ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2017
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
AUG-2017

Check In apoi Check out - recomand

La întoarcerea din concediul petrecut în Zadar, am intrat în ţară pe la ora 15, deşi nu era târziu, am zis că aproape 1000 de kilometri de condus este suficient, aşa că am oprit într-o parcare, am apelat la prietenul booking şi am ales un hotel din Timişoara.

Într-o oră am ajuns la Timişoara, am găsit destul de greu hotelul, pentru că se efectuează lucrări pe unele străzi adiacente. Ne-am învârtit puţin dar până la urmă l-am găsit.

Hotelul se numeşte Check Inn, se află pe strada Mioriţa, la numărul 11-13. Este o clădire cu patru etaje, cu marginile ferestrelor viu colorate, în diferite culori. Coordonatele GPS ale locaţiei sunt următoarele: N – 45.750464 şi E – 21.245558. Hotelul este cotat la trei stele, este amplasat aproape de două zone dragi mie, complexul studenţesc şi fabrica de bere.

Ne-am prezentat la recepţie, care se află la parterul locaţiei, i-am spus fetei de la recepţie de rezervare, a verificat rezervarea, apoi ne-a dat într-un pliculeţ cartela de la camera 409. Pe pliculeţ erau trecute mai multe informaţii despre cameră printre care parola de WI-FI. Mai era menţionat că dacă doriţi să fumaţi în cameră trebuie să plătiţi 100 de euro.

Cu bagajul în mână ne-am îndreptat spre cameră. Aceasta se află la etajul 4 al hotelului. Tot aici este şi o sală de conferinţe. Accesul la etajele superioare se poate face atât cu liftul cât şi pe scări. Am pus cartela în dreptul luminii verzi de la uşă, apoi am deschis uşa şi am pătruns în cameră. Am pus cartela într-un loc special şi am putut utiliza aparatura electrică şi becurile din cameră.

Conform celor de la booking camera are o suprafaţă de 20 m2. Are în dotare un pat mare matrimonial cu o saltea confortabilă, ne-am odihnit foarte bine (la oboseala pe care o aveam nici nu era greu). Patul este încadrat de două noptiere cu veiozele aferente, deasupra este un tablou, iar langa pat aparatul de aer condiţionat. În faţa patului se află o comodă cu sertare, pe care este pus televizorul. Televizorul are o diagonală mare şi a funcţionat foarte bine. În dreapta televizorului este un telefon, iar lângă comodă o veioză cu supor înalt.

Pe un perete se află un sifonier mare, în interiorul căruia este un seif, cu instrucţiunile de utilizare. Noi nu l-am utilizat. Lângă şifonier este o masă mare ce poate fi utilizată atât ca masă cât şi ca birou, iar deasupra acesteia o oglindă. Sub masă este minimarul care avea la rece mai multe băuturi alcoolice şi non-alcoolice. La intrare, lângă uşă se află cuierul şi pantofarul, iar lângă pat un fotoliu. Pe jos în cameră este parchet, două covoraşe pe ambele părţi ale patului şi unul mai mare în faţa acestuia. WI-FI a funcţionat bine şi este parolat.

Baia este mare, dotată cu cabină de duj, vas WC, chiuvetă, oglindă, coş de gunoi şi calorifer pentru sezonul rece. Pereţii sunt acoperiţi cu faianţă de culoare albă şi galbenă. Ca şi consumabile am primit, săpunele, şampon şi hârtie igienică. Am primit şi cinci prosoape. Cabina de duş nu are sistem de închidere ci doar un paravan din sticlă care acoperă doar jumate din ea. Din acestă cauză mai ajunge apă şi în interiorul băii. Pe un perete al băii este un fir roşu legat la un sistem de alarmă pe care scria ˝ Trageţi în caz de urgenţă˝. Nu am mai avăzut aşa ceva şi cred că este un lucru bun.

Restaurantul se află la parterul hotelului. Noi am avut micul dejun inclus în preţ. La data când am fost noi la restaurant nu se putea servi decât micul dejun, dar din spusele recepţionerei din luna septembrie se pot servi toate trei mesele în restaurant. Micul dejun a fost bogat. Am avut de ales salam, suncă presată, omletă, ouă fierte, brânză, lactate, cereale, unt dulceaţă, fructe, suc la discreţie şi cafea. Cafeaua nu mi-a prea plăcut, avea un gust amar, eu o beau cu zahăr, dar amăreala tot nu a trecut. Erau şi gustări dulci, cornuri cu ciocolată şi brioşe. Pentru cei care doreau puteau să ia micul dejun afară pe terasă.

Parcarea este mare, încap cam 20 de maşini, este supravegheată video şi se află pe partea laterală a hotelului. Accesul în parcare este restricţionat de o barieră care pentru clienţii hotelului este mereu deschisă.

La hotelul Check Inn, check-out-ul se face la ora 12 aşa că am avut puţin timp să ne plimbăm puţin prin împrejurimile hotelului. Acestea nu sunt prea prietenoase, pentru că sunt lucrări multe prin zonă, dar imediat ce treci de această parte cu lucrări, ajungi în complexul studenţesc. Aici sunt restaurante, fast-food-uri şi dacă mai puteţi cluburi sau discoteci cum le spunea pe vremea mea.

Dacă aveţi drum prin Timişoara şi doriţi să staţi într-un hotel curat, spaţios, cu un design modern, vă recomand hotelul Check Inn.

Trimis de zlatna in 30.08.17 09:08:01
Validat / Publicat: 30.08.17 09:59:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 1117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 fațada hotelului cu ferestrele multicolore
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.00 EUR pe cameră

elviramvio
    [30.08.17 10:30:25]

@zlata:

Mi-a placut faza cu plata pentru fumatori, placerile costa! Si gras!!

[30.08.17 11:44:58]

@elviramvio: Mulțumesc pentru vizită și vot.

Din câte știu eu chiar dacă plătești legea interzice fumatul în spațiile închise. Probabil pliculețele au fost înscripționate înainte de a intra legea în vigoare și până când le termină merg așa.

Da, e gras acest viciu, 100 de euro doar ca șă fumezi.

Toate cele bune.

arcrom
    [30.08.17 13:52:57]

@zlatna: Sau poate ca din suta de euro jumatate plateau amenda PSI si jumatate o retineau pentru aerisirea camerei

[30.08.17 15:18:54]

@arcrom: Se poate și asta, dar acum după ce s-a dat legea și nu se mai fumează în camere, chiar nu se mai simte acel miros de țigară dacă primeai o cameră în care a stat un fumător (mă refer în general nu l-a acest hotel). Uricum hotelul Check Inn pare a fii destul de nou și nu cred că s-a impregnat mirosul de tutun în pereți.

Da să ști că eu nu am nimic cu fumătorii, fiiecare îți cheltuie banii cum crede de cuvință.

Toate cele bune.

[30.08.17 15:55:53]

[30.08.17 15:58:37]

@webmaster: Mulțumesc mult.

[07.09.17 20:27:23]

@zlatna: Se vede ca hotelul este nou, ati nimerit bine, felicitari, votat cu placere.

elviramvio, mishu, zlatna
    Alte impresii din această RUBRICĂCheck Inn Hotel: