ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2017
    AUG-2017

Extrem de nemulțumit
    Sub orice critică
    Sub orice critică

HATEG – ar trebui sa fie un geoparc cu dinozauri dar este o mare dezamagire!

Ma aflam la un targ de turism din Bucuresti in cautare de locuri speciale cand deodata la un stand imi atrage atentia un pliant ce povestea despre aventuri incredibile in Geoparcul Dinozaurilor de la Hateg. Imediat am intrat in stand ca sa stau de vorba cu baiatul care se ocupa ca voluntar de acest proiect. Baiatul era bine intentionat, mi-a povestit ca vor organiza tot felul de lucruri minunate, ca au dinozauri in marime naturala, chiar daca sunt o specie pitica, mi-a spus ca au si oua de dinozau autentice, in fine, mintea mea a inceput sa lucreze febril. Nu am avut liniste pana nu am sarit in bidiviul cu 4 roti si am dat o fuga pana la Hateg ca sa verific cu proprii mei ochi treaba. Nu mai fusesem niciodata acolo asa ca am bagat pe Waze adresa si, spre surprinderea mea, m-a dus in centrul orasului la o casa. Desi ma asteptam sa ajung pe un camp langa un deal nisipos de unde sa imi sara in cap cine stie ce schelet de dinozaur, si sa pot scotoci printre oua pietrificate, am decis sa cobor si sa intru in casa respectiva.

Nu stiu cum sa imi exprim dezamagirea pentru a nu rani sentimentele bietilor baieti care se ocupa ca voluntari de acest proiect.

Intr-o casa oarecare semnalizata in exterior cu ceva afise ca ar fi acest geoparc (!), exista 2 camere cu… nimic in ele. Program de vizitare de vreo 3 ori pe saptamana, cateva ore, in weekend e inchis! Niste afise colorate si un dinozaur de plastic ponosit intr-un colt sunt obiectele muzeului. Am iesit disperata in curte unde am dat de niste pietre care se doresc a fi haioase si o gradina de aproximativ 5 mp, cu rosii si plante aromatice supranumita “gradina bunicii”. Nu era nimeni care sa pazeasca preaminunatul “muzeu” asa ca nu am avut cu cine sa discut.

Nu am vrut sa ma las si am decis sa mai dau o sansa baiatului care imi facuse capul mare la targul de turism. Am vazut pe un perete un desen ce povestea cu mult tam-tam despre un asa-numit traseu geo-tematic intr-un sat din apropiere. Mi-am spus ca sigur acolo este actiunea si am sarit inapoi in bidiviu demarand in tromba spre satul respectiv. Satul cu pricina era aproape pustiu la orele amiezii. Un localnic imi spune ca nu exista nimic acolo de fapt. In curtea unei case mici vad un dinozaur mare din plastic. Intru. Inauntru, un baiat voluntar si el, imi spune ca nu exista nici un fel de traseu, ca locul unde se afla oasele este in curtile unor localnici si nu se poate vizita, ca studentii si profesorii care vin sa le cerceteze trebuie sa ceara permisiunea localnicilor, ca locul e greu accesibil, ca dealul e periculos si ca… nu se poate vizita si pace. Casuta cea mica cu numele de “muzeu” adaposteste vreo 3 cuiburi cu oua originale, vreo cateva resturi de oase si pietre intr-o vitrina si un mic dinozaur din plastic in alta camera, singur si stingher. La fel de singur si de stingher ca baiatul voluntar. Profund dezamagita si cu tristete in suflet am plecat fara sa ma mai uit inapoi. Ma gandeam numai cum ar fi ca acest loc sa fi existat de exemplu in Elvetia…. ar fi fost amenajat incredibil, ar fi venit mii de turisti si ar fi scos bani cu lopata din el. La noi insa nu se poate.

Mi-am amintit de un episod petrecut la DINO PARK -Rasnov, un loc interactiv si splendid amenajat de catre primaria locala care s-a implicat activ in atragere de fonduri europene si le-a folosit cu cap. Eram in vizita si optasem pentru turul ghidat. Am intrebat ghidul de ce nu au expus si dinozaurii Romaniei, aceasta „mandrie nationala”, iar raspunsul a fost halucinant: Geoparcul de la Hateg are exclusivitate pentru acesti dinozauri si nu doresc sa ii expuna la ei!!! Poftim?!!! Ce exclusivitate sa aibe astia si pentru ce? Pentru nimicul pe care il expun la ei?!! Sa le fie RUSINE!!! Ghidul de la Rasnov mi-a spus ca uneori se indura si ii lasa pe cei doi amarati din plastic si pe la ei dar temporar 1-2 luni nu mai mult. De curand am vazut dinozauri romanesti la Muzeul de Geologie din Bucuresti. Mare pacat ca nu exista permisiunea expunerii „mandrei nationale” si la Rasnov. Pai de ce sa nu moara si capra vecinului?!

Va recomand sa NU mergeti la Hateg pentru ca nu merita. Nu exista nimic ce sa merite consumul de carburant si de timp ca sa ajungeti acolo. Este doar o mare dezamagire si o mare tristete. FERITI-VA!

Nu am facut film pentru ca nu am avut la ce...

Trimis de buterfly* in 20.09.17 09:53:06
    Validat / Publicat: 20.09.17 13:45:32
    • A fost prima sa vizită/vacanță în HAȚEG [HD]

VIZUALIZĂRI: 2845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 cuib real cu oua

[20.09.17 13:45:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Geoparcul Dinozaurilor, HAȚEG [HD]" (deja existentă pe sait)

Lucien
    [20.09.17 15:06:25]

Absolut remarcabil! Deși am fost amândoi acolo, se pare că am văzut lucruri diferite.

Desigur, m-a derutat puțin la început concepția acestui muzeu, dar apoi am înțeles ce vrea să zică și mi-a plăcut foarte mult: vezi impresii

Îmi dau seama că nu am reușit să vizitez și micul muzeu din ”satul respectiv”, în schimb am vizitat la Sânpetru un mic alt muzeu sătesc legat de dinozăurei, destul de drăguț și făcut cu mult suflet: vezi impresii.

buterfly*AUTOR REVIEW
    [21.09.17 07:07:42]

@Lucien: multumesc pentru vizita si aprecieri! Stii cum e, cate bordeie, atatea obicee. Ce lucruri minunate s-ar putea face aici si de fapt nu se face nimic

Lucien
    [21.09.17 08:12:59]

@buterfly: Eu te înțeleg de ce ai fost nemulțumită. Ai fi vrut să vezi ceva mult mai spectaculos, având în vedere și numărul mare al kilometrilor făcuți până aici.

Și eu cred că denumirea de Geoparcul Dinozaurilor nu este foarte potrivită, ba chiar este destul de derutantă. Geoparcul Dinozaurilor este de fapt un concept care integrează și istorie, și tradiție, și cadru natural și până la urmă, chiar și ceva dinozăureală.

Existența acestui sediu central din orașul Hațeg și a muzeelor sătești, este totuși o mare realizare. Când am vizitat eu, mai în vârf de sezon, muzeul din Hațeg era aglomerat iar un tânăr (student la geologie?) dădea explicații și celor mici și celor mari. Copiii care puteau lucra efectiv cu ”trusa paleontologică” erau extaziați. Și ai observat, intrarea era gratuită...

Mie, ca geolog, mi-au plăcut foarte multe exponatele și modul de prezentare. Și acesta poate fi un (bun) început.

Acel dinozaur de ”plastic” este vestitul ”Dinozaur bondoc” (nume științific!) original din Hațeg, iar realizatorul lui este un vestit meșter canadian recunoscut în lumea întreagă pentru reconstituirile lui (și probabil că a costat o sumă frumușică).

Aș fi vrut și eu să văd acel cuib real cu ouă de dinozaur. Cred că este un exponat de mare valoare.

În privința dorinței tale de a merge la fața locului și de a săpa după fosile, problema este pusă greșit. Eu însumi am fost la Sânpetru, satul de unde baronul Nopcia a declanșat povestea dinozăureilor, dar nu mi-am pus problema să fac săpături. Aceste situri paleontologice sunt locuri sfinte, rezervații naturale. Cum ar fi dacă eu, ca un dilentant, m-aș duce să fac săpături la Sarmizegetusa după artefacte romane și brățări dacice...

deprinHateg
    [25.11.17 16:52:01]

@buterfly: Imi pare chiar rau cand vad turisti atat de dezamagiti de Geoparc.

Intr-adevar, situatia ar putea fi mult mai buna. Sunt cativa oameni din zona care vin cu idei si initiative, din cate stiu s-a dorit si un fel de parteneriat cu Rasnov, dar totul este stopat "de sus".

Geoparcul este detinut de Universitatea Bucuresti, care taie orice idee de genul si nu le prea pasa de potentialul turistic al Geoparcului de la Hateg.

Da, e mare pacat. Si eu ma gandesc de multe ori cum ar fi aratat un obiectiv de genul acesta daca s-ar fi aflat undeva intr-o tara normala, unde se vrea si se intelege progresul si potentialul turistic.

Dar sa stii ca avem multe alte atractii in zona care merita vazute. Daca esti dispusa sa mai acorzi o sansa, ma poti contacta si iti pot da cateva sfaturi despre o vacanta chiar buna la noi in zona.

buterfly*, deprinHateg, Lucien
    Alte impresii din această RUBRICĂGeoparcul Dinozaurilor: