ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2017
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2017

Pastravaria Namaiesti , de tinut minte!

Mi-a placut cadrul natural in mod deosebit si de aceea zic sa spun cateva vorbe despre Pastravaria Namaiesti pentru ca apreciez eu ca merita o vizita.

Sa nu va imaginati totusi ca totul a fost la superlativ dar asezarea ei intr-o zona superba la aer curat de munte in vecinatatea Muntilor Iezer Papusa ma face sa ma gandesc la o revenire...

Deci, intr-o frumoasa zi de iulie mi-am luat fratele si cumnata + noi doi si am apucat drumul Targovistei unde am vizitat cateceva, apoi am luat-o spre Campulung pe drumul care duce la Brasov DN73, si am facut dreapta inainte fabricii de lianti Holcim unde exista un indicator "Namaiesti" la bifurcatie am luat-o la stanga si imediat dai de Manstirea Namaiesti.

E, uite de aici ne-a venit ideea sa urcam la pastravarie urmand un drum asfaltat pret de 3 kilometri print-o zona locuita de cetateni de o alta etnie unde puradeii zburda liberi si pe sosea animalele sunt lasate pe marginea santului nesupravegheate.

Bonnn, am trecut de primejdie si am dar de un drum de pamant care practic intra intre munti si dupa 300 sau 400 de metri pe partea stanga intr-un loc inverzit zaresti printre brazi Pastravaria Namaiesti.

Am parcat masina in diferite variante deorece nu gaseam pozitia cea mai buna cu ceva umbra pentru Asiatica noastra...

Am intrat noi frumos in locatia inverzita si minunat amenajata, dar ce sa vezi ne-am invartit cam o jumatate de ora pana sa ne gasim si noi locusorul.

Cladirea centrala construita in stil rustic adaposteste un restaurant si probabil pe la etaj niste camere de inchiriat. in spatele cladirii se afla o terasa care la ora aceea era full asa ca ne-am codit de cateva ori pe acolo si tocmai cand renuntasem la ideea de a lua masa acolo, tipa Bogdan victorios ca sa venim ca a rezolvat problema mesii cu un foisor frumos decorat.

De foisorul acesta am fost foarte incantati, am stat singuri in el iar privelistea pe care ti-o dezvaluia era una minunata. In spatele foisorului pe o cararuica aveai intrarea practic in pastravarie unde intr-un colt doi barbati prindeau si curatau pastravi pentru bucataria restaurantului.

Meniul prezentat era cat cartea de telefon, dar ospatarita ne-a anuntat verbal ca astazi serveste numai peste - adica pastrav. Preturile destul de ok pentru o asemenea locatie si uite asa am comandat numai preparate din peste + papanasi + bere + socata.

pentru exemplificare aici va dau si cateva preturi: bere Ciuc 0,5lt -5 lei, papanasi - 10 lei portia, ciorba de perisoare din peste - 11 lei portia, liomonada - 8 lei ulcica, plachie de pastrav - 25 lei portia, pastravi in crusta - 900gr- 63lei/3 portii, sos de usturoi -4 lei, nota finala pentru tot festinul a fost de 168 lei pentru toti patru si binenteles toata lumea multumita.

Servirea a fost trasa de par rau de tot deoarece personalul era foarte putin iar distantele dintre foisoare erau maricute, acelas personal servea masa la terasa din spatele restaurantului, in restaurant si la cele cateva foisoare iar suprafata de acoperire credeti-ma pe cuvant era destul de mare.

Toaleta destul de curata se afla in incinta restaurantului ascunsa in zona barului si a bucatariei. Am gasit aici o baie mare cu hartie igenica, apa la chiuveta si sapun

Atentie noi pe digi nu am avut semnal la telefon iar fratimiu pe vodafone a avut un semnal slabut la tel.

Ce note as da eu pastravariei

Nota 9 pentru mancare/prezentare

Nota 8 curatenie

Nota 5 servire (nota patronilor care nu au inteles ca duminica la parnz personalul angajat este putin si nu poate acoperi servirea pe toata suprafata locatiei)

Nota 10 ambient/ natura/ pastravarie

Sper ca va este de folos prezentarea mea celor care doresc sa serveasca o masa de pastravi in zona Campulungului.

Rog web, daca esti dragut sa atasezi

https://youtu. be/lHLACmwUPUU

Trimis de adrianbogdan in 03.09.17 09:21:58
Validat / Publicat: 03.09.17 10:47:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CÂMPULUNG-MUSCEL.

VIZUALIZĂRI: 3865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 prezentare plachie de pastrav

[03.09.17 10:47:38]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Câmpulung și împrejurimi, CÂMPULUNG-MUSCEL" (deja existentă pe sait)

Zoazore
[03.09.17 11:12:17]

@adrianbogdan: Bravo, Pitic! Să vă fie de bine!

danaeldreny*
[03.09.17 11:16:36]

Parc-ar fi păstrăvăria fortificată, înconjurată de șanțurile de apă de apărare de persoanele neînsoțite…

Să înțeleg că ați fost însoțiți politică unității de stabilire a nivelului ștachetei locale

Păstrăvărie munteană cu poartă oșană

Acum înțeleg… dacă vii însoțit de murg cred că nu-i bai, poți intra…

Dar lăsând gluma la o parte, da, Iezer Păpușa este o zonă superbă, mai bine conservată că-i mai izolată…

Mihai18
[03.09.17 14:35:20]

Ai prezentat frumos aceasta pastravarie și locăția în sine te îndeamnă sa o vizitezi.

Am reținut locul unde o pot găsi și apreciez ca în cca. 3-4 ore pot ajunge acolo.

Mi-a plăcut cum ii spuitat tu mașinii tale "asiatica".

Și am o "asiatica" și sunt foarte mulțumit de ea. M-a purtat peste 30.000 km în exteriorul țării și nu m-a tradat niciodată.

Călătorii frumoase.

tata123 🔱
[04.09.17 15:36:07]

@adrianbogdan: Este a doua părere pozitivă despre acest loc din această vară. Chiar dacă o parte a drumului nu pare așa plăcută, din varii motive, la capăt te așteaptă o masă copioasă. Și nu o masă oarecare, ci una preponderent (dacă nu total) conținând pește. Nici o masă fără pește! Doar România deține 20 % din suprafață amenajată pentru piscicultură din Uniunea Europeană.

danaeldreny*, Mihai18, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Câmpulung și împrejurimi: