ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2017
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
AUG-2017

Catedrala Sf. Anastasia - Zadar

Partea veche a Zadarului este plină de obiective turistice. Toate au un farmec aparte. În articolul de astăzi o să vă povestesc despre Catedrala Sfânta Anastasia.

Catedrala Sfânta Anastasia este cea mai mare catedrală din întreaga Dalmație. Este sediul Arhiepiscopiei din Zadar.

Vizita noastră nu începe cum ar fi firesc, din față în spate ci invers, pentru că primul care ne-a ieșit în cale a fost Turnul Clopotniță, care se află în spatele catedralei. Turnul se vede de la depărtare, datorită înălțimii sale. Accesul în turn se face contra cost. Prețul este de 15 kuna/ persoană.

Am achitat suma și am început urcușul spre cei 56 de metri ai tunului. Prima parte este cam strâmtă, nu încam două persoane odată, urcarea se face pe scări din piatră, construite în spirală. Ajungem la primul nivel unde aflăm și istoria turnului.

Turnul s-a construit în secolul al XV-lea la comnda Arhiepiscopului Valleressco. Construcția s-a rezumat doar la primul nivel, la care ne aflam noi. Turnul până la acest nivel nu are ferestre.

Partea superioară a etajului se termină în coloane legate între ele prin arcuri de cerc. Partea superioară a turnului a fost construită între 1891 și 1893 după proiectul arhitectului britanic TG. Jackson. Acesta a înălțat turnul cu încă trei etaje. Pe fiecare etaj sunt decorațiuni în stil romanic. La fiecare nivel există ferstre, cu plase din sârmă de unde se poate admira priveliștea. Înainte de ajunge în turn, am admirat clopotele, sunt patru la număr, de diferite mărimi.

Turnul se termină cu o piramidă. În vârful piramidei se află un inger, din tablă, care este mobil, și indică întotdeauna direcția vântului. La baza piramidei, e un culoar, destul de îngust, de unde se poate admira frumusețea orașului vechi, Zadar, și marea Adriatică. De aici am făcut cele mai frumoase poze cu orașul vechi.

Cu greu ne-am desprins din vârful turnului, dar până la urmă a trebuit să coborâm. Am pornit spre poarta de intrare în catedrală. Pe marginea zidului dinspre nord al bisericii, erau mulți comercianți care vindeau produse făcute în casă, de mâna, lor, diverse broderii. Am ajuns în fața biserici. Lângă biserică se află un seminar teologic, un cursant la seminarului stătea la ușa bisericii cu o pancardă mare pe care era trecut ”Please, no foto”. La început lumea l-a ascultat, dar cum el s-a întors cu spatele, majoritatea au scos telefoanele și au început să facă poze. Am făcut și noi câteva.

Istoria acestei catedrale a început prin secolele IV-V. Atunci s-a construit o mică bazilică, formată din naos și două absibe. Întreaga construcție era susținută de 12 coloane legate între ele prin arcuri de cerc. Numele bazilicii era Sf. Petru. Pe la începutul anilor 800, în timp ce episcop de Zadar era, Donatus, acesta a primit în dar de la împăratul Nikephoros I, o urnă cu cenușa sfintei Anastasia. Donatus a construit un sarcovag unde a pus cenușa. Acel sarcofag se găsește și astăzi în biserică. De atunci biserica și-a schimbat patronul, de la Sf. Petru la Sf. Anastasia.

În anul 1202 Zadarul a fost aproape distrus în urma luptelor dintre cruciați și venețieni. Biserica a avut mult de suferit, fiind distrusă în proporție mare. Biserica a fost reconstruită apropae în întregime, dândui-se forma actuală, între 1285 și 1324. Fațada bisericii, este brodată, în partea superioară, cu galerii cu arcade oarbe și mici coloane care redau aspectul unei catedrale roamnice. Biserica are trei portale, unul principal și două laterale.

Deasupra portalului principal, construit în stil gotic, se află reliefurile gotice ale Fecioarei Maria, a Sf. Anastasia și a Sf. Hrisogon. În stanga și dreapta portalului principal se află statuile al altor patru sfinți (câte doi pe fiecare parte). Deasupra portalui se află o ferestră rotundă sub formă de trandafir. Portalele laterale sunt mai mici.

Să pătrundem în interiorul bisericii. La prima vedere aceasta nu este așa de mare pe cum mă așteptam. Biserica este formată din trei naosuri, Naosurile sunt despărțite de coloane și stâlpi ornați cu pilastri. În naosul din dreapta este un Crucifix din lemn, care datează din 1418, și un altar construit în still baroc În altarul naosului din stânga se află sarcofagul, din marmură, cu cenușa sfintei Anastasia. Pereții interiori sunt ornați cu tablouri și statuete care datează din secolul al XIV-lea.

Cum, în majoritatea bisericilor catolice, pe mijlocul lor sunt bănci, ne-am bucurat și noi de răcoarea bisericii și am poposit puțin în bancă. De acolo am admirat în liniște frumusețea interioară a bisercii. Nu puteam să nu remarcăm oraga de deasupra portalului principal. Nu este foarte mare, dar încă strălucește deși are cateva secole vechime. Pe unul dintre pereți se află un tablou cu Papa Ioan Paul al II-lea. Tabloul a fost făcut în anul 2003 cu ocazia vizitei Papei la catedrala Sf. Anastasia. A fost printre ultimele călătorii a Suveranului Pontif în străinătate.

Dacă ajungeți în Zadar vizitați catedrala Sf. Anastasia.

Trimis de zlatna in 26.09.17 11:07:49
Validat / Publicat: 26.09.17 13:36:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 2771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 se vede bine și marea Adriatică

elviramvio [26.09.17 20:34:17] »

@zlatna:

Toată ziua n-am putut deschide calculatorul și cum aflasem deja că ai povestit despre Zadar, îți dai seama că abia așteptam să ajung să citesc și să văd poze.

M-am distrat privind poza ta din turn, scările acelea de o persoană lățime, la coborâre eu le-am făcut sus/jos pe jumătate așa de cam trei ori, căci eu să cobor, turiști, culmea, mai vârstnici ca mine, urcau! Și m-am găsit eu cu politețea până am strigat de sus, să nu urce nimeni!

N-ai avut plăcerea să-ți bată clopotele când erai sus?! ???? Noi da! Plasele au fost puse și pentru sinucigași dar și pentru păsările care-și făceau cuib acolo. Nu i-a oprit însă nimic pe turiști să le găurească.

Zadar a rămas orașul croat care-mi place cel mai mult.

Radu Tudoran [26.09.17 20:38:10] »

Altarul (care apare in fotografie) este realizat la Florenta in atelierele familei della Robbia?

O simpla curiozitate. Nu-s specialist in teracota.

Calatorii frumoase pe mai departe.

elviramvio [26.09.17 21:14:23] »

@Radu Tudoran:

Nu, din informațiile mele, e și diferență mare in timp, ceramiștii Robbia au trăit mult mai târziu. Poate mă înșel totuși. Poate documentarea mea e greșită dar cele mai multe lucrări în catedrală sunt din sec. XII.

zlatna [27.09.17 09:34:06] »

@elviramvio: Nu am avut plăcerea de a auzi clinchetul clopotelor, probabil bat la oră fixă și noi am fost între ore.

Am avut și noi probleme pe porțiunea cu scara strâmtă, la coborâre, când am urcat era liberă.

Am văzut găurile făcute de turiști, probabil dornici să prindă imagini frumoase, nu știu că atunci când ajung în vârf au tot Zadarul la picioare.

Toate cele bune.

elviramvio, Radu Tudoran, zlatna