ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2017
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 13; 6

Casa Irlandeza – Irish House – Sanmartin

Adresa

Str. Aurel Vlaicu, nr. 4A, Sanmartin (BH). Sanmartin este localitatea dintre Oradea si Baile Felix situata pe E79. La primul semafor dinspre Felix venind, se face la stanga, a doua din nou la stanga si prima la dreapta, ultimele doua ulite fiind neasfaltate, dara fara sa ridice problem majore de deplasare cu masina.

Alegerea

Alegerea nu a fost una simpla. Consiliu de familie: Ema propune pentru concediu destinatia Baile Felix cu motivatia balaceala repetata in apa calda impreuna cu copiii. Adaug Pestera Ursilor pe care si ceilalti doreau sa o vada – gasiti un articol nu foarte vechi aici vezi impresii si o cazare surpriza de 2-3 zile la Pensiunea Bradet din Corund (SM) la niste OAMENI tare buni vezi impresii. Si incet incet se contura o vacanta de o saptamana. Search pe AFA si booking pentru cazare in zona Baile Felix, inclusiv Oradea. Sortare dupa note, preturi, situare, posibilitati masa, distante fata de obiective planificate, citire review-uri, o tona, si conturare lista scurta.

Aici am mai adaugat asa de ulima ora criterial plata prin vouchere de vacanta (de la servici). Acest ultim criteriu avea sa fie la fel de selectiv cat celelalte impreuna, pentru ca inca nu se prea agreaza de unitatile turistice aceasta solutie.

Am contactat Casa Irlandeza (nota 10 pe AFA), am intrat in legatura cu doamna F, am agreat perioada, modalitatea de plata prin vouchere partial cat mai repede pentru rezervare ferma, diferenta cu o luna inainte, am stabilit tariful de 180 RON / zi camera tripla fara mese. Comunicare efectuata in cateva reprize in care am detaliat toate cele de mai sus. Mi-a placut mult vocea si mi s-a parut ca lucreaza profi, promisiunile, prioritatile avand importanta pentru satisfactia clientilor cu care era angreanata in discutii similar.

Silueta

Nu, nu silueta mea, ca nu incape in poze. Nu o cautati!

Silueta pensiunii. Cunosteam look-ul exterior al acesteia din imagini, unele chiar de aici de pe AFA. Am venit dinspre Oradea, waze-ul ne-a fost ghid bun, intram pe stradutele secundare, ochim silueta. SIlueta pensiunii. Parter, doua etaje si mansard si o curte faina. Si steaguri fluturand la coama acoperisului. Identificam si numele casei. Am ajuns. Parcarea masinilor se face afara, in strada.

Receptia. Familia gazda

Suntem in fata unui gard din fier forjat si a unei porti cu sonerie de interfon. Suntem primiti inauntri si intampinati chiar de doamna F. Nu despachetam. Inca. Primim salutul de bun venit in dreptul receptive aflata in holul de la intrare. Mi-au placut din start multiplele elemente de decor. Aveama sa le descopar in numar foarte mare in toata locatia la interior si la exterior.

Vizitam camera repartizata conform detaliilor stabilite, dar primi si o tema de gandire:

- Sa va prezentam si un apartament! Sigur il vor adora copiii!

- Why not, gandesc eu cu voce tare in irlandeza.

Tripla, faina, la prima vedere, cum ne asteptam sa arate, dar fara balcon, un minus important. Apartamentul wow! Pat etajat, spatios, luminos, vedere catre curtea inierbata. Le-a placut copiilor. Si noua, de fapt. Dar alt pret. Mergem la masa in imprejurimi sa mancam si sa cugetam. Ne intoarcem cu decizia ca ramanem la tripla rezervata according to the allocated budget, scuze iar am dat-o pe irlandeza. Tripla conform buget.

Ne instalam, mai tarziu cobor sa lamuresc niste detalii neclare referitoare la avansul platit. Ma simteam prea bine ca sa vreau sa ma supar, dar imaginea aceea super prpofi si calculate pe care mi-o facusem de la distanta, s-a mai modelat putin altfel cand am vazut ca nu s-a identificat o diferenta de … 10 lei. Dupa o discutie pasnica, dar prea lunga pentru 10 lei, s-au considerat platiti, dar a intervenit un 1% suplimentar din cauza modalitatii de plata cu vouchere. Am acceptat, desi m-am interesat din alte surse care au folosit vouchere si nu trebuie platit nimic in plus. Dar sa ne cramponam de alti 10 lei nu am vrut. Un gust amar insa acoperit de dulceata din vocea doamnei F si de dulceata de barbat ce sunt!

Un mare plus il consider oferirea active de informatii turistice si ponturi despre baile termale, piscine, optiuni, preturi, locuri de mancat in Baile Felix si Oradea. Multe matriale informative sub forma de flyer-e si harti erau la dispozitia turistilor. Mare plus!

Mai tarziu l-am cunoscut pe dl irlandez, sotul doamnei F. Un tip super simpatic vorbitor al mai multor limbi straine. Am conversat in germana, enlgeza, romana, multilingual as spune. Fain de simpatic! De altfel gazdele s-au facut placate pe durata intregului nostrum sejur.

Camera

1 paturi dublu despartit de un altul simplu urmau sa ne asigure confortul la orizontala. Confort da, dar si vanatai cat cuprinde. Paturile aveau niste colturi proeminente pe care dupa cateav contacte le-am invatat si retinut cu totii. Mobila era din modelul “”casca ochii pe unde mergi! ””

A propos de cascat ochii, am remarcat ca sina draperiei avea diblurile de fixare din mijloc binisor iesite, ceea ce presupunea … nevoia de a fi fixate altele. Am vrut sa folosesc cuvantul risc, dar scopul articolului nu este sa va sperie. Si nici nu vreau sa credeti ca am ramas afectat dupa vizitarea bisericii cu draci vezi impresii.

Tot la enumerat minusuri: bateria de la ghiuveta era defecta si se prelingea apa pe faianta si apoi jos pe gresia din baie, iar de sub cabina de dus luau nastere cursuri de apa precum izbucurile din Muntii Apuseni.

Si ca sa compensam cu un plus. Am anuntat pe dl irlandez despre dibluri si baterie si in zilele urmatoare au luat masuri reparatorii inlocuitorii.

Noi am gasit camera spatioasa si frumoasa. Am avut frigider, noptiere, dulapurile incapatoare, am cerut o plapuma subtire de vara in plus si am primit.

La baie minimul necesar, completat cu ce aveam oricum in dotare la purtator, curatenia se asigura in unele privinte zilnic, in altele la cateva zile. Era curat, curat. Nu luna, curat.

Celelalte facilitati ale casei

Holurile si scarile erau impodobite cu tablouri cu imagini din Irlanda. O invitatie pe semne pe meleagurile insulare, poate la Casa Roamneasac, daca o exista…...

In camera alaturata celei de primire din zona receptiei, era una mare cu mese si scaune, unde se putea servi masa, fiecare cum se gospodarea. Sala de mese. Aici era si un TV mare si puteai asculta sunetele usoare si calde ale unor ever green –uri musicale. O atmosfera foarte pe placul meu. Desi in principiu la orele 22 se inchidea acest spatiu, am gasit intelegere pentru exceptii datorate Simonei Halep sau meciurilor de fotbal televizate. In lateral, camera separata, se gasea o toaleta.

In continuarea salii de mese era bucataria. Foarte ingusta si lunga. Foarte bine dotata si utiliata pentru autogospodarire. Un alt spatiu aerisit, caci era in curte, asigura spatii de bucatareala si servit masa afara. Din nou cu dotarile necesare. Doua frigidere, doua aragazuri in total la interior si exterior insumat.

Curtea

Spatiul liber din curte era acoperit cu gazon. Ingrijit. Intr-un colt un balansoar. In mijloc locul acopeit de pregatit si servit masa, apoi un gardulet si cealalat jumatate de curte. Aici era o topaitoare de copii in stare foarte buna, dar si un paznic de curte in persoana lui Max, pe care il veti vedea si in poza, cu care trei sferturi dintre noi ne-am imprietenit si ne-am jucat. Catre gard, o zona cu franghii (culmi) de intins rufe la uscat, loc vizitat de noi zilnic datorita lipsei balconului la camera.

De aici se putea iesi pe ulita paralela din spate.

Decorurile din curte le veti aprecia mai bine in poze. Causta de pasarele, flori, soare, umbra. Un darts a fost prilej de meciuri stranse cu Emi si spectaculoase cu Denisa.

Mesaje, cugetari, vorbe irlandeze sau englezesti erau atarnate pe unde se potriveau mai bine,

In curte, la masa, la bucatarie am sporovait mult si placut cu gazdele noastre, ba am gasit si cunsoscuti in comuni in Timisoara sau business-uri intersectate candva in Bucuresti. Ne-am simtit bine in apropierea lor, erau grijulii, intrebau daca ne lipseste ceva, ne mai dadeau un pont, doua, ne intrebau unde am fost si cum ne-a placut. I-am surprins si pe dansii cu locuri vizitate de care nu stiau, ca daca scotocesc dupa locuri mai putin popularizate, gasesc. Si vizitez, si povestesc.

Impresia finala

Ne-am simtit bine la Casa Irlandeza, nice stay at Irish House. Pentru cine doreste sa se autogospodareasca, sa aiba o cazare buna corespunzatoare clasificarii pe care o are. Casa irlandeza este o alegere buna, Irish House is a good choice.

Scuze, am gasit acum ca irlandeza mea era engleza low level.

Si wi-fi bun!

[06.09.17 22:25:57]

[06.09.17 22:31:56]

@webmasterX: multumesc

[07.09.17 10:10:22]

@Dan&Ema: Si cu un SB ne incepem ziua, felicitari, votat cu drag.

diana2015
[07.09.17 12:22:57]

@Dan&Ema: în concluzie a fost o ședere plăcută daaaaar... cu multe capcane

Până la urmă eu n-am înțeles dacă această cameră triplă a fost cât se stabilise inițial sau a fost cu "supra-taxă" În poza 04 scuze dar mie cu ce iese în evidență că astfel de case - pensiuni eu am mai văzut pe la noi nu mi se pare ceva specific tradiției irlandeze - qan fearq - (fără supărare) hihihi am dat pe goagăle traducere pe irlandeza

Citit și votat cu drag

[07.09.17 19:19:53]

@mishu: Primit cu drag. Sarut mana! Zi faina!

[07.09.17 19:25:44]

@diana2015:

Per total a fost bine. Vezi si nota foarte mare acordata. Si stii ca eu sunt exigent. Dar nu pot nici sa ascund micile minusuri,

Pretul discutat a fost 180 * 6 = 1080, loco a trebuit sa mai achit 10%, chipurile 1% taxa pentru tichetele de vacanta, care sunt convins ca nu trebuia sa o platesc. A mai fost o discutie pentru alti 10 lei din cei 1080 care chipurile nu i-as fi trimis in avans ceea ce aera fals si dupa o discutie destul de penibila dar fara suparare, s-a renuntat la ei.

Multumesc de lectura si aprecieri. Numai de bine!

doinafil
[07.09.17 21:30:09]

Bravo, Dane, iar ați punctat ceva bun!

Felicitări pentru alegerea inspirată, pentru descriere, și pentru poze!

Citit și votat cu drag! Vă pupăm pe toți!

[07.09.17 21:44:35]

@doinafil:

Sarut mana!

Multumesc de lectura si aprecierile spuse in gura mare (scrise).

O alegere buna buna. Imi pare rau ca i-am stricat sensibil media 10.00 pe care o avea.

E greu sa le dau totusi 10.00 dupa ce am calatorit atat si am cunoscut unele locuri unde suntem ca si acasa unde am devenit prieteni cu gazdele si unde am legat o relatie si revenim de acum oricand avem ocazia. Locuri care nu judeca in bani, ci in relatii interumane. Poate spui si unde mai e business-ul?

Daca esti OM, bunatatea gratuita ti se intoarce.

Ca sa nu deviez de la Casa Irlandeza - reconfirm e ok si recomand.

doinafil
[07.09.17 22:19:45]

@Dan&Ema:

Daca esti OM, bunatatea gratuita ti se intoarce!

Ai mare dreptate, Dane! Nu te costă nimic să fii bun, să fii OM.

Foștilor mei colegi de birou, oameni tineri, abia ieșiți din facultate („lupii tineri”, cum îi numeam noi, vârstnicii) le spuneam, când îi vedeam că au tendința de-a „lovi” pe cineva ca să se afirme ei, că nu trebuie să uite omenia, că înainte de a fi colegi suntem oameni, că trebuie să ne ajutăm unii pe alții. Faci bine, primești bine, faci rău, se întoarce răul la tine ca un bumerang.

De vreo 25 de ani le-am urmărit evoluția. Cei ce voiau să facă rău (și au făcut) nu și-au găsit locul, încă. Cei buni, au evoluat și norocul le-a surâs!

Vă doresc și vouă și copiilor să fiți norocoși, că de buni faceți dovada că sunteți, cu prisosință chiar!!!

[08.09.17 07:57:11]

@doinafil:

Sarut mana! Va admitam si va pupam!

????

Zoazore
[16.09.17 13:37:01]

@Dan&Ema:

si de dulceata de barbat ce sunt

=

LIKE! LIKE! LIKE!

Frumoasa cazare! Si, sa fiu sincera, cand am inceput sa citesc, intai m-am uitat dupa "ce nu i-a placut lui Dan! " N-au fost multe si nici grave.

Apropo: fluierul piciorului este acea parte anatomica de gasit mobila pe intuneric!

Si zi sincer, care sfert nu e perieten cu Max?

[16.09.17 20:09:17]

@Zoazore:

Ma scuzi, am uitat sa pun virgula dupa dulceata. Dar ai inteles tu! Ca doar ai dat de 3 x ????.

Casa Irlandeza avea un aer propriu, functiona dupa concept, o idee. Inniciun caz nu era ceva oarecare. Este si unul din motivele pentru care mi-a placut. Eu apreciez cand o gazda / administrator isi pune amprenta originala pe business.

Multumescde lectura. Prevad ca vei citi mult zilele urmatoare. Dar ne vine randul la toti sa mai si citim.

Si in Marginime e fain, fain de tot!

Numai de bine! ????

Dan&Ema, diana2015, doinafil, mishu, Zoazore