ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2017
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
JUN-2017

Hotel Mara din Sinaia. O alegere bună!

”M-am cazat la hotelul ăsta, de cinci stele, lux ce mai!!
Vă spun, prosoapele erau atât de groase că, abia am reușit să închid valiza!!!”

Eh, Hotel Mara nu e de 5 stele, e doar de trei.

Dacă-l căutați, sigur o să-l găsiți în Sinaia, pe str. Toporașilor, nr 1 A. Da, GPS-ul vă va fi de ajutor, este amplasat în partea de intrare în Sinaia dinspre Ploiești, cumva în altă zona decât cea pe care o asociezi când faci referire la Sinaia.

De ce am ajuns acolo

Ne pregăteam să mergem la mare, noi și încă două familii. Abia ce trecusem de mijlocul lunii iunie, luasem salariul, cu toții aveam chef de-o ieșire. Cum abia ce urma să mergem la mare, Sinaia ni s-a părut o foarte bună alegere.

Sinaia-oraș regal, sunt în mediul meu, v-am mai spus că provin dintr-o familie de nobili, tata ajunsese fochist la C. F. R. din cauză că familia decăzuse, dar aspirațiile au rămas. Și mama cânta la pian, dar, din cauza datoriilor i-au luat pianul din casă iar ea și-a folosit îndemânarea devenind dactilografă! Am sânge albastru, ce mai, așa am crezut când m-am tăiat ultima oară la mână și mi-am înfășurat, repede, o bucată de hârtie peste rană și m-am dus la spital. Acolo, ce să vezi, curgea sânge albastru?! Pe urmă, și-au dat seama, îmi înfășurasem mâna cu o foaie de indigou!

Nu eu am ales hotelul, altcineva dintre noi a făcut-o, sincer, ne-am uitat la un hotel unde să putem lua cazarea și să aibă și altceva să ne atragă. Piscina cu care saitul hotelului se mândrește a fost numai bună, de fapt, decisivă!

Din fotografii, camerele păreau mari, piscina curată, pozele despre restaurant arătau oameni ce dădeau pe dinafară de mulțumire că-și potolesc foamea acoloșa.

Deși suntem circumspecți, am spus că gardul ăla o fi vopsit și din politețe față de consumatori, nu numai pentru protecția leopardului.

Zis și făcut, rezolvat cazarea!

Cum am ajuns acolo

Cu auto, trei mașini, încărcate cu omi și oame, fără plozi, niciuna! Bagaje, moderat

Mers pe drumul clasic, pentru noi: Mărășești- Lepșa-Tg. Secuiesc- Brașov - Sinaia, nimic deosebit.

În Sinaia am stat geană, că eu eram prima mașină, pe indicațiile lui ”Maricel”, un prieten de -a lui Google Maps, de-și dădea cu părerea pe unde-am putea găsi hotelul. Nuș' cum a făcut, dar chiar ne-a indicat bine, cred c-a mai fost acolo, spre deosebire de noi, cărora ne luceau ochii în prime time în fața respectivului building.

Clădire mare, cu multe etaje, nu vă poci spune, că eu am fost gabor și știu să număr până la 4... bine, recunosc, până la 3!

Parcare huge, exact în fața lu' hotelu' de eram noi cazați.

Ce găsim la locul faptei

Recepția hotelului este extrem de generoasă, ca spațiu. De fapt, mergi multișor până ajungi să dai nas în nas cu cea care primește oaspeții. Știu și ei că holul recepției este mărișor, că au pus, din loc în loc, fotolii și canapele, să te-așezi să-ți tragi sufletul. M-am uitat și după alte amenajări, cum ar fi un loc de camping, peste noapte, în caz că intri pe hol și te prinde noaptea pe drum până ajungi la recepție. Nu, nu erau. Hm, strange, ce faci dacă, la o adică? ...

Cazarea s-a făcut relativ ușor, am primit camere la etajul 8, așa mi s-a spus că se cheamă acolo unde-am ajuns.

Hopa-n lift, urcat până acolo (pe tabloul liftului cifra ”8” se face ca doi colăcei, puși unul peste altul, e bine de știut! ).

Am ajuns în camera mea și, da, era ca-n poze, mare și largă. Era duplex, jos era un living și sus dormitorul. Aaa, jos era și baia. Scările, cam abrubțele, dacă la o adică discuți mai mult cu Johnie Walker e posibil să studiezi despre accelerația gravitațională și despre efectele acesteia asupra propriului taău corp. Ba chiar, dacă ai căzut, hoit !

Mobilat normal, cu mobilă nu foarte nouă, dar, mă rog, părea a fi solidă.

În cameră era un minunat miros de mâncare, cam ca lângă mașina de gătit, nu poci să vă explic de ce. Nici recepționera nu a știut să-mi explice, dar, ca să nu fie cu supărare, ne-a schimbat camerele, tuturor, aducându-ne la etajul 3.

Lucru bun și ”3”-ul ista, e tot ca și colăceii de la ”8”, doar că-s mâncați pe-o parte... dreapta!... mmmn, nu, cealaltă dreaptă!

Aici camerele nu mai erau gen duplex. Era un hol de intrare și apoi năvăleai în camera propriu-zisă. Camera era mare, cu un pat matrimonial, cu mobilier sumar, TV, minifrigider. Balcon de pe care aveau o priveliște frumoasă, o să v-arăt poze!

Baia era și ea suficient de mare, dar, ca întreaga locație, părea că e pe partea de final a gloriei avute vreodată.

Wi-fi, la greu, țava era groasă, curgea semnal, fără cocoloașe!

Dar...

Să nu mă-nțelegeți greșit, camera era curată și corect echipată dar, era un aer de ușor îmbătrânit. Sau, de când mă duc și eu la vale cu vârsta, a ajuns să-mi pută bătrânețea?!

Restaurantul

Este undeva, la etajul al doilea și da, este mare.

În plus, cred că mai un spațiu ce poate fi folosit de restaurant. Când am ajuns noi acolo, sâmbătă seara era și o nuntă, care a încăput. Nu știu menu-ul de nuntă, cred c-or fi avut un pate la 4 inși! Scuze, am fost rău! Ornamentele erau vizibile în ziua nunții și chiar erau frumoase!

Micul dejun, cu de toate, omenește vorbind. Am mâncat apoi intr-o seară cina acolo, nici prea-prea, nici foarte-foarte, nu mă-ntrebați prețul că, zău, nu mai țin minte !

Menu a la carte, servire promptă. Seara era și o formație ce cânta, chiar frumos ambientul.

Barul era jos, lângă recepție, aveai de ales, cobori la piscină sau, cumpănă, mergeai înainte, la bar. Eu nu mă topesc să-not, vodca e mai bună!

Piscina

Da, este spectaculoasă. Are și piscină internă și externă. Parcă, mai mică față de cât pare-n poze ! Mă rog, afară chiar plouas, apa am înțeles că nu era chiar caldă, eu n-am intrat !Adâncimea maximă este de 2,50 m, sau, cel puțin, așa am văzut eu. Erau ceva oameni, nu știu dacă toți cazați la Mara. Oricum, cei cazați aveau hatâr, erau privilegiați, dar n-aș ști să vă spui în ce consta asta ?!

Nu am făcut poze, era populată și mi-a fost jenă să fotografiez, m-am gândit că e mai bine așa, deși, la o adică, fața mea nu ar fi lăsat urme deosebite pe pumnii lor!

Un oarecare impediment în bălăcirea-n ”pixcină” l-a constituit vremea de care-am avut parte. Din momentul sosirii noastre acolo și până am plecat, a plouat. Ca la munte, mocănește, încet și sigur!

Lucruri bune:

- curățenie

- amabilitatea personalului

- servicii de calitate

Lucruri care dau la gioale hotelului

- depărtarea față de Sinaia, este la cel puțin 5 km de centrul orașului. Ca s-ajungi, trebuie, musai, mașină ! Bine, în prima seară am mers pe jos, la dus. Ne-am plimbat, adică și a fost frumos.

Ne-am întors cu taxiul, de fapt, două mașini.

Oameni buni, triunghiul Bermudelor nu e la mama dracu-n Bermude. Nope, e în Sinaia. Că noi, prima mașină, am plătit 22 de lei pentru o cursă, din stația de taxi din centrul Sinăii până la Mara. A doua mașină a plătit la fel, doar că 14 lei. Amândouă cursele cu aparatul pornit. Și-atuncea, mă gândesc, pe durata cursei noastre, probabil c-am fost răpiți de aliensi, o răpire din aia, temporală și nu mai știu cum, am citit io în cărți că se poate ! ???? Dar, timpul, inexorabil, a curs, de-aia aparatul de pe mașina noastră a măsurat mai mult, s-a dilatat timpul! Zic și io!

E drept, în a doua mașină au venit fetele noastre, cine să le răpească?! Păi, ce, aliensii ăia mai știau ei să vie de pe Omega Epsilon tocmai pe Terra ca s-o răpească pe nevastă-mea?! Deși, poate c-ar merge-o încercare.

Pe lângă hotel e un fel de cartier, dar, nimic spectaculos ! Vreo două magazine, din alea, de sub scara blocului și, cam atât ! Așa că, tot la Centru-i baza !

- Aerul ușor îmbătrânit al hotelului. Probabil de la arhitectura sa și de la modul cum este mobilat în camere. repet, ai parte de confortul solicitat, dar, parcă se putea mai șic!

Să mai spun că prețul este de 290 de lei pe cameră/noapte, preț la care ai dreptul la mic dejun și acces liber la piscină. Și să te "tragi" cu liftul. Mie mi-a plăcut, mai ales după ce am învățat care-i "8"-ul ! ????

Acuma, rezumând, dacă aș mai veni acolo?

Da, cu inima deschisă, merită! Deși, nu este un vârf de gamă, este curat și frumos! Hai, na, bine ! Nu "excepțional" dar , un " bine" plin !Recomand, da!

Altfel, că tot terminai de vorbit despre hotel, să plec. Nu-nainte de bancul de final, să vă fie despărțirea de mine mai ușoară:

”Am intrat, aseară la un hotel șiam întrebat-o pe recepționeră:
- Cât mă costă pentru o noapte?
- 200 de lei, domnule, îmi răspunse.
- Perfect, zic. Ma găsești la camera 214."

Da, e un banc misogin!

Haid, pa!

Web, te rog: https://www.youtube.com/watch?v=1QpWqo0JH8c

Trimis de Yersinia Pestis in 30.09.17 15:06:07
Validat / Publicat: 30.09.17 17:53:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 4493 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Peisajul de a doua zi după sosirea noastră
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

webmasterX [30.09.17 17:53:04] »

Yersinia Pestis [30.09.17 18:30:19] »

@webmasterX: Mersic!

crismis [30.09.17 18:44:08] »

@Yersinia pestis: Am fost și io acolo de vreo 2-3 ori, niciodată pe banii mei, pe la evenimente organizate. Ultima oară... acum 8-9 ani, nici nu mai știu bine (frate, cum trec anii ăștia, altă treabă n-or fi având?!!). Pe atunci era mare fitza să stai la Mara (casoaia aia pe care o vedeai de pe balcon nici nu exista), chiar dacă era un pic mai depărtișor de centrul Sinaiei. Piscina n-am avut parte s-o testez niciodată.

Cât despre camerele gen duplex... Evit, pe cât posibil, da' tot mai am parte câteodată. Periculos maxim, ce să zic, mai ales noaptea, dacă vrei să te duci la budă. Mă rog la Dumnezeu să-mi îndrume pașii și văd că până acum l-am imbunat cumva...

ANILU [30.09.17 18:53:08] »

@Yersinia pestis: Domnule nobil cu sânge albastru ???? te-ai cazat vara asta nu glumă!

Știam că drumul spre Eforie trece pe la Sinaia, pentru că și drumul nostru spre Craiova trece pe la Bușteni ????

Adică voi aveați bagajele făcute pentru mare și pentru că mai aveați zile libere și ceva bani ați dat o fugă până la munte, numai că a plouat.

Mara, nu este hotelul ăla mare ce se vede când te apropii de Sinaia?

M-am amuzant cum ai prezentat hotelul și am râs la bancuri.

Toate cele bune.

Yersinia Pestis [30.09.17 19:54:19] »

@crismis: Păi, despre camerele duplex tocmai ce mi-am exprimat admirația în prezentul review, cu explicații științifice, nu așa!

Hotel Mara cred c-a fost tare bengos acu'ceva ani, acuma e, așa, mai cătinel! Nu e top de top, dar, nici vreo bortă! După cum am spus, nu m-am considerat tras în piept! Și, sincer, la ce prețuri sunt în rest, în Sinaia, acolo să vezi înțepături de inimă, fără ”Aspenter” nu pleci de-acasă!

Altcumva, mulțumesc pentru vizită, vot și vorbe!

Îți urez un week end plăcut! Sărut mâna!

Yersinia Pestis [30.09.17 20:01:05] »

@ANILU: Acuma, nah, definește ”mare”!

Și ”Internațional” este mare dar, nu, ăla nu e” Mara ”!

Apoi, depinde din ce parte te apropii de Sinaia, dar, dacă vii dinspre Ploiești, yep, ăsta-i!

Mulțumesc lu'Doamne-Doamne, nu rupem de la gura copiilor ca să mergem în concediu sau în mici ieșiri, deși fiie-mea mă ”bușește” periodic, dar, e fata mea!

Și, nu te poți duce în concediu așa, hodoronc-tronc, trebuie să-ți iei o vacanță înaintea concediului, așa cred! Greșesc?!

Aaa, să-ți mai spun un banc, tot despre hotel:

-Cît costă o cameră, la hotelul dvs, la etajul I?

-1000 de lei, domnule!

-Dar la al doilea etaj?

-900 de lei... dar, de ce plecați?

-Păi, na, hotelul dumneavoastră nu are atâtea etaje cât mi-ar conveni mie!

Sărut mâna, week end plăcut!

ANILU [30.09.17 20:03:57] »

@Yersinia pestis: ????????????????

Zoazore [30.09.17 20:35:46] »

@Yersinia pestis:

breee, da' carcotas mai esti!

Inaugurarea Hotelului "Mara" din Sinaia in ianuarie 1996 unde te duce cu gandul? Are 21 de anisori, e mai tanar ca Luminita, si tie-ti pute a batranete?

Dealtfel frumos, dar bine ca nu statusi la duplex, ca nu mai aflam noi despre Mara daca te-apucai de studiat gravitatia.

Yersinia Pestis [30.09.17 22:12:20] »

@Zoazore: Sanchi, tre' să fiu și-un pic cârcotaș că, totuși am plătit camera și, la prețul dat, parcă mergea un piculeț de moft! Altcumva, e destul de OK!

Mersi de vizită și vot, mai vino și comentează!

Yersinia Pestis [30.09.17 22:14:40] »

@ANILU: Este? Așa-s eu, haios! ????

mishu [01.10.17 13:31:49] »

@Yersinia pestis: Pai sa va fie de bine, si adevarul este ca daca alegem sa ajungem de la punctul A la punctul B nu spune nimeni pe unde sa fie drumul .

Frumoasa alegere, felicitari, votat cu mare placere.

Yersinia Pestis [01.10.17 19:09:31] »

@mishu: Ei, normal că merg cum vreau eu în concediu, dacă-mi place, merg cu spatele ca să nu fiu nevoit să-ntorc la destinație, de-acolo vin cu fața!

Da, așa cum am spus, Hotel Mara este o variantă de cazare pentru destinația Sinaia demnă de luat în seamă!

Mulțumesc pentru vorbe, vot și vizită!

Radu Tudoran [02.10.17 13:28:42] »

Eu am stat la Hotel Rina. Acu' parca-mi pare rau ca n-ai scris review-ul mai inainte. Dar poate am noroc la anu' sa mergem in acelasi loc si ma orientez mai bine cu hotelul

Denisa13 [02.10.17 15:08:54] »

Ma bucur sa citesc despre Mara. Ca si @crismis am fost aici cu treburi prin 2006 si de vreo doi ani ma tot gandesc sa revin dar inca nu-mi facusi curaj sau fiind relativ aproape de mine am ales de fiecare data altceva in detrimentul Sinaiei. Poate in curand voi reveni aici.

Cat despre scrierile de mai sus ce pot sa spun... m-au facut sa zambesc, sa rad chiar.

Yersinia Pestis [02.10.17 16:00:00] »

@Radu Tudoran: Mie-mi place Sinaia și nu-s, deloc, mofturos la cazări!

La "Mara" nu se pune problema de a fi mofturos, este un hotel bun, spre foarte bun, dar, după gustul meu!

Dacă o fi să ne-ntâlnim vreodată, uite, ca să ne recunoaștem, eu am un gest al meu: la 5-10 secunde, clipesc! Dar, mereu fac asta, ți-ar fi imposibil să nu mă recunoști! ????

Din câte îmi dau seama despre tine, cred că și tu ai un tic: respiri, nu-i așa?

Clar, ne va fi ușor să ne întâlnim! ????

Yersinia Pestis [02.10.17 16:06:46] »

@Denisa13: După cum spun de ceva timp, toată lumea râde de ce scriu eu, mă luați la mișto!

Nu vă gândiți că am și eu o inimă, ca orice căruță?

O singură dată am fost într-un training profesional, la Sinaia, la " Internațional ", a fost bengos!

Pe mine, unul, dacă mă iei de-acasă, îmi place oriunde și la cort stau! Doar să aibă baie proprie! ????

Mersi de vizită, vot și vorbe, dacă mai vrei, mai vino, e la liber! ????

Corina70 [02.10.17 17:00:48] »

@Yersinia pestis: Ooo, la constructia acestui hotel a contribuit si sotul meu (ma rog, firma la care lucra in acea perioada). Am avut norocul sau privilegiul de a vizita hotelul cand inca era in faza de constructie, incepusera sa monteze geamurile, era primul contact al constructorilor din zona cu tehnologia atat de familiara noua astazi, si anume tamplaria tip termopan. Cat s-au chinuit sa ridice enormele geamuri, fara sa le sparga, apoi sa le monteze...

Chiar imi povestea amuzat, ca intre peretii de rigips ai unei camere, de la nu stiu ce etaj, este zidit un... gratar. Exact, fiind echipe diferite, de la firme diferite, care se ocupau cu finisaje pe diferite etape, cei care lucrasera seara la compartimentari cu rigips au pus bine gratarul la adapost si pana a doua zi cei cu faianta zidisera zona si pusesera faianta... asadar, hotel Mara are o "Ana a lui Manole", doar ca e un gratar (de preparat mici si fripturi).

Yersinia Pestis [02.10.17 20:50:36] »

@Corina70: A, e ca și cum ar fi copilul vostru, frumos!

Da, meseria de constructor este tare frumoasă, peste ani iți vezi rezultatele muncii.

Cred că grătarul ăla o fi fost zidit în camera de la etajul al optulea, de-am primit-o prima dată, deși, mmmneah, nu mirosea a grătar ci, a mâncare gătită! 1

Oricum, firma soțului a făcut treabă bună în ceea ce privește "Mara Hotel", felicitări!

Mersi de vizită, te mai aștept! ????

ANILU, Corina70, crismis, Denisa13, mishu, Radu Tudoran, Yersinia Pestis, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMara Hotel: