ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 01.07.17
AUG-2017
2 AD. + 3 COPII -- v: 19 + 15 + 6 ani

Vila Ada - Moieciu de Jos, locul in care vom reveni cu drag!

Anul acesta am ales sa petrecem cateva zile la munte, in zona Bran-Moeciu.

Dupa doua-trei zile de cautare, am ales trei variante posibile de cazare. Am sunat la o pensiune care avea inclus in pret micul dejun pentru a verifica disponibilitatea in perioada dorita de noi, din pacate doamna/domnisoara care a raspuns a incheiat convorbirea in mai putin de un minut, trimitandu-ma, foarte iritata, la o adresa de mail... Felul in care mi-a raspuns m-a facut sa nu folosesc acea adresa.

Am sunat apoi la Vila Ada din Moieciu de Jos. Proprietara a raspuns cu multa amabilitate si am stabilit impreuna detaliile cazarii. Cat de mult conteaza sa stii comunica!

*Drumul pana la Rasnov a fost bun, venind dinspre Fagaras. Se lucreaza la sosea pe portiunea dintre Rasnov si Tohanul Nou, apoi a fost aglomeratie in Bran. Vila este la aproximativ 4 km dupa Castelul Bran, din centru satului Moieciu de Sus se vireaza spre stanga (este indicator spre Cheile Gradistei).

* Constructia este relativ noua, o perioada se inchiriau doar parterul si etajul 1 - iar anul acesta au fost finalizate si puse in circuit si camerele de la etajul al doilea. Camerele ne-au fost prezentate, la fiecare etaj sunt cate patru camere, doua orientate spre curte, cu balcon, una cu vedere laterala si cu o terasa mare, cu fotoliu dublu, iar una fara balcon. Noi am ales cele doua camere de la etajul al doilea, cu vedere spre curte si balcon comun, de unde poti admira rasaritul. Peisajul este minunat!

La parter se afla inca o camera, bucataria, un living mare cu mese/scaune, televizor, fotolii si o baie comuna.

*In bucatarie sunt trei frigidere, aragaz, cuptor cu microunde, filtru de cafea si in dulapuri gasesti farfurii, cesti si pahare, cratite, tacamuri, etc.

*Camerele sunt mari si frumoase, cu parchet pe jos si draperii de calitate la geamurile termopan, dotate cu un pat dublu mare (1.60m), noptiere, un dulap, o masuta si doi tabureti si televizor. Spatiu mare si amenajat cu foarte mult bun gust! In camera noastra a fost adus un pat suplimentar pentru copilul cel mic, l-am pus in continuarea patului si tot ne-am miscat in voie!

*Baile foarte frumoase (am admirat calitatea finisajelor) si curate, cu cada de dus. In baie sunt prosoape, hartie si sapun. Intr-o seara a fost intrerupta alimentarea cu apa de la reteaua principala, insa vila are o varianta de alimentare proprie cu apa.

*Terasa vilei are doua mese, o umbrela si un leagan-pat pentru doua persoane.

*In curtea mare este un foisor cu gratar, trambulina, leagane, bancute, un baldachin din lemn si un balansoar. In ambele laturi ale curtii este cate o gradina fara constructii iar straduta nu este foarte circulata, asa incat te poti relaxa in voie.

*In apropierea vilei se poate servi masa la o pensiune cu restaurant (acum era inchisa pentru renovare, dar e bine de stiut) sau la hotelul vecin. Noi am luat pranzul in apropierea locurilor pe care le-am vizitat.

Am stat aici in perioada 22-25 august. In fiecare dimineata ne-am baut cafeaua pe terasa sau in curte, copiii s-au distrat sarind pe trambulina sau stand in leagan. Prezenta gazdelor este discreta, asa cum am citit si in celelalte impresii, nu te simti ingradit sau supravegheat nici o secunda (bineinteles ca nici noi nu am fost galagiosi sau impertinenti). In ultima zi am predat cheile de la camere in jurul amiezii si ne-au invitat sa mai stam in curte cat dorim, sa se mai joace copiii. Asa ca am plecat abia dupa ora 13, cu tot regretul copiilor care ar mai fi stat, aveam drum lung de facut.

Zona Moieciu este foarte frumoasa, am vizitat Castelul Bran, Cetatea Rasnov, am urcat la Manastirea Bran de pe varful Balaban - nu se poate descrie in cuvinte frumusetea acestui loc! - am ajuns si la Castelul Cantacuzino din Busteni. Locuri incarcate de istorie...

Ce sa spun, ne-am simtit minunat si o sa revenim cu drag!

Trimis de Mari7 in 28.08.17 18:52:25
Validat / Publicat: 28.08.17 20:44:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU. A mai fost în/la: Litoralul romanesc, zona Moldovei, zona Apuseni, Maramures, Vatra Dornei, Hateg, Herculane, Orsova, Brasov, etc.

VIZUALIZĂRI: 2475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mari7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Muntii Bucegi vazuti din Busteni.

[28.08.17 20:14:36]

@Mari7: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂVila Ada [Moieciu de Jos]: