ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2017
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 30.08.14
SEP-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagirea finalului de sezon...

Incep prin a spune ca a fost al 5-lea an consecutiv cand ne-am facut concediul la Eforie Sud. Deasemenea mentionez ca nu am sa dau nume de restaurante, terase sau vile pentru ca nu doresc sa intru in polemici aiurea si consumatoare de timp.

Daca in concediile anterioare totul a fost la superlativ de data asta am ajuns in punctul in care sa plecam mai devreme deoarece aproape ajungeam sa fim deprimati. Ne-am intors dezamagiti si hotarati sa nu mai revenim de curand in aceasta statiune si asta cu toate ca anii trecuti chiar am avut niste concedii foarte frumoase in Eforie Sud.

Dar sa va povestesc ce s-a intamplat.

Am ajuns pe final de August si chiar eram incantati ca e final de sezon in ideea ca vom avea mai multa liniste si pace. Am ajuns la cazare, am lasat masina cu bagajele in parcare si am pornit la o plimbare cu mic dejun deoarece camera nu era gata, fiind destul de devreme. La prima vedere Eforie Sud era aceeasi statiune ca si inainte, linistita, cu terase si restaurante exact atatea cate trebuie, unele mai bune, altele mai proaste, magazinele la fel, plaja aceeasi cu partile ei bune si cu cele rele.

Si uite asa am ajuns la terasa/restaurantul pe care noi il consideram cel mai ok din statiune. Ne asezam la masa si comandam micul dejun. Aici si primul soc, nu avem unt si gem avem doar din ala din borcan pe care il punem la papanasi, ok aduceti gem din ala si o omleta. Ajunge omleta si gemul dar fara paine. Intreb amuzat daca primim si paine, ni se raspunde ca nu am comandat si paine. Deja nu stiam ce sa mai cred, il intreb pe ospatar cum crede el ca am putea sa mancam gemul cu pricina dupa care, normal, ii cer sa ne aduca doua chifle. Ajung si chifelele, uscate nevoie mare, si uite asa reusim si noi sa luam micul dejun. Pe nota de plata stupoare, anii trecuti painea era inclusa in micul dejun, anul asta era separat si costa 2 lei o chifla de 40 de grame. Asta e, trecem cu vederea, e final de sezon, lumea mai trage cat se mai poate.

Pornim spre cazare, ajungem undeva pe la ora 12:00, ora la care in mod normal trebuia sa fie gata si camera. Ce sa vezi? Camera noastra nu fusese inca eliberata de “minunatii” turisti. Ok, nici o problema, mai asteptam daca trebuie ca nu a murit nimeni pentru jumatate de ora in plus insa aflam ca “domnii” au plecat la plaja si inca nu s-au intors. Ok, poate s-o fi gandind gazda sa sune dupa ei sa vina sa elibereze camera. Intr-un tarziu apar printisorii insa nici gand sa elibereze camera, ba mai mult cauta sa isi puna mancarea in farfurii, linistiti ca si cum ar pleca a doua zi. In fine, le-a comunicat gazda ca trebuie sa elibereze camera, s-a facut curatenie si am reusit si noi sa ne cazam. Dupa asta, am plecat la plaja si totul a revenit la normal.

Ca si plaja recomand fasia de plaja dintre cele doua Eforii, este o zona superba, apa curata si plaja cu mult nisip, mult mai curata decat in statiune si intrare relativ lina in mare. Tot la capitolul asta pot sa spun ca este frumos si pe plaja de la Tuzla sau cea de langa Capul Turcului.

Ajungem seara inapoi la vila, facem un dus si ne punem sa dormim. Ei bine, dormi daca poti, in camera de langa noi un cuplu absolut “adorabil”. Un el si o ea care ies pe balcon si se apuca de hizlit si ascultat manele pe telefon, ce sa mai spui… superb. Le comunicam civilizat ca vrem si noi sa ne odihnim, reactia lor a fost de “nepretuit”, au inceput sa ne faca salbatici, necizelati si alte epitete. I-am lasat in pace si am apelat la amabilitatea gazdei sa-i linisteasca trimitand un sms deoarece stiind ca are copil mic nu ne doream sa deranjam. Ei bine, ca niciodata, nu am primit nici un raspuns si situatia prezentata s-a perpetuat pana spre orele tarzii din noapte. A doua zi dimineata ne-a spus gazda ca le-ar fi atras atentia si ca si-ar fi cerut scuze respectivii insa ma cam indoiesc deoarece manifestarile ghiolbanice au continuat si in serile urmatoare insa nici noi nu am mai facut caz si am incercat sa ne vedem de concediu.

Ce sa mai, a fost o prima zi cu bune si cu rele dar asta e, poate maine o sa fie mai bine. Si a fost mai bine pentru ca am plecat in plimbare prin alte locuri, nefiind vreme pentru plaja, cam la fel si a treia zi.

Dupa aceste prime zile am hotarat ca e timpul sa stam tolaniti la plaja. Zis si facut, ne prezentam pe plaja dintre Eforii, luam doua sezlonguri si ne punem la lenevit si facut baie in mare, totul de vis, pana la amiaz cand ne retragem la terasa ca sa mancam ceva. Dupa vreo 20 de minute de asteptare primim si meniuri pe care le consultam intens inca vreo 5 minute, dupa alte 20 de minute apare si ospatarita, toate astea in conditiile in care eram vreo 15 oameni pe toata terasa. Ne aduce la cunostinta ca singurele feluri disponibile sunt aripioarele crocante si pizza. Stau si ma intreb daca nu cumva suntem intr-un film de comedie “de ce nu ne-ai spus din start ca ai doar cele doua feluri si ma lasi sa ma uit ca bezmeticul prin meniu? ”. Asta e, am mancat niste aripioare mai mult sau mai putin indoielnice dupa care ne-am vazut de plaja. Seara la vila, din nou program de ascultat hizleli si manele de la vecini, insa de data asta mai putin.

Si tot asa au decurs si urmatoarele zile, mai cu bune sau cu rele, si uite asa ajungem in prima duminica de septembrie. Mergem la plaja, ca de obicei. Clar pe plaja oamenii erau mai putini insa nu inexistenti. Baietii de la terasa noastra deja strangeau gramada sezlongurile, la bar nu mai aveau nici macar cafea ce sa mai vorbim de chestii complicate gen ceai sau cidru… mancare… nimic si asa mai departe. Mai oameni, eu inteleg ca mai trebuie sa si inchideti la un moment dat insa nu la modul asta. Nu cand ai oameni pe plaja la tine tu sa te apuci sa strangi tot si efectiv sa le dai impresia ca ei te deranjeaza pe tine ca tu ai treaba si ei te tin ocupat.

Am plecat de la plaja cu gandul sa mancam ceva in statiune. Ei bine, soc, in statiune zici ca se pregatea lumea de uragan, care mai de care comercianti, ospatari si barmani nu stiau cum sa traga mai repede obloanele. Putinele locuri ramase deschise erau cateva autoserviri, tot respectful pentru ei insa mancarea nu e cea mai ok. La magazine din nou aceeasi forfota de inchidere…

Ajungem la vila, proprietarii isi chemasera cativa colegi/amici/angajati la un gratar asa ca de final de sezon. Chiar mi-am spus “uite ce frumos, bravo lor ca fac treaba asta”. Insa nu aveam de unde sa stiu ca totul se va prelungi pana in noapte tarziu. Adica tu le ceri clientilor tai sa respecte niste ore de liniste dar pentru tine nu se aplica. In fine, trecem si peste asta ca doar a fost un gest frumos pentru cei invitati.

Luni deja incepeam sa ne simtim in plus, magazine inchise sau pe cale de a inchide, terase/restaurante inchise iar cele care mai erau deschise aveau deja obisnuitul “n-avem”. Pe plaja aceeasi harmalaie cu stransul asa ca am luat hotararea sa ne intoarcem mai devreme acasa. I-am sunat pe proprietari si i-am anuntat ca plecam a doua zi. Dupa ce am ajuns la vila am primit si cireasa de pe tort. Un gest la care nu doar ca nu ma asteptam, efectiv nu il credeam posibil de la niste oameni pe care ajunsesem sa-i respect enorm nu doar ca proprietari de pensiunea/vila dar si ca amici. Le comunicam ca o sa plecam devreme dimineata, ora la care ei inca dorm. Toate bune insa nici o vorba din partea lor despre banii pe ultima noapte de cazare, noi avand tot sejurul platit in avans ca in fiecare an. Chiar nu am saracit din cauza banilor respectivi ba mai mult daca spuneau ceva refuzam noi sa-I primim insa ca si gest a fost urat.

Si uite asa am plecat dezamagiti din Eforie Sud.

Concluziile sunt simple.

De cate ori am fost in sezon a fost de la bine in sus din toate punctele de vedere insa pe final de sezon e tragic iar acest lucru ma intristeaza. Pot sa inteleg ca sunt mai putini turisti insa totusi de la “iti aduc gem fara paine” pana la “n-avem”, toate astea te fac sa iti iei talpasita si sa nu mai revii. Nu stiu cum e in alte statiuni, cum o fi la straini pe final de sezon, insa cred ca modul asta de a face turism e drumul spre 0.

Ca sa termin intr-o nota pozitiva am sa va spun cand si de ce merita sa mergeti in Eforie Sud.

Merita sa mergi in Eforie Sud in sezon, pentru ca nu o sa te lovesti de “n-avem”, pentru ca ai niste plaje mai curate decat in alte statiuni, pentru ca e liniste, pentru ca sunt multe locuri frumoase in zona, pentru ca este ideal pentru familiile care au copii.

Acestea fiind spuse va urez vacante placute si o toamna productiva.

Trimis de AdiCj in 13.09.17 16:14:02
Validat / Publicat: 13.09.17 18:31:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD.

VIZUALIZĂRI: 1820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AdiCj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.09.17 18:31:04]

@AdiCj: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 65&ridAnt=81993

Pornim spre cazare...

Poate ne spui ceva și despre cazare - review separat.

maria55 †
[13.09.17 19:10:03]

@AdiCj: un articol foarte echilibrat! Felicitari! Cum insă am inteles din continut ca nu-ti doresti discutii ulterioare, nu spun decât atât:

ai nimerit intr-un loc unde respectul pentru turist este egal cu 0 (zero) !

Atât! Nu mă intreba de ce, chiar daca tu din bun simt ai căutat pe tot parcursul articolului sa le găsesti scuze!

In ceea ce privesc localurile unde aveai posibilitatea sa manânci bine si sa ai parte de servicii bune, tot acei "pretiosi" proprietari de vila ar fi putut sa te indrume! Pentru ca erau destule... chiar daca nu pe faleza!

Si la cat de conciliant esti, chiar nu cred ca te-ar fi deranjat asta!

De aceea am pus semnul = 0 pt ei!!!

[14.09.17 09:14:39]

@webmaster26: Dupa cum spuneam, nu vreau sa intru in polemici, oricum cine doreste sa afle numele vilei sau conditiile de acolo poate sa vada un review scris de mine in trecut despre aceasta locatie. Tot ce am scris acolo este neschimbat mai putin atitudinea proprietarilor, descrisa in acest review.

[14.09.17 09:23:07]

@maria55: Buna ziua

Intradevar, desi era al 5-lea an consecutiv, nu cunoastem chiar toate restaurantele din Eforie Sud, probabil mai exista si altele mai ascunse insa la un moment dat te cam saturi sa tot incerci

Imi pare rau pentru plaja dintre Eforii, pe care probabil o sa o mai vizitam, pentru plaja de dupa Capul Turcului si pentru statiune in general. Pacat ca nu exista implicare la nivelul autoritatilor si mai ales pacat ca nici proprietarii de localuri sau spatii de cazare nu isi dau interesul mai mult decat "lasa ca inca merge si asa".

Zoazore
[15.09.17 11:50:28]

@AdiCj: Iar tu, in marinimia ta, inca recomanzi! Bravo! Adevarul ca acei proprietari nu merita turisti ca tine. Mai sunt si alte locuri de cazare, unde proprietarii sunt mai dedicati clientilor. Ai putea incerca!

[15.09.17 14:14:14]

@Zoazore: Recomand statiunea Eforie Sud in sezon si in anumite conditii, dupa cum spuneam in finalul povestii, nu vila unde am fost cazati. Dealtfel nici nu am dat nume de locatii. Da stiu ca sunt si alte vile, sunt convins ca sunt si proprietari mult mai dedicati turistilor.

AdiCj, maria55, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Eforie Sud: