ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2017
DE leea
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 19.07.11
AUG-2017

Un restaurant cu specific romanesc, in inima Atenei!

Anul acesta, dupa ce am cochetat mai mult timp cu ideea, am ajuns si eu in Grecia, circuit de 8 zile cu 4 nopti cazare in Atena!

Puteam sa dau un titlu mai sugestiv:frumoasele peisaje ale Greciei continentale, foarte bunele strazi si autostrazi ale Greciei continentale dar am ales acest titlu, legat de restaurantul romanenesc din Atena, fiindca el, restaurantul, a raspuns unei nevoi: unde mancam o ciorba, de orice fel, in Atena, dupa ce ne am saturat de de frigarui si de fructe de mare, care pe mine personal nu m-au convins dar gusturile nu se discuta, mancare arabeasca, numai acest tip gasind in zona in care am locuit noi, Omonia.

Dar sa o luam cu inceputul:

Plecare, zona Garii de Nord, Bucuresti, autocar curat dar vechi, foarte vechi asa cum au recunoscut, printre altele si soferii, spatii rezonabile intre scaune, un fel de aer conditionat, ghid, un tanar jumatate grec, foarte placut ca aspect, ca vorba, ca stil! Totul a decurs foarte bine pana la vama, in vama si in Bulgaria unde nu va sfatuiesc sa mancati, e jaf la drumul mare; prima oprire in Bulgaria, in scop turistic, manastirea Rila, se pare, cea mai mare manatire din Balcani :peisaj frumos, manastire frumoasa, calugarii bulgari de acolo dornici sa vanda cat mai multe lumari, imediat ce am pus lumanari, le-au luat, spre topire si refolosire! Dupa aceea, Veliko Trnovo, in ceea ce ma priveste puteam sa sarim peste moment. Seara tarziu am trecut in Grecia si am avut cea mai buna cazare a excursiei, in Sidirokastro, un orasel cochet, un hotel cochet, confortabil, curat chiar spre luxos (la standardele mele). Acum, a propos de cazare, inaintea plecarii m-am tot straduit sa aflu unde sunt cazarile, eram curioasa, oricum platisem, nu mai puteam schimba ceva; invariabil raspunsul era ca, nominalizarile hotelurilor se fac in ultima saptamana. In ultima saptamana am aflat ca asta inseamna ca ghidul va afla hotelurile, catre el sunt nominalizate si nu catre turisti, cei de la agentia de la care am luat eu biletele pareau ca nu le stiu nici ei, intr-un final mi-au dat un numar de telefon al ghidului care mi-a spus unde vom locui in Atena, cele 4 nopti; mie mi s-a parut ciudat, mi-a explicat oarecum o doamna de la agentie ca asa se explica preturile foarte bune ale uneor asemenea circuie pentru ca, cazarile se iau in ultimul moment din ce ramane nevandut, am dedus eu de unde, am dedus eu, de asemenea, ne am putea trezi cu orice surprize. N a fost cazul in prima noapte.

Micul dejun foarte bun, divers, plecare catre Ouranopolis si croaziera la muntele Athos, trecere scurta prin Salonic. Din nou am aflat ceva, si nu sunt ironica, poate doar ignoranta: muntele Athos este un stat in sine, ca Vaticanul, granita terestra nu se trece si accestul catre el, doar pentru barbati, se face cu acostare pe tarm; asa incat, cei carora le plac plimbarile ca vaporasul e ok, dau un tur al muntelui, il vad de la distanta si atat, eu am rau de mare asa incat am ramas in Ouranopolis, un orasel cochet, statiune dar cu o plaja care nu se pune, din punctul meu de vedere dar, daca tot nu mergeti cu vaporul pregatiti-va de baie in mare! Seara, cazare in Kalambaka, la poalele Meteorelor:hotel ok, orasel frumos, peisaj superb! Chiar m-au impresionat Meteorele, chiar merita vazute! Sfat: daca alegeti Grecia continentala cu Meteorele si alte cetati, inclusiv in Atena sa urcati pe Acropole, incaltati-va in cava ce nu aluneca!

Plecare mai departe, catre Atena cu vizitare, Termopile! practic, in afara semnificatiei istorice a locului nu e nimic de vazut, decat doua grupuri statuare intr-un peisaj care nici macar de nu e de amintit pe langa ce peisaje vazusem si urma sa vedem dar, era in drumul nostru catre Atena.

Seara am ajuns in Atena si hotelul, pe locul trei in ierarhia cazarilor era situat in centru, la foarte scurta distanta de piata Omonia (data ca punct de reper si de ghid desi nu avea nimic special, avea metrou); aceasta zona pare ca nu ar mai apartine locuitorilor din Atena ci altor categorii si natii plecate in cautarea unei vieti mai bune, acolo sau in Europa. N-as zice ca nu ne-am simtit in siguranta, era chiar un oarecare exotism in mixul acesta de populatii si principala problema a fost mancarea; in toate cele cinci zile in care am stat in Atena am avut diverse excursii, toate merita facute, peisaje superbe si, in toate cetatile copiii, elevi si studenti precum si persoanele de peste 65 de ani au acces gratuit (noi n am stiut si nu am avut un carnet de elev dar se vedea pe fiul meu ca este inca scolar si a intrat gratis; altfel:intrarea in Acrople 20 de euro, la cetati si amfiteatre, 12 euro). Ca sa revin, dupa excursiile din timpul zilei ajungeam seara tarziu in Atena si in zona in care am locuit erau numai restaurante cu mancare arabeasca; in ultima seara, nu stiu cum abia atunci, fix peste drum de hotel, in spatele parcarii in care era parcat autocarul am descoperit un restaurant cu specific romanesc, de la Iasi! si am mancat, dupa multe zile o ciorbica de pui foarte buna cu smantana si ardei iute, si sarmale si clatite si papanasi!

Poate sa para ciudat dar daca nu devii fan fructe de mare (mancasem in Ouranopolis calamari umpluti si caracatita la gratar), bune dar n-as repeta experienta, la seara greceasca, carne de miel si mezee, mezze, la un restaurant la baza Acropolelui, chiar simteam nevoia de ceva familiar si recomand restaurantul asta cu foarte mare caldura, o mancare mai buna decat in multe restaurante cu pretentii de "traditionale" din Bucuresti!

Mi-a placut foarte mult la Micene si la Delfi, excursii incluse in pret care merita oboseala.

Despre Atena ce pot sa spun, cred ca despre majoritatea oraselor atunci cand spunem ca au farmec si trebuie vizitate ne referim la centrul vechi al acestora si in Atena, pe o raza destul de mare in jurul Acropolelui, pe langa Plaka vezi istorie si arta si frumusete in stare pura, in rest o capitala ca altele, cu betoane, gunoaie, un metrou care nu ne te inspira; ce ne a placut, autobuzele care ies spre insula Evia, pe cont propriu, am petrecu acolo o zi, la niste prieteni, mai curate si moderne decat autocarul cu care venisem noi din tara; insula, frumoasa, primitoare, am mancat la o taverna chiar pe malul marii, la propriu, doi pasi de mare, pe plaja, delicioasa mancare si superb peisaj, in Amarinthos.

Una peste alta. cred ca este o destinatie care merita vazuta si pentru Atena dar si pentru Meteore si cetatile antice vizitate care, in fond sunt niste ruine dar incarcatura istorica si peisajele in care se afla le fac superbe; si am uitat sa spun de un orasel desprins din basme: Nafplio! O sa vedeti!!!

Trimis de leea in 01.09.17 17:26:05
Validat / Publicat: 01.09.17 23:45:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (leea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Bulgaria, Manastirea Rila

[01.09.17 17:31:37]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 27&ridAnt=81555

[02.09.17 20:08:01]

@leea: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

flaviana77
[04.09.17 14:29:12]

ce bine ca nu ai plecat pe mare cu vaporul.

am facut acea croaziera spre muntele Athos cand am fost odata in Halkidiki si am regretat pentru ca traseul este foarte lung, se merge mult pe mare si mi-a fost cam rau.

sincer nu m-a dat pe spate ce am vazut, niste manastiri pe care toata lumea le fotografia de la departare si cam atat.

drumul pe mare este lung, poate asa mi s-a parut mie atunci, insa am regretat ca nu am ramas in Ouranopolis fara sa plec pe mare.

in alta ordine de idei, imi este dor de Atena, este un oras foarte frumos, merita vizitat asa la pas cum se spune.

am amintiri frumoase de acolo.

leeaAUTOR REVIEW
[05.09.17 10:53:17]

@flaviana77: da, tot din motive de rau de mare nu am ales vaporul si chiar mi a placut ouranopolis, mi a parut rau ca nu eram pregatiti de baie!

iar Atena chiar merita luata la pas, daca as mai avea ocazia as mai merge, o data, doar acolo ca sa avem timp; ne am plimbat doar doua zile, la pas, cum spui tu si spre seara, a doua zi, ratacindu-ma (cautam un anume magazin de la care ii luasel fiului meu un tricou pe care l-am uitat pe masa, la un restaurant si vroiam neaparat unul la fel, banuiesc ca se mai gasea si in alte magazine dar nu sunt chiar fan shoping si cautam acelasi loc) am dat de niste locuri, tot undeva langa Acropole, pe care le scapasem -

absolut frumoase!

flaviana77
[05.09.17 11:03:42]

@leea:

inteleg perfect faza cu ratacitul, am patit si eu treaba asta si era chiar de Revelion, in acea zi am avut si ceva program liber si mai eram cu vreo doua tipe si am luat-o la pas prin zona cu multe magazine si nu numai si ne mai opream mai beam un frapee, un suc, etc.

si am tot mers pana cand la un moment dat am zis totusi trebuie sa ne si intoarcem ca sa ne pregatim de seara festiva si nu mai stiam pe unde sa o luam.

am intrebat pe la vreo doua hoteluri si la unul din ele era o tipa draguta care ne-a spus cum sa facem ca sa ajungem la hotel.

era o distanta destul de mare, am ajuns intr-un final, peripetii de neuitat.

flaviana77, leea
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Grecia: