ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2017
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
JUN-2017

O vacanță de neuitat

Prin luna februarie a acestui an, am început să ne gândim la concediu. Acum doi ani am fost în Ungaria la Hajduszoboszlo și ne-a plăcut tare mult, așa că anul ăsta am ales să mergem tot în Ungaria, dar în altă stațiune, și anume la Gyula.

Nouă ne place în Ungaria pentru serviciile turistice oferite, pentru mâncarea ungurească, palincă, vinul de tokaj, curățenia de acolo, apa termală, aquapark-ul, saunele, ștrandurile din cadrul complexului Varfurdo Băile Cetății, în special bazinul olimpic cu apă curată, cu temperatură de 26 de grade, neaglomerat, am avut loc de desfășurare, doar primele trei culoare erau ocupate de sportivii de la clubul de înot din Gyula. O plăcere să îi privești, ungurii ne bat lejer în privința stațiunilor termale. Aqua Palota și cel de la Hajdu bate orice termal de la noi din țară în privința mărimii, diversității și calității.

Rezervarea am făcut-o la sfârșitul lunii februarie, prin booking.com, am ales-o datorită notelor mari (9,3 din 81 de comentarii pe care le are). Am stat 10 nopți, 27 de euro pe noapte plus 900 huf (3 euro) pentru două persoane taxa de stațiune, în total 300 de euro (90.000 huf).

La scurt timp după ce am făcut rezervarea am primit un mail de la proprietara pensiunii despre care am aflat că știe limba română. În Gyula sunt mulți localnici care înțeleg și vorbesc româna. Există chiar și o biserică ortodoxă și un liceu cu predare în limba română în oraș. După slujbă am vorbit cu preotul bisericii care ne-a spus că după comuna Mehkerek, în Gyula sunt mulți români de religie ortodoxă.

Am plecat pe data de 7 iunie, într-o miercuri, la ora 4 dimineața pe traseul Onești -

Brașov - Sibiu - Deva - Lipova - Arad - Vama Vârșand. Doar o mașină era în vamă și după 5 km am ajuns în Gyula. În total, 620 de km, iar în intrarea în Arad, la Selgros, am cumpărat huf de la o bancă la un preț bun. Pe 17 iunie am plecat la ora 12 pe același traseu.

Am ajuns pe la ora 13 (12 ora Ungariei) și cu ajutorul GPS-ului (Igo 8) am găsit ușor casa Estike. Doamna Ezster fiind la serviciu, ne-a lăsat cheia de la poarta și de la apartament în cutia poștală, iar când am plecat tot acolo le-am lăsat. Am parcat mașina în curtea interioară.

Curtea este îngrijită, plină de flori, iarbă tunsă, un zarzăr și doi tei făceau umbră curții. Tot în curte mai găsim un foișor, un leagăn și un grătar și un ceaun pentru gulaș (lemnele și cărbunii erau din partea casei).

Casa are 4 camere de închiriat, două camere duble, una triplă și una pentru patru persoane, toate la parter, iar afară, în dreptul fiecărei camere era o masă cu 2, 3 sau 4 scaune.

Totul este foarte frumos, curat și de bun gust. Mi-a plăcut că au plasă de țânțari și rulouri la geam, la ușa de la intrare și la geamul de la baie.

Este o zonă foarte liniștă, cu case frumoase, curățenie peste tot, multe flori și aproape de ștranduri, centrul orașului, cam 10 minute de mers la pas, iar pentru cumpărături cel mai apropiat supermarket (Coop) este tot la 10 minute distanță de mers pe jos, iar ca să ajungeți la Tesco, Interspar, Penny vă trebuie mașina personală pentru că sunt situate în afara orașului, către Bekescsaba, la aproximativ 5 km, iar piața orașului la apoximativ 2 km.

Pensiunea este amplasată într-o zonă bună, spre foarte bună, raportat la centrul orașului, zona pietonală a orașului și aproape de ștrand. Adresa pensiunii este Gorbe Utca, 23, iar doamna Ezster proprietara stă gard în gard cu casa Estike. Doamna este foarte amabilă, plăcută și te ajută dacă apare ceva neprevăzut și chiar am avut nevoie de ajutorul ei, un mic accident cu mașina.

Să vă povestesc cele două întâmplări pe scurt. Pe 13 iunie și marți după-amiază pe la ora 16 am plecat la Bekescsaba la 17 km de Gyula să vizităm centrul orașului, catedrala catolică și mallul Csaba Center.

Toate bune și frumoase, când să plecăm spre casă pentru că era 21:30, începea să se întunece, mașina n-a vrut să pornească, ne-a lăsat bateria de tot. Salvarea a venit de la doamna Ezster care ne-a trimis un taximetrist, ne-a dat curent la baterie, i-am dat 1.500 huf și am ajuns cu bine acasă.

A doua zi tot doamna Ezster a vorbit cu doi electriceni auto care au venit cu mașina la pensiune, au măsurat bateria, mi-au confirmat că bateria este moartă, apoi am plecat cu ei la un magazin de piese auto, am cumpărat altă baterie de 55 de ah (14.600 huf, 49 euro). Mi-au montat-o pe mașină și am plătit manopera doar 3.000 huf (10 euro).

A doua pățanie ca să zic așa, mergem la Tesco pentru cumpărăturile, terminăm cumpărăturile, soția vrea să meargă la toaletă, eu am așteptat-o pe p bancă și cu telefonul lângă mine pe o bancă. Am plecat, am pus bagajele în mașină și când să plecăm, văd că vine spre noi fugind și strigând în ungurește o unguroaică, nu știam ce am făcut, când colo o văd cu telefonul în mână, frumos gest. I-am mulțumit și eu și soția. Nu era un telefon de fițe, e un j5, dar avea multe date și numere de telefon de la serviciu. De treabă ungurii aștia.

Camera în care am stat este spațioasă (în jur de 24 metrii pătrați), frumos mobilată, are bucătărie complet utilată, o masă pentru patru persoane unde am găsit la sosire harta turistică a orașului, parola de la internet care a funcționat foarte bine și o sticluță de palincă, un dulap pentru haine, seif, aer condiționat, TV LCD (doar TVR 1 se prindea, restul canale ungurești), un pat matrimonial cu saltele confortabile și lenjerie curată, două noptiere și două veioze. Baia foarte curată, cu apă caldă permanent, cabină de duș, prosoape, săpun lichid și șampon și un suport portabil pentru uscat rufe. Peste tot curățenie exemplară, totul mobilat cu gust și grijă.

Și nu puteam să închei fără a spune câteva cuvinte despre Gyula care ne-a plăcut foarte mult, curat, liniștit, tocmai bun pentru relxare, multe flori, spații verzi, mirosuri de tei care te îmbie aproape peste tot în oraș, lume civilizată. E locul ideal pentru o vacanță liniștită. Are și câteva puncte de interes turistic pe care nu ai cum să le ratezi - Castelul Almasy, Cetatea din Gyula, ștrandul Băile Cetății, Aquapark-ul Palota, cofetăria de 100 de ani, casa memorială Erkel Ferenz, parcul și biserica ortodoxă Sf. Nicolae, centrul orașului cu piața Kossuth, biserica catolică etc.

Am avut o vacanță frumoasă, ne-am simțit foarte bine aici, stațiunea ne-a lăsat o impresie foarte plăcută. Gyula este un oraș micuț, curat, cochet, iar băile termale sunt foarte bune. Vă recomand această cazare, dar și Gyula.

Drumuri bune și vacanțe frumoase!

Trimis de c-kosty in 23.09.17 19:35:23
Validat / Publicat: 23.09.17 20:35:35

VIZUALIZĂRI: 2535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.70 EUR pe cameră

[23.09.17 20:22:56]

Mutat în rubrica "Estike Apartman, GYULA" (nou-creată pe sait)

[23.09.17 21:20:09]

@c-kosty: Noi in a doua zi de concediu am avut parte de doua mici neplaceri, cineva ne lovise masina in parcare si am pierdut doua oare pana a venit politia, s-a facut constatarea, poze, proces verbal (am avut mare noroc cu gazdele noastre) si a doua a fost ca tot in aceeasi zi (de fapt era dimineata la prima ora) la fel, bateria noastra nu a mai pornit, era moarta (puteam sa-i facem si parastas , si tot gazda ne-a dat curent la masina si am ajuns la un centru de unde am luat o baterie noa si ne-am continuat drumul.

In astfel de momente cunosti cu adevarat oamenii din jurul tau.

Foarte frumoasa cazarea de care v-ati bucurat si la un pret bun, si la fel am si eu o parere foarte buna despre ceea ce fac ungurii cu fiecare posibilitate de a face turism.

Felicitari, votat cu mare placere.

[23.09.17 22:05:29]

[24.09.17 17:52:09]

@webmasterX: Este perfect, mulțumesc.

[24.09.17 18:46:17]

@webmaster: Mulțumesc frumos.

[24.09.17 20:11:35]

@mishu: Tot răul spre bine, per total am avut o vacanță super. Fără mare, munți, deltă ungurii știu să facă turism, asta e.

Mulțumesc pentru vizită și vot.

c-kosty, livius61, mishu

• pagină generată în 0.068588972091675 sec