ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2017
ÎNSCRIS: 23.09.17
SEP-2017

la PMM* = 33 USD

O vacanta reusita

Am plecat putin indoiti din cauza unor impresii citite pe unele forumuri dar si nerebdatori fiind prima data in Egipt. Am plecat dimineata din Bucuresti cu o cursa charter Ajunsi in aeroport dupa un zbor de 3 ore, am fost asteptati de un reprezentant al agentiei si am achitat viza de intrare (25 euro). La iesirea din aeroport am fost intampinati de ghidul de la agentie (Adina, o tipa super, toata lauda pentru atitudine si implicare). Am ajuns la hotel relativ repede, 15 min cred, dar fiindca hotelul a fost fully booked, am asteptat cateva ore pentru a intra in posesia camerei. Dupa ce am primit bratarile si dupa ce am mai explorat imprejurimile, am primit si camera. Camera, cu vedere la gradina, a fost spatioasa, cu mobilier vechi, acceptabil, cu aer conditionat, terasa, asternuturi curate si prosoape schimbate zilnic. In mini frigider aveam doua stilce de apa plata la 1.5 l (zilnic).

DESERT ROSE are o suprafata mare, verde si frumoasa, dispune de 3 piscine din care 1 cu dimensiuni olimpice, golf propriu, mai are si o plaja mai mica in afara golfului pe margini. Gradinile complexului, absolut superbe si bine intretinute. Piscine mari, curate dar cu putine sezlonguri. Plaja f frumoasa, ingrijita, cu sezlonguri la discretie, apa era atat de limpede si curata ca aveai impresia ca esti in piscina. Neaparat ochelari si tub pt snorkeling si incaltari pt apa pentru ca nu poti intra descult, pentru a va minuna de corali si pesti de toate culorile si formele.

Referitor la restaurant, diversitate destul de mare, pentru toate gusturile, mancarea acceptabila, oricat de pretentios tot gaseai ceva de mancare. Erau paste sau spaghete cu variante de sosuri si combinatii care le faceau pe loc, gratar, carne de pui sau peste asta la pranz sau seara, salate de toate felurile, carne cu sos de vita, de pui sau peste... cartofi prajiti, legume la gratar, fierte, orez simplu sau combinatii diferite fructe, curmale, portocale, pepene galben, prajituri... o gramada (nu au fost rele dar personal nu am fost impresionata la capitolul dulciuri). Dimineața puteai găsi de la toate tipurile de cereale, lapte, iaurturi de toate felurile, croissante, paine de toate felurile, branza feta, rosii, castraveți, oua fierte sau omleta cu ceea ce preferai in ea. La capitolul bauturi era ceai, cafea, apa plată, cola, fanta la discretie si de calitate pentru ca le serveau din sticle nu de dozator, berea si vinul - lasau de dorit. Cafeaua -cea mai proasta ever, nu avea nici o aroma... dar la terasa langa receptie serveau un expresso bunicel. Una peste alta mesele au fost ok, nu aveai cum sa ramai nemancat.

In incinta complexului sunt magazine pentru cumparaturi, suveniruri dar noi am preferat Cleopatra Bazar (5 min distanta fata de hotel), de unde puteti cumpara cam de toate, esarfe, statuete, parfumuri, imbracaminte, unde au preturi fixe si se pot achizitiona in lire egiptene, euro sau dolari.

Inca din aeroport am primit de la ghizi o lista cu excursiile optionale si preturile lor (LUXOR-85 euro/pers, CAIRO-85 euro/pers, SAFARI-50 euro/pers, INSULA GIFTUN-35 eurp/pers INSULA PARADISULUI-50 euro/pers, SCUFUNDARI-50 euro/pers, SUBMARIN-50 euro/pers). Noi am facut 2 excursii, Luxor si Insula Paradisului.

Excursia la Luxor include - VALEA REGILOR (biletul include vizita a 3 morminte, mormantul lui Tutankamon si Ramses VI au bilet de intrare optional si se plateste numai in lire egiptene, 100 lire/pers, - TEMPLUL REGINEI HATCHEPSUT, un templu magnific, COLOSII LUI MEMNON, dupa care am traversat Nilul si servit masa la un restaurant (mancarea ok iar bauturile contra cost) TEMPLUL KARNAK, cea mai mare constructie religioasa a lumii, impresionant, neaparat 3 ture in jurul scarabeului pentru indeplinirea dorintelor :)) si vizita la la un atelier de papirus. Extrem de cald, neaparat apa si ceva de pus pe cap. Excursie obositoare dar merita.

Insula Paradisului-locul care mi-a placut cel mai mult, plimbarea cu vaporasul a fost o adevarata placere, marea avand o culoare impresionanta, am facut doua opriri pentru snorkeling. Dupa reprizele de snorkeling ajungem pe insula, o plaja cu nisip fin si alb si apa superba de un albastru ireal. Pranzul l-am servit la un restaurant de pe insula, mancarea super ok.

In concluzie, Egipt -Hurghada- Desert Rose a fost o alegere buna, sejur placut, relaxant, interesant, as revenii cu placere (pt ca avem restante-Cairo si piramidele).

Trimis de NNADIA in 23.09.17 13:55:39
Validat / Publicat: 23.09.17 14:32:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 10093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NNADIA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

[23.09.17 14:32:20]

@NNADIA: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[23.09.17 18:10:14]

[26.01.18 21:58:28]

Buna,

o sa merg in august la desert rose,

intrebarea mea era cum se comporta personalul?

se uita urat daca vrei sa bei 2,3 beri, copilul fiind mic dulciurile o sa ii ia ochii, etc?

e ok pentru copil de 4 ani resortul si plaja?

multumesc

[11.02.18 21:16:37]

@oviian: noi am fost foarte multumiti, personalul a fost f dragut, amabil (cu bacsis de 1 euro zilnic devine si mai dragut , nu se uita nimeni la ce si cat bei, iar majoritatea turistilor sunt familisti cu copiii, deci nu cred ca va fi o problema cu copilul, probabil ca ati exclus excursiile optionale din vacanta, pentru ca va fi f greu si obositor pentru copil

[11.02.18 22:36:15]

@NNADIA: Nadia, multumesc frumos de raspuns, vom face doar o iesire pe mare cred, spre Giftun, sper ca ati avut o vacanta frumoasa.

cdd
    [22.04.18 07:23:03]

@NNADIA: buna ziua, am achizitionat un sejur la acest hotel ptr luna iulie. Ce imi recomandati sa imi iau cu mine: euro sau dolari (ptr excursii, suveniruri)? Multumesc

[22.04.18 10:32:29]

@cdd: Am inteles ca ei fac paritate 1 la 1 la euro dolar, deci dolari cred

Si noi o sa fim acolo in august

cdd
    [22.04.18 16:50:43]

@oviian: multumesc, vacanta frumoasa!

fra
    [23.05.18 10:16:36]

Nu-mi vine să cred că abia acum am văzut review-ul dumneavoastră! Noi mergem în octombrie, așa că sper ca cei doi useri care merg în august să-si scrie impresiile aici. Pe mine m-ar interesa în ce cameră ați stat, sau în ce corp de clădiri. Și se poate alege la recepție camera? Ce vedere ați avut? Sau ce corp recomandați ca fiind bine poziționat? Noi suntem un cuplu trecuți de 25 ani, fără copii. Vom face 1-2 excursii și am vrea să ieșim un pic și în oraș singuri, să vizităm. Ce recomandări aveți pentru noi? Cam ce buget extra ați avut (cât ați cheltuit cu excursiile opționale și bacșișuri și suveniruri) (dacă preferați să nu faceți public, nu e problemă, înțeleg)?

[23.05.18 10:29:55]

@fra: o sa spun impresiile mele dupa ce sosim, la mijlocul lui august

fra
    [23.05.18 10:50:21]

@oviian: mulțumesc ????. Eu spusesem mai mult pentru autoare. Dar nu mă supăr dacă dumneavoastră sunteți atent exact la punctele care mă interesează pe mine, având în vedere că le-am scris deja. Pentru mine e prima vacanță la all-inclusive și prima în Egipt și de asta sunt atentă de pe acum la orice chichiță...

Daniela33
    [03.07.18 12:43:44]

Imi puteti spune daca e meniu special pt copii de un an si jumatate? Plaja e ok pt copii?

[18.07.18 20:10:12]

@cdd: BUNA, SCUZE PT INTARZIERE, SPER SA VA MI FIE DE FOLOS... NOI AM ACHITAT EXCURSIILE IN EURO LA AGENTIA DE TURISM (AGENTIA CU CARE AM PLACAT DIN TARA) IAR PENTRU SUVENIRURI AM SCHIMBAT IN BANII LOR, E UN BANCOMAT CHIAR IN HOTEL

[18.07.18 20:28:17]

@fra:am avut o camera la parter cu terasa si vedere la gradina, mi-a placut pentru ca a fost liniste, spre deosebire de camerele cu vedere la piscina. Cladirea unde am stat era undeva la mijlocul resortului, langa restaurantul principal.

Cred ca se poate cere la receptie daca aveti preferinte, in perioada in care am fost noi era plin hotelul.

Si noi am fost fara copii, recomand sa faceti cat mai multe excursii, (sunt obositoare mai ales cele la Luxor si Cairo dar o sa va placa, neaparat plimbarea cu vaporasul pe insula, noi nu am fost la cairo din cauza distantei).

Preturile excursiilor le-am pus mai sus in articol.

In oras nu am iesit doar in imprejurimi, la cleopatra bazar, era f aproape de hotel si mai puteti merge la mall care este la 10-15 minute de mers pe jos de la hotel.

Sper ca am fost de ajutor. Cu siguranta va fi o vacanta minunata

[18.07.18 20:31:46]

@Daniela33: noi am fost fara copii, nu as putea spune daca au sau nu meniuri speciale pentru copii, dar au fost f multe familii cu copii de toate varstele, inclusiv bebelusi. Si piscina si plaja sunt f ok pentru copii.

cdd, Daniela33, fra, NNADIA, oviian
    Alte impresii din această RUBRICĂDesert Rose Hotel: