ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2017
SEP-2017
PREȚ 100 euro ?
cu transport AUTOCAR

Excursii opţionale din regiunea Antalya

Excursie de o zi la Pamukkale

TIPĂREȘTE URM de aici

In timpul sejurului nostru, noi am ales o excursie de o zi la Pamukkale, pentru care am platit cate 50 de euro de persoana.

Am plecat dimineata de la hotel la ora 03.30 si ne-am intors seara la ora 21.00. Circa doua ore am mers dis de dimineata cu autocarul pe la diverse hoteluri din statiuni sa adunam si alti turisti. In jurul orei 08.00 am oprit la un restaurant de pe traseu, unde mai erau si alte autocare cu turisti, oprite tot pentru masa. Micul dejun a fost insa foarte slab. Paine, salam, oua fierte, cateva pateute si salata de varza. Cei drept ne-au dat si cate un ceai.

De aici am plecat spre destinatia noastra dar nu inainte de a mai face mici cumparaturi in locatiile alese de ghid. Dupa pranz am ajuns la Pamukkale.

Locul este frumos dar si foarte aglomerat insa merita din plin a fii vizitat. Am facut baie in piscina Cleopatrei, cumparand biletele cu 8 euro de persoana de la casa si nu cu 10 euro cat ne cerea ghidul in autocar pentru o persoana.

Odata ce ati intrat in apa mai puteti iesi pe mal doar pentru mici pause de cate 5 minute. Daca ati depasit acest interval de timp nu veti mai avea aces in piscina cu apa termala decat dupa cumpararea altui bilet de intrare. Am avut la dispozitie circa 3 ore din care una am dedicat-o baii la piscina.

Apoi, de aici am plecat cu autocarul sa mancam la alta carciuma aflata la marginea drumului. Acelasi puhoi de autocare pline cu turisti am gasit si aici. O sala de mese fara aer conditionat si arhiplina cu turisti care alergau disperati cu farfuriile goale in cautarea mancarii sau care asteptau cuminti la coada, cu tavile goale in fata lor, asteptand ca acestea sa fie umplute cu bunatati.

Cand a aparut si mancare a fost jale. Nici nu vreau sa-mi amintesc ce puneau pe mese. Credeti-ma ca dupa ce am stat 10 minute la coada, cand m-am asezat la masa, in farfurie aveam numai salata de varza si cateva suvite subtiri de carne. Dezgustati si plini de umilinta am plecat cu totii din acest loc.

De aici am fost sa mai vedem o crama cu vinuri din rodie si dude. Aici s-a facut si o mica degustare urmata de vizita in magazinul lor de prezentare de unde cei care doreau puteau cumpara si produsele dorite. Apoi de aici am plecat spre hotel.

Dupa ce am lasat toti turistii in fata hotelurilor unde erau cazati am ajuns si noi obositi si flamanzi la hotelul nostru. Era ora 21.00.

Pamukkale merita cu prisosinta vizitat, insa conditiile oferite de catre organizatorii acestei excursii optionale au fost un esec.

Trimis de cristimicle in 24.09.17 14:13:05
Validat / Publicat: 24.09.17 18:30:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [24.09.17 18:30:03] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din regiunea Antalya, #EXCURSII OPȚIONALE" (deja existentă pe sait)