ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2017
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 13; 6

Aquapark Apollo - Complex de stranduri termale in Baile Felix

Unde?

In Strada Victoriei la nr. 30. De fapt este la intersectia strazii Victoria, cea cu sens unic din extremitatea vestica a statiunii si strada Primaverii, dar intrarea este dintre Victoriei. Parcri sunt sufuiciente ed jur imprejur. Gratuite.

Intrarea

Punctez aparte intrarea caci cladirea principal a strandului prin care este organizat accesul, dar si iesirea, au o arhitectura ce atrag, ceva asemanator cu constructiile din zona Pelesului din Sinaia. Pe aleea parcului care ne conduce catre intrare exista indicatoare. Oricum deasupra intrarii scrie cu litere mari, in doua culori, strand Apollo.

Sunt cateva trepte de urcat si un bancomat BT, important poate, descoperit de mine in tura de recunoastere din prima seara in care ne-am propus sa avem cateva repere si o imagine generala despre Baile Felix vezi impresii. Sunt multe locuri in Felix unde iti trebuie cash.

Ne-am propus sa mergem cat mai de dimineata sa intram lejer. Cred ca am ajuns pe la zece fara. Orarul de frunctionare este urmatorul:

Luni: 8.00-19.00

Marți-Vineri: 8.00-20.00

Sâmbătă-Duminică: 7.00-20.00

Deschis tot timpul anului.

Cu toate acestea cred ca am nimerit una din orele cele mai aglomerate de intrare. Holul intrarii era plin si aveam in fata noastra o coada clasica de asteptare de tip comunist: Astazi ce se da? La ce ora vine marfa?

Informatii despre baile termale de aici

Nu a fost asa lunga asteptarea desi asa parea la inceput, cand parca steateam in loc. Dupa ce a mai venit o casierita si un bodyguard a ajutat la trecerea prin turchineti, a inceput sa mearga.

Oricum am folosit momentul spre documentare caci in holul acesta unde eram am putut citi informatii despre compozitia apei de imbaiere, dar si despre radioactivitate.

Apa de aici este neutra, are pH-ul 7. Citim valori mari de ordinul sutelor, exprimate in mg/l, la rubricile mineralizare, ioni bicarbonici, sulfati si calciu.

Poate mai interesanta este lista de indicatii si contraindicatii. DA - pentru rheumatism cronic degenerative, reumatism inflamator, din cel abarticular, afectiuni posttraumatice, afectiuni neurologice. NU - pentru stari febrile, boli infectioase, afectiuni dermatologice, cardiopatie ischemica, tensiune arterial ridicata, epilepsie, gravide, copii sub 3 ani, TBC. Nu stiu ce sunt toate astea cu exactitate asa ca nu le comentati cu mine, si luati Dvs legatura cu medicul.

Taxa de intrare 30 lei pentru adulti, 15 lei pentru copii intre 4 si 12 ani.

Strandul Apollo

Aflam ca aici sunt deschise pe durata intregului an 10 bazine. Exista si piscina cu valuri, alte 4 piscine in aer liber cu apa termala, 1 bucata piscina in aer liber cu apa termala și paturi cu hidromasaj, 1 bucata tot exterioara cu apa termala si jocuri acvatice; 2 piscine speciale pentru copii; una piscina interioara, foarte populate, 5 tobogane. Un intreg complex, cred cel mai intins din Baile Felix si la preturi mai mici decat la Aqualand President, unde am fost cu o zi in urma.

Am traversat spatiul din zona interioara unde se afla si vestiarele, am vazut pe geam ingramadeala de la piscine interioara si am iesit pe partea celalata la marea de bazine exterioare. Temperatura aerului era suficient de buna ca sa ne cautam un loc afara. Racoare, dar ok.

Ne-am asezat pe 3 sezlonguri pe care ni le-am luat din muntele de sezlonguri. Gratuit. Asa se parctica. Ni le-am asezat intr-un loc considerat de noi strategic. Aproape de primul bazin exterior, dar in acelasi timp si de un chiosc (terasa sa nu il jignim) cu d-ale gurii si de accesul catre celelalte bazine de care v-am relatat.

Nu ne-a trebuit mult si ne-am cufundat in bazinul circular din fata noastra cu adancime de pana la 1,4 metri, cam asa. Langa el altul care intr-o parte atingea 1,6 metri si care comunica printr-un tunel cu cel incadrat de constructia complexului intr-o curte interioara...

Bazinul acesta cel mai apropiat de noi avea sa fie cel in care am inregistrat cea mai lunga balaceala. Timp cumulate. Pe un perete scria ca se recomanda ca o imabiere sa nu depaseasca 20 minute.

Pe langa terasa de langa noi, mai era inca una mai mare tip impinge tava, mai gaseai cateva baruri sau locuri de cumparat bauturi, produse de cofetarie si patiserie, magazine cu articole de plaja, un teren de volei, un teren de fotbal, masaj, o sauna finlandeza, manichiura-pedichiura, loc de joaca pentru copii, asistenta medicala. Trebuie insa sa punctez ca nu toate aceste facilitate erau deschise.

La anumite ore se dadea startul pentru aquagym si zumba. Utilitatile care dotau bazinele, precum ciuperci de apa pentru masaj, hidromasaj cu bulbuci, altele porneau la ore dinainte setate si erau foarte cautate, multi se asezau pe locurile cu pricina din timp sa prinda momentul cand urmau sa porneasca instalatiile specifice.

Petreceri cu spuma. Cum suna? Nu am prins, dar nu se suparam daca ne dadeau bonus asa ceva! Se pot organiza.

Intre doua balaceli, m-am dus la bazinul cu pestisori care iti ciugulesc picioarele de piele moarta, zice-se. Am stat vreo 15 minute, ba nu 14 caci i-am donat 1 minut Denisei, careia nu i-a placut ca o gadilau la picioruse. Mie mi-a placut, dar mi s-a parut vrajeala. Caci la mine ar fi avut ce manca, insa cred ca au plecat de la masa infometati, nu si-au facut prea bine treaba. Data viitoare nu mai dau 20 minute sa ma las mancat! A propos “”atelierul”” acesta se numea “pedichiura cu pesti”. Vezi poze.

La impinge tava, la ora 13:30 se cam face coada. Noi ne-am asezat cred pe la 13:00 si a fost mai acceptabil. Randul avansa destul de repede. Diveristatea felurilor de mancare lasa de dorit prin comparativ cu terasele similare de la mare. Nici mancarea nu m-a convins prea mult, nu vreau sa fac alte aprecieri ca sa nu fie gresite, caci nicioadat nu stii sigur care e adevarat cauza a unui deranjament stomacal cand consumi mancare din mai multe locuri. Pranzul ne-a costat 80 lei, ieftinut. Un incidenmt pentru care nu acuz decat lipsa mea de atentie s-a produs cand am vrut sa ma asez la masa. Am facut-o pe o viespe, care bazaiau de zor prin zona, care nu s-a sfiit sa ma intepe in fund.

Mi-a mai placut sa ma urc la etaj in corpul cladirii unde ear o terasa cu sezlonguri si de unde aveai o perspectiva mai buna asupra intregului complex si nu numai.

Curatenia mai modesta decat la President!

Alte informatii pe site-ul complexului de balaceala: felixspa.com/ro/stranduri ... ul-apollo-felix.

Rog inserare videoclip https://www.youtube.com/watch?v=5u2wLVJxodI

[11.09.17 14:03:51]

[11.09.17 14:14:49]

@webmasterX: multumesc

[11.09.17 21:04:40]

@Dan&Ema: SB-ul e pe val! L-am adus cu placere si dupa ce o sa termini cu strandurile din zona am sa te rog sa faci o ierarhie dupa cum v-ati simtit voi acolo, poate ca totusi ajung anul viitor si o ierarhie ar fi potrivita. Acum avand in vedere caldura de afara e tentant rau de tot un astfel de loc, si o piscina cu valuri nu mi-ar displacea.

Felicitari, votat cu mare drag.

[12.09.17 17:33:54]

@mishu:

Nu imi propun sa scriu despre toate strandurile din zona. Deocamdata voi dezvalui doar ca " the winer " inca nu a fost... dezvaluit! Daca ceri si topuri, uite pregatesc de acum cupa si medaliile.

????????????????

Multumesc de SB. Povestesc si de piscina cu valuri la cererea ta. Acum sunt inca in faza de a selecta si a ordona si a comprima informatia pe care o am.

Si daca am fost deja la doua stranduri, mi s-a facut foame. Mi-e foame!

????????????????????????????

Si sete

Zoazore
[16.09.17 21:21:24]

@Dan&Ema:

Asta nu-i bine! Cum ai mai putut conduce?

Cat despre mancare... te-ai dus acolo la balaceala, deci n-ar fi trebuit sa ai asteptari mari de la masa!

Macar sunteti bine si n-ati patit nimic la burtici!

[16.09.17 21:33:29]

@Zoazore:

Din pacate noi suntem cu vesnice probleme de burtici la Denisa, asa va nu pot da vina pe unul sau pe altul dintre localuri.

Balaceala, balaceala! ????

Acum de la intepatura aia, n-am patit mare lucru, m-a durut in fund, atata tot!

Oricum m-a facut sa ma concentrez asupra fundului mai mult decat e cazul!

Sincer cred ca ea nu mai exista, eu aicea mi-s. Mi-s, nu miss!

????

Dan&Ema, mishu, Zoazore