ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2017

La poalele muntilor in linistea orasului - Hotel New, Baia Mare

Dupa ce am iesit din Salina Turda putin mai racoriti si ne-am si ostoit putin foamea am pornit mai departe, cap compas spre Baia Mare. Si uite asa in jurul orei 20.00 am ajuns la Baia Mare, in strada Dimitrie Cantemir, nr. 4, unde se afla gazda noastra pentru o noapte, Hotel New.

Sa stiti ca inainte sa facem rezervarea acolo am incercat sa gasesc informatii despre el aici pe AFA dar nu am gasit poate pentru ca hotelul este destul de nou, este deschis in 13 iunie 2016 (sper ca cifra 13 sa le poarte noroc).

Existau si alte posibilitati de cazare in Baia Mare dar acesta avea un scor bun pe booking 9.1 din 450 de comentarii si un pret bun la cazare (acum insa am inteles ca s-au mai marit putin tarifele am aflat asta cand ne-am cazat).

Un alt lucru util pe care l-am aflat este ca pentru copiii pana in 16 ani care la cazare solicita pat suplimentar se percepe o taxa de 8 Euro.

Adresa oficiala a hotelului este hotelnew.ro. Receptia este micuta si nici nu cred ca este nevoie de ceva spectaculos, are tarifele afisate si un personal amabil.

Din pacate pentru noi singurele camera disponibile erau la etajul 3 si aici am regretat ca nu citisem din timp articolul scris de @elviramvio sa fi cerut camera la un nivel inferior (domnisoara de la receptie ne-a spus ca trebuia sa facem asa si respectau rezervarea).

In fine am urcat incet, incet cele 3 etaje si ne-am promis ca nu se va intampla de prea multe ori. Ne-am luat camerele in primire, o scurta inspectie si o sedinta foto si apoi am plecat la restaurant, v-am povestit despre el, cea mai frumoasa experienta, vezi impresii.

Dar hai sa va spun cum este camera, un pat matrimonial cu spatar/ margine astfel incat sa poti avea o pozitie buna de citit daca mai ai timp si chef, doua noptiere si doua veioze care functionau :). Pe jos este parchet melaminat si in dreptul laturilor patului (acolo unde pui picioarele cand cobori din pat) si in fata patului niste mici covorase.

In fata patului un birou cu o tava si cu doua pahare si un mic aranjament din imortele, iar deasupra biroului un televizor tip plasma cu o diagonala potrivita camerei. Langa televizor un aer conditionat pe care ne-am chinuit sa-l facem sa functioneze fara succes insa, am aflat a doua zi ca trebuia restartat.

In hol o oglinda, un cuier si un dulap in care se gaseau si paturi dar si papuci de unica folosinta.

Baia ok, prosoapele necesare, articole de toaleta (sampon, sapun, sapun lichid) si uscator de par.

In camera exista si un minibar dotat cu “consumabile de urgenta” in caz de…... si la preturi ok (intre 3 lei si 6 lei): Pepsi, Fanta, Sprite, Apa minerala sau plata, Bergenbier NA, Ursus, Heineken, ciocolata Milka cu lapte si Arahide Fiesta.

Camera tripla avea 3 paturi single si in rest totul era la fel. Credeti ca pentru o noapte de somn aveam nevoie de altceva? …... da, de AC care sa functioneze, ca noi am murit de cald iar restul familiei s-a simtit foarte bine, asa e cand nu stii sa folosesti tehnica de varf :). In schimb de la geam aveam o priveliste minunata asupra dealurilor.

Micul dejun se serveste la parter, intr-un salon mic si cochet, intre orele 7.00-10.00, ceea ce mi s-a parut perfect scopului meu astfel incat la 7 dimineata eram la masa. Am fost servita de un flacau cu o farfurie pe care mi-a adus: doua oua ochiuri, un carnacior prajit, sunca, salam, branza si ceva legume, si un cos cu paine, iar la servire la liber mai aveai suc de fructe (de la cutie), ceai, cafea, croisante simple sau cu ciocolata, ceva fructe, cereale, iaurt, consider ca pentru un mic dejun este chiar suficient. Nu stiu insa in ce masura se suplimenteaza ce se consuma deoarece ai mei au spus ca nu au mai gasit de exemplu banana, insa cred ca ceea ce am primit pe farfurie a fost indestulator.

Ca distanta fata de centru ce sa spun, sunt cam vreo 2 km depinde de ce va doriti, eu mi-am luat picioarele la spinare si am plecat la plimbare iar familia m-a recuperat din centru, sau eventual pentru 10 lei cat a fost taxiul alegerea a fost inspirata, Baia Mare nu este un oras mare, dar este foarte frumos si o sa vi-l prezint in curand.

Hotelul poate reprezenta insa o cazare placuta in Baia Mare, de mai mult nu ne-am putut da seama pentru o singura noapte.

Trimis de mishu in 12.09.17 09:42:28
Validat / Publicat: 12.09.17 10:28:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BAIA MARE.

VIZUALIZĂRI: 1285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Hotel New - patul care are dimensiuni generoase

webmasterX [12.09.17 10:27:14] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "New Hotel, BAIA MARE" (nou-creată pe sait)

mishu [12.09.17 10:47:08] »

@webmasterX: Adresa este corecta doar ca intrarea este printr-o alee laterala unde de altfel este si parcarea, insa exista indicatii suficiente astfel sa nimeriti bine.

adiso8 [12.09.17 14:15:09] »

@mishu: Ma bucur ca ai nimerit bine si cu cazarea.

Acest hotel este situat in cartierul Sasar, in zona RFN (refene)

Parcarea este mica dar la 20 de metri se mai gaseste o parcare mare in forma de L care este fara plata.

Ca si punct de reper langa hotel se afla Oficiul pentru Protectia Consumatorului.

webmaster [12.09.17 14:16:39] »

mishu [12.09.17 14:34:37] »

@webmaster: Multumesc frumos, o zi minunata.

mishu [12.09.17 14:37:23] »

@adiso8: Cred ca am nimerit bine cu tot la Baia Mare, mai putin copiii care s-au dus intins la Bizo sa-si ia sandvisuri si au luat plasa pentru ca duminica era inchis. Ei de cate ori ajung in Baia Mare se stie ca merg la Bizo, si in rest au mai testat cateva restaurant deoarece seara dupa antrenamente erau rupti si simteau si ei nevoia sa se mai destinda.

Iar scorul hotelului intr-un an de zile doar cu atatea opinii cred ca spune ceva.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

Zoazore [16.09.17 22:41:37] »

@mishu: Acum, na, e nou, arata bine, e frumos, curat...

Totusi, ca sa faci P06, te-ai urcat pe birou? Mochetica e de mare efect!

adiso8, mishu, Zoazore