ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
AUG-2017

Castrul Roman Porolissum (Moigrad), un obiectiv bine pus in valoare

Printre vacante in locatii exotice si obiective naturale impresionante, indraznesc astazi sa va prezint un obiectiv istoric care ne aminteste despre cine suntem noi romanii, urmasii civilizatiei daco-romane.

Asadar am fost de curand pe drumuri romane in Complexul Areheologic Daco-Roman Porolissum din Dacia Romana, localizat astazi in jud. Salaj, satul Moigrad-Porolissum.

Cum am aflat locatia?

Am ajuns la Porolissum intr-o zi calda de august venind dinspre Jibou directia către Zalau in localitatea Mirsid am zarit indicatorul spre stanga catre Moigrad.

De acolo a urmat un drum asfaltat combinat cu portiuni mai proaste, la capatul drumului am facut dreapta iar spre Moigrad. De aici drumul este foarte ok, pe ultima portiune de drum se urca dealul pe un drum cu o singura banda de mers. In total din Jibou am facut ~15 km.

Dupa urcusul drumului este o bariera ce marcheaza intrarea in castru. Langa bariera 2 casute din lemn in care se vand biletele (6 lei / adulti, 2 lei / copii) mai exact paznicul se ocupa atat de paza cat si de vanzarea biletelor. In fata este un loc amenajat pentru parcare, loc este destul si oricum obiectivul nu este excesiv de vizitat.

Paznicul ne-a explicat in ce ordine sa vizitam obiectivele si ne-a informat ca exista un ghid-video / aplicatie pe telefon care se poate asculta pe parcursul vizitarii pentru cei interesati.

Pe scurt istoria acestui oras roman din Dacia:

- in anul 106 DC. Imparatul Traian a hotarat infiintarea acestui oras-centru militar pentru a apara trecerea principala dintre Muntii Carpati catre Dacia Porolissensis. Locatia dispune de o panorama foarte buna spre puncte foarte indepartate aspect extrem de important pentru aparare.

- timp de zeci de ani populatia romana (~5000 soldati) si cea dacica au convietuit in relatii predominant bune, orasul era un important centru comercial

- initial constructiile au fost realizate din lemn si pamant cu timpul datorita dezvoltarii au fost reconstruite din piatra, orasul si-a extins granitele gazduind ~15000 de militari si civili

- in anul 271 oficialii Imperiului Roman au hotarat retragerea din Dacia datorita costurilor foarte mari, in urma a ramas populatia dacica romanizata in special pe elemente de agricultura, constructii, comert si organizare politica

- chiar si dupa retragere castrul a fost locuit sute de ani

- Castrul a fost scos la suprafata dupa ce in anul 1970 au inceput sapaturile arheologice, ceea ce vedem noi astazi este vizibil de doar cateva zeci de ani.

Cum era construit orasul Porolissum?

In forma de patrulater avand pe fiecare latura o poarta de acces iar la coltul fortificatiei erau turnuri. In interior exista o cladire a Comandamentului, locuinte, temple, depozite, grajduri, santuri de aparare, bai romane, un amfiteatru foarte spatios.

Ca idee turul e organizat cam asa: la intrare cladirea comandamentului, in stanga inceputul drumului roman cu ruine ale fostelor temple, case, fantana, mai apoi se urca un deal pana ce se ajunge la spectaculoasa Poarta Praetoria.

Aceasta poarta e incredibil de frumos pozitionata pe culmea dealului parca mai aproape de cer. Poarta a fost reconstituita, ceea ce vedem noi astazi nu a fost conservat in acesta stare.

Dupa trecerea portii in stanga se urca pe cel mai inalt punct din zona, ideal ca observator, peisajul si briza montana sunt incredibile. Ne-am continuat drumul vazand alte ramasite de constructii, coborand usor catre o alta poarta, Poarta Decumana ce face legatura cu Amfiteatrul Roman.

Acest ultim obiectiv, Amfiteatrul este foarte generos ca spatiu putand gazdui ~5000 de spectatori, construit din piatra si lemn este intr-o stare exceptionala. Sa nu mai vorbim de privelistea incredibila spre dealurile Zalaului si Jiboului. Stiu ca aici anual este organizat un festival medieval in luna iulie.

La intoarcerea spre intrarea in castru am gasit multe tufe de mure asadar daca mergeti in sezon veti gasi si fructe de padure.

Am apreciat foarte mult starea in care este mentinut castrul si cum este gandit pentru a atrage turisti: panouri informative la fiecare obiectiv, ghidul/aplicatia de pe telefon, parcare, Poarta Praetoria renovata si in plus drumul roman este iluminat seara.

In plus stiu ca in fiecare sambata seara castrul poate fi vizitat pana la ora 24 ceea ce reprezinta o experinta unica ce poate fi traita intr-un castru roman cel putin la noi in Romania. Cu siguranta ca noaptea castrul este si mai frumos insotit de iluminatul ambiental, merita incercat cu alta ocazie.

Concluzia este ca daca doriti sa vedeti un fost castru roman, Porolissum este o alegere foarte buna pentru turisti: drumuri bune, multe informatii, obiectiv conservat si renovat, iluminat, pe scurt foarte bine pus in valoare.

In plus va fi o plimbare placuta in natura, la altitudinea respectiva briza si view-ul sunt superbe, va puteti plimba linistiti pe dealurile salajene pasind la propriu pe urmele civilizatiei daco-romane.

Vizitati Porolissum!

Trimis de simplegirl in 25.08.17 11:22:09
Validat / Publicat: 25.08.17 13:52:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ZALĂU.

VIZUALIZĂRI: 3880 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Amfiteatrul Roman foarte bine conservat si o priveliste uluitoare

webmasterX [25.08.17 13:46:49] »

Mutat în rubrica "Castrul roman de la Porolissum [Moigrad], ZALĂU" (nou-creată pe sait)

webmaster [25.08.17 17:50:01] »

webmaster26 [25.08.17 18:58:31] »

@simplegirl: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

• Alte impresii din această RUBRICĂCastrul roman de la Porolissum [Moigrad]: