ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2017
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 20.07.11
AUG-2017

Paradisul din Vrancea

Clar nu pot eu povesti la fel de frumos ca mishu (vezi impresii), dar voi expune si eu impresiile mele din Cheile Tisitei. Aceste chei blande, fara a pune prea multe probleme in a le strabate, cel putin pana la tunelul mare. Dupa acel tunel am inteles ca urmeaza un alt traseu, mai spectaculos si pentru cunoscatori.

Se stie deja cum se ajunge: din soaseaua principala venind dinspre Focsani drumul face stanga pe un pod. Acolo sunt si indicatoare. Dupa trecerea podului, drumul de data asta neasfaltat se bifurca din nou. In stanga spre pensiuni si camping, iar in dreapta spre chei (si alte pensiuni). Din acel punct si pana la intrarea in pensiune este 1 km. Traseul in chei de la intrare si pana la tunelul mare are aproximativ 6 km. Noi am fost la Chei de la Pensiunea Madona pe jos, dus -intors si au fost aproape 15 km. Inca de la intrare esti avertizat printr-un panou ca pot exista animale salbatice (ex: urs, lup, ras). Bine ar fi ca sa nu ai parte de o asemenea intalnire.

Noi am mai incercat sa facem acest traseu acum 5 ani, dar era inceputul lunii mai si eram singurii turisti pe acolo si drept urmare dupa 1 km ne-am intors cu promisiunea ca vom reveni vara cand e locul mai populat.

Ca aceste animale au existat sau chiar mai exista se vede oarecum si pe parcursul traseului. Pe o distanta de aprox 2 km exista foisoare unde se lasa hrana pentru animale. Tot din loc in loc sunt si panouri informative despre viata animalelor.

Cheile Tisitei sunt niste chei foarte frumoase, spectaculoase chiar pe alocuri, cu un traseu care oscileaza in a trece pe langa o stanca de piatra care iti ofera un peisaj de poveste si a strabate alei late impadurite si umbrite. Foarte multa vegetatie in aceste chei.

La inceputul traseului cam pe aprox 2 km sunt locuri de odihna amenajate cu bancute si masute. Apoi acestea dispar. Mai e un loc de odihna cam pe la jumatatea traseului unde este o cabanuta inchisa-cabana padurarului am numit-o noi- dar aici mai bine eviti sa te opresti. Si o sa va spun mai tarziu de ce.

Ne-a placut foarte mult ca aceste chei nu sunt foarte aglomerate tinand cont ca noi am fost in weekendul de Sf. Marie. Ne-a incantat peisajul foarte mult, cu stancile care te insoteau pe alocuri, cu apa pe langa care mergi aproape tot traseul, cu mirosul de peste, cu fosnetul frunzelor, florile, plantele, murele care acum incepeau sa se coaca, cu multitudinea de fluturi care se asezau efectiv pe tine.

Deci, traseul poate fi o plimbare foarte placuta prin padure, care se termina (pentru noi cel putin) la cele 3 tunele- 2 scurte si unul lung de 267 m. Din cate am inteles la inceputul secolului trecut explorarea lemnului fusese concesionata unor firme din Austria si Italia, care din dorinta de profit rapid au construit o cale ferata prin chei. In tunelul mare inca se mai pastreaza urme ale caii ferate. Pentru a strabate tunelul mare iti trebuie lanterna si incaltaminte adecvata, pt ca in tunel e umed. Si e foarte frig. E foarte interesant cum se vede '' luminita de la capatul tunelului''.

Intentionat am lasat la urma si o parte negativa a acestor chei. Nu, nu sunt ele de vina pentru acest lucru. Ele, frumoasele, merita nota 10. Si nota 1 pentru anumiti turisti care isi lasa urmele trecerii prin aceste chei peste tot.

Intrarea in chei costa 3 lei. Ar fi bine daca s-ar incasa mai mult, dar s-ar ocupa putin de adunarea mizeriilor de pe traseu.

Cum spuneam mai sus, la cabana padurarului mai bine stai in iarba decat pe bancutele de langa cabana. Te socheaza mizeria de acolo si lipsa de respect a unora fata de natura care iti ofera atat de multe.

Dar, daca treci peste asta, cheile sunt superbe si trebuie musai sa le vizitezi.

Trimis de ancutza26 in 24.08.17 21:14:43
Validat / Publicat: 25.08.17 08:04:49

VIZUALIZĂRI: 1658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

Zoazore
[25.08.17 08:22:03]

@ancutza26: Si fiindc-ai pomenit-o aici pe @mishu, o voi pomeni si eu: START VOT!

Votati-o, ca merita! Scrie frumos si-i si modesta! Dar a vazut luminita de la capatul tunelului, si asta-i de bine!

[25.08.17 08:24:41]

@Zoazore: Reclama sufletul comertului. Am citit acest articol si pot spune ca mi s-a facut pielea de gaina. Am fost pe Cheile Tisitei de nenumarate ori si nu ma plictisesc niciodata, este ca un balon de oxigen pentru mine, ma doare insa sa vad cum aceste locuri se degradeaza pe zi ce trece.

Ma bucur ca acest articol a atras atentia si acum trec sa fac ceva comentarii si autorului iar pe tine te pup cu mare drag, esti o draguta ca de obicei.

[25.08.17 08:31:04]

@ancutza26: Asa cum ii spuneam si lui @zoazore, acest articol s-a dus glont la suflet, ma bucur cand vad aceste locuri chiar si in poze si povestite cu atat de mare drag. La mine impresiile sunt subiective rau si probabil de asta ti s-a parut c am scris eu mai altfel.

In august am mai ajuns si eu prin zona si am mers prin rezervatie cu un grup de vreo 30 de persoane (prietenii celui mare care isi aniversa ziua si care aveau intre 12-50 ani) si s-a dorit mortis sa se ajunga la tunel. Eu din pacate (motive medicale) m-am oprit la jumamatea drumului (unde se urca o stanca pe scara) si m-am intors la primul pod sa-i astept cu masa pregatita (o masa campeneasca).

Ei au mers insa pana la tunel (chiar ratasera intrarea si s-au dus mai departe) si cativa dintre ei au trecut in partea cealalta unde au gasit un jurnal in care s-au trecut ca au fost acolo.

Cabana ai dreptate era un loc unde se ajungea cu masina (asa ca realizezi astfel cum arata drumul) si se faceau petreceri discrete ale unor "personalitati".

In ceea ce priveste taxa de 3 lei nu stiu daca aea ar fi mai mare daca chiar s-ar investi ceva in refacere, cat despre nesimtire asta este incurabila.

Ai atasat niste poze superbe si te felicit odata cu votul meu acordat cu mare drag.

Dan&Ema
[25.08.17 08:31:55]

@ancutza26:

cheile sunt superbe si trebuie musai sa le vizitezi.

Am citit multe impresii despre Cheile Tisitei si nu le-am vizitat. Inca! ????

Superbe peisajele de chei in general. Multe tuneluri remarc pe aici. Interesant!

Am vazut intr-o poza fluturi si scaieti si mi-am amintit ca in cpoliarie "culegeam " fluturi si scaieti.

Scaietele acela din poza se poate scoate cu radacina cu tot, scoasa cu grija cu briceagul, si se usuca frumos, poate fi folosit ca si decor. Poate pare ciudat, dar fiecare cu pasarica lui, sau cu scaietii lui.

Iar lumea fluturilor e fascinanta.

????

[25.08.17 08:36:13]

@Dan&Ema: Dan, sunt convinsa ca ti-ar placea acolo, este o zona frumoasa si daca ai parte de vreme buna ai ce sa vizitezi. Sunt vreo 30 de ani de cand ma plimb prin zona si inca nu am reusit sa ma plictisesc.

Dan&Ema
[25.08.17 08:40:26]

@mishu:

Va trebui sa o fac!

[25.08.17 19:37:37]

@Zoazore: Multumesc mult pentru vot.

[25.08.17 19:39:44]

@mishu: Draguta ca de obicei. Multumesc pentru aprecieri.

[25.08.17 19:42:29]

@Dan&Ema: Peisajele de chei sunt superbe in general, asa e. Dar aceste chei au ceva in plus. Aici nu trebuie sa ''dai din coate'' sa poti face o poza sau sa treci un pod. Aici simti natura pana in adancul sufletului. Sunt destul de putini turisti si te poti bucura de tot ce e in jurul tau. O sa ne dai dreptate dupa ce le vei vizita.

ancutza26, Dan&Ema, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂRezervația naturală Cheile Tișiței: