ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2017
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
JUL-2017

Pentru început vreau să îi mulțumesc lui @CrazyMouse pentru review-ul despre această locație și nu numai, pentru că am ales să mergem la Pensiunea Cristian din Murighiol după ce am citit acest review.

Am mai fost hotărâți în anul 2015 să mergem în Delta Dunării dar atunci am renunțat pentru a putea merge cu colegii din AFA la Izgrev. Și nu am regretat.

Rezervarea la Pensiunea Cristian din Murighiol am făcut-o cu câteva săptămâni înainte, vorbind la telefon cu patronul pensiunii.

Pensiunea am găsit-o ușor pentru că am setat pe gps coordonatele ei și ne-a dus foarte bine.

Când am ajuns nu l-am găsit acasă pe patron ci doar pe soția acestuia care știa că venim dar nu știa ce cameră am rezervat. A vorbit la telefon cu acesta și ne-a dus într-o altă cameră decât cea pentru care am vorbit noi, pe care din greșeală patronul a dat-o altcuiva.

Seara când a ajuns acesta acasă a venit la noi, și-a cerut scuze pentru situația creată și ne-a promis că a doua zi ne mută în camera pe care o vroiam noi.

Doamna patroană s-a simțit și ea vinovată pentru confuzia creată așa că ne-a adus un mic frigider în camera pe care o primisem și astfel s-au creat condițiile asemănătoare cu camera pe care am rezervat-o inițial, așa că soția nu a mai vrut să o schimbăm și am rămas în camera pe care am primit-o. Patronul vrând să rămânem cu o impresie bună și să trecem peste micul neajuns, ne-a făcut și o reducere la cazare, așa că am fost mai mult decât mulțumiți.

Despre pensiune știam destul de multe, din povestirile colegilor de pe AFA, iar toate impresiile bune pe care le-am regăsit pe site, le-am trăit acum și pe viu.

Vreau să spun, pentru ca nu cumva să uit, că am petrecut aici un sejur minunat și că noi încercăm să nu ne mai întoarcem în locurile unde am fost, pentru a descoperi mereu locuri noi, dar soția, de fiecare dată când ne amintim de locul acesta, mă întreabă „- Când mai mergem acolo? ”.

Noi am ajuns în Murighiol venind dinspre Tulcea, așa că imediat după ce am intrat în localitate am luat-o la stânga și după circa 200 m am ajuns în fața pensiunii, care se află pe partea dreaptă.

Imediat după intrarea în curte, pe partea stângă se pot parca 5 - 6 mașini, gratuit bineînțeles, iar pe direcția înainte, în spatele bucătăriei mai încap câteva.

Planul pensiunii arată cam așa:

În partea stângă, după parcare, gazdele își construiesc o casă pentru ei, care este locuită momentan de aceștia dar la care mai este de lucru.

De la aceasta, tot pe partea stângă a curții, încep spațiile de cazare pentru turiști. Acestea se împart în patru categorii.

Prima clădire, cu un etaj, este compusă din două camere, una la parter și una la etaj, pe cea de la parter am rezervat-o noi inițial. Camera de la parter este triplă, cu AC și frigider și costă puțin mai mult decât celelalte. Cea de la etaj este mai mică și nu are frigider, momentan. Ambele au și o mică terasă în față, unde se poate pune o măsuță și câteva scaune.

În continuare, pe partea stângă, încep cele cinci căsuțe de lemn. Aceste sunt pentru 2 persoane, au AC, baie proprie, televizor și frigider. Momentan cu frigiderele stăteau mai prost pentru că s-au stricat unele din ele și nu mai erau chiar în toate camerele, dar dacă era vreunul disponibil și vroiai neapărat se monta imediat unul în cameră, cum a fost și cazul nostru.

După căsuțele de lemn este o construcție unde sunt înșiruite patru camere. Toate camerele sunt la fel ca și mărime, dar unde două din ele au amplasat un pat suplimentar de o persoană, celelalte două au un șifonier. Așa că două camere sunt pentru 3 persoane și două pentru 2 persoane. Toate camerele au televizor și baie proprie. Nu au AC. În fața lor este o terasă comună, unde proprietari au amplasat un frigider mare și mese cu scaune.

Ne întoarcem înapoi și o luăm pe partea dreaptă.

Prima clădire de aici este fosta locuință a gazdelor care momentan este transformată într-un apartament care este pus la dispoziția turiștilor.

Următoarea clădire este bucătăria și sala de servit masa.

Sala pentru servit masa este foarte mare cu multe mese, frigidere mari tip vitrină unde poți să îți ți apele, sucurile, berea sau ce mai vrei. Pereții de către curte au geamuri mari care culisează.

După bucătărie începe curtea pensiunii, unde este amenajat un loc de joacă pentru copii cu leagăne, tobogan și o trambulină pentru sărit.

Curtea se continuă cu o terasă cu etaj și ajunge la locul pentru care am ales eu să vin la această pensiune, pontonul pentru pescuit.

Pontonul este destul de mare, are niște scaune și un loc unde poți să cureți peștele.

La ponton se găsesc două bărci cu vâsle care sunt la dispoziția turiștilor care vor să se aventureze pe canalul care trece prin spatele curții pensiunii sau chiar pe lacul Murighiol, unde ajunge acest canal. Personal am fost pe ambele și a fost o experiență foarte plăcută.

Am pescuit de pe acest ponton în fiecare zi și am prins și pești destul de frumoși ținând cont de mărimea canalului.

Noi am stat până la urmă în camera nr. 8 care face parte din cele patru camere aflate în construcția de după căsuțele de lemn, am fost foarte mulțumiți de spațiul pe care îl aveam și de dotările camerei.

În fiecare zi am ales să mâncăm masa de prânz la pensiune și am rugat-o pe gazdă să ne gătească în fiecare zi altă mâncare din pește. Așa că în cele patru zile cât am stat acolo am mâncat saramură de pește, ciorbă de pește, plachie de pește și pește prăjit. Pot să spun că mâncarea a fost extraordinară, porțiile au fost imense iar pe lângă toate astea de fiecare dată am primit din partea gazdei și câte o surpriză, un bol cu pește uscat și afumat sau câte un pahar de vin. Despre mâncarea de acolo aș putea să vorbesc ore întregi așa de mult ne-a plăcut, dar din păcate mă opresc aici pentru că „îmi plouă în gură”. Vă mai spun doar că porția de pește costa 30 lei iar ciorba de pește 20 lei. Nu mi s-a părut scump ținând cont că am mâncat pe la alte restaurante porcării care au costat mult mai mult.

Pensiunea este administrată de către patroni pe care îi ajută o doamnă la bucătărie și o doamnă la curățenie.

Pentru a vedea Delta am vorbit tot cu proprietarul care are trei ambarcațiuni cu care organizează excursii în Deltă. A fost superb.

Seara stăteam la povești cu patronul, despre care pot să spun că este un om minunat care se chinuie să supraviețuiască tot anul cu câștigurile pe care le obține în sezon.

Bineînțeles că la loc de cinste am găsit și diploma pe care pensiunea a primit-o de la Am Fost Acolo.

Concluzia este că am petrecut aici un sejur minunat, ne-am împrietenit cu niște oameni minunați și sunt sigur că o să revenim aici chiar dacă nu așa era în plan.

Trimis de ungureanica in 20.09.17 16:26:20
Validat / Publicat: 20.09.17 18:05:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MURIGHIOL

VIZUALIZĂRI: 2095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Bărcile de la ponton

elviramvio
    [20.09.17 18:26:58]

@ungureanica:

Imi place albastrul folosit de lipoveni la case, are ceva din farmecul grecesc desi sunt doua natii total diferite. Si imi plac casele acoperite cu stuf, tot mai rare. Povestea cineva din Jurilofca ca nu mai stiu sa faca acest lucru și cineva pentru o pensiune a adus un african sa-i faca acoperisul solid!

Dana2008
    [20.09.17 20:06:25]

Bună!

Și@CrazyMouse a ales locația după ce am scris eu un articol în care mi-am manifestat aprecierea atat pentru Pensiunea Cristian din Murighiol cât și pentru ospitalitatea gazdelor. Mâncarea pregătită acolo a fost de asemenea foarte gustoasă. Nu ați încercat salată de icre de crap pregătită de gazdă, cu care ne-a uimit! A fost cea mai bună mâncată de noi vreodată. Cu 30 de lei am mâncat toți trei două zile așa mare a fost porția!

FELICITĂRI pentru articol, fotografii și pentru destinație!

Ce norocoși ati fost să prindeți așa mulți pelicani...noi am văzut doar unul care a zburat când ne-am apropiat de el să îl fotografiem.

E superb acolo... mi-ai reîmprospătat amintirile și îmi este dor de Deltă și de Pensiunea Cristian.

Călătorii plăcute!

Biankita
    [20.09.17 20:08:19]

Foarte frumos! Am avut si eu pensiunea pe lista scurta, in urma unei recomandari de pe site. Pentru traseele din Delta foloseau barci ca cea din imagine sau ceva mai mari, eventual acoperite? Ceva tarife orientative?

Am ajuns prima oara in Delta anul asta si as reveni cu drag anul urmator, asa ca urmaresc cu interes impresiile si compar cu ce am ales in august, Gulliver Resort.

[20.09.17 20:48:42]

@Biankita: Bărcile din poze au fost doar pentru plimbare pe canal. În deltă am mers cu un catamaran de 9 persoane cu tot cu pilot. Cristi patronul de la pensiune mai are și două bărci rapide dar am preferat catamaranul pentru că este mai sigur și mai silențios și am putut să ne apropiem de păsări mai bine.

Noi am plătit 65 lei de persoană și am fost plecați 4 ore. Are și excursii mai scumpe dar sunt de o zi.

Mulțumim pentru ecou și vă mai ajutăm cu plăcere.

[20.09.17 20:52:04]

@Dana2008: Am citit și articolul dumneavoastră și vă mulțumim. Am știut despre salata de icre și am rugat-o pe doamna să ne-o prepare, dar a spus că nu poate doar pentru noi doi. Poate altă dată. Mulțumim pentru aprecieri.

Biankita
    [20.09.17 21:02:38]

@ungureanica: multumesc, inseamna ca la mancare am iesit mai bine (ciorba 15 lei, pestele 20), am avut pensiune completa, stiu doar tarifele pt pranz, l-am platit separat in ziua plecarii. Iar la excursii mai prost, ma asteptam de fapt, am dat 90 lei pe excursie de 1,5 ore. Tot 4 nopti am stat.

Imi pare rau ca mi-am facut curaj atat de tarziu cu Delta, mi-au placut si oamenii locului, foarte muncitori si cu bun simt.

Ma bucur ca v-ati simtit bine, se simte din review, l-am votat cu drag!

Dana2008
    [20.09.17 21:54:46]

@ungureanica: Hai, să fim veșnic tinere sa discutăm fara dumneavoastră, se poate? E mai facil și prietenos dialogul fără "dumneavoastră"! Nu contează vârsta pe site-ul Afa. Toți suntem tineri pasionați de călătorii.

Ps. Trebuia să vă înțelegeți cu mai mulți că să merite să facă icre. Iese porție foarte mare. E o idee pentru data viitoare. ????

Călătorii plăcute!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [21.09.17 00:58:06]

@ungureanica: Mă bucur foarte mult că v-aţi simţit bine acolo! Asta înseamnă că gazdele fac tot posibilul să atragă turişti noi şi să-i convingă să revină, ceea ce nu poate decât să ne bucure! Şi noi ne propusesem anul acesta să revenim la pensiunea Cristian, însă nu am mai reuşit asta! Nu-i nimic, poate la anul vom petrece măcar vreo 3-4 nopţi acolo pentru a avea suficient timp să ne plimbăm pe canale şi să ne desfătăm cu bunătăţile gătite la pensiune!

Toate cele bune!

Pucca
    [22.09.17 11:10:03]

Buna! Cat ati platit pentru sejur? Foarte frumos review. Mi-as dori sa ma pornesc astazi spre Delta si sunt in cautare de cazare

[23.09.17 13:32:36]

@Pucca: Poate e cam târziu dar acum am ajuns la net. Camerele unde am stat noi costă 120 lei pe noapte.

diana2015
    [24.09.17 12:41:16]

@ungureanica: Vaaaaai cât de frumos. Am citit și apoi am văzut pozele, pfuaiiii ce-i acolo... frumos locul, frumos făcute căsuțele, camerele frumoase, se vede că sunt oameni gospodari

Apropo de odihnă, hamacul acela nu era cam strâmt?

Și cu peștele pescuit de voi ce-ți făcut? Să nu-mi spui că a fost pescuit sportiv și i-ați dat drumul înapoi în apă?

Felicitări pentru review votat cu drag

[24.09.17 14:07:59]

@diana2015: Din păcate doar sportiv știu să pescuiesc. Salutări și mulțumim pentru aprecieri.

Biankita, diana2015, elviramvio, Pucca, ungureanica
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cristian: