ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUN-2017

Baska, locul unde iti vei face vacanta intre mare si munte

Am dorit o vacanta intr-un peisaj mirific la capatul unei insule inconjurate de mare si munti, visul a devenit o realitate concreta situata in Croatia, sudul insulei Krk, oraselul Baska.

Cand zici Baska zici una dintre cele mai mari plaje de pietricele a Marii Adriatice, in forma de semicerc si cu lungimea de 1800 m. Apa este marginita de muntii Velebit, numeroase golfuri si depresiuni.

Nu doar natura este la superlativ ci si turismul este extrem de dezvoltat in acest loc binecuvantat de natura, croatii au stiut sa puna in valoare aceste resurse deosebite.

Asadar ce poate face un turist in Baska:

- va merge la plaja Vela Luka unde sigur va gasi un loc fiind asa o plaja mare, din ce am inteles in lunile iulie-august e foarte mare aglomeratie in statiune deci atentie la alegerea perioadei

- va profita de diferitele sporturi/distractii pe mare: plimbari cu skijet, barca, semisubmarinul, taxi boat, canapea gonflabila, zbor cu balonul etc

- va putea merge in excursii cu vaporul pe mare, sunt programe interesante prin care se viziteaza alte insule vecine (ex Rab, Cres), sau turul intregii insule Krk, in functie de timpul disponibil intre 2-10 ore

- va face trasee montane pentru a vedea panorame incredibile as putea recomanda traseele catre Golful Vela Luka, Golful Vela Draga, cel de vizitare a celui mai inalt varf de pe insula Krk Varful Obozova (intre 3-7ore)

- turismul montan sau chiar si catararile pe stanci sunt o componenta importanta a turismului local de aceea va recomand sa cereti de la punctul de informare turistica harta cu traselee montane si sa faceti macar o plimbare. Daca sunteti pasionati nu uitati echpamentul montan acasa.

- un traseu mai usor se poate face pana la Biserica Sf Lucia (max 50 minute pe jos) unde se gasesc tablite cu forme vechi de scriere in limba croata

- plimbarile pe bulevardul central cu siguranta atrag orice turist aici se gasec variate tipuri de suveniruri, restaurante, parcuri de joaca pentru copii, terase, diferite servicii. Va recomand si o plimbare cu mintrenuletul (8kuna) aproape de mare plecand dintr-un capat al semicercului si ajungand in celalalt punct

- puteti admira zona de case vechi din partea stanga a plajei, casutele sunt ca din povesti foarte apropiate, frumos decorate si avand alei tare inguste care dau direct spre plaja

Preturi si cazare in Baksa

Posibilitati de cazare sunt in general in apartamentele situate in case/vile, foarte putine hoteluri. Ca alternativa am vazut campinguri mari pentru rulote si corturi foarte bine organizate, multi nemti ocupau acest zone.

Dat fiind ca nu prea sunt optiuni de cazare cu masa, turistii aleg sa serveasca masa in oras ori sa prepare in bucatariile proprii, in consecinta se gasesc multe supermarketuri, patiserii, restaurante si terase la care merita sa cumparati produse din peste si fructe de mare. Preturile la restaurante sunt cam ridicate (un fel principal incepand de la 60-90 kuna/35-55 lei)

Institutiile precum bancile, agentiile, schimburile valutare, posta, punctul de informare turistica sunt situate in partea stanga a plajei. Tot in zona aceasta recomand terasele si restaurante cu balcone deasupra marii, briza si peisajele sunt fantastice macar in vacanta sa ne bucuram de asa rasfat.

Noi am stat la un apartament in zona cartierului Zarok, o zona la 5 minute de plaja dar totusi ferita de aglomeratie, recomand Apartments More pentru cei interesati.

Statiunea foarte curata, intretinuta, cladirile predominant noi, turisti civilizati (nemti, austrieci, italieni, croati, slovaci, unguri), in 4 zile nu am auzit pe nimeni vorbind limba romana.

Toate plajele sunt de pietricele, apa marii foarte curata, intrare lina in apa ideala si pentru copiii. Din ce am observat sunt turisti de toate varstele, un mix de nationalitati.

Parcari sunt amenajate (7kuna/ora) dar am inteles ca in plin sezon iulie-august intreaga statiune este foarte aglomerata si asta insemna gasirea cu greu a locurilor de parcare.

Personal m-as intoarce cu drag pentru peisajele montane, marea foarte curata, atmosfera locala si curatenia exemplara. Recomand statiunea celor care cauta o destinatie animata situata intr-un cadru natural splendid, merita drumul pana acolo.

Baska merita vizitata, abia astept sa repet experienta!

Trimis de simplegirl in 04.09.17 14:50:40
Validat / Publicat: 04.09.17 15:26:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 4224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 O mare furioasa dar parca si mai frumoasa

[04.09.17 15:26:50]

Dan&Ema
[04.09.17 20:15:51]

@simplegirl:

Fain! Stii ce inaltime au aproximativ muntii din imagini?

Felicitari pentru articol.

O recomandare interesanta!