cam 200m am ajuns pe platoul unde sunt ruinele cetății Dacice.

Nu prea am avut ce vedea este o filigorie si o baraca. Se mai vad și urmele unei cetăți Dacice o sa anexez și câteva fotografii.

Păcat ca nu este nimic amenajat ca să scoată în valoare ruinele cetății Dacice.

Din stațiune sunt în jur de 4 km pana la ruinele cetății. Peisajul este foarte frumos mai ales de pe platoul unde se afla ruinele cetății.

A fost o drumeție frumoasa și am făcut și un pic de mișcare.

Trimis de nelu73 in 30.09.17 16:40:00
Validat / Publicat: 30.09.17 18:08:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA.

VIZUALIZĂRI: 2915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelu73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Un șarpe. Nu știu ce specie era.

webmasterX [30.09.17 18:08:17] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Covasna, COVASNA" (deja existentă pe sait)

Am retras nota acordată la cazare.

nelu73 [30.09.17 20:59:53] »

@webmasterX: mulțumesc de ajutor.

ibart [07.09.18 07:52:54] »

@nelu73: Șarpele ăla e viperă. http://mesageruldecovasna.ro/atentie-la-vipere/

nelu73 [07.09.18 19:56:06] »

@ibart: si eu am fost convins ca era vipera dar era moarta era calcata de o masina.

ibart, nelu73
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin (orașul) Covasna: