ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2017
ÎNSCRIS: 17.11.13
AUG-2017

O vacanta aproape perfecta

În această vară am ales, după multe căutări, resortul Mediterannean Village din Grecia. Este situat pe plajă dintre orașele Paralia și Katerini, la 90 km de Salonic.

Se poate ajunge cu mașina sau până la Salonic cu avionul sau mai nou cu trenul. De acolo și până la hotel se poate ajunge cu un taxi (am înțeles că este 100euro/cursă) sau mașină închiriată.

Personal am ales să merg cu mașina. Din București traseul trece prin Giurgiu - Ruse, apoi Byala, Sofia, Kulata, Salonic și în final (prin Paralia sau Korinos) ajungeti la destinatie după aproximativ 10 ore și 700 km.

La destinație am fost plăcut surprins de arhitectura hotelului (clădiri P+1) și de spatiile verzi frumos amenajate si intretinute.

Primirea gazdelor a fost bună. În comparație cu alte hoteluri de 5 stele aici nu am beneficiat de transportul bagajelor de la recepție la camera.

Ne-au fost repartizate camere la etajul 1, în corpul 2 de clădiri. Personal recomand corpul 1, 2 și poate 3. Sunt mai departe de zona restaurantului și piscinelor. De la restaurant inevitabil mirosea a mâncare iar la piscine mai tot timpul era gălăgie. Camerele corespund descrierii si pozelor de pe site-ul hotelului.

Clădirile sunt cu acces direct pe plajă. Acestea sunt foarte aproape (5-6 m) de un drum destul de circulat ce leaga stațiunile Paralia de Katerini. Astfel, zgomotul perceput in interiorul camerelor este deranjant.

Balconul generos, cu vedere la mare este piesa de rezistență. De altfel cred că toate camerele au vedere totală sau parțială la mare. La usa balconului nu era montata o plasa pentru insecte. Din această cauză nu se putea lăsa ușa deschisă/oscilobatantă și astfel, pe timpul nopții, în camera era destul de cald.

Parcarea este gratuită în interiorul resortului. Nu am avut probleme în a găsi loc de parcare.

Plaja este lata, curată și cu nisip fin. Apa este limpede, fără pietre dar cu ceva alge. Intrarea în apă este lină și undeva la 30-40 m în larg există un platou mare de nisip unde apa are cel mult 30 cm, ideal pentru copii însoțiți obligatoriu de părinți.

Pe plajă sunt delimitate două tipuri de zone. Una cu umbrele standard din stuf, înghesuite și una cu pavilioane din pânză. Chiar nu am înțeles de ce erau atât de apropiate (cele de stuf) în condițile în care plaja are o lățime de 30 m. Umbrelele erau gratuite, în schimb pentru fiecare foișor se percepea un tarif de 30 de euro/zi pentru cele de lângă plajă și 20 de euro/zi pentru cele din rândul 2. Cine dorea prosoape de plajă, acestea erau oferite, de la recepție, pentru o garanție de 20 euro/buc.

Pe plajă nu exista un control al clientilor din zona de umbrele ce aparține hotelului, motiv pentru care puteau fi ocupate de oricine venea din exteriorul resortului. Astfel, noi cei cazati in hotel, eram nevoiți să imparțim plaja de cele mai multe ori cu grupuri gălagioase sau necivilizate. Nu o data ne-am intrebat care este diferenta dintre noi, cei care am plătit pentru un resort de 5 stele și ceilalti care ocupau plaja în mod gratuit.

Și asta nu este totul. Oricine dorea în timpul zilei (10-18) putea ocupa aceste sezlonguri în schimbul unei consumatii simbolice de 3-4 euro (câteva persoane nu tot grupul!!!).

Au fost zile când am împărțit plaja cu un grup de aproximativ 10, să le spunem cetățeni, adulți și copii, sau în altă zi cu un grup numeros de dealeri de masini din târgurile autohtone. Am cerut explicații ospătăriței de la bar și aceasta ne-a comunicat că plaja este privată dar că și alte persoane din exterior pot ocupa aceste umbrele dacă sunt libere (!?) și dacă comandă produse de la bar.

Am înțeles, în sfârșit, că plaja este privată pentru hotel nu pentru turiștii cazați acolo obligați să suportăm gălăgia produsă de aceste persoane.

O altă problemă, care nu are legătură cu hotelul, a fost atmosfera de pe plajă. “Distracția”, dacă putem spune așa, a fost asigurată timp de câteva zile (până au plecat spre bucuria noastră) de două grupuri de cetățeni români care considerau plaja proprietate personală și se manifestau ca atare atât adulții cât și copiii. Strigau unii la alții de pe plajă în apă și invers mai ceva ca la Eforie.

După ce unii dintre adulți răgușeau treceau la etapa următoare – o partidă de table.

Și asta toată ziua spre disperarea celorlalți turiști (nemți, italieni, englezi și chiar bulgari) care se chinuiau în acest vacarm să citească, să navigheze pe tabletă/telefon sau să discute decent între ei.

Într-o zi au adus cu ei inclusiv o boxă portabilă, fiind probabal uimiți de faptul că pe plajă nu se asculta muzică așa cum se întâmplă pe litoralul românesc.

Mi-a fost rușine că sunt conațional cu acești oameni care probabil nu cunosc faptul că libertatea de a te manifesta în public se termină acolo unde începe libertatea celoralalți.

Plaja este ideală pentru familiile cu copii (cu mici excepții!?).

Piscinele sunt la standardele hotelului. Nu am ce să reproșez la acest capitol.

Mâncarea a fost foarte bună și diversificată chiar și pentru cei mai pretențioși iar băuturile aveau prețuri rezonabile.

La capitolul divertisment personal cred că mai au multe de făcut. Seara un band cânta un potpuriu de melodii internaționale, destul de vechi dar acceptabile prin alternanță cu muzică tip cafe concert. În tot sejurul nu am ascultat nicio melodie grecească (doar suntem în grecia, nu?) sau să revitalizeze atmosfera cu dansuri tradiționale așa cum se întâmplă în alte hoteluri.

Am înțeles că unii clienți mergeau în Paralia pentru divertisment. Nu am riscat. Poate și din cauza asemănării cu Satul de Vacanță din Mamaia.

În concluzie, recomand acest hotel, dar în viitor nu voi mai reveni. Alegerea pentru sejurul următor va fi cu siguranță un resort numai pentru adulți.

In 2016 am fost in Thassos la Royal Paradise Resort, unde a fost o atmosfera mult mai placuta, de accea il recomand si m-as intoarce acolo oricand.

Trimis de toby98 in 24.08.17 16:24:12
Validat / Publicat: 24.08.17 17:47:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toby98); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.00 EUR pe cameră

[24.08.17 17:46:27]

@toby98: Odată cu primul review încărcat, după o lungă perioadă de „chibițat„ pe margine — unul însă cu totul remarcabil, foarte bun! - să-i spunem și lui @toby98: bun-venit *cu adevărat* în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 09&ridAnt=81198

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

moniktm
    [03.09.17 17:17:02]

Trist ???? Noi am avut norocul de a nu trece prin asa ceva, insa unul din motivele pt care am ales doi ani consecutiv resortul este linistea si civilizatia de aici, nici nu am stiut ca este posibil ca pe plaja sa mai fie si altii, in afara de cei cazati aici. In acest caz, politica hotelului, de a permite accesul altor persoane, e un mare minus. Cat despre unii dintre turistii romani, nu stiu daca vreodata vom reusi sa ne civilizam...

moniktm
    Alte impresii din această RUBRICĂMediterranean Village Hotel: