ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2017
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
AUG-2017

Maui - the No Parking Any Time island

M-am intors de mai putin de o saptamana din Maui unde am stat 11 zile pline.

Nu o sa fac o descriere detaliata pentru ca ce roman cu scaun la cap da roata la jumatate din glob ca sa ajunga in Hawaii?!! Ca nu degeaba avem zicala aceea cu “doar nu mergi la Honolulu! ”

Un sejur de 1 saptamana pt 2 persoane te va costa in jur de 6-7 mii $: avion (din SUA sau Canada nu din Romania), cazare (apartament de inchiriat nu hotel), masina de inchiriat, mese. Preturile cele mai rezonbile sunt la cazare. Mancarea la restaurant te rupe iar inchiriatul masinii va fi probabil aprox. 50-60/zi cu asigurare.

Din pacate ca est European, daca ai mai apucat si vremurile socialiste, te simti in Maui ca la puscarie. Din 10 in 10 metri exista un panou care iti spune ce nu trebuie sa faci. Ori cum cele mai numeroase si exasperante sunt cele care-ti interzic sa parchezi acolo unde ai vrea sa te dai jos din masina ca sa mergi la plaja sau sa faci o poza (NO PARKING ANY TIME). Si pt. ca toti turistii care vin in Maui inchiriza masini evident ca parcarile publice sunt neincapatoare si daca ai noroc poti sa-ti parchezi masina in parcarile cu plata, unde poate fi si 3$/jumatate de ora sau in caz fericit 15$/jumatate de zi.

Un alt lucru incredibil este ca in Maui toate plajele sunt publice cee ace inseamna ca sunt interzise activitatile comerciale, ceea ce pe scurt inseamna ca nu exista sezlonguri si umbrele de inchiriat pe plaja. Ca urmare toti turistii isi cara in spate scaunele pliante si umbrella, uneori pe distante apreciabile 500-1000m in functie de locul in care ai putut sa-ti parchezi masina.

La restaurant ultima comanda pentru mancare se da la ora 21.00 pt ca la ora 22.00 se inchid. Mai raman deschise putine baruri pana la 24.00, dar oricum la ora 23.00 toata insula doarme.

Vantul bate aproape non-stop cu intensificari semnificative dupa pranz, cand marea se monteaza semnificativ.

Plajele turistice sunt cele de pe coasta de vest. Plajele pt sporturi extreme (surf, kaiting, windsurf) sunt pe coasta de nord. In ciuda zecilor de mii de turisti nu exista plaje supra agglomerate, indifferent cat de lunga sau lata este fasia de nisip.

Nu exista decat foarte rar toalete publice si cosurile de gunoi sunt la fel de rare. Plajele cele mai amenajate au cate un dus la iesire de pe plaja unde trebuie sa ti permanent apasat un buton ca sa curga apa.

In concluzie nu va recomand sa mergeti in Maui decat daca va plateste altcineva sejurul (ca in cazul nostru) si asta in ciuda peisajelor extraordinare si a minunilor pe care le vezi sub apa atunci cand faci snorkeling.

Trimis de ebirsan in 20.08.17 08:49:42
Validat / Publicat: 20.08.17 09:55:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.08.17 10:12:53]

[20.08.17 10:45:07]

Pentru ca articolul este de mare interes nu ne-ati putea povesti mai multe? Am inteles ce nu ai voie sa faci, dar niste poze cu ceva frumos, in afara de avertizari, nu aveti si pentru noi?

Oamenii cum sint? Periculosi? Vazui o scena a unei crime. Cine si-a gasit sfirsitul pe acolo?

Mincare, piata de fructe?

[21.08.17 19:20:57]

@adri-nico: dezamagirea privind lipsa de respect (din partea autoritatilor locale si a localnicilor) fata de turistii care lasa in insula zeci de milioane de $ a fost la fel de mare ca si incantarea pentru peisaje si (pt. mine personal) satisfactia pe care ti-o da snorkelingul (activitate zilnica practicata de 80% din turistii care vin aici).

Singura scuza pe care o gasesc pt aceasta atitudine este ca aici sezonul tine 12 luni si localnicii ajung sa fie agasati de numarul permanent f. mare de turisti, mai ales ca majoritatea drumurilor sunt inguste si se creeaza ambuteiaje frecvent.

Nu suntem gurmanzi si amatori de senzatii gastronomice si (mai rau) nu ne dam in vant dupa peste si fructe de mare. Ca urmare pt noi in insula cele mai bune au fost cocktail-urile (preturi normale 12$-14$ sau 1/2 in happy hour care aci tine vreo 6 ore). Cu mancarea in schimbam avut reale probleme pt a gasi ceva care sa fie mai pe gustul nostru. Daca-ti permiti sa mananci numai steak-uri (30-45$/portie) e ok, dar si aici te poti trezi cu niste sosuri f. ciudate la gust pe friptura.

Cu fructele e cel mai bine. Ananas, banane si nuca de cocos la tot pasul (magazine, tarabe) dar preturile nu sunt derizorii (12-15$ o nuca de cocos mare proaspata, la care-i bei doar laptele).

Benzina e cel mai ieftin lucru (comparativ cu noi), la fel ca in toata America de Nord.

Temperatura nu a depasit +32C, cu minime noaptea de +24C, dar vantul bate tare si foarte tare mai ales ziua asa ca e suportabil (daca ai A/C in dormitoare). Legat de A/C in marea majoritate a cazurilor, la apartamentele de inchiriat (aparthotel) care constituie majoritatea spatiilor de cazare, A/C este in living iar in dormitoare sunt ventilatoare (de regula la lustrele din tavan).

Din magazine si mai ales mall-uri este exclus sa faci cumparaturi. De altfel nu exista nici reduceri. Daca vreti neaparat shopping cel mai bine este sa incercati in mall-urile din capitala insulei (Kahului) care au totusi preturi pt localnici.

Obligatoriu daca ajungi in Maui este:

- sa vezi un rasarit (sau mai comod un apus) de sus de pe vulcan (Haleakala 3000 m)

- sa parcurgi Road to Hana (fie pe ruta Kahului-Hana-retur, fie turul complet cu intoarcere prin sudul insulei, asa cum am facut noi). Pana la Hana sunt doar 85 km (190 km tur complet) dar datorita multitudinii de obiective naturale mentionate in ghiduri pe care vrei sa le vezi pana la Hana poti face 6-10 ore. Turul complet noi l-am facut in 12 ore, evident sarind peste 1/3 din obiective si fara nici un hike (drumetie colaterala).

Fiind din Constanta pot spune ca nu merita sa bati drumul pana in Maui doar pt soare si plaja. Daca nu esti fan snorkeling (sau surf, kite, windsurf) plajele nu au nimic special legat de nisip si intrare lina in apa.

In august soarele apune in jur de ora 19.00 si in 1/2 ora este intuneric. Poate fi o explicatie pt. faptul ca la ora 23.00 insula doarme.

Clima este semnificativ diferita in functie de coasta. Cel mai cald este pe coasta de vest, unde sunt statiunile. Pe coasta de nord este mai racoare pt ca vanturile sunt mai puternice iar pe coasta de est ploua aproape zilnic vegetatia fiind de jungla.

Avand in vedere numarul mic de turisti romani care ajung aici m-am gandit ca este mai util sa scriu review-urile despre plaje (mai bine spus despre snorkeling) si sa postez pozele pe TripAdvisor si pe Google Maps.

[21.08.17 20:05:37]

@ebirsan: Foarte complex raspunsul tau! Multumesc mult!

[23.08.17 01:40:07]

Am uitat sa adaog un lucru esential. Plajele fiind publice nu [am] dus lipsa numai de sezlonguri si umbrele de inchiriat ci si de beachbaruri sau ceva similar).

Ca urmare toti turistii care nu stau in resorturi (majoritatea covarsitoare) isi transporta in spate scaunele pliante si in maini au umbrela si lada frigorifica cu apa, suc, bere, mancare etc.

Fara lada frigorifica nu ai cum sa rezisti pe plaja mai mult de 2 ore, dupa care ar trebui sa te urci in masina si sa mergi cativa km pana unde gasesti ceva de baut.

Cel mai destept lucru pe care l-am descoperit in Maui a fost scaunul pliant tip Tommy Bahama. Foarte usoare, foarte comode, cu bretele pt a fi carate in spate si cu buzunare mari cu fermoar pe spatar in care mai poti baga diferite lucruri (plus buzunar de sticla, pahar pe cotiera).

Scaune, umbrele, lada frigorifica se inchiriaza acolo de unde se inchiriaza si echipamentul complet de snorkeling.

[23.08.17 08:06:49]

@ebirsan: Nu m-as vedea trambalindu-ma cu atitea dupa mine... un simplu cearceaf si o sticla cu apa congelata mi-ar fi fost suficiente. si rezistam vreo 3-4 ore, ca oricum, nu prea stau eu locului vreodata... mai mult de 2-3 ore.

Oricum, pentru cei care au de gind sa calatoreasca in zona, articolul este foarte folositor. Pentru mine mi se pare o zona cu batai de cap.

Astept sa ne scrieti si despre excursii mai pe larg, imi plac zonele exotice.

Cine si cu ce ocazie v-a facut cadoul?

[24.08.17 18:39:16]

Am fost impreuna cu fiul nostru care lucreaza in Canada.

Cred ca pt cei dispusi sa mearga in zone exotice cu plaja si mare si au bani suficienti Bali, Seychelles, pot fi destinatii mai atractive si unde sa te simti cu adevarat binevenit, chiar daca e doar o aparenta.

[24.09.17 13:16:36]

@ebirsan: Cred ca un cadou trebuie apreciat intotdeauna ceea ce tu ai facut, dar ai si mentionat dezavantajele unei astfel de excursii. Mi-ar placea sa ne povestesti si ceea ce ai facut pe acolo si ce ai vazut asa ca mai astept sa citesc.

Pana atunci insa felicitari, votat cu mare placere.

[28.09.17 11:24:59]

@mishu: snorkeling, snorkeling si iar snorkeling

goo.gl/photos/ie52tCqNEAC2Kif36

descrierea plajelor d. p. v. snorkeling pe trip Advisor si Google Maps