ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2017
ÎNSCRIS: 06.06.16
SEP-2017

Taverna Alfas din Skala Marion

Azi o sa vorbesc despre cea mai buna taverna din Skala Marion si nu numai din aceasta zona. De fapt, cred ca a trecut pe locul 1 in totul preferintelor dintre tavernele din Thassos, chiar si inaintea tavernei Doukas din Limenas, care noua ne-a placut foarte mult acum 2 ani.

Si e si mai buna comparatia, mai ales ca dupa ce am fost 4 zile la Alfas, am trecut in a 5-a zi in Limenas sa ne reamintim de mancarea buna de la Doukas. Si a fost din nou foarte bun, tot ce am luat. Minunata salata Doukas cu parmezan, rucola, pepene galben sau Papoutsaki (vinete umplute si gratinate cu cascaval) ori vinul casei rosu. Dar totusi parca Alfas a ridicat stacheta foarte sus si a trecut pe locul 1 pentru noi, dintre toate tavernele de pe insula Thassos.

Sa explic acum si de ce. In primul rand datorita amplasarii ideale, pe malul marii cu vedere superba asupra caselor de vis a vis. Noaptea la fel, avem parte de o priveliste superba. Asta doar daca alegi sa stai afara, daca alegi mesele de sub copertina, nu e nimic prea spectaculos. Noi mereu am ales mersele de afara, de langa mare.

Un alt motiv pentru care Alfas ne-a incantat, a fost prezentarea farfuriilor. Majoritatea felurilor de mancare veneau aranjate ca la un restaurant de lux si nu ca la alte taverne din Grecia. De exemplu portia de Saganaki (branza feta pane cu susan si miere) venea pe un platoou mare negru, presarata cu sprinkles de ciocolata, deoparte cu putina salata frumos aranjata si ea si stropita cu putin topping de ciocolata iar in alt colt era o felie de portocala cumva rasucita pentru a lua o forma placuta si sa te lase surprins placut de ceea ce ti se punea in fata ochilor.

Am mai mancat Saganaki si in alte locuri dar nicaieri nu era atat de bun si atat de frumos prezentat. Recomand, chiar daca poate pentru unii suna prea tropical, salata cu sos de ciocolata si pane cu miere si sprinkles. Dar e ceva unic si eu am mancat zilnic cate o portie. Costa undeva la 3,80 euro. In meniu nu e trecuta sub numele de Saganaki ci doar branza cu susan si miere.

Musacaua vine si ea foarte frumos prezentata pe un platou semi-oval cu niste verdeata "aruncata" deasupra ca efect, cu ceva sos tzatziki intr-un colt si daca retin bine in cealalta parte niste felii de rosii frumos taiate si asezate. Costa 7.80E daca retin bine.

Rudele cu care am fost, au mancat zilnic fructe de mare. Tot felul de caracatite, scoici in sos de vin calamar umplut si alte oratanii pe care eu nu le suport deloc, astfel incat nu o sa insist asupra lor.

Ouzo de Kavala era foarte bun si a venit si cadou cu un pahar in una dintre zile.

Prietena mea a laudat foarte mult la desert, soufleul de ciocolata.

Cine nu comanda din meniu un desert, primea oricum din partea casei o prajiturica gen negresa foarte insiropata cu nuca si frisca. De fapt, chiar si daca cineva lua desert, tot aducea o portie in plus si pentru acea persoana, din partea casei.

Frappe-ul era foarte bun si consistent. Am baut de vreo 3 ori. 2,20 Euro daca doreai simplu si daca voiai varianta deluxe, iti punea si frisca, inghetata, lapte si era undeva pe la 3,60 Euro parca. Mie imi place simplu fara zahar, asa ca nu pot sa spun decat ca ruda mea care a cerut cealalata varianta, a fost extrem de multumita.

Preturile e adevarat ca sunt cu o idee mai mari decat la alte taverne din Thassos sau din Lefkada. La unele mancaruri cu vreo 50 centi mai mult altele poate 1 euro sau chiar 1,5 euro mai mult. Dar datorita privelistii si aranjamentului plus gustul bun al mancarii, a meritat.

Noi in Skala Marion cat am stat, am incercat sa mai dam o sansa si altei taverne, de obicei ne place sa testam mai multe, dar mereu dupa ce citeam meniul celorlalte, ajungeam tot la Alfas. In Skala nici nu sunt multe taverne, vreo 5-6 si in afara de Alfas mai era inca una destul de plina de clienti dar imi scapa numele acum. Oricum, sunt cei care au un tricou albastru/bleu si sunt amplasati mai central. Alfas este chiar ultima taverna din inlantuirea tuturor tavernelor. Dar cei din urma vor fi cei dintai, cum spune o vorba.

Despre primire si servire pot spune ca este excelenta, daca te preia chelnerita blonda (si nu din cauza parului ci in primul rand datorita profesionalismului). Totusi in unele zile ne-a fost prezentat si repartizat un tanar/adolescent timid si neindemanatic, pe nume Antonio. Acesta a incurcat des comenzile, ori nu intelegea, a dat painea pe jos, dupa ce s-a impiedicat in proprile picioare. Daca il intrebai sa te lamureasca cu ceva din meniu ori nu stia sa iti dea detalii ori lua meniul in mana si iti citea cuvant cu cuvant exact ce ai citit si tu cu un minut mai devreme, crezand ca asa te va ajuta cumva.

Pentru noi a fost amuzant sa il aveam in preajma, pentru ca mereu o facea lata cu ceva si fiind o atmosfera placuta de vacanta, era greu sa te superi pe el. Poate pentru alte persoane carorar le sare mustarul imediat la orice mica imperfectiune, ar fi o problema acest Antonio dar noi am trecut peste. Totusi era si el incepator, nestiutor inca la cei 18/19 ani cat parea sa aiba si i-am inteles si acceptat scaparile.

O sa revenim sigur la Alfas cand o sa vrem sa revedem Thassos-ul si o recomand tuturor celor care iubesc mancarea greceasca si o priveliste frumoasa.

O sa las si cateva poze din meniu cu preturile din septembrie 2017.

Trimis de Rabona in 15.09.17 14:17:17
Validat / Publicat: 15.09.17 17:07:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rabona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [15.09.17 17:07:02] »

Mutat în rubrica "Taverne în Skala Marion, THASSOS" (nou-creată pe sait)

Aurici [15.09.17 17:50:05] »

@Rabona: AmFostAcolo de curând, am pomenit și eu în articolul despre Thassos, de Alfas și de golful din Skala Marion unde se află. Eu am mâncat un desert la ultima vizită, soufleul de ciocolată și sunt în asentimentul prietenei tale. Peisajul ne-a dat și pe noi gata. Chiar am zis că rivalizează cu orice coastă litorală din lumea asta. De când m-am întors, pe orice cunoscut care urma să plece în Thassos l-am îndrumat către Alfas și Skala Marion.

Călătorii plăcute în continuare.

crismis [15.09.17 20:07:42] »

@Rabona: Peste golf de Alfas, una din casele acelea adaposteste o pensiune, unde am fost cazati acum 3 ani, am si scris despre ea la vremea respectiva. De la terasa noastra de la ultimul nivel aveam o imagine spectaculoasa asupra intregului golf... Am mancat si noi de vreo 2-3 ori la Alfas, sustin cele spuse de tine. Si, in plus, era printre putinele locuri unde "mergea netul" cat de cat si unde se putea plati cu cardul.

webmaster [15.09.17 21:26:13] »

SorinGroza [07.02.18 15:50:48] »

@Rabona: NU stiti cum se numeste taverna de pe colt? Aceea aglomerata, plina mereu. Armeno, intr-adevar cea mai buna taverna nu din Thassos, poate si din Grecia pe unde am fost eu. Gusturile nu se discuta, dar nu poti afirma ca o taverna este cea mai buna intr-o localitate decat dupa ce ai mancat la toate. (am stat in Skala Marion cate 2 saptamani in 2007,2014,2016 iar in vara 2018 voi merge din nou - mi-e dor de mancarea gatita la Armeno, de amabilitatea si profesionalismul lui Eleni Gika, Nikos, Tasso, Iorgos)

Aurici, crismis, SorinGroza