ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2017
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 09.08.10
SEP-2017

încărcat de pe telefon!

Pot spune un singur cuvânt: exceptional

Voi încerca o descriere cât mai simpla si tehnica pentru a ajuta cât mai mulți turiști sa ajungă la acest minunat resort, dar prima data trebuie sa scriu câteva cuvinte despre Malia: stațiune la aproximativ 40 de Km de capitala Heraklion, spre Agios Nicolaus, ușor aristocratică dacă pot spune așa, liniștita, clar diferența de la cer la pământ fata de Zachynthos, de exemplu nu sunt localuri, baruri, zgomotoase doar taverne si cafenele unde muzica este in surdina, zona comercială se întinde cam pe cinci Km iar activitatea comercială începe ca peste tot in Grecia între 19 si 24, cred ca in general prețurile sunt ceva mai piperate dar nu exagerate, oricum ca peste tot se pot negocia, foarte multe hoteluri de calitate dar net dezavantajate de faptul ca nu sunt lângă plaja.

Despre resort: distanța de la aeroport se face in aproximativ o ora in funcție si de câți turiști trebuie lăsați la alte hoteluri, pentru noi a fost impresionant de la sosire deoarece imediat după ce am ajuns la Recepție la ora 21 30 dupa o verificare rapida a documentelor am fost invitați la restaurantul principal urmând ca formalitățile de cazare sa le facem după ce ne potolim foamea, acolo șeful de sala ne aștepta a întrebat de unde suntem si a chemat rapid o colega din România, Gabriela, care ne a ajutat imediat, impresionant! pentru ca a venit de câteva ori sa se asigure ca suntem multumiti.

Cazarea a decurs in câteva minute am primit cartelele iar între timp bagajele erau deja pe o mașinuța electrică care ne a plasat imediat in camerele noastre.

Hotelul este exact cum este descris in pliantele de prezentare: replica unui sat cretan cu pereți de piatra, granit, si cu alei din același material recomand cu insistenta camerele cu vedere la mare! chiar dacă vedere este parțiala celelalte camere sunt in întuneric total fără nici un pic de soare ca o peștera.

Camera este excepțională saltelele duble excelente iar pentru un somn odihnitor veți avea la dispoziție patru tipuri de perne, camerele au seif la liber si frigider cu doua sticle de apa zilnic, TV, curățenia se face zilnic, prosoapele si cearșafurile se schimba zilnic, consumabile de calitate, este singurul hotel in care curățenia se făcea in absolut fiecare zi între ora noua si maxim zece!

Resortul are plaja proprie cu salvamar, prosoapele se iau pe baza cartelelor primite in prima zi la Recepție si se schimba zilnic între 9 si 17 lângă piscina principala sau lângă plaja, intrarea in apa este foarte lina, apa excepțional de curată iar in Septembrie avea între 22 si 23 de grade. Șezlongurile sunt gratuite pentru turiștii de la Ikaros iar pentru ceilalți costa 9 euro.

Restaurantul: recomand din toată inima sistemul AI, despre calitatea mâncării excepțională!!! si beneficiați de absolut toate facilitățile restaurantelor si barurilor, servirea excepțională peste tot si toate băuturile sunt de calitate dar am observat ca turiștii cu DM plateau exagerat de mult pentru orice alt serviciul.

Am fost impresionat de liniștea din resort după ora 22 turiștii erau ca niște fantome, exista si o echipa simpatica de animatori dar cu care nu am interacționat.

Obiective din afara hotelului: recomand închirierea unei mașini dar nu de la agenția cu care ați ajuns, exista un birou in fata recepției cost in funcție de mașina între 35 si 60 euro pe zi, pont: nu luați si GPS costa suplimentar iar Waze funcționează perfect, mașina este adusă la Recepție iar la terminarea perioadei cheia este lăsată la Recepție, in insula se pot vizita cinci obiective:

In Heraklion: digul Venețian, fortăreața Venețiană 6 e intrarea, celor ce înțeleg istoria le recomand palatul regelui Minos (Minotaurul, Labirintul) Muzeul de antichități (lângă piața centrală) si acvariul Cretarium din Gourmes, pont: nu căutați parcarea din centru orașului este plină mereu, folosiți parcarea de lângă port.

Recomand cu încredere acest resort de fapt sigur mă voi întoarce, un alt turist i-l compara cu Adelmar royal mare ca si calitate, eu cred ca este mult peste Adelmar si spun in cunoștința de cauza deoarece am fost cazat si acolo.

Trimis de pelerin in 26.09.17 19:55:11
Validat / Publicat: 26.09.17 20:51:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Peste tot

VIZUALIZĂRI: 3848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pelerin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [26.09.17 20:28:22] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 37&ridAnt=82339

------

webmaster [26.09.17 20:52:19] »

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [26.09.17 21:15:55] »

... liniștita, clar diferența de la cer la pământ fata de Zachynthos, de exemplu nu sunt localuri, baruri, zgomotoase doar taverne si cafenele unde muzica este in surdina...

Cred ca nu ai fost noaptea in Malia. Este plin de baruri si cluburi unde se petrece pana dimineata. Malia este "raiul" petrecaretilor din Creta. In special al pustilor din Marea Britanie. La fel cum este Kavos in Corfu sau Laganas in Zakynthos.

pelerin [26.09.17 22:46:52] »

@Andox: chiar se pare ca am fost, pot compara exact aceiași perioada din Septembrie 2016 in Laganas, (vezi review) părerea mea este ca Malia este mult mai liniștita.

pelerin
    Alte impresii din această RUBRICĂIkaros Beach Luxury Resort and SPA: