ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
ÎNSCRIS: 24.08.16
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 3-4 ani

Relaxare la Pensiunea Nemeth, Sovata

Intorsi din concediul petrecut in Romania, scriu despre prima locatie la care am fost - Pensiunea Nemeth din Sovata.

Din rubricatia AFA vedem ca nimeni nu a mai incarcat o opinie despre pensiune si credem ca merita cateva cuvinte.

Cam cu 2 luni inainte de concediul din august am ales sa facem rezervari si ne-am oprit pana la urma la Sovata, locatie pe care am mai vizitat-o de 2 ori, dar niciodată in sezon pentru a putea profita de vara si de balaceala in aer liber.

Dupa selectia de locuri de cazare din Sovata am ales pensiunea Nemeth, care pentru noi prezenta anumite avantaje - calatorind cu 2 copii mici de 3 si 4 ani voiam si un loc unde sa avem mai multe facilitati impreună - cazare decenta, masa, spa, loc de joaca pentru copii, sa nu fie departe de Lacul Ursu daca aveam chef sa mergem intr-acolo.

Nu am gasit ca perioadă decat un interval luni - vineri (14-18 august) bookingul aratand ca ar fi ocupat pentru perioade mai lungi si care sa corespunda si cu concediul disponibil.

Cam cu o luna inainte sa mergem efectiv m-a sunat cineva de la pensiune comunicandu-mi ca a existat o problema cu booking-ul si ca au dat camera pe care o rezervasem dar ca imi ofera altceva (eu rezervasem o camera familiala pensiunea oferindu-mi un mobillom - o rulota mai mare cu 2 camere)

. Am acceptat schimbul - scriu despre asta pentru ca mai incolo o sa arat minusurile unei rulote, in conditiile in care nu rezervasem initial asa ceva si nici nu am mai stat vreodata intr-una.

In alta ordine de idei, probabil pentru multi nu este o noutate dar merita amintit pentru cei putini care mai fac rezervari pe booking pentru Romania - in general nu se merita. Cel mai bine e de sunat la locatia respectiva si comparat cu conditiile de pe booking - veti descoperi in aproape toate situatiile ca e mai ieftin si mai sigur sa rezervati direct la proprietate.

Pretul la Nemeth a fost mai redus decat daca am fi facut rezervarea pe booking si nici nu am mai fi avut problemele cu rezervarea. De la pensiune chiar baiatul cu care am vorbit la telefon mi-a explicat acolo cum procedeaza. Atunci cand se apropie de grad de rezervare 100% trimit mesaj booking-ului ca sa blocheze alte rezervari tinand in rezerva o camera pentru ca din experienta lor reusesc s-o dea celor care suna pentru a-si face direct rezervare. Cu toate acestea au remarcat ca bookingul nu a procesat blocarea si de aceea, fiind si varf de sezon si camerele dandu-se repede la ei, s-a intamplat ce s-a intamplat.

Si nici nu a fost singurul incident, o alta familie mi-a spus ca s-a aflat intr-o situatie si mai dificila pentru ca nu aveau nimic pentru periada in care rezervasera pe booking si a trebuit sa le propuna o altă perioada.

Si la cealalta locatie la care am rezervat pe booking - direct receptionerul care ne-a primit (e vorba de hotel Apollo din Sangeorgiu de Mures) ne-a spus ca daca am fi sunat direct in aceeasi bani cu rezervarea de pe booking am fi avut demipensiune (noi am rezervat cu mic dejun inclus doar).

Revenind la Pensiunea Nemeth, am fost astfel cazati intr-o rulota pentru 4 nopti, 2 adulti si 2 copii mici, cu demipensiune. Am avut o reducere de 10% data de pensiune pentru incidentul cu rezervarea.

Atentie pentru alte cazuri cand primiti reduceri exceptionale, verificati la final cand platiti, daca nu eram atent plateam mai mult pentru ca un alt angajat ne-a facut check-out-ul si in sistemul lor nu era bagata reducerea respectiva. A verificat in schimb corespondenta pe care o purtasem pe mail cu celalalt angajat si nu a fost nici o problema.

Si acum dupa introducere - miezul - conditiile de cazare si alte aspecte relevante despre sedere.

Despre cazare - recomand pretentiosilor sau celor care nu au stat intr-o rulota sa aleaga o camera clasica.

In rulota se face foarte cald ziua, e frig noaptea si spatiul e stramt. Mi-am dat seama din poze ca e stramt (pozele - si nu-s putine - care sunt incarcate pe site-ul propriu dar si pe booking reflecta realitatea despre pensiune). Chiar si asa nu-mi dadeam seama cat afecteaza ca sunt camerele mici.

Rulota e compusa dintr-un spatiu cu destinatie living/bucatarie - unde e si un televizor si aer conditionat instalat. Daca nu ar fi aer conditionat, conditiile chiar ar fi vitrege intr-o astfel de rulota. Pana aici e OK.

Dar camerele sunt foarte mici. Cele 2 fetite au dormit intr-una dintre ele care e compusa din 2 paturi late de cam 60-70 cm puse pe pereti despartite de un spatiu de cca 30 cm intre ele. Faceti calculul cam cati mp ar avea.

Rulota e tip vagon - ai living, apoi e camera mai sus descrisă, vis-a-vis de aceasta si despartita de un culoarul de acces spre capatul rulotei e baia - foarte mica - abia e loc de vc, chiuveta mica si o cabina de dus in care pur si simplu nu incape un om corpolent (noroc ca n-a fost cazul pentru nici unul dintre noi, dar voia sa mearga un coleg de-al meu cu noi - bine ca n-a mai gasit vreun mobilom liber ca nu cred ca ar fi avut loc in cabina respectiva).

Cealalta camera de la capatul rulotei era o idee mai mare - avea un pat matrimonial lat probabil de 140cm, mai fiind 20cm intr-o parte si in alta pana la pereti. In plus era loc si de un sifonier acolo.

In prima noapte nu m-am gandit sa pun AC pe caldura in functiune. Pur si simplu nu am avut conexiunea mentala necesara - AC pe caldura, vara. Si a fost frig de-a dreptul (in conditiile in care in noaptea aceea cred ca temperatura a coborat pe la 13-14 grade la Sovata). Dimineata pe la 9.30 in conditii de soare era mai cald afara decat in rulota.

Probabil am avut vreo 17 grade in rulota in noaptea aceea; abia apoi ne-am repliat, dar oricum, chiar si cu AC, in camere si in special, cea din capat unde am dormit noi nu a fost chiar cald, mai degraba suportabil.

De asemenea patul (cel matrimonial ca nu le-am incercat pe celelalte mici ale fetelor) a avut o saltea prea moale si era foarte miscator - te intorceai pe o parte si aveai senzatia ca misti si rulota cu totul.

As putea spune ca aceste conditii de cazare au fost minusul principal al sederii noastre, compensat insa din plin de facilitatile generale ale pensiunii si de raportul foarte bun - calitate/pret pentru totalul conditiilor si locatia aleasa.

Este mult spatiu verde, unde copii se pot juca. Sunt instalate hamace - super idee - in dreptul fiecarui mobillom dar si in alte locuri de interes.

La Nemeth spatiul e impartit in doua. Avem pensiunea, cum vii pe dreapta, iar pe cealalta parte a drumului e ”campingul” - unde e receptia, restaurantul, mobillom-urile si un alt corp unde au camere, plasat in cealalta parte fata de receptie raportat la locul unde sunt rulotele. Spatiul impadurit nu este departe, iar privelistea este superba.

Ca amplasament in Sovata, nu este departe de Belvedere. Pentru cunoscatori, de la Lacul Ursu este acces inspre pensiune in partea opusa fata de centrul statiunii, adica pe Aleea Vestica care pleaca din aleea care inconjoara lacul. Aleea Vestica se termina la un drum forestier care se traverseaza si se merge pe o alta ”alee” - carare - printr-o padurice, ajungandu-se la pensiune. E semnalizata pensiunea de la acel drum forestier. Sunt 800 de metri de la pensiune pana la lac, dar pentru a ajunge la strand mai trebuie mers cam 3-400 de metri in jurul lacului pana la intrarea in strand. De asemenea din cei 800 de metri, 250m sunt in urcare. Din statiune (de la Danubius) pana la pensiune (se urca putin mai mult ca la dus) am facut (singur, fara fete) pe ceas, 25 de minute - mers normal, de om adult - inclusiv la urcare am mers sustinut.

Foarte fain la pensiune este spa-ul. Piscina nu este mare, dar bine proportionata fata de totalitatea spatiului de cazare. Probabil ar fi insuficienta daca toti cei cazati ar vrea s-o foloseasca, dar, de obicei au mai fost turisti care au plecat in diferite locuri din Sovata sau imprejurimi -Praid, Mocanita, etc. Au un ciubar cu apa sarata - e mare, suficient sa stea si 8-10 persoane in el. Se foloseste si iarna pentru doritori.

Mai au si sauna si jacuzzi intr-un spatiu inchis, separat - jacuzzi cam de 8 persoane maxim - oricum si la grad de ocupare in pensiune de 100% tot nu ne-am simtit incomodati in vreun fel nici cand voiam piscina, ciubar, jacuzzi sau sauna.

Pentru o pensiune (nu hotel in Sovata, care este mult mai scump - ca exemplu unei familii 2 adulti si 3 copii din care 2 mici li s-a cerut - probabil pentru un apartament la Danubius pt 3 nopti cu MD - 940 de euro) sa ai un spa de tipul acesta este super. Mai ales ca pensiunea ofera spatiu deschis verde.

Am fost cazati in aceeasi perioada cu multe familii cu copii - au spatiu de joaca dedicat lor, tobogan, casuta, 2 leagane, un mic teren de fotbal, un fileu de 3m de badminton pe peluza. De asemenea mai este si o piscina si mai micuta in spatiul apropiat rulotelor. Toate sunt bine ingrijite - au si dusuri cu apa calda langa piscine; au si instalatie de acoperire cu o folie foarte groasa a piscinelor. Ce-i drept a plouat intr-o zi si am fost siliti sa stam inauntru, dar altfel aveai ce sa faci si nu era nevoie sa stai ”in casa”.

In ceea ce priveste masa, am remarcat o oarecare zgarcenie in completarea produselor ce se epuizau - suc, paine; lapte incalzit nu era - trebuia mereu sa cerem sa incalzeasca pentru cele mici care mancau cereale cu lapte. Branza si untul superioare a ce gasesti mediu pe piata - poate o sursa locala. Mezelurile in schimb nu de top. Omleta buna. La fel si crenvursti sau carnaciorii pusi langa omleta sau felul cu ou (au folosit in loc de omleta ochiuri sau friganele).

Dimineata te intrebau ce sa mananci seara - se putea alege dintre 2 feluri de ciorba respectiv felul 2. Au variat foarte mult meniurile - mereu am comandat pentru seara ceva diferit. Bine gatite si ciorba si tipurile de fel 2. Cantitate destul de mica la ciorba totusi. Noi am mancat foarte mult totusi pentru ca au mai refuzat din mancare copilele.

Demipensiunea pentru noi toti a insemnat pentru seara ca incluzand 2 meniuri de adult si unul de copil (nu prea a fost diferenta intre ele - nu am simtit ca meniul copil ar fi fost mai mic). In 2 zile probabil s-a notat diferit ce am comandat si am avut inca un meniu adult in loc de cel de copil, (meniuri care pentru acele 2 zile le-am si platit suplimentar ca diferenta fata de meniul de copil). Cu toate astea nu am simtit ca ar fi fost diferenta intre cele 4 zile seara la al treilea meniu.

Ca posibilitate de completare la masa - se putea merge in Sovata la Penny Market - cam 5-8 minute cu masina - nu este asa departe, dar drumul de acces era in lucru, probabil la anul va fi gata - acum era asfalt fara strat de uzura si se lucra la utilitati - sunt portiuni transversale denivelate pe drum.

Aici e un oarecare minus - la accesul la pensiune, care este destul de intortocheat - pentru cine n-a fost in zona - obligatoriu GPS altfel nu nimeresti. E drum asfaltat pana cu vreo 500 de metri inainte de pensiune, restul e de pamant dar completat cu piatra mica - nu e denivelat si nici daca ploua nu e problema, in schimb e lent de iesit pana la Penny.

In ziua in care am ajuns am vrut sa le luam ciorba de ”pranz” copilelor si am fost la Belvedere (care e la vreo 150-200 de metri de Nemeth). Nu recomand - servire foarte grea si mancare modesta - mancam mai bine de la o impinge tava in Targoviste la acelasi fel de mancare, iar pretul e de Sovata, adica de vreo 3 ori mai mare.

Au mai fost din alti turisti care au vrut sa manance la pranz la terase sau restaurante din Sovata, dar din cauza gradului de ocupare in statiune - plin de 14-15 august sau aproape plin celelalte zile, au avut probleme cu asteptarea mancarii.

Ni s-a mai recomandat de alti turisti, dar nu am incercat asa ca nu putem confirma 100% un restaurant in afara Sovatei pe drumul spre Targu Mures prin Balauseri - e un restaurant langa soseaua principala in apropierea localitatii Chibed (la Gerendas Panzio - pe google maps).

Pentru cine se duce in Sovata pentru Lacul Ursu, in august este foarte aglomerat strandul - am putut observa prosop langa prosop in spatiul de lemn (ca sezlonguri oricum erau foarte putine) unde se putea ”parca” bagajul. De aceea am evitat sa mergem in lac, oricum am intrat in ciubar in fiecare zi pentru baia sarata.

Trimis de danyel79 in 25.08.17 20:45:10
Validat / Publicat: 25.08.17 22:29:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 6317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyel79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.17 22:25:25]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea & Camping Nemeth [Sovata], SOVATA - PRAID" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 97&ridAnt=81257

[26.08.17 04:26:33]

Rofri
    [26.08.17 11:27:25]

Foarte amănunțit și util review-ul, felicitări!

Referitor la rezervările prin booking, impresia mea este, mai ales că am pățit-o recent la un hotel din Slănic Moldova, că vina aparține totuși hotelierilor. Nu înțeleg de ce se mai înscriu pe booking dacă nu respectă rezervările.

E drept că prețul poate fi puțin mai mare dar bookingul oferă garanția că rezervarea e sigură (sau cel puțin așa ar trebui)

dalumian
    [12.05.18 11:03:42]

@danyel79:

Salut!

Este un impediment faptul ca restaurantul este in alt corp decat receptia? Care este distanta intre cele 3 corpuri?

Multumesc!

danyel79AUTOR REVIEW
    [12.05.18 11:43:26]

@dalumian: Noua nu ni s-a parut. De fapt restaurantul este acolo unde e receptia. Doar corpurile cu camere sau mobilomurile sunt separate; cu toate acestea distanta de oriunde fata de receptie nu cred ca depaseste 50 de metri.

dalumian
    [12.05.18 11:50:50]