ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2017
ÎNSCRIS: 24.02.17
SEP-2017

Către satisfăcător

Vacanta mult asteptata

Prin iarna, am zis sa testez si serviciile **** si am facut o rezervare transport si hotel.

Mai mult, pentru ca aterizarea era in jurul orei 9 seara am luat si transfer.

Transferul a fost o mare pacaleala.

Si aici incepe vizita in Malta.

Am fost atras de imaginile marete ale Valletei in mod special si de impresiile pozitive.

Realitatea Maltei ne-a dezamagit intr-o buna masura. Cred ca este singura tara pe care am vizitat-o (din vreo 20) care are sistem de sosele mai proaste decat in Romania.

Revin la transfer. Am aterizat cu o ora intarziere. La 10 nopatea am cautat repede shuttle bus-ul nostru.

L-am gasit imediat.

Era un autobuz mare si vreo 30-40 de persoane cu o gramada de bagaje asteptau sa urce. Ne-a luat cam o ora sa urcam functie de hotel iar transferul catre hotel a durat cam 2 ore. Asa ca ne-am cazat pe la 2:30 dimineata. Si nu am fost chiar ultimii de pe traseu.

Hotelul era in nordul insulei, in Mellieha Bay. Asa ca a doua zi am luat autobuzul public inapoi catre Valleta cea mult asteptata.

Am facut cam 1 si ceva pe drumul catre oras duminica dimineata.

Orasul asa cum ne asteptam, dragut, maret in unele locuri chiar.

Uneori poate putin mai degradat decat in imaginile vazute.

De fapt, toata Malta arata ca o destinatie din Orient, in zonele foarte sarace ale lui.

La timpul petrecut pe autobuz mai trebuie adaugate 15-30 minute de asteptare.

Asadar nu ne-am bucurat de destinatie prea tare ca faceam oriunde 2-3 ore pe drumuri.

Nimic nu scoate in evidenta Malta in afara Valletei si a Mdinei pentru care greu gasesti destinatii similare. In rest, Grecia, Turcia si mai ales Egiptul bat de departe din multe puncte de vedere.

Am vizitat Valleta, Sliema, Mdina, si Gozo capitala si Citadela si satul lui Popey. Vroiam si Marsaxlok dar era mult prea departe (la numai citiva km de Valleta)

Sa nu treaca excursia noastra fara o optionala am luat de la TUI o croaziera in jurul insulei cu oprire la celebra Laguna albastra.

Operatorul era nimeni altul decat marele Captain Morgan Cruise.

Am luat cu transfer inclus de la hotel. Proasta alegere din nou.

Am facu cu autobuzul cam tot atat pana in Sliema. Acolo am gasit ambarcatiunile cu cozi imense la fiecare.

Vaporul noastru era cel mai mare si cel mai aglomerat. Nu am mai gasit locuri pe scaun.

Vand bilete precum soferii nostri de maxi taxi extraurbane.

Am facut cam 3 ore pana la laguna in jurul Maltei, la peste 1 km de tarm asa ca nu vezi nimic afara de coasta. Iti prezinta satul de pescari Marsaxlokk de la peste 2-3 km distanta.

Nu vezi nimic. De fapt excursia nu este decat un moment bun sa iti vanda alte optionale la laguna. (speed boat etc). Prinzul a constat intr-o batalie din care m-am ales cu o felie de sunca una de paine si una de salata. La fel ca toti ceilalti deci nu ma plang.

OK, am ajus la laguna. Foarte frumoasa. Numai ca este complet inabordabila.

Odata jos de pe vas constati ca nu ai cum sa iti intinzi un prosop, sau cum sa ajungi la apa ca de cristal. O aglomeratie pe stancile dnprejur de nedescris, o scaricica de coborat si urcat unde stateai 5 minute sa intri in apa si 5 minute sa iesi, intr-o caldura arzatoare.

Prosopul pus pe roci prafuite in niste pozitii amunzante pentru plaja, era in calea trecatorilor. Oriunde l-ai fi asezat te calcau sirurile de oameni...

Laguna albastra, paradisul "snorkelilor". Vai de mine... Nu pot sa cred ca ei spun asta. Pai asa, din punctul asta de vedere si Marea Neagra este tot un paradis. 3 pesti rataciti. ( nu pot sa nu compar cu reciful de la hotelurile din Egipt)

Pe durata minisejurului ne-am intilnit prin diverse locuri cu romani veniti cu tur organizat.

Parerea lor era unanima: pierdere de vreme pe autobuze. Uni imi spuneau ca la o excursie optionala au facut 4 ore pe autocar dus-intors. Incredibil.

La intoarcere pe aeroport, am plecat cu 4 ore mai devreme de la hotel. Am luat autobuzul X1 crezand ca este expres. Am intrebat soferul cat face: 1h -1 10 minute maxim. Super!

Am facut 1h40 minute fara exagerare.

Wizz a avut din nou intarzierea de o ora, am aterziat la OTP la 1:00 noaptea.

Trimis de Martyv in 11.09.17 11:00:40
Validat / Publicat: 11.09.17 12:57:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 2181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Martyv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [11.09.17 12:57:02] »

@Martyv: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=81905

Hotelul era in nordul insulei, in Mellieha Bay.....

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

crismis [11.09.17 18:18:54] »

@Martyv: Îți înteleg frustrarea, dar cred că ar trebui înteles de către toți cei care vor să viziteze Malta că acolo 60 km nu înseamnă niciodată o oră, ci cel puțin 2. Drumurile sunt pline de curbe, autobuzele merg destul de încet, opresc în stații... Repet: "ca să viziteze"! Iar pt vizitat, nu e nevoie (nici indicat) să te duci în miez de vară, când aglomerația este maximă. Noi am fost în februarie și tot au fost destui turiști, dar oricum, nu ni s-a întâmplat niciodată să nu oprească autobuzul în stație de aglomerat ce era. Să nu te superi, dar întreb și eu: dacă ti-ai dorit să vezi Valetta, de ce ai ales un hotel în capătul celălalt al insulei?! Mellieha mi se pare ok doar pt apropierea de singurele plaje cu nisip din Malta, ca și de insula Gozo, deci mai mult pt o vacanța de relaxare.

Marsaxlokk chiar trebuie străbătut la pas, golful cu bărci colorate e superb, de pe mare chiar n-ai ce vedea, e pierdere de timp. Am înteles că nici piața de pește care se ține duminică dimineața nu-i de lepădat. Eu, una, dacă voi mai reveni în Malta, voi sta 3-4 zile în Marsaxlokk și încă vreo câteva în Gozo. Prima dată am ales Sliema și într-o săptămână am reușit să vedem cam 80% din obiectivele turistice fără prea mult stres.

Vacanțe frumoase să aveți, indiferent ce ați alege!

Martyv [12.09.17 16:23:18] »

@crismis: Departe de mine frustrarea. Eu ma bucur de fiecare locatie. Am tras un semnal de alarma pentru ceilalti care merg ca si mine in urma vizualizari unor fotografii. Din pacate cred ca sunt multe, prea multe destinatii care au o serie de imagini mult mai frumoase decat destinatia in sine. Nu mai vorbesc de filmarile 4 k din drone.

Ce am vrut sa subliniez este ca aceasta destinatie NU merita deplasarea mai mult decat pentru a vedea Valleta si poate inca 1-2 locuri. Celelalte, (laguna, grotele, portile de azur etc etc) sunt niste creatii de marketing. Peisaje mult mai marete gasesti in alte parti.

Malta este o destinatie relativ scumpa. De ce zic asta: hotelurile sunt in majoritatea ascunse prin localitati. Daca vrei vedere la mare platesti mai mult decat daca ai fi in alta tara, per ansamblu. Avionul este mai scump chiar cu asa zisul low cost.

Asadar, sfatul meu este sa mergeti sa vedeti Valleta, Mdina si cam atat. Nu luati optionale ca nu are rost. Ele in sine nu sunt scumpe ( 30-40 eur) dar pentru asta trebuie sa mai stai o zi, 2,3 etc si per total se face usor o excursie de 5-600 eur/persoana bani ce ar ajunge sa vezi lejer Coasta de azur sau Italia sau Grecia etc etc etc.

Costi [13.09.17 15:56:28] »

@Martyv:

Realitatea Maltei ne-a dezamagit intr-o buna masura.

Așa se întâmplă atunci când te iei după fotografii și nu te informezi în prealabil.

Sau, dacă preferi modul pregătire minimă, atunci mergi pe mâna agenției și acceptă programul propus de ei.

Nu știu prin ce zone foarte sărace ale Orientului ai umblat, dar comparația este cel puțin hazardată.

Nimic nu scoate in evidenta Malta in afara Valletei si a Mdinei

Cum spuneam, dacă pleci cu temele nefăcute, ajungi să-ți faci o impresie greșită, trunchiată și deformată.

Malta are mult mai multe locuri de văzut (citește ce am făcut noi într-o săptămână).

De altfel, așa cum au mai spus și alții, Malta nu este o destinație de plajă și soare, în schimb sunt numeroase alte lucruri de văzut și făcut. Dar, ca să le vezi pe-ndelete și să nu te straseze aglomerația, sau alte lucruri, cum ar fi jemanfișismul tipic maltezilor, de preferat este să nu te duci acolo vara. Chiar și în februarie, când am fost noi, erau destui turiști, chiar prea mulți, după gustul meu.

krisstinna [13.09.17 21:48:47] »

@Martyv:

- Azi am venit acasă, din Malta. Am închiriat o mașină cu 210 euro pentru 7 zile, cu tot cu asigurare. Șosele foarte bune, nu foarte curbate, semnalizate perfect, distanțe mici între localități, sute, mii de locuri de parcare gratuite, lipsă polițiști, multe radare presemnalizate, totul foarte bine pus la punct.

Nu recomand autobuzele pentru că ocolesc aiurea, pierzi timpul, stai în soare sau în furtună și aștepți ca un sinistrat, uneori in pustiu. Am alimentat cu benzină 40 euro, am fost și pe insula Gozo cu mașina, în a șaptea zi mai puteam face 100 de km.

Restul, despre insulă nu am să comentez, eu am găsit acolo exact ceea ce am căutat, mai mult, am găsit prețuri mai mici decât în Grecia.

Alegeri inspirate pe viitor!

crismis, Martyv
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: