ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2017

Cu fratii la Brothers - Restaurantul Brothers, Alba Iulia

Am ajuns si la finalul primei zile, rupti de oboseala dar mai ales insetati, dupa o zi minunata, astfel incat i-am cerut celui mare sa ne gaseasca un local potrivit cat mai aproape de casa. Comanda fiind data ne-a spus ca a gasit ceva la vreo 600 de metri (si doar vreo 200 pana acasa). Parea simplu, insa noi parca era sergentul din poezia lui Alecsandri “Mai lunga-mi pare calea acum la ‘ntors acasa” parea ca nu mai ajungem si ca de fapt ne indepartam. Pana am ajuns noi acolo chiar se intunecase de-a binelea ca nu am putut sa fac poze la intrare si am facut putine si inauntru, dar zau ca nu-mi mai ardea. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa comandam niste limonade care au fost excelente (a mea a fost cu menta). Apoi ne-am decis si asupra sortimentelor de pizza pe care sa le luam si cele castigatoare au fost: diavola, suprema si traditionala. Acum o sa spuneti: Bine erati 5 si voi comandati doar 3 pizza? iar eu am sa va spun ca de jena am comandat 3 ca de fapt voiam sa comandam 2, dar asa am avut si micul dejun asigurat deoarece am plecat cu mai mult de o pizza acasa.

Acum ca am facut si comanda sa va povestesc putin despre acest loc care se numeste Restaurant Brothers si se afla in strada Frederik Mistral, nr 3 si un scor bunut pe Tripadvisor cu circa 80% dintre pareri de foarte bun si excelent.

Localul este micut insa eficient asezate mesele astfel incat sa incapa cat mai multa lume dar fara a se incomoda reciproc, cu peretii tapetati cu un tapet placut la vedere, tot ce inseamna lemn fiind vopsit intr-un maron inchis, o lumina discrete dar si doua plasme puse pe programe gen discovery, astfel incat din dreptul meu am putut vedea achizitionarea unei case la licitatii si renovarea ei . Exista barul dar si doua vitrine interesante in care se gaseau niste sticle mai aparte de bautura.

Exista chiar si o terasa unde poate ar fi fost placut de stat seara, dar acolo stau toti cei care fumeaza astfel incat am ales sa stam in interior. Mobilierul este simplu dar placut iar pe mese se gasesc deja servetele, ulei/otet, sare/piper.

Dupa ce ai comandat ti se pune in fata (drept fata de masa) o foaie personalizata cu antetul restaurantului si adresa, si intr-o punga de hartie tacamurile.

Noi am comandat limonade (simpla, cu menta sau cu capsune), bere si ceva apa, si desi limonada era rece tot am mai cerut niste cuburi de gheata (era acea zi in care la Alba Iulia era mai cald decat la Bucuresti).

Pizza a venit destul de repede si s-a mancat la fel de repede (binenteles cu ceva decenta deoarece frigea). S-a inceput in viteza dar mai apoi ritmul a incetinit pana la disparitie si asa cum v-am mai spus mai mult de o pizza ne-a ramas. As putea spune ca ne era o foame de am fi baut multa apa , eu ma mir ca familia nu a comentat la cat i-am alergat in prima zi si m-au suportat eroic, de fapt unde nu mai puteau ramaneau la un loc de odihna iar eu cutreieram locurile, apoi se mai mutau putin (mai ales in Cetate).

Am primit (contra cost) o cutie in care ni s-a pus pizza ramasa, am achitat (130 de lei pe bon) si am plecat spre casa, care spre norocul nostru era foarte aproape.

Nu este un local de ocolit asa ca daca sunteti pe langa el va puteti opri fie chiar si pentru o limonada.

Trimis de mishu in 29.08.17 07:56:00
Validat / Publicat: 29.08.17 08:37:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 2435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Si asta potrivit de picanta

[29.08.17 08:38:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Alba Iulia?, ALBA IULIA" (deja existentă pe sait)

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.08.17 10:29:31]

@mishu: Pe prima pagină a site-ului, privesc în dreapta rubrica "Recomandări de călătorie" și sunt surprinsă de cât de multe "mâncătorii" apar acolo. În momentul de față sunt 10 din 15 articole afișate. Nu mă mir pentru că o vacanță presupune să mai și mănânci, nu? Foarte bine că există aceste locații, foarte bine că ni se povestește despre ele. Când vom ajunge și noi acolo ne vom aminti că cineva dintre ai noștri a mai fost acolo. Mulțumim pentru informații!

[29.08.17 10:34:34]

@iulianic: Multumesc pentru lecturarea acestui articol, am constatat ca mai ales cand ne grabim cautam un loc deja testat de altii, daca la Sebes a fost escelent, am avur recomandarea facuta de @Michi, la Sighetu Marmatiei mi-a lipsit mult de tot o recomandare si mi-am luat-o in freza, dar despre asta cand voi ajunge acolo.

Am citit si eu aseara ceva articole despre "mancatorii" si unele chiar merita luate in seama si pot spune ca asa ne mai vin si idei .

O zi frumoasa sa ai.

elviramvio
[29.08.17 15:34:16]

@mishu:

Am inceput recuperarea cititului de la varful listei asa ca ma nimerii fix la sb. Plus ca m-am distrat cu povestea ta, am mancat si noi pizza tocmai unde nu doream, la bulgari! Alergata pana am gasit ceva mancatorie deschisa, comandat in viteza si cand au venit platourile, deja era prea tarziu sa dam inapoi. Dar a meritat, foarte buna asa ca nu-mi faci pofta!! ????

doinafil
[29.08.17 15:50:55]

@mishu:

Mamăăă, mamăăă, ce bine arătau toate pizzele alea!!!

Nu mă îndoiesc că erau și foarte bune la gust, aveau tot ce trebuie și se vede că nu erau făcute cu economie! Bravo lor, acești „Brothers” merită să fie căutați pentru potolirea foamei!

Să vă fie „de bine” și la mai mult „papa bun” pe unde mergeți! Votat cu drag!

[29.08.17 16:50:00]

@elviramvio: Noi am prins acele temperaturi mai mari decat in Bucuresti si in care am consumat foarte multe lichide, iar o limonada te racoreste mult mai bine (uneori) decat o bere, mai ales cand esti si obosit si vrei sa mai nimeresti si patul . Iar o pizza este un produs simplu care se face si repede (si se imparte si bine) asa ca a fost preferat.

Multumesc de vizita si vot

[29.08.17 16:52:07]

@doinafil: As raspunde simplu... Ihi, dar nu este frumos. Ai dreptate, au fost bune, si mie imi place cand sunt aduse fierbinti la masa si se intinde cascavalul (cu conditia sa fie si de calitate sau de fapt sa fie mozzarella) iar ingredientele sa fie puse atat cat trebuie, nci saracie dar nici prea multe astfel incat sa te simti bine, iar noi ne-am simtit.

Multumesc de vizita si aprecieri.

Zoazore
[31.08.17 21:23:01]

@mishu: Ooofff, și-am terminat și iaurtul! Fu grecesc. Făcut la Brăila! Dar pizzele alea suntde-a dreptul pur și simplu! Iar limonada cu căpșune... Nenea Iancu era nefiltrată?

[02.09.17 13:18:59]

@Zoazore: Sa-ti fie de bine la iaurt desi intre timp ai mai mancat tu si altceva ????, pizza a fost foarte buna intradevar, si cred ca cea taraneasca (alegerea mea) mi s-a parut cea mai buna, si daaaaa, limonadele au fost tare bune, si mie mi-a placut cel mai mult cu menta, era tare racoritoare, cat despre Nenea Iancu sa stii ca nu era nefiltrata ca nu suporta stomacul lui Adrian.

In concluzie totul a fost foarte bun, multumesc de vizita si vot.

doinafil, elviramvio, iulianic, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Alba Iulia?: