ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 31.07.17
AUG-2017

Management *Romanesc* pentru Aquapark Oradea

Complexul are potential desi nu este prea intins ca suprafata.

Voi fi foarte critic pentru ca se poate cu mult mai bine.

Puncte tari:

- Este nou.

- Tobogane interesante si destul de palpitante

- Mancare Buna la pret rezonabil

- Vestiar/Sezlong inclus

- Bazin de sarituri

- Preturi OK comparativ cu alternativele din Ungaria

Puncte Slabe:

- Cozi si iar cozi.

Voi detalia experienta mea la Oradea.

Am petrecut o zi intreaga de joi, 10:30-19, final de August, maxima de 27 de grade la miezul zilei.

La intrare a fost ok, am stat doar cateva minute la casa de bilete, garderoba, dusuri si vestiare OK.

Nu a fost deloc aglomerat dar nu am fost scutit de cozi la tobogane si chiar si la mancare vreo 10-15 minute, dar foarte putini oameni au fost la cantina si nu vreau sa ma gandesc ce e intr-o zi de weekend.

2 tobogane nu au functionat deloc (probabil defecte), unul afara iar altul inauntru.

Este un orar de functionare al toboganelor atat afara cat si inauntru. In timpul saptamanii sunt impartite in doua parti. O ora merge prima parte de tobogane, urmatoarea ora merge a doua parte de tobogane si tot asa. In weekend si cu alte ocazii speciale toboganele vor functiona toate non stop. Totul corect si frumos pe hartie.

Doua probleme mari si late am avut. Afara, toboganul nefunctional a fost compensat prin faptul ca un tobogan mare (alb-mov) mergea non stop, inauntru in schimb toboganul nefunctional nu era inlocuit cu nimic iar timp de cate o ora, o data la doua ore (adica jumatate din zi) in interior functiona doar toboganul "family" care era folosit in proportie de 80% de copii sub 10 ani, iar cand venea ora la care se dadea drumul la celelalte, se facea o coada la ele de iti pierea orice pofta de distractie cand te uitai la cozi.

Afara aceiasi poveste la coada.

Management de prost gust. Solutii exista. Toboganele suporta utilizare continua dar managementul prefera sa lase clientii sa stea la cozi chiar si de 25-35 minute pentru o tura pe tobogan (pe cel alb-mov cu colacul), iar motivul pentru o coada asa mare este ca nu functionau mai mult de jumatate din tobogane la un moment dat. Nu as cere o utilizare non stop in fiecare zi ci doar sa se adapteze in functie de necesitati pentru ca o jumatate de ora la coada pentru o tura intr-o zi de joi cu maxima de 27 de grade (vreau sa spun ca nu a fost aglomerat deloc) este bataie de joc.

Per total am fost dezamagit, comparand cu Szeged, unde intr-o zi de joi (tot pentru evitarea aglomeratiei) m-am balacit toata ziua si daca adun numarul de minute cat am stat la cozi la tobogande, nu depasesc 30 de minute pentru toata ziua si nu tin minte sa ma fi dus la un tobogan si sa fie inchis, cred ca au functionat non-stop desi au si ei un orar al toboganelor dar nu imi aminteesc sa ma fi dus la vreunul si sa fie inchis.

Bazinul de sarituri (5m adancime), in schimb, este foarte fain. Sunt platforme la 1,2. 5,3 si 5 metrii. si inca doua la mai mult de 5 metrii, 7.5 si 10 metrii daca tin bine minte, dar au fost inchise cele doua mari cand am fost eu.

La Szeged era cate un angajat in permanenta la fiecare tobogan. La Oradea, numarul de oameni e cam pe jumatate.

In aceasta descriere am fost concentrat mai mult pe partile negative (in rest totul era la locul lui), deranjat foarte tare fiind de atitudinea de prost gust a managementrului care desi putea sa ofere clientilor o experienta mult mai placuta, ii durea in cot tinand mortis de programul lor de pe hartie desi aveau si defectiuni tehnice care limitau si mai mult utilizarea toboganelor.

Nu voi mai alege Oradea niciodata pentru ca, fiind din Timisoara am Szeged-ul care este si mai aproape si mai mare, si cu timpi de asteptare mai mici, dar cu vreo 30% mai scump.

As vrea sa aud despre Oradea ca s-au reglat din punctele astea de vedere, au exemplu la vecini.

Trimis de Soceer in 28.08.17 13:07:15
Validat / Publicat: 28.08.17 14:55:15

VIZUALIZĂRI: 2703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Soceer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.17 14:55:08]

@Soceer: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=81354

• Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Nymphaea: