ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

O chilie de 4*

Anul acesta am schimbat destinatia pentru vacanta de vara in Italia, tara in care nu am fost si care ne atragea ca un magnet poate si datorita originei latine desi nu cunoastem limba italiana.

Am ales dupa o scurta documentare statiunea Rimini pentru ca exista o plaja renumita. Am constat ca pentru aceasta destinatie nu prea exista prea multe impresii in limba romana. Oferta agentiilor de turism din Romania este relativ redusa, cred ca exista cam 3 tour operatori principali in tara noastra pentru aceasta destinatie, care nu au cursa de avion charter si isi rezerva un numar de locuri pe cursele de linie.

Pentru ca aeroportul este Bologna am preferat sa platim mai mult si sa cumparam un pachet complet de la cel mai important tour operator care ne-a dezamagit.

Am ales un hotel de 4* si am rezervat camera superioara denumita Royal in speranta ca vom avea parte de un confort sporit.

Zborul a fost asigurat de Blue Aer si a decurs fara probleme, cu mentiunea ca nu am avut cattering in avion cum se asigura in cursele charter desi pe biletul de avion scria Charter Ag. de turism.

In aeroportul Marconi am fost asteptati de un moldovean de peste Prut care vorbea stricat romaneste si parea putin anormal. Grupul cred ca avea 28 de turisti romani si am fost condusi in mare viteza la un microbuz modest (un tip ne mai intalnit de mine in Europa) si care avea exact numarul de locuri si un portbagaj mic incat geamantanul nostru cu a mai incaput (am avut unul singur) si l-am luat in interior. Moldoveanul a ramas la aeroport pentru ca nu a mai avut loc in microbuz. Dupa aproximativ o ora si jumatate soferul ne-a lasat totusi foarte aproape de hotel.

Cazarea a decurs rapid si am primit o camera la etajul 3. Surpriza a fost ca camera nu era ca in fotografii. M-am intors la receptie iar receptionera (probabil de origine sovietica) mi-a explicat ca din contra am primit o camera junior suite mai scumpa de cat am platit si ca Royal Room are un mobilier mai bun dar este mai mica. Am crezut ca ne pacaleste pentru ca camera oferita avea cam 18 mp. cat trebuia sa aiba camera Royal (19 mp.). In calatoriile nostre am intalnit camere junior suite de peste 35mp. Aceasta ne-a spus ca daca vrem a doua zi ne da o camera royal pentru ca nu este pregatita. Am rugat-o sa ne arata o camera Royal sa putem face o comparatie dar a refuzat categoric si a parut foarte suparata ca nu am avut incredere in ea. Suntem convinsi ca sa razbunat pe noi iar a doua zi am primit cea mai mica camera Royal din hotel, amplasata la etajul 4. Am vazut in timpul sejurului alte 3 camere Royal care erau mult mai mari, intr-una din ele locuia doar o rusoica, inclusiv camerista a recunoscut ca avem o camera picolino.

Regimul de masa a fost demi - pensiune cu mic dejun bufet si cina a la carte. Cina cuprindea 3 feluri si desert. Pentru fiecare fel se putea alege din mai multe variante cu o zi inainte cu exceptia primei cine cand se comanda pe loc. Fiecare camera avea o masa repartizata pe tot sejurul. Cred ca noi am fost considerati rusi (propabil agentia partenera din Italia care facuse rezervarea se ocupa in pricipal de rusi) pentru ca gaseam mereu pe masa meniu in limba rusa si am fost inconjurati numai de turisti rusi. Turisti italieni se aflau in zona din spate a restaurantului.

Marea avea o culoare apropiata de cea de la noi iar dupa ora 12 se tulbura datorita nisipului fin. Nu semana deloc la culoare cu apa din marile Greciei. Dimineata apa era mai rece (se simtea socul termic) dar dupa ora 16 se incalzea si era placuta.

Plusuri

- hotel bine pozitionat in centrul statiuni, aproape de plaja;

- hotelul desi vechi este bine intretinut si are un aer aristocratic;

- mobilier foarte frumos pictat manual;

- curatenie perfecta in tot hotelul;

- sezlonguri incluse in pretul camerei pe o plaja 39 din apropiere;

- restaurant elegant cu preparate gen master chef,linistit si muzica clasica;

- cafea foarte buna si produse de calitate la micul dejun;

- plaja foarte ordonata, curata si cu nisip foarte fin;

- intrare foarte lina in apa, nisip fin pe fundul marii si cu exceptia unei zile fara valuri;

- foarte multe terase in apropiere cu servire rapida (parca mai operativi decat greci).

Minusuri

- camera foarte mica aproximativ 11 mp, fara holul de la intrarea in camera iar baia de 2.8 mp;

- balconul foarte mic, practic are loc un scaun. Atentie majoritatea camerelor executiv (standard) nu au balcon;

- dulap foarte mic, a fost singurul sejur in care am stat cu jumatate din haine in geamantan sau pe scaune. In dulap se mai aflau un minibar si un seif;

- piscina foarte mica pe acoperis de 40 mp si sezlonguri putine;

- servire foarte lenta la cina, masa dura 1-1,5 ore in conditiile in care meniu era stabilit cu o zi inainte;

- meniu descris sumar, practic era denumirea preparatului;

- micul dejun putin diversificat, practic micul dejun sarat cuprindea 4 produse (2 tipuri de sunca, un tip de salam semiuscat si un tip de cascaval), care s-au repetat zilnic fara sa se schimbe macar producatorul, mai divers a fost cum spun ei micul dejun dulce dar fructele erau taiate in bucati foarte mici (caise, piersici, pepene galben) si fara citrice (mai rau ca la bulgari);

- orasul foarte agitat, aglomerat, galagios, plin de cersetori si vanzatori ambulanti de culoare pe plaja;

- in hotel se aflau foarte multi turisti rusi care primeau cele mai bune camere, erau serviti cu prioritate la restaurant, tot personalul vorbea ruseste si cred ca provenea din fostele republici rusesti. Am gasit o ospatarita si din Basarabia dar care vorbea foarte stricat romaneste, practic nu putea sa ne traduca in romana tot meniul. Mare pacat ca era o fata tanara si care absolvise facultate de drept (cred ca spunea adevarul). Oricum pentru ea erau prioritari turisti rusi, desi in hotel au fost maxim doua familii de romani. Am inteles ca mai era o ospatarita din Tiraspol. Daca citit toate impresiile postate de mine cred ca veti vedea ca nu am nimic cu rusi pe care i-am intaltit in Grecia, Bulgaria si Spania, dar nicaieri ca in Rimini nu aveau un tratament preferentiar.

- turisti romani trebuiau sa paraseasca camera la ora 10. La receptie nu era afisata ora de intrare sau de iesire din hotel si cred ca se stabilea in functie de nationalitatea turistului. Transferul pentru romani la aeroport avea loc la ora 12.30. Am vazut cum un tanar italian a plecat la 11,30 si nu am vazut turisti rusi care sa plece ora 10.

- atitudine rece si distanta fata de turisti romani si parca discriminatorie, in Grecia am simtit ca suntem bineveniti dar parca aici am simtit ca suntem nedoriti, inclusiv in magazine. Cred ca ei confunda turistul roman cu sarmani nostri compatrioti care fac cele mai grele si umilitoare munci in Italia

In hotel au fost turisti din fostul spatiu sovietic, italieni si maxim 2 familii de germani aflati in tranzit si parca o familie nordica. Majoritatea turistilor au fost din clasa mijlocie (inclusiv noi), nu am vazut turisti bogati si cu fite. In hotel nu se vorbea germana si franceza de catre personalul acestuia.

Ghidul local (tot din Republica Moldova) nu a trecut pe la hotel, nu a lasat oferte de excursii optionale si l-am cunoscut la plecare cand ne-a multumit pentru alegerea facuta si ne-a spus ca la aeroport ne va conduce tot Mihail care ne-a primit iar el a ramas in Rimini. Era luni dupa amiaza si urma sa plecam miercuri si nu stiam ora si locul de unde urma sa plecam catre aeroport si l-am sunat noi. El a spus ca sa stam linistiti ca stie de noi si v-a trece marti seara sa ne lase scris informatile solicitate, probabil aducea sau lua un grup de rusi. Nimic de zis s-a tinut de cuvant. Dupa cate am inteles ghizi locali, angajati de catre agentiile partere din strainatate, mai peste tot unde sunt multi turisti rusi sunt toti de peste Prut si se ocupa in principal de turisti vorbitori de rusa si auxiliar de turisti romani. Copii nostri au intalnit acelasi aspect in Creta si in Turcia. Noi romani am fost buni doar pentru acordarea cetateniei romane care sa le ofere posibilitatea sa munceasca in Uniunea Europeana. Mihail care mergea foarte repede a condus pe turisti mai iuti la cursa de Bucuresti al altei companii aeriene care pleca mai devreme cu 45 min. nu stiu cine a sesizat eroarea dar a aparut si el la cursa Blue Air. A fost foarte bucuros ca ne-a gasit la coada si a dat mana cu noi. Organizarea sejurului (asistenta turistica locala si transferuri) a fost dupa noi total defectoasa comparativ cu sejurul din Spania si vom evita tour operatorul roman care se considera numarul unu.

Va rog sa cititi cu atentie impresiile, doresc sa fiu obiectiv si imi este foarte greu sa il recomand sau nu. Daca ati fi din fostele republici sovietice atunci as recomanda acesta destinatie cu toata sinceritatea. Noi nu vom mai reveni la acest hotel si nici in Rimini.

Imi cer scuze pentru eventualele greseli de gramatica pentru ca imi este greu sa corectez ceva scris imediat, vad greselile dupa cel putin o zi.

Trimis de olteanul2010 in 31.08.17 23:04:01
    Validat / Publicat: 01.09.17 07:58:16
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P19 Vedere de pe terasa hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

[01.09.17 07:58:45]

@olteanul2010: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "President Hotel, RIMINI" (nou-creată pe sait)

olteanul2010AUTOR REVIEW
    [01.09.17 09:27:58]

@webmaster26: Hotelul este pozitionat corect pe harta si multumesc pentru ajutor.

[01.09.17 09:57:00]

krisstinna
    [01.09.17 10:09:13]

@olteanul2010: Una dintre verișoarele mele locuiește de foarte mulți ani în Rimini. Nu am vrut și nici nu vreau să merg acolo, in Italia și încă vreo câteva țări pline cu români care ne-au făcut țara de râs. Unii, nu toți. Dar a fost suficient.

Uite, azi dimi citeam ca in Franța au fost condamnați la închisoare câțiva români pentru că își trimiteau copiii la furat in Disneyland

Cam așa și cu unii dintre "ai noștri" care locuiesc in Italia. Pe lângă asta am simțit mereu că nu suntem compatibili cu italienii, noi fiindu-le net superiori, în opinia mea.

Chiar dacă au o minunăție de țară, zâmbetul și bunătatea nu aparțin populației, lor le lipsește. Așa îi percep eu, așa mi-a povestit și verișoara mea. Că Or mai fi și excepții, nu contest.

Mulțumesc pentru impresii, le-am citit cu interes.

olteanul2010AUTOR REVIEW
    [01.09.17 15:17:25]

@krisstinna: Ma multumesc ca aveti impresii despre Italia apropiate de ale noastre, sa nu fiu acuzat de alti colegi AFA ca am ceva cu italieni sau cu rusi.

Noi am mers cu inima deschisa in Italia si ne asteptam sa fim primiti la fel. Am simtit si noi ca nu suntem compatibili cu italieni.

Daca turisti vorbitori de limba rusa sunt cautati in coarne vina apartine italienilor care se bucura la bani lor.

Sincer vorbind nu am simtit o caldura latina nici in Mallorka dar acolo turistul era respectat indiferent de tara de origine, fara discriminari iar organizarea era perfecta.

Mult mai bine m-am simtit in Franta si in Belgia, poate ca sunt vorbitor de limba franceza dar oricum sunt sigur ca orice francez sau belgian sesiza imediat ca vin din alta tara.

Va multumesc deasemenea pentru interesul cu care ati citit impresiile.

giuliani
    [25.09.17 11:21:08]

@krisstinna: Eu cred ca problema vine tocmai de la faptul ca unii se considera "net superiori" altora, eu niciodata nu m-am gandit la treaba asta ca sa fiu sincer. Fiecare natiune e asa cum e, cu bune si cu rele

Iar treaba asta este in totala contradictie cu conceptia de a evita anumite tari pt ca acolo sunt multi romani, fapt ceea ce denota un sentiment de inferioritate fata de acele tari.

In ultimii ani am fost de mai multe ori in Italia si am petrecut cam o luna de zile in total. Nu doar ca nu m-am simtit tratat diferit fiindca sunt roman, din contra, mi s-au parut niste oameni extraordinar de amabili si dispusi sa te ajute cu absolut orice informatie si in orice situatie.

Legat de compatibilitate, nu stiu daca am vazut pana acum un popor mai apropiat de al nostru, cum e cel italian sau grec.

Nu as vrea sa va suparati pe mine dar mai adaug ceva. Locuiesc in strainatate de cativa ani si pot sa spun ca una dintre cele mai mari erori pe care le facem noi este sa ascultam de vorbele verisoarei/varului/prietenilor care locuiesc undeva si stiu ei mai bine cum sta treaba. Pentru ca fiecare suntem diferiti si percepem lucrurile in mod diferit.

Parerea mea e ca merita "incercata" Italia (indiferent de parerile cunoscutilor), nu degeaba e renumita in lume atat pentru istorie, arta, arhitectura cat si pentru plajele absolut superbe.

PS: Rog un moderator sa stearga votul -1, voiam doar sa mi scriu parerea si am apasat din greseala pe buton

[25.09.17 11:35:19]

@giuliani:

Rugăminte îndeplinită

krisstinna
    [25.09.17 14:59:35]

@giuliani: Cum să mă supăr?

Mulțumesc pentru răspuns.

giuliani, olteanul2010