ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2017
ÎNSCRIS: 22.02.13
DEC-2016
12 AD. + 8 COPII -- v: 4-10ani

încărcat de pe telefon!

Un 1 Decembrie ideal familiilor cu copii si nu numai...

Căutând și în acest an o oferta ok pentru zilele libere de 30.11 și 1 Decembrie, am descoperit ca nu asa usor sa găsești ceva asemănător vacanței de anul trecut. Dacă cineva are de recomandat ceva in genul descris mai jos, astept cu interes recomandările.

Destinația aleasa: zona VL (am incercat sa evităm aglomerația de pe Valea Prahovei). Veneam din București majoritatea din grup.

Hotel ales: hotel Sofianu. Un hotel excelent, oameni ospitalieri care ne-au făcut să intrăm în atmosfera sărbătorilor de iarnă si printr-un brad superb amenajat în zona de recepție și unul în restaurant si colinde.

Masa ok, regim demipensiune, muzica live de 1 Dec, loc de joacă pentru copii amenajat intr-o sala mare, au avut și una sau două domnișoare care îi țineau in priza pe copii, camerele spatioase, mobilier ok, hotelul chiar arată bine.

Singura bulină neagră din partea unor prieteni din grup a fost faptul că n-au avut apa calda in piscină, de fapt, piscina nu era funcțională, însă personalul si directorul s-au scuzat de miiii de ori pe parcursul sejurului pentru acest incident.

Ce-am făcut în zonă? In prima zi am fost la Curtea de Argeș la fabrica de globulete. Aici copiii au fost așteptați de Spiridușii lui Moș Crăciun și conduși in atelierul de făcut globulete. Ne-am luat globulete scrise cu diverse mesaje, așa cum solicitam noi... fff interesantă experiență pentru copii. Pentru mamicile pasionate de shopping, langa fabrica de globulete era si o fabrica de textile care lucreaza pentru branduri cunoscute...

O altă excursie in zona a fost la Salina, apoi ceva intersant pentru soti a fost vizitarea unei creme și degustare de vinuri -aici trebuie programare din timp, cei de la hotel ofera mai multe detalii. De 1 Dec am fost la parada militară din RM VL.

În rest, am stat cu copiii și prin parcul din fața hotelului, unde aveau tot felul de atractii... si in hotel la locul de joacă...

Cam asta a fost vacanța noastră! ???? Sper sa gasim și anul acesta ceva frumos și mai ales, sa putem face și mici excursii sau sa avem ceva atractii pentru copii, gen fabrica de ciocolată, de jucarii... sa intrăm putin in atmosfera Sărbătorilor de iarnă.

Trimis de Ramos in 26.09.17 23:17:37
Validat / Publicat: 27.09.17 08:58:52

VIZUALIZĂRI: 993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ramos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[27.09.17 08:58:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Grand Hotel Sofianu, RÂMNICU VÂLCEA" (deja existentă pe sait)

@Ramos, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[27.09.17 09:03:43]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 27&ridAnt=82348

[27.09.17 17:03:36]

Mi se pare tentantă oferta pentru minivacanţa de Sf. Andrei şi 1 Decembrie de la hotelul Palace din Govora. Cazare cu mic dejun, două cine festive, excursii la Salina Ocnele Mari şi mânăstirea Bistriţa cu prânzuri incluse... preţul îl găsiţi pe saitul hotelului. Hotelul-monument istoric este renovat în întregime, elegant şi primitor iar parcul care-l înconjoară poate fi un excelent loc de joacă şi plimbare pentru copii. Centrul Spa cu piscină, saune, sală de fitness oferă relaxare în serile reci de iarnă şi nu numai.

Am fost cazaţi de mai multe ori atât la Grand Hotel Sofianu cât şi la Palace-Govora, condiţiile de cazare sunt la fel de bune, ambele sunt amenajate în clădiri de epocă, recent restaurate iar în ceea ce priveşte restaurantul, cel de la Palace este mult mai ieftin şi oferă mai multe variante potrivite pentru copii.

Alegeri inspirate şi vacanţe frumoase vă doresc!

RamosAUTOR REVIEW
    [27.09.17 17:44:15]

@Floria: Multumesc pentru recomandare. Este de luat in calcul! ????Au cumva un spațiu de joacă amenajat în interior sau ceva programe pentru copii? Piscină pentru copii?

RamosAUTOR REVIEW
    [27.09.17 17:46:18]

mireille
    [27.09.17 18:33:02]

@Floria: nu ti-e dor de o limonada la terasa de la Sofianu?

[27.09.17 18:41:23]

@mireille: SIgur ca mi-e dor, daca esti libera o putem bea sambata dimineata!

mireille
    [27.09.17 18:49:27]

@Floria: Te-am prins, vii la Valcea... ne vedem, ne vedem. ...

[27.09.17 22:29:44]

@Ramos: Nu ştiu dacă au loc de joacă amenajat în interior, sincer nu m-a interesat pentru că băiatul meu este mare. Există piscină pentru copii dar cei mai mulţi copii intră în piscina pentru adulţi, desigur supravegheaţi de părinţi.

Un alt hotel pe care-l recomand în zonă este Orizont Cozia din Căciulata. Pachetul pentru minivacanţa care vă interesează este ceva mai ieftin ca la Palace, e drept că nu are excursiile incluse în preţ. Este un hotel de trei stele, cazarea este clar sub Grand Hotel Sofianu şi Palace dar este curat şi linişte dacă alegeţi camere cu vedere la pădure, cele cu vedere spre Valea Oltului oferă o privelişte de vis la pachet cu zgomotul traficului intens din zonă. Restaurantul nu este luxos dar calitatea micului dejun şi a celorlalte preparate este excepţională, mult peste Palace şi Sofianu.

Orizont Cozia are piscină interioară, bazin cu apă sărată de la Ocnele Mari, saune şi salină cu blocuri de sare de Himalaya precum şi loc de joacă pentru cei mici. Parcurile acvatice din staţiune ar putea fi o atracţie veritabilă pentru copii.

Dacă pot fi de ajutor cu alte detalii... sunt pe aici, pe aproape!

Floria, mireille, Ramos
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Sofianu: