ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2010
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    APR-2010

Minunat

Cu mic cu mare oamenii au iesit sa se bucure de soare, de flori, de primavara transformand aceste zile intr-o sarbatoare a frumusetii si peste tot am intalnit zambete, pe chipul copiilor al parintilor al bunicilor al clovnilor care impleteau baloane in diferite forme, in straturile de lalele de culori vesele, ale manunchiurilor de baloane umplute cu heliu care se leganau lovindu-se incet unul de celalalt de parca abia asteptau sa-si ia zborul spre soarele bland de aprilie sau in randurile de flori multicolore care asteptau cuminti sa fie cumparate si duse acasa pentru a impodobii balcoane curti sau terase.

Si toata lumea fotografia acest spectacol, lucru normal, deoarece cum sa nu vrei sa-ti aduci aminte de o astfel de zii care zic eu trezeste primavara din sufletele noastre?

Pentru iubitorii de flori este o ocazie pentru a achizitiona plante de gradina sau apartament la preturi avantajoase de pana la 40% mai mici decat cele practicate in piete sau florarii, iar aranjamentele din cadrul expozitiei dendro-floricole sunt o reala incantare pentru ochi si suflet, ieri 17. 04. 2010 pretul de intrare era de 5 lei.

Nu am sa mai spun decat bravo Pitestiului si bravo pitestenilor pentru aceasta Sarbatoare a Lalelelor, pe care de acum inainte voi incerca sa nu o ratez!

Voi lasa pozele sa spuna restul cuvintelor si am sa rog daca se poate sa fie atasata si Primavara lui Vivaldi drept fond sonor! Multumesc!

Trimis de Cristian_h* in 18.04.10 10:01:37

VIZUALIZĂRI: 1610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P21 nu ma puteam decide care aranjament este cel mai frumos

cc_iordachescu [18.04.10 10:20:56] »

Mă bucur pentru tine, dar sunt şi "invidiosă" pentru frumuseţile pe care le-ai văzut!

Mi-am promis ca anul viitor să nu mai ratez ocazia de a-mi delecta ochii şi sufletul cu priveliştea minunatelor lalele!

Până atunci te "pedepsesc" cu un vot!

biancuta [18.04.10 10:23:59] »

Sunt foarte frumoase si sensibile cuvintele tale. Esti norocos ca poti participa la acest festival al lalelelor, flori de primavara atat de frumoase si de elegante.

Ai si de la mine un mare vot.

georgiana [18.04.10 10:52:50] »

Un vot si multe felicitari!Scurt si la obiect!

Reviews-urile tale nici n-au nevoie de fotografii, stiai asta?

Ai reusit sa scrii intr-un mod atat de simplu, deoarece aici, la ''Simfonia lalelelor'' e, in definitiv o chestie de perceptie, nu? ! Numai un suflet sensibil poate intelege, cu adevarat o floare! Un alt barbat ce ar zice... ei uite, ce era? un hectar de flori de toate culorile!

Melodia aleasa, chiar daca nu e inca, montata, o stiu, este o alegere foarte buna! Iar poza nr 16 este chiar inedita!

Dar ia spune-mi, cate flori ti-ai cumparat si de care?

webmaster13 [18.04.10 11:14:15] »

iata si melodia solicitata!

Costi [18.04.10 11:24:51] »

@ biancuta

Să ştii că nu te împiedica nimic şi pe tine să dai o fugă pentru o zi-două până la Piteşti pentru acest eveniment (poate doar probleme arzătoare de familie).

De la Târgu Mureş la Piteşti sunt doar vreo 280 km, care se pot parcurge în vreo 4 ore, venind pe Valea Oltului.

Dacă anul acesta nu ai putut, poate vei veni anul viitor, oraşul are hoteluri pentru toate gusturile şi toate buzunarele.

Dacă pozele de la expoziţie nu sunt suficiente pentru a te convinge, uită-te şi la cele de aici: click aici

dar aşteaptă puţin să se valideze şi cele de la programul fântânii muzicale.

Te aşteptăm şi-ţi putem da toate informaţiile necesare, numai să le ceri!

biancuta [18.04.10 11:35:42] »

Multumesc, costi, pentru ajutorul oferit si pentru informatii, dar asa este cum ai spus: momentan am niste mici probleme care ma impiedica sa ma deplasez pe distante mari. Dar exersam si ... poate ca la anul, cine stie?

ileanaxperta* [18.04.10 11:43:48] »

Cristian, m-am logat special pt. a-ti da din inima superbonusul pentru frumusetea si simplitatea cuvintelor tale ce razbat din aceste putine randuri scrise mereu de un vesnic sentimental...Felicitari!

Si cand ma gandesc ca vorbisem cu Mirelutza sa fiu si eu acolo, la Simfonia lalelelor din acest an....dar febra plecarii in Tunisia (cand, cum??!!) m-a tinut acasa...

Dar sunt totusi fericita si multumita sa citesc despre acest eveniment aici, cu ajutorul tau si al celorlalti ce ati scris...Va multumesc!

Cristian_h* [18.04.10 12:02:55] »

multumesc tuturor, poate anul viitor nu ar fi o idee rea sa ne intalnim la Pitesti cu ocazia acestui eveniment, poate Costi se gandeste la ceva in acest sens (este doar o idee).

Georgiana, te rog sa privesti ultima poza postata de mine, ... mai detaliat (multe bromelii si guzmania, palmier (19 lei), cateva plante perene de gradina, gazanii, cateva suculente foarte frumoase, multi bulbi de begonii, o camelie rosie si inca cateva

Ileana, zbor usor spre Tunisia si sa-ti iei cu tine o "tolba" mai incapatoare pentru impresii de acolo

si inca ceva multumesc lui Ellada Sagapo stie ea de ce!

mariana.olaru [19.04.10 12:05:50] »

pentru Cristian_h

Deci ai reusit sa vii la Simfonie , si sa te bucuri de aceasta sarbatoare ! Review-ul tau , desi scurt , mi se pare foarte elocvent : cuvinte putine dar scrise din inima si ilustratii vii , pline de viata , pentru ca si cititorul sa se simta participant la eveniment. Felicitari!

Nu ne ramane decat sa facem cu totii planuri pentru la anu' !

turist_calatorescu* [20.04.10 21:30:48] »

Incantator review.

Inspirata ieseala...

Multam ca ne-ai adus aminte. Stiam de festivalul lalelelor de pe timpul lu' ciuruitu' dar uite ca cei care ar trebui sa le promoveze azi... sunt dupa palarii la Milano )

abbilbal* [10.07.10 01:21:45] »

Imagini foarte sugestive de la un eveniment specific Piteştiului. Şi coloritul florilor pare să fie cu totul aparte. Mulţumesc pentru prezentare.

mariana.olaru [12.07.10 09:30:04] »

Si eu multumesc deopotriva pentru aprecieri. Dar ca sa te convingi cu adevarat de frumusetea acestei sarbatori si de veridicitatea fotografiilor, vino anul viitor la Pitesti ! Vei avea ce vedea, sper, daca blestemata asta de criza nu va pune bete-n roate municipalitatii care organizeaza acest eveniment.

Toate cele bune!

webmasterX [06.05.15 19:48:38] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivalul ''Simfonia Lalelelor'" (nou creată pe sait)

abbilbal*, biancuta, Costi, domidoc, georgiana, ileanaxperta*, mariana.olaru, turist_calatorescu*
    Alte impresii din această RUBRICĂFestivalul Simfonia Lalelelor:

• pagină generată în 0.070873022079468 sec