ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 22.08.17
AUG-2017

Prin Transillvania

Nunta unui prieten drag ne-a purtat pe meleagurile patriei in experienta relatata mai jos...

Pornind sambata dimineata din Arad, trebuia sa fim in jurul orei 13:00 la Baia Mare... recunosc ca mi-a fost un pic frica de drumul Oradea- Baia Mare, dar e chiar ok... linii drepte, drum asfaltat... numa bun... condus mai batraneste il faci in 4 h juma...

Despre Baia mare nu pot zice prea multe, deoarece nu am avut vreme sa o vizitam si am mai fost la ea in trecut.

Cazarea in prima noapte am avut la pensiunea Coral, aproape de mall. Fiind in grup am avut rezervate 5 camere.

Ca si puncte slabe nu putem spune ca am avut ceva, in schimb, in camera alaturata, prietenii nostrii se plangeau de un tiuit continuu la robinet + zgomot atunci cand cineva facea dus... overall eu zic ca pretul este echitabil pentru noaptea petrecuta - 80 RON

A doua zi am pornit spre Sighet, Memorialul durerii fiind urmatorul punct de vizitat... Folosind ruta Cavnic Sighet, am avut parte de privelisti frumoase... aici incepi sa realizezi ce frumoasa tara avem... 2 ore nu ni s-au parut de ajuns pentru a vedea tot ce ascunde acest muzeu al durerii. Dupa ce vizitezi amandoua nivele ale fostei puscarii, neaparat trebuie sa mergi in curte, unde grupul statuar numit Cortegiul Sacrificatilor si capela subterana astepta sa fie vizitate... istoria anilor 1960 - 1980 este vie si prezenta in acel loc...

Am continuat in aceeasi zi vizita la Cimitirul Sapanta, loc unde crucile haioase asteapta vizitatorii... taxa de intrare este de 5 lei, dar ceea ce m-a impresionat, este ca primesti o carte postala cu Sapanta. Nu platesti sa vezi ceva, ci si ramai cu ceva. Vreo 30-35 de minute a durat plimbarea prin acest loc deja celebru...

La iesire, sunt cateva locuri unde poti lua masa, noi oprindu-ne la un Restaurant cu meniu fix. Tabla din fata localului ne indemna la meniuri fixe cum ar fi mici, ceafa, piept de pui, frigarui sau fasole cu ciolan... si trebuie neaparat sa afirm, fasolea cu ciolan este dementiala. Portii generoase, fasole facuta cu sos de rosii, carne frageda... Servirea a fost rapida, mancarea venind in 20 de minute - 12 portii. Printre cele mai bune portii de fasole cu ciolan mancate in viata...

Seara s-a terminat cu drumul spre Viseul de Sus unde am avut cazare la Pensiunea Barsana. Aceasta este situata la 200 metri de gara, curtea pensiunii fiind invecinata cu traseul Mocanitei...

Camere mari, gazda primitoare, locatie frumoasa. Se merita sa fiti cazati acolo, singurul impediment, care de altfel nu tine de gazda este doar zona de 50 Metri neasfaltata, care poate fi o problema daca afara ploua. Va recomand sa luati biletele pentru Mocanita online, altfel existand posibilitatea sa nu aveti loc. Biletele astfel achizitionate pot fi preluate de la gara chiar si cu 1 zi inainte.

Ziua a treia, ziua de plimbare cu Mocanita a fost din pacate o zi ploioasa... Trebuie sa adaug ca trebuie sa fiti dimineata la gara. Ca si sfat: daca ploua, nu e indicat sa stati in partea din fata a vagonului fara geamuri... noi am facut asa si am fost toti udati... 2 ore in care Valea Vaserului isi arata frumusetea celor ce o viziteaza. La popasul de la finalul drumului tur se afla o locatie unde se vand meniuri la un pret acceptabil... daca totusi doriti sa aveti un pranz low cost, Unicarm-ul din Viseu este o buna solutie.

Ziua am continuat-o mergand spre Praid, avand cazarea la Vila Alpin. O locatie buna, aproape de Salina, care este ceea ce ai nevoie pentru o noapte de odihna, in cazul nostru chiar doua... Ai la dispozitie parcarea proprie precum si bucataria Vilei in cazul in care doresti sa iti pregatesti ceva de mancare.

Pe parcursul acestor 2 zile am vizitat: Pastravaria Campul Cetatii (halaszcsarda.ro), locatie unde am mancat un pastrav foarte bun - 30 km de Praid; Sovata, unde am vizitat Observatorul Belvedere si am mers la vreo 3 lacuri sarate din jur (ca si paranteza, daca tot sunteti in Sovata trebuie incercat si Colacul secuiesc cu inghetata... foarte bun si se poate gasi fie langa strandul Lacul Ursu, fie am mai vazut la Bello Pizza), Welness-ul Praid (biletul de 3 pre este indeajuns, avand la dispozitie bazin normal de 1,7 m, bazin cu apa sarata, 2 jacuzzi-uri si 3 saune) si Salina Praid. Locatii foarte faine, care trebuie vizitate daca esti prin zona. Cu siguranta mai sunt si altele, dar acestea erau la indemana.

In a cincea zi, am vizitat Cetatea de la Biertan... un loc istoric frumos, care te pregateste pentru Sighisoara... Drumul este un drum destul de prost de la Biertan pana dai de DN 1...

acolo am vizitat daca tot eram in drum Pastravaria Albota, un colt de rai, la poalele muntilor... Mancare cu portii generoase, preturi acceptabile, locatie feerica. De indicat este sa va vanati un loc la mesele de sus; am inteles ca jos, in gradina de vara este un pic diferit meniul... O intamplare care aduce o bila alba: am cerut o ciorba care sa nu contina smantana... chelnerita mi-a recomandat ciorba de pui, totusi mi-a adus-o cu o culoare alba... intreband daca este cu smantana sau nu, s-a dus in spate, a vorbit cu bucatarul si mi-a adus alta in schimb, spunand ca in cea precedenta a pus smantana totusi... ciorba, fel principal si suc pentru 2 persoane - 100 Roni. Poti de asemenea pescui si au posibilitati de cazare, doar ca trebuie din timp rezervate, fiind destul de plin.

Am continuat excursia cu Castelul de Lut al Zanelor din Porcumbacu Mare... foarte frumoasa locatie si o idee indrazneata. Momentan era in lucru restaurantul pe care doresc sa il inaugureze in toamna, iar pe viitor, cei de acolo vor sa faca din complex un Hotel doar pentru cazare.

Din pacate, drumul era plin de gropi in sat, un segment de 2 km fiind brazdat de santuri pe toata lungimea drumului (se baga oare canalizare?)

Trimis de D2J in 25.08.17 17:56:51
Validat / Publicat: 25.08.17 20:37:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 701 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (D2J); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La Viseu

[25.08.17 20:36:19]

@D2J: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Cazarea in prima noapte am avut la pensiunea Coral, aproape de mall

Ziua am continuat-o mergand spre Praid, avand cazarea la Vila Alpin

Ne-am bucura să putem citi acele scrise ca articole (reviews-uri) noi.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=81244

danaeldreny*
[27.08.17 10:19:11]

Ce frumos, colindând prin țară, cazare confortabilă, mâncare bună, locuri frumoase, ce țară frumoasă, deci încă avem unde merge și ce face, mă speriasem de prea multe păreri anterioare zbârlite…

D2JAUTOR REVIEW
[07.09.17 19:44:56]

@danaeldreny: Tara asta merita vizitata... si unii chiar stiu sa faca turism la noi

[07.09.17 20:19:30]

@D2J: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

D2J, danaeldreny*
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin România: