ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2017
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 10.08.13
AUG-2017

Cazanele Dunarii - minunea ce merita vazuta!

Pentru ca mai aveam 3 zile libere si vroiam sa iesim un pic doar noi, fara copil pe care-l ador dar am ajuns sa cred ca pentru linistea ta trebuie sa ai momente numai cu partenerul, am hotarat sa mergem in zona Cazanelor Dunarii, unde auzisem ca e superb.

Ne-am trezit tarziu asa ca a inceput goana nebuna dupa cautarea unor locuri libere. Aveam nevoie de doua camere, ne-am vorbit cu o familie, prieteni buni, sa mergem impreuna! A fost o zi de sambata pierduta pe net si telefoane, daram iesit invingatori... am gasit cazare la Orsova la Pensiunea Damiro (rewiuuri foarte bune pt cazare, mai proaste pt mancaredar era important ca aveam unde sta).

Asa ca... miercuri dimineata am pornit de la Oradea. Un drum destul de lung, cam 350 de km dar superb in care ne-am convins inca o data ce tara frumoasa avem. Pe la pranz am ajuns. Eram deja incantati de pozitionarea pensiunii fix pe Dunare.

Impresie despre pensiune? Foarte buna!!! Detalii puteți citi aici, în review-ul dedicat cazării la Damiro

Despre Orsova... un oras uitat parca de DD in secolul trecut! Nimic deosebit, nu urat dar nici care sa te impresioneze!

Cazanele Dunarii! - fratilor cine merge in zona trebuie sa mearga sa le vada. Noi am ales varianta cu vaporasul nu cu salupa, la acelasi pret 50 ron. Cum pornesti simti ca nu mai ai aer vazand ceea ce vezi. Locuri superbe!!! Locuri pe care mai vrei sa le vezi!

Am fost niste norocosi... vaporul trebuia sa alimenteze un ditamai yachtul si excursia s-a prelungit cu aprox o ora dar nu ne-am suparat.

Ca bonus, capitanul, unul foarte bun ne-a bagat pana in Pestera Pancova cu vaporul de nu ne-a venit sa credem... am vazut Tabula Traiana, pe Decebal, Cazanele mari si mici, Eselnita, Dubova... toti faceam doar UAUUUUU!

Pe vapor puteai servi chestii, toate la 5 lei. Am ajuns la concluzia ca e mai fain cu vaporul decat cu salupa chiar daca nu te apropii atat de mult de obiectivele de vazut!!! Si... sigur mai mergem pe acolo!

Manastirea Sf Ana! Daca vreti liniste, daca vreti sa va simtiti mai aproape de DD acolo va e locul! Destul de multa lume, dar linistita, probabil toti simteau ceea ce am simtit si noi!!! Priveliste minunata!!! Linistea perfecta! Apropiere de Dumnezeu!

Dubova! - inca de pe vapor am zis ca mergem si cu masina. Drum superb, in dreapta munte, in stanga Dunarea. Mie personal mi-a placut mai mult decat Eselnita. Am mancat la Pensiunea Decebal, draguta, pozitionata perfect, cu peste adevarat de pe Dunare, la pret cam ca si la Orsova dar cu ospatari care se miscau un pic in reluare.

Sa nu uit sa va spun ca daca mergeti in zona trebuie neaparat sa mergeti si spre Drobeta si sa mancati la Taverna Sarbului. E mult mai scump (am platit pt 4 persoane cam 400 de ron) dar este exact ceea ce ceri unui restaurant situat pe Dunare: peste mult, in diferite forme si variante, o crema de icre de si acum salivez, servire ok. Iar drumul pana acolo...

Ca urmare, o incheiere perfecta a concediului si o recomandare de calatorie acolo!

Ar fi bine sa stim sa ne vindem, in sensul atragerii turistilor pt ca avem o tara minunata

Trimis de K Peter in 22.08.17 22:10:23
Validat / Publicat: 23.08.17 09:34:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII. A mai fost în/la: Turda, Litoral, Valea Prahovei

VIZUALIZĂRI: 4379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (K Peter); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [22.08.17 22:25:46] »

@K Peter, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Am ”duplicat” review-ul tău în 2 segmente, ”strâns” legate între ele prin linkuri.

Partea referitoare la cazare am mutat-o în rubrica Pensiunii Damiro - sunt MULT mai ușor de găsit, acolo, de către cei care vor căuta (în viitor) informații despre această cazare decât aici, ”pierdute” printre zeci de impresi (de călătorie) despre Clisură! - mai precis aici.

Și, după cum vezi, nu se pierde cu nimic din ”fluența” povestirii - cine dorește să citească ȘI info despre pensiuea Damiro, face click pe linkul de mai sus, merge acolo, le citește, apoi se întoarce și continuă ”povestea”...

Rugămintea mea

- să încerci să atașezi pozele despre cazare dincolo, la review-ul „de cazare”

- să editezi, eventual, notele astfel încât să reflecte distinct impresia ta despre cazare, respectiv despre zonă. (există link EDIT IMPRESII, cu roșu, sub fiecare dintre cele 2 reviews-uri; este disponibil permanent până la publicare și 30 de minute după)

roth [11.07.18 22:45:44] »

Si uite cum, maine in zori pornesc la drum spre aceste locuri minunate, Multam si vacante minunate.

roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Clisura Dunării: