ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2017
AUG-2017
5 AD. + 2 COPII -- v: 7, 10

Sub orice critică

Insulte pe banii tai!

Ca sa incep cu inceputul, noi am decis sa mergem in Delta Dunarii cam tarziu, asa ca am stat in telefoane cam o saptamana pana sa dam de ""minunata""Casa cu Flori.

Toate bune si frumoase, a zis omul ca are 3 camere (cate ne trebuiau noua) asa ca am sarit cu avansul si am rezervat.

Am intrebat si de transferul pana la Sfantu Gheorghe cu barca si a zis ca are el barca si ca vine el dupa noi, dar ca ne costa 700 lei pentru 5 adulti si 2 copii pe sens. (WTF? extrem de scump, dar am zis ca poate asa sunt tarifele de regula pe acolo, asa ca iar nu am mai zis nimic si am acceptat).

Buuun... cu 2 zile inainte de sosire ne suna omu' sa se ne convinga sa luam 2 camere in loc de 3, ca mai are el o solicitare. Noi i-am explicat frumos ca nu se poate, pentru ca eram eu cu prietenul meu, parintii mei, mama prietenului meu si nepotii rietenului meu si nu avem cum sa ne inghesuim. Omu'se face ca intelege, dar mai suna si a doua zi cu aceeasi intrebare. Noi, evident ii dam acelasi raspuns si speram sa nu avem surprize la fata locului.

Aaasaaa... Plecam noi frumos de la Rm. Valcea, conducem 7 ore pana la Murighiol, omu', la inceput, pare serios, vine sa ne ia cu barca, ne duce la port, acolo sotia ne astepta (cam posaca, dar ne astepta) si pe drum ne dojeneste ca am intarziat, ca sotul ei a stat saracul dupa noi sa ne astepte (15 minute a durat mai mult decat am preconizat, dar el nu era acolo cand noi am sosit, a ajuns acolo la 5 minute dupa noi).

Ni se prezinta proprietatea, care aducea cu pozele de pe site, am intrat, curat, dar fara prosoapte si doar un sapunel mic la camera. Din fericire am avut prosoape la noi.

Ne-au poftit la masa, care se servea intr-o alta curte, vis-a-vis de camerele unde ne-au cazat, care am aflat de la dansii ca este casa unde locuiesc ei, o curte cu multe flori, o masa lunga cu bancute, o chiuveta montata pe un panou de lemn stratificat si doi catei simpatici si prietenosi. Era disponibil si un frigider care era la comun cu alti turisti cazati acolo, in casa dansilor. Mancarea foarte buna, doamna este o gospodina desavarsita, se vede ca sunt oameni gospodari.

Toate bune si frumoase, a doua zi am zis ca poate facem o plimbare pe canale cu barca, dansul s-a luminat la fata si a scos harta cu traseele.

Ne-a zis ca dansul face 3 trasee, unul de 2 ore care costa 50 lei/pers, altul de 3 ore care costa 100 lei/pers si inca unul de 4 ore care costa 120 lei/persoana. Foarte insistent sa ii dam raspunsul in seara aceea daca mergem. Noi am zis ca nu mergem a doua zi, ca vrem sa ne mai odinim si sa mergem la plaja intai.

A doua zi am decis sa ne uitam si in port ce tarife se practica si am observat ca erau mult mai mici fata de ce ne comunicase proprietarul, asa ca i-am zis frumos ca am gasit pe altcineva pentru excursie care ne taxeaza mai putin si ca nu vom mai avea nevoie nici de transferul la Murighiol pentru retur, pentru ca am negoiciat cu aceeasi persoana si iesea mai ieftin cu dansul. S-a schimbat omu'la fata si a inceput "distractia"... a zis ca daca stia ca vom "schimba regulile jocului", nu mai venea sa ne ia cu barca! A repetat ca el pierdea la afacerea asta si s-a facut inteles ca s-a "ofticat".

Din momentul ala a inceput sa ne insulte la orice ocazie. Cu toate ca i-am achitat de a doua zi cazarea integral, se tot dadea ranit ca el pierde la afacerea asta. In fine... am trecut cu vederea, ne-am facut ca nu auzim, ca nu venisem sa ne certam, ci sa ne relaxam in concediu.

In aceeasi zi, tatal meu, pescar amator, a decis sa mearga la pescuit si, la rugamintea mamei prietenului meu, a pastrat pestii prinsi, spre a fi dusi la Bucuresti, la sora ei.

De cum am ajuns la cazare, inainte de cina, tata a rugat-o pe doamna sa ii dea un lighian sa curete pestii prinsi. Cu asprime in voce i-a zis ca nuuuu, nu se poate asa ceva. Cum sa curete pestii acolo? Ca miroase! I-am explicat ca nu intentionam sa ii lasam matele imprasiate pe jos, ci sa le aruncam noi in Dunare, ca sa le manance pescarusii. Fara nici un chip nu ne-am putut intelege cu ea. Ne-a intors spatele si a trimis "intariri".

A venit DANSUL, sa isi bata joc de tata, ca a stat o zi intreaga pe balta pentru 15 pesti, ca sa se duca sa ii arunce inapoi ca e pacat de ei, ca i-a si omorat degeaba, ca trebuia sa ii lase sa creasca (toti pestii erau mai mari de o palma). Omu' era pornit sa isce scandal. Tata, cardiac cu probleme destul de grave de sanatate, s-a enervat, dar de dragul meu, s-a abtinut si nu i-a raspuns la provocari, moment in care a izbucnit prietenul meu si i-a zis ca a intrecut masura, ca nu e treaba lui ce face omul toata ziua, nu a venit sa sece dunarea de pesti, ci sa se relaxeze, sa faca ce ii place.

Eu am sarit ca arsa (nu te iei de tata ca ti-o iei!) I-am scos 50 lei din portofel si l-am intrebat daca il lasa sa curete pestii contra-cost. El, ca un om intreprinzator "care este", mi-a aruncat replica "cu bani se poate orice".

Deja nivelul de draci crescuse catre critic si m-am dus sa discut cu sotia, asa cum m-a indrumat el. Daca mai "tratam" cu el, tare mi-era ca se alegea cu injuraturi a la oltenia.

Dupa 30 de minute de dicutii cu doamna, am primit decret papal sa curatam pestii. Tot timpul asta am stat langa tata sa ma asigur ca nu mai vine dobitocul sa ii mai arunce injurii. Si surpriza! A venit de vreo 3 ori sa ne spuna ca noi oltenii suntem cel mai scarbos neam, ca el e satul de oameni de rahat. Replici care le-a tot repetat in conditiile in care noi ne-am facut ca nu auzim mizeriile ce le scotea pe gura.

Ca si bomboana de pe coliva, a doua zi, dupa ce am facut plimbarea pe canale cu celalalt domn, a tinut sa precizeze ca omul ala e un dobitoc, are cele mai multe reclamatii, ca e si el oltean [***] si ca nu-i nimic, ca "cine se aseamana se aduna". Noi ne-am facut si atunci ca nu auzim, dar totusi, cat de nesimtit poti fi??

Desi in ultimele 2 zile sotia dansului a incercat sa "dreaga busuiocul" si s-a comportat frumos cu noi, raul fusese deja facut, concediul a fost stricat si am parasit locatia cu un gust amar.

Zona este foarte frumoasa, plaja de la Sfantu Gheorghe este minunata, abia am reusit sa scoatem copiii din apa. Plimbarea cu barca pe canale a fost foarte placuta. Domnul cu care am optat sa mergem era bine informat, in varsta dar foarte amabil.

In Delta cu siguranta vom reveni, dar niciodata la "Casa cu Flori".

Trimis de Alexandra87 in 27.08.17 21:51:55
Validat / Publicat: 27.08.17 23:15:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL].

VIZUALIZĂRI: 1176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexandra87); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.08.17 23:15:22]

@Alexandra87: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 55&ridAnt=81334

• Alte impresii din această RUBRICĂCasa cu Flori (ex Zorile Aurii) :