ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
AUG-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Micul nostru colt de rai

De vreo patru ani sotul ma batea la cap sa mergem in Lefkada, imi arata tot felul de poze, filmulete cu Lefkada ca sa ma convinga. Nu m-am lasat induplecata pana anul trecut cand l-am anuntat la mergem in Lefkada. S-a bucurat enorm deoarece isi dorea sa vada cu ochii lui albastrul ireal al apei din aceasta insula.

Am stabilit datele sejurului si urma sa gasim cazare. Sotul imi zice ca vrea sa stam in Agio Nikitas si imi arata un site grecesc despre insula cu multe unitati de cazare. Deschid site-ul si ii spun:

- Eu aici vreau sa stau!

- Nu cred ca ne permitem, asta este sigur cel putin 120 euro/noapte …

- Sa scriu un mail nu costa nimic asa ca eu intreb.

Zis si facut. Ma apuc si scriu un mail si cer oferta de pret. Raspunsul vine relativ repede: 85 euro/noapte; pret care a fost negociabil. Uite asa am rezervat o saptamana intr-o locatie de vis – vila Anthia.

Vila Anthia se afla la 1,5 km inspre sud de Agio Nikitas, pe soseaua principala, deasupre plajei Kathisma. Anthia este o mica vila formata dintr-un dormitor, bucatarie, baie si terasa, aflata in mijlocul unei mici livezi de maslini si citrici. Banuiesc ca este casuta in catre proprietarii locuiesc pe perioada in care lucreaza livada.

Din soseau principala se intra pe o poarte de lemn pe o alee betonata in livada, pana aproape de casa. In fata casei se afla o terasa mare acoperita cu vita de vie unde este o masa mare din marmura si patru scaune; in lateralul casei se mai afla o mica masuta cu scaune iar pe partea cealalta se afla un balansoar, gratarul si masina de spalat rufe. In gradina aveam 2 sezlonguri si biciclete … obiecte pe care nu le-am folosit. Tot pe terasa, la intrare in casa era o bancuta din beton pe care statea la loc de cinste cutia cu table.

Cum intri in casa ajungi direct in dormitor. Acesta este dotat cu un pat dublu, un pat single si o canapea extensibila, dulap, birou, noptiere, televizor, video, sistem audio si aparat de aer conditionat. Am vazut pe casa antena satelit dar nu am deschis televizorul asa ca nu va pot spune ce puteti vedea la el. Din dormitor se intra in bucatarie. Intre cele doua incaperi nu exista usa.

Bucataria este foarte mare si foarte bine dotata. Am avut masa, frigider mare, aragaz cu cuptor, butelie de gaz cu arzator, ghiuveta cu doua cuve, dulapuri cu tot ceea ce ai nevoie in ele, detergent de vase, burete si laveta. Geamul si usa de la intrare erau dotate cu plase de tantari. Din bucatarie se ajunge in baie.

O baie foarte mare, frumos mobilata si bine dotata. Am avut sapun lichid, uscator de par, prosoape, hartie igienica, saci de gunoi, trusa de prim ajutor si sigur am uitat cate ceva 

Trebuie sa precizez ca ne-au atras atentia decorurile din casa facute cu bun gust din lemn, scoici, pietre si flori.

Cam asta a fost cotisorul nostru de rai pentru o saptamana. Sigur am uitat multe amanunte dar pozele facute de mine si cele de pe site-ul oficial vorbesc singure. Daca va veti uita la pozele 3D de pe site veti vedea realitatea. Singurul lucru pe care nu l-am gasit la fata locului a fost hamacul.

Locatia este dotata cu aspirator, fier si masa de calcat dar noi nu le-am folosit. La jumatatea sejurului gazda ne-a intrebat daca sa vina mama ei sa ne faca curat dar am refuzat oferta.

Site-ul oficial al locatiei este acesta

Gazda ne-a intampinat cu mici dulciuri locale, cate ceva pentru micul dejun si o apa rece. La plecare am primit mici atentii.

Ne-am simtit ca in rai aici si speram sa revenim curand.

Trimis de Denisa13 in 25.08.17 00:13:07
Validat / Publicat: 25.08.17 06:32:47

VIZUALIZĂRI: 5001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 apus la Kathisma

webmaster95 [25.08.17 06:30:15] »

@Denisa13: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Anthia Villa [Agios Nikitas], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

webmaster [25.08.17 07:57:28] »

Dan&Ema [25.08.17 08:49:14] »

@Denisa13:

Ma bucur ca a fost pe placul vostru. Cu dotarile ne-ai lamurit din plin in poze.

Ce camere mari! Mi-au placut!

Imense chiar, boierie !

In concluzie ai pus bine degetul pe harta. Ati colaborat bine in familie pentru alegerea locului potrivit de vacanta ????

Felicitari pentru articol, asteptam relatari despre plajele salbatice...

Numai de bine!

????⛱

Denisa13 [25.08.17 10:07:48] »

@webmaster95: Este Ok pozitionarea pe harta.

Denisa13 [25.08.17 10:20:06] »

@Dan&Ema: Multumesc Dan. Nu prea ma pricep asa bine la cuvinte asa ca am preferat sa pozez decat sa scriu ca am avut 5 furculite, 4 linguri... vreo 2 pagini. Pentru partea masculina nu stiu daca are mare importanta dar pentru partea feminina din familie sigur are mare importanta. Pentru mine conteaza mult sa stiu cu ce trebuie sa completez dotarile locatiei ca sa stiu ce sa pun in bagaj

Cum locatia se afla departe de sat este bine sa sti ce ai la dispozitie. Nu iti este la indemana sa dai de fiecare data o fuga in sat. Desi langa vila se afla un camping si era un afis cu legume si fructe proaspete si probabil exista ceva magazin acolo dar nu am intrat sa verificam. Cumparaturile ni le-am facut in general in timpul deplasarilor la plaje.

Pozele 3D de pe site-ul locatiei sunt reale si de actualitate.

Am avut foarte multe materiale informative in vila, pe care le-am folosit in parte.

Daca te bate gandul sa mergi in Lefkada iti recomand cu drag sa alegi Anthia.

Cat despre plajele salbatice... nu stiu ce sa spun; inca nu m-am hotarat daca sa scriu despre ele. Mi-au placut mult dar greu cu timpul si mai am ceva restante. Vom vedea

mishu [25.08.17 20:25:49] »

@Denisa13: Foarte frumos locul ales si intradevar camerele mari si luminoase. Felicitari, votat cu mare drag.

Denisa13 [25.08.17 20:55:01] »

@mishu: Multumesc Mishu. Cele mai mari incaperi de care am avut eu parte in Grecia.

flaviana77 [30.08.17 11:24:08] »

mi-a placut locul, cred ca ati facut o alegere insiprata, dotat cu tot ce este necesar, o curte maricica banuiesc nu mi-am dat seama din fotografii, camerele mari spatioase, frumos ce sa mai.

am citit cu placere si am votat, imi doresc si eu sa vad Lefkada, dar in nici un caz nu cred ca o sa mergem cu masina, poate cu autocar sau cu avion in functie de resurse, insa afentiile de turism de la noi nu prea ofera cazare pe partea de insula cu plajele frumoase si e greu cu deplasarea fara a dispune de masina.

mai vedem... pana una alta... visam...

Denisa13 [30.08.17 12:06:34] »

@flaviana77: Multumesc Flaviana pentru vizita si vot. Cum ai ajuns la Jason in Corfu sper sa ajungi si in Lefkada. Asa este, ofertele tentante ale agentiilor noastre sunt pe partea de est a insulei. Asta este unul din motivele pentru care imi caut singura cazare, ca sa gasesc ce mi se potriveste.

Curtea vilei este foarte mare, in descriere scrie 3 acri de livada. Daca te tenteaza cazarea poti intra pe site-ul lor si vei gasi niste poze 3D foarte bine realizate si reale. Acasa mi-am dat seama ca nu am facut prea multe poze in curte iar cele din casa le-am facut la sosire.

Vacante frumoase sa ai si daca nu poti ajunge cu masima personala aici poti inchiria una pe insula.

flaviana77 [30.08.17 13:22:05] »

@Denisa13:

deocamdata sezonul este incheiat pentru noi, ne pregatim de clasa zero, insa in fiecare zi ma delectez cu articolele scrise aici pe siteul meu de suflet si visez cu ochii deschisi la urmatoarea vacanta.

acum mi-am dat seama cine esti, sincer nu stiam ca ti-ai schimbat numele aici pe site, tu mi-ai dat toate detaliile despre Jason, la care de altfel ma gandesc cu nostalgie.

vacante placute si voua.

elee [30.08.17 13:24:04] »

of as fi preferat sa nu scrie nimeni despre aceasta locatie , am fost si noi anul trecut si am dezvaluit detalii doar prietenilor apropiati si noua ne-a placut foarte tare si am fi vrut sa ramana oarecum "secreta", acum visul meu s-a naruit

Denisa13 [30.08.17 15:57:30] »

@flaviana77: Asa este Flaviana, este frumos Jason. Poate vara viitoare ajungeti si la Anthia. Succes copilului in noua etapa din viata.

Denisa13 [30.08.17 16:02:43] »

@elee: Ah... imi pare sincer rau ca ti-am dezvaluit secretul. Stiu foarte bine ce inseamna asta deoarece am si eu un astfel de loc in Sithonia. Probabil ca voi fi si eu in locul tau intr-o zi. Ne-am simtit bine la Anthia si m-am gandit sa transmit mai departe posibilitatea asta si altor persoane. Vacante frumoase!

elee [31.08.17 08:07:59] »

@Denisa13: portocale mai aveau in livada?

Denisa13 [31.08.17 09:59:48] »

@elee: Da, erau si portocale si lamai. Cele mai dulci si gustoase portocale si mai ales cele mai proaspete. Singurele portocale cu viermi din cate am vazut eu. Am stors doua sa fac un fresh intr-o zi.

crismis [04.09.17 07:33:01] »

@Denisa13: Deci ați ajuns în Lefkada până la urmă!

Frumoasă căsuța voastră, chiar minunată! Bravo!

Denisa13 [04.09.17 07:46:56] »

@crismis: Da, intr-un final am ajuns. Vila a fost minunata. Datorita ei sederea pe insula a fost mult mai placuta. Plajele sunt impresionante iar culoarea apei de vis.

crismis, Dan&Ema, Denisa13, elee, flaviana77, mishu