ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2017
ÎNSCRIS: 12.08.15
SEP-2017

Către satisfăcător

Ah, la Luna, la Luna...

Cu rezervarea facuta inca din Februarie (la Targul de Vacante), asteptatm cu sufletul la gura sa vina 1 Septembrie si sa o luam din loc. Si a venit, am zburat cu charter al liniilor aeriene Freebird, cu Airbus A320-200, totul ok, in aprox 2 ore am ajuns in Antalya (la dus aveam niste monitoare tot la al 2-lea rand de scaune pe care ni s-a prezentat inainte de decolare cum sa folosim vestele de salvare, mastile de oxigen, etc, iar apoi cam la 20 de minute pe ecrane au fost afisate altitudinea: 10.800 m, viteza de zbor: 980 km/h, temperatura exterioara: - 58 grade precum si pozitia avionului: pe langa Bucuresti, deasupra Dunarii, Bulgaria, peste Turcia... la intors, cu acelasi tip de aeronava Airbus A320-200 am intrebat de acele monitoare, cica nu merg decat pe mod Demo desi ne-a tinut acelasi instructaj de folosire al echipamentului de salvare).

Dupa aterizare si imbarcare in autocare cam dupa o ora si jumatate eram la hotel. (dupa imbarcarea in autocar, cam la 30 de km de aeroport am facut o pauza de vreo 20-30 de minute, pentru a cumpara una-alta, pentru pish-pause, o tigara, etc... probabil asa era "protocolul", sa oprim in acel loc, erau mai multe autocare care trageau acolo, sa aiba calatorii un prim contact cu aerul, comertul si produsele turcesti).

Cum au spus si cei dinaintea mea, in review-urile anterioare, camerele dragute, aranjate, curate, baia dotata cu de toate (inclusiv telefon, in caz ca ramai blocat, cazi si iti rupi un picior, iti vine rau, sau alte situatii in care ai fi nevoit sa suni, sampon si dus-gel completate de cate ori iti lipsea vreun flacon, sau perii de dinti noi-noute si pasta de dinti sigilate in pungute de plastic), hotelul elegant, dezmat culinar cu fel de fel de mancaruri, cu fel de fel de prajituri, de salate, de fructe.

Plaja cu nisip super-fin, in apa doar nisip... ce m-a mirat a fost ca nu am vazut scoici si nu am vazut pescarusi, ci doar 2 ciori. Canalul de langa plaja la locul lui, cu broastele testoase, de-a lungul acestui canal fiind si drumul de la hotel la plaja, care poate fi strabatut per pedes cam 10 min ori cu un titicar al hotelului care circula din 10 in 10 minute. Temperatura apei marii cam 25-28 de grade, poate chiar 30 in unele zile, pentru ca nu era un afisaj cu asta, temperatura seara/noaptea 25-28 grade, temperatura ziua 33-37 grade.

Cum in pret aveam incluse si o "iesire" la shopping (targ de aur/argint. targ de pielarie si targ de tesaturi) precum si o rezervare la o seara a-la-carte in incinta (seara italiana, mancare chinezeasca sau specialitati de peste) am profitat de ele, fiind optionale, dar gratuite, prezentate de ghid in prima zi dupa sosire. Insa la targul de aur/argint cel mai mic pret al unui inelus era de 250 Euro, iar ultimul pret 200 Euro, clar ca am cascat doar gura pe acolo. Iar la targul de tesaturi doar "carpe" cum gasesti si la noi prin piete, insa am vazut si o vesta, cu eticheta de firma la 800 de Euro, sau costume la acelasi pret. In rest 3 perechi de sosete la 5 euro, tricouri obosite de stat in raft scoase la reducere, tot la 5 euro, gramezi de sandale si slapi... Sa nu plecam cu mana goala am cumparat o cutie de baclavale.

Intr-o dupa-amiaza am mers si intr-o mica excursie de vreo 15 km, cu transportul local, sa vedem vechiul oras Side, de pe vremea grecilor si unde se pastreaza si acum vestigii arheologice de pe acele timpuri cu templul lui Apollo, templul Atenei sau teatrul grecesc. Una peste alta a fost un concediu placut, vremea, locatia si marea fac toti banii, insa au fost si minusuri, care le descriu mai jos:

-Am ajuns in 1 Septembrie, zi in care la turci incepe sarbatoarea de Haman. Din cate am inteles de aceasta sarbatoare se sacrifica animale, persoanele certate se impaca, sa sterg toate supararile, iar cauzele penale, cercetarile, deciziile importante, etc. se suspenda pana trece Hamanul. De aceea probabil la programul de divertisment de seara, am avut 5 seri din 7 cu muzica turceasca, dansatori populari si cantareti locali. Doar in penultima seara am avut parte de program "live-music", melodii cantate de o formatie compusa din 2 baieti si 1 fata, in care am mai auzit si vreo 10 piese straine, dintre care una romaneasca, a lui Banica-jr. Iar in ultima seara am avut cam 1 ora parte de dansuri din America Centrala 5 fete si 5 baieti mulatri, jamaicani cred eu, care au evoluat pe scena.

- Programul de animatie pentru copii in fiecare seara de la 19:30, dupa care urma seara de spectacol tematic, insa dupa aceea ma asteptam sa fie antren si pentru adulti, insa... era doar muzica turceasca si program de bar, ... ma asteptam la altceva, la program gen disco pana la 12 noaptea macar, cu dans, cu lume multa, cu distractie. Insa pe la 23:00 se cam retragea lumea la nani, doar in serile in care a fost fotbal al echipelor nationale a facut ca lumea sa stea putin mai mult la terasa.

-Bauturile de la bar sau restaurant de calitate inferioara. In prima zi mi-am spus ca daca tot am ajuns la delicatese de ultra all-inclusive, sa ma rasfat si sa imi comand un Mojito si o Tequilla Sunrise. Mai ales la tequilla ma gandeam ca e OK, de departe in raft vazusem ca scrie pe sticla: Olmeca, ceea ce era bine... Insa cand mi-a preparat si am vazut scticla de aproape am vazut ca era tequilla Omega, ceva produs fake, de-al lor... Consecinta: arsuri pe dinauntru toata noaptea. A doua zi mi-am comandat o Margerita si o Pina Colada, ... aceeasi reactie, arsuri toata noaptea. Si planul pe a 3-a zi era sa imi comand "Sex on the beach" si "Midnight Mary" insa am renuntat si am trecut pe vin. Vin alb insa, doar sec aveau, incerc un pahar, apoi trec pe rose care zceau ei ca e sweet, insa era tot dry (sec)... A 3-a seara de arsuri mi-a adus si un drum pana la Farmacie si mi-am cumparat Rennie (pt. arsuri gastrice). Apoi nu a mai fost decat Orange Juice si Lemon Juice, al 2-lea in cantitati mai mari... Bere nu am incercat, de vreo 3 ani am renuntat la bere, indiferent de marca si tara de provenienta. Iar la "seara italiana" la restaurantul a-la-carte am comandat coniac, ma gandeam ca va fi altceva decat cel de la bar, dar de la prima gura am chemat ospatarul si i-am spus sa il duca, deoarece era aceeasi spirtoasa ordinara la gust.

-Desi ghida ne-a spus ca locuitorii din zona fac vin din orice fructe, dar mai ales din rodie, si ne aflam in zona in care principalul fruct era rodia, nu am gasit acest tip de vin. Mi s-a spus ca eventual sa incerc la magazinele de specialitate...

-Cafeaua in restaurant si la bar era doar "la dozator", deci in 7 zile nu am baut cafea turceasca, programul fiind mic dejun-plaja-restaurant-plaja-restaurant. Iar seara, la plimbare nu mai era momentul pt. cafele... Coca Cola nu am vazut, cand cereai Cola, iti aduceau Pepsi.

-Engleza foarte putin vorbitori, chiar la receptie cu greu te intelegea, te trimitea la biroul Guest Relations (acolo ok cu engleza). Iar in magazine, bazaruri, foarte rar cate unul ce o rupea pe engleza, in rest doar rusa si germana. Asta probabil si din cauza ca majoritatea turistilor erau rusi, turci si nemti, cam in aceasta ordine ca numar.

-Intr-o zi, la plaja, cand am revenit din apa, sotia a constatat ca i-a disparut rochia cu care se imbracase (rochie usoara, de plaja, alba cu broderie, cumparata din Creta) si care rochie era pusa sub prospul de plaja de pe sezlong. Am intrebat in stanga si in dreapta, nimeni nu stia nimic, nimeni nu a vazut nimic, ea trebuit sa mearga la hotel infasurata in prosopul de baie, acolo am reclamat intamplarea, ni s-a spus ca fiecare trebuie sa aiba grija de lucrurile proprii, daca cineva a luat-o din greseala, ne vor instiinta, insa daca cineva a luat-o cu intentie, ei nu pot face nimic si probabil ramanem pagubiti, ... ceea ce s-a si intamplat...

- Turcoaicele (si araboaicele, ca probabil erau si dintr-astea) intrau "imbrobodite" (cum le zice nevasta-mea) in apa, adica cu hainele pe ele, cu portul lor traditional, inclusiv cu capul acoperit), toate inchise la culoare, negre, maro sau violet, asta inclusiv la piscina. Eu ziceam ca au aparut scafandrii la scaldat, nevasta-mea zicea ca "iar au venit ninja sa faca baie".

- Peste tot este acel "tip box", in care daca esti multumit de servicii, sa bagi ceva euro. La restaurant tip-box, la receptie tip-box, in microbuzul local tip-box, in bazar in fiecare magazin tip-box, in bar tip-box, in autocarul de la si spre aeroport tip-box, oriunde mergi tip box. Oare la ei cand vor aparea placute "Nu luam bacsis"?

- In ziua urmatoare ajungerii noastre acolo, ne-am intalnit cu reprezentatul touroperatorului, care ne era un fel de ghid, pentru orice problema ne va sprijini, etc... La finalul discutiei a spus ca plecarea va fi in data de 8 septembrie, ora in jur de 7:00 dimineata, dar inca nu e sigur, din cauza numarului mare de turisti pot aparea decalari de zboruri, au fost cazuri in care li s-a decalat plecarea cu cateva ore, chiar si cu 1 zi, totul ce era in plus fiind pe cheltuiala hotelului. Am ramas ca va afisa cu o zi inainte de plecare programul, in jurul orei 16-17. Bineinteles ca nu s-a afisat nimic. Era si un aparat al operatorilor de excursii unde erau afisate check-out-urile, pe agentii, insa nici acolo nimic. Pe la ora 20:30 verific iar, tot nimic si merg la receptie si intreb, insa nici acolo nu stiau nimic. Aud un vorbitor de romana la telefonul receptiei, care vorbea cu Victor (care era si agentul nostru si ii spun ca vreau sa vorbesc si eu cu el). Mi-l da la telefon, il intreb despre zborul de Cluj, imi spune ca dimineata la 6:50 sa fim gata, sa fim la receptie... Insa ii spun ca mai sunt si altii care asteapta programul, sa il afiseze, cum era intelegerea (eram 9 persoane in grup, 3 familii), imi spune ca va afisa, sa stam linistiti. Mai tarziu intamplator m-am intalnit si cu ceilalti si le-am spus de ora 6:50 care mi-o comunicase Victor, insa si ca va afisa. Pe la 22:30 verificam din nou, la fel, nimic afisat, iar la acel aparat cu Check-out doar alte companii facusera comunicari: Odeon, Coral, 1&2Fly, etc... La 23:30 m-am dus sa ma culc, pana la acea ora nu se afisase nimic. A fost 6:50, dar daca intelegeam 7:50 si le comunicam asta celorlalti, le dadeam programul peste cap? Ori daca nu ii intalneam, sa le comunic, oare cum aflau? Din punctul asta de vedere, un mare minus, desi reprezentantul ne luase numarul de telefon de la fiecare si daca nu apucase sa afiseze, macar sa ne fi sunat, sa ne comunice.

- Desi regulamentul la plaja era afisat, ca nu se pot ocupa sau retine sezlonguri vedeam prosoape puse pe ele si ore bune niciun "proprietar" sa le ocupe. Cand am cerut explicatii personalului de la plaja, dadeau din umeri si vorbeau in turca, din cand in cand adaugand si cate un chef sau madam, astfel daca nu apareai pana pe la ora 10:00 nu mai sperai la locuri in primele 2-3 randuri. Asta nu era o problema, dar daca e o regula, sa fie pentru toti, ca nici noi nu am retinut sezlongurile pan mergeam la masa de amiaza (riscam sa ramanem fara prosop). Procedura era asa: ai o cartela pentru un prosop, dai cartela primesti prosop, restitui prospo primesti cartela. Pierzi cartela sau prosop, platesti 10 Euro...

Chiar daca a avut si parti negative si nu a fost Paradis, cum credeam inainte de a pleca, a fost un concediu reusit

Rog Admin-ul sa ataseze clip-ul La Luna - Belinda Carlisle

Multumesc

Trimis de Florin1963 in 09.09.17 21:10:07
Validat / Publicat: 09.09.17 23:37:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin1963); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Vechiul Side

[09.09.17 23:39:51]

@Florin1963: Start vot! Felicitări, votat cu mare drag.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [10.09.17 00:56:28]

@Florin1963: ufff, uff, imi este ciudă, rau de tăt! ????

Am urmarit aparitia articolului, stiam ca pentru tine promisiunea-i promisiune, ai dovedit asta in nenumarate rânduri, stie @Roth si @Mishu despre ce vorbesc... dar sa revin... mi ciuda ca am ratat primul vot! ????????????

Florin1963AUTOR REVIEW
    [10.09.17 09:00:19]

@maria55: Lasa Maria, ca peste aprox. 10 zile o sa ai ocazia sa dai 2 voturi nu 1... numa sa fii pe faza!

Florin1963AUTOR REVIEW
    [10.09.17 09:03:09]

@mishu: Merci-merci (AC/DC)

Cata2015
    [19.04.19 14:33:36]

Mulțumesc ptr informatii! Ce hotel de shit, deasta vreau la marmaris ca sînt multe cluburi ai de unde alege si terase... Iau un hotel ieftin si mănînc in oras.

Cata2015, Florin1963, maria55, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂLuna Blanca Resort & SPA [Kumkoy]: