ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2017
ÎNSCRIS: 15.02.16
SEP-2017
team-building

H4 Hotel - no room for mistakes

Ieri, despre hotel m-am pornit să vă povestesc, dar m-am luat cu altele. Nu l-am ales eu, probabil că eu m-aş fi zgârcit şi aş fi ales ceva mai simplu. De obicei eu numai dorm în camere, nu îmi trebuie prea multe dotări. Dar când mergi cu invitaţie, avantajul e că cei care te invită, vor să facă un pic pe grozavii. Dacă ei plătesc n-am nimic împotrivă, dar îmi pare rău că nu nu am ştiut de acasă şi nu am fost pregătită pentru spa, piscină, masaj, jacuzzi şi alte fumuri de-astea.

În Elveţia, preţurile cazărilor sunt mari, dar şi condiţiile sunt de excepţie. Hotelul H4 Solothurn face parte din lanţul hotelier H-Hotels. N-am găsit nimic să cârcotesc. Prizele erau la locul lor, aşternuturile erau moi pufoase şi impecabil de curate, nici mobilierul n-avea zgârieturi sau amprente, nu mi-a lipsit nimic. De fapt era totul foarte oficial şi perfect.

Am remarcat că un perete exterior era în renovare, avea un banner de protecţie, dar imediat ce am intrat, totul a fost impecabil. Recepţia, în culori opulente de maro, roşu şi auriu, avea în faţă şi câteva băncuţe cu mese pentru momente de aşteptare, iar în partea stângă, sala de mese, unde am avut parte de un mic dejun rapid, dar bogat şi foarte gustos. Cafeaua a fost excelentă.

Fiind un grup organizat totul era pregătit, am primit fiecare câte un pliculeţ cu numele, numărul camerei, username şi parolă pentru wi-fi şi un card care pornea lumina, căldura, aerul condiţionat şi alte chestii electrice în cameră. Parcă am vazut pe undeva că erau grupaţi 4 utilizatori la un router, dar astea-s nişte detalii care nu prea contează, ideea e că am avut net bun şi rapid. La început toţi ne făceam probleme că Elveţia fiind o ţara din afara spaţiului UE are tarife mari pentru date mobile şi telefonie. Nu a fost cazul, pentru că peste tot am avut wi-fi, chiar şi în microbuzul cu care ne-au plimbat.

Camera, mi s-a părut o încântare. Deşi aveam o panorama frumoasă spre râul Aare şi oraşul vechi, vizibilitatea mi-a fost redusă datorită plasei de protecţie. Sunt sigură că renovările nu durează prea mult, deşi nici n-am văzut vreun muncitor să dea cu bidineaua. Probabil lucrează pe ascuns să nu divulge metodele. :D

Hotelul se laudă cu 100 de camere modern aranjate, pe 7 etaje, cu trei lifturi în care trebuia să bagi cartela camerei pentru a porni. Scări n-am văzut deşi le-am căutat.

Hotelul e foarte mare, şi cu toate astea nu mai avea locuri libere. Am auzit asta când nişte turişti au vrut să închirieze o cameră ad-hoc. Impossible.

În districtul Solothurn se vorbea germana. Se prefera de fapt. Pentru că nu au refuzat engleza şi nici franceza. Erau şi nişte angajaţi cu figuri asiatice, aşa că s-ar putea să vă descurcaţi şi cu chineza. Toate erau foarte comfortabile, acum îmi dau seama că televizorul nici nu l-am pornit. Bănuiesc că era funcţional nu cred să fi fost decor. De fapt şi decorul mi-a plăcut.

În Elveţia nu am văzut praf. Asta mi s-a părut de vis. Sigur că îi ajută natura şi aerul curat. Din iarba şi şosele bune nu iese fir de praf, dar probabil sunt şi atenţi la detalii de genul acesta. Nu am văzut nici amprente pe oglinzi sau mobilier. Nu vă descriu mobilierul din cameră. Era elegant, îl vedeţi în poze. La SPA n-am prea avut timp că eram toţi rupţi de drumuri, dar există că aveau prezentarea lui peste tot. La ultimul etaj erau un Penthause Bar, deschis până târziu cu o frumoasă panorama asupra munţilor Jura. Tot acolo era şi zona de SPA.

Micul dejun banuiesc că e inclus în preţul camerei că am văzut multă lume plimbându-se pe acolo. Într-un colţ, frumos aranjate ne aşteptau dimineaţa o mulţime de sortimente de croissante, salate, gemuri, fructe, iaurturi, ceaiuri. Erau o gramadă de sortimente şi îţi puteai alege orice. Eu am stat ceva vreme şi m-am uitat la ele că nu vedeam nicăieri cafeaua şi refuzam să încep cu altceva. De fapt cafeaua era adusă la masă de chelner, pentru că trebuia să aiba temperatura ideală şi prezentarea potrivită. Nu ştiu cum m-am putut gândi că mi-o torn eu din vreun recipient. :D

Nu ştiu dacă am uitat să vă spun ceva, probabil că da. Nu prea am experientă în prezentarea hotelurilor, aşa că daca mi-a scăpat ceva întrebaţi-mă. Eu am încercat să nu stau prea mult în cameră deşi mi-a plăcut. La ora 8.30 era programată plecarea spre alt oraş.

Şi? La cât credeţi că am plecat? La 8.30. Precizie. No Room for Mistakes. Întârziaţii n-au nici o şansă de supravieţuire când elveţienii organizează ceva.

Trimis de Maya_C in 13.09.17 11:30:12
Validat / Publicat: 13.09.17 14:43:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maya_C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.09.17 14:43:31]

@Maya_C: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "H4 Hotel, SOLOTHURN" (nou-creată pe sait)

Maya_CAUTOR REVIEW
[13.09.17 15:47:44]

@webmaster26: da, pozitionarea e corecta. multumesc!

Aurici
[13.09.17 17:49:30]

@Maya_C: Am fost și eu o dată în Elveția, la Basel, într-o excursie de o zi (fiind cazați în Germania). M-aș mai duce, dar ne-a costat ziua aia la Basel cât jumate de excursie în Germania, așa că cine știe când i-o mai veni rândul.

Dar poate am vreun noroc și mai schimbăm și noi team-building-ul din Bulgaria, dă-i Doamne...

Te pup

[13.09.17 18:23:44]

Maya_CAUTOR REVIEW
[13.09.17 19:46:50]

@Aurici:si mie mi s-a parut ca Elvetia e cea mai frumoasa tara de vizitat cu conditia sa plateasca altii. cine stie? poate le-a placut de mine si ma mai cheama.

Dan&Ema
[13.09.17 20:14:55]

@Maya_C:

Um halb 9 pünktlich. Fix la 8:30.

Mi-a placut afirmatia ceea ca daca e organizat de altii, vor sa te iumeasca cu ceva si dormi in locatii mai scumpe decat daca ai alege tu zgarcit. Valabil si la mine. Desi demult tot spun Emei sau mie insumi ca gata hai sa ne lafaim si noi in confort, fumuri, cum scrii, tot ceva ieftin prefer dar sa stau o zi doua in plus...

[15.09.17 13:15:26]

@Maya_C: Am citit cu placere articolul tau si m-am amuzat la ecouri. Majoritatea a spus ca pe banii personali ar prefera sa stea mai mult dar ca s-ar simti bine si in situatia in care ar plati altul. La fel si eu, recunosc cinstit ca atunci cand am fost pe banii altuia m-am simtit rasfatata.

Foarte draguta camera, insa asa cum spui si tu, camera este doar pentru somn.

Felicitari, votat cu mare drag.

Aurici, Dan&Ema, Maya_C, mishu