ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2017
ÎNSCRIS: 30.08.17
AUG-2017

încărcat de pe telefon!

Despre Malta

Mdina merita vizitata este un orășel vechi, liniștit care oferă niște priveliști plăcute. Mie personal mi-a plăcut. Ma bucur ca am fost chiar inspirata sa nu iau excursia Valetta - Mdina, excursie ce putea fi achiziționata de la agenție pt o suma maricica. În primul rand Valetta este la 5 min de mers pe jos de hotelul unde am fost cazata respectiv Grand Hotel Excelsior (și am vizitat-o aproape în fiecare seara când luam cina în Valetta).

În Valetta sunt și superbele grădini Barraka, care nu tb ratate. Lângă Grand Hotel Excelsior și chiar vis a vis de Valetta se afla terminus bus. Precizare f importanta: Maltez ii au un transport în comun fffff bine pus la punct. Autobuzele circula din jum în jum de ora, nu întârzie niciodată sunt f punctuali. În wk end se circula din ora în ora.

Când l am întrebat pe ghidul de la agenție ce poate sa mi spună despre transportul. în comun a fost recalcitrant și a spus ca nu recomanda acest mijloc de transport, și mai ales ca în wk. o end nu circula autobuzele. De unde... noi am fost la grota albastra duminica, autobuzul a venit fix la ora indicata pe pliant... a fost frumos ok. Bine, normal ghizii tb sa convingă cat mai multi turiști sa ia excursii organizate cu ei. Dar nu se merita.

De la terminus bus se iau gratis pliante (sau din aeroport) unde se indica ora de plecare și întoarcere precum și autobuzele care merg spre toate destinațiile. E fffff ușor. La Mdina am ajuns cu bus 53 se coboară la Rabat - unde se vizitează si catacombele Sf Paul și se mai merge pe jos 5 min pana la cetate.

La grota albastra se ajunge cu bus 71 sau 201. Tot în apropiere de grota se viziteaza și templele megalitice hagar qim. La Portul Marsaxlokk (este superb) am ajuns cu bus 85. Bine am făcut ca ne am dus pe cont propriu. Noi am ajuns seara pe la 7 am vizitat portul am făcut și poze am mâncat ce am vrut... cei care au optat pt excursia cu agenția au ajuns pe întuneric la 20.30 și au avut cina comuna, pregătită dinainte.

Din păcate ne am păcălit și noi întrucât am achiziționat doua excursii cu agenția respectiv Gozo - 60 euro și alta la Laguna albastra - 50 euro/ pers. Nu s-a meritat prețul, pt ca la Gozo se ajunge ușor cu feribotul care se ia de la Cirkewwa. Aici se ajunge cu bus 41 sau 42. Durează cam o ora din Valetta. Ajunși în Gozo sunt autobuze pt principalele destinații. Merita văzută Ta Pinu și la fel și Citadela. Capitala e ff micuța dar drăguță, are străduțe înguste , și ce e interesant este faptul ca la fiecare casa exista o statueta ori cu Sf Maria ori cu Sf Gh. Jum din Gozitani cred în Fecioara Maria iar ceilalți cred in Sf Gh.

La Laguna albastra e superb, dar se ajunge f ușor cu Ferry din Sliema și costa și mai ieftin decât a costat excursia cu agenția. PS mâncarea de pe vas a fost absolut oribila!! Se pot vizita Gozo și Laguna Albastra în aceeași zi! Sunt apropiate una de cealaltă.

Per total Malta e f frumoasa, merita vizitata. Dar fiind ff mica ca întindere și având atât de bine pus la punct transportul în comun, nu se merita sa luați excursii organizate cu agenția pt ca sunt scumpe și pt ca va descurcați singuri!! E fffff ușor sa se ajungă la orice destinație, pt orice destinație se arata exact ora și nr autobuzului care merge în acea direcție.

PS referitor la ghizi - noi am avut parte de niste ghizi f recalcitranți, în avion de ex daca vroiai sa intrebi altceva decât despre excursiile organizate de ei te repezeau imediat!! Și f plictisiți sa ofere informații de orice fel de altfel, pt ca vai doamne ei au văzut deja Malta de vreo 12 ani încoace de atâtea ori ???? apropos și de hotel: la Grand Hotel Excelsior se retine 50 euro garanție, dar suma se restituie la plecare.

Scăzându se taxa de mediu și oraș, dar taxa e de 50 cenți / pers pe noapte. Noua ne a zis ghidul ca s ar retine 350 de euro cate 50 pe noapte drept garanție și am sărit toți cu gura... cum sa ne retina o suma asa mare drept garanție?? În fine cred ca nu știa prea bine nici ghidul săracul ???? hotelul excelsior este f frumos, și locația este deosebita, dar camerele în interior nu mi s-au părut de 5 stele! O mocheta veche și mobila veche... dar micul dejun a fost foarte bun ???? cam atât despre Malta.

Trimis de Alina41 in 30.08.17 12:57:25
Validat / Publicat: 30.08.17 13:40:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 6003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina41); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Citadela din Gozo

webmaster87 [30.08.17 13:32:12] »

@Alina41: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

======

hotelul unde am fost cazata respectiv Grand Hotel Excelsior

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

=====

... care nu tb ratate...

Limbajul şi prescurtările de tip mirc sunt DEZAVUATE pe acest sait — la urma urmei, folosite în exprimarea publică sunt o formă de LIPSĂ de RESPECT faţă de interlocutori (şi faţă de tine însuţi!).

Te rog ca pe viitor să le eviţi.

webmaster87 [30.08.17 13:35:09] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Malta, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

Inițial, review-ul a fost încărcat de autor la rubrica „Mdina - orașul tăcut”, dar, având în vedere că despre Mdina se face referire în articol doar în prima frază, review-ul a fost mutat în rubrica actuală. De asemenea, titlul a fost schimbat din „Despre Mdina”, în „Despre Malta”, mai potrivit cu conținutul articolului.

Radu Tudoran [30.08.17 19:09:46] »

Cand vorbesti cu un ghid este posibil sa primesti informatii gresite Noi ne-am organizat excursiile singuri si a fost mult mai bine.

Dorina Ciurea [04.08.19 12:08:02] »

@Radu Tudoran: Si noi mergem in Malta pe 20 August si chiar doream sa cumpar toate excursiile optionale, acum gandesc altfel citind review-uurile dumneavoastra, oare merita sa incerc pe cont propriu? Informatiile ghizilor sunt pretioase la obiectivele istorice, n-as vrea sa fiu frustrata; ce-i drept am citit atatea despre Malta pe AFA indeosebi dar nu m-as lipsi de serviciile unui ghid profesionist. Sugestii? Pareri? Multumesc!

virginia61 [19.07.20 00:12:56] »

@Alina

In primul rand mare multam pentru articol scurt la obiect si foarte folositor.

Am un singur punct care ma nelinisteste  - in afara de pandemie - nu a fost prea cald in august? am concediu "de musai" in 10 aug si am gasit super oferta la zbor catre malta.

​De asemenea pare destul de safe, cat se poate tinand cont de perioada. Ma nelinisteste doar perioada si temperaturile foarte mari, voi ati fost tot in august,   nu v-au incomodat?

​poate ma ajuti cu un sfat ca nu sunt foarte hotarata in achizitionarea excursiei

Alina41, Dorina Ciurea, Radu Tudoran, virginia61
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Malta: