ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 19.08.17
JUL-2017

Dragut, dar nu m-as mai duce :)

Am fost in acest an in Grecia (Creta) pentru prima data. Am ales demipensiune pentru ca ne-am dat seama ca anul trecut ne-am cam inbiubat in Turcia la UAI si ne-am spus ca incercam sa vedem daca e suficient. Si a fost suficient pentru noi. Singurul mic neajuns este lipsa bauturilor de orice fel la cina, dar nu e chiar atat de neplacut (le poti comanda contra cost - preturile incep de la 2,5 Euro un pahar de apa).

Mancarea este destul de multa, din suficiente feluri. Nu ai cum sa nu gasesti cel putin un fel de mancare care sa iti placa. Gusturile sunt diferite, ce nu imi placea mie ii placea sotului meu si invers, deci, mancarea este in general buna si foarte buna. In fiecare zi au schimbat carnea (a fost miel, vitel, pui, curcan, peste, porc), cel putin cate doua feluri, au si garnituri ce le schimba (singura constanta au fost cartofii prajiti si pastele pe care nu le-am incercat). Sunt multe salate, si sosuri din iaurt foarte bune. Si deserturi se pot alege din belsug. Nu e belsugul din Turcia, dar nici numarul oaspetilor de la hotel nu e acelasi (in Turcia eram vreo 800-1000 iar aici sunt 200-300).

Camera de hotel este acceptabila, nu arata de 4 stele (am fost si la un alt hotel de 4* din Creta - in Falasarna - ce arata mult mai bine), dar e destul de curat. Baia este amenajata intr-un spatiu destul de mic. Balconul este ok, camera avand vedere la mare, a dat chiar spre aleea pe unde se intra in holul hotelului si nu prea am avut intimitate.

Va recomandam, daca doriti camera cu vedere la mare, sa cereti directorului hotelului o camera la etajul 3 (desi in poze sa vad doar doua, la ei parterul e etajul 1 defapt), orice numar de la 337-340, noi am stat la 241. Sunt camere pe langa colt, de unde se vede perfect marea si cred ca si apusul.

Se facea curat zilnic si s-au schimbat si asternuturile si prosoapele, mai putin ultima zi. Este si aer conditionat care funcioneaza bine, si este si WI-FI free. Ar putea schimba perdeaua dusului pe care daca o trageam mai tare aveam impresia ca va pica pe mine. De asemenea nu sunt plase de insecte si ne-au cam piscat tantarii.

Despre plaja pot spune ca e destul de mica si inghesuita, cu sezolonguri (6 euro 2 sezolonguri si o umbrela) dar si cu loc de pus prosopul. Noi am preferat o plaja mai ingusta si mai putin populata din stanga hotelului. Noi am prins apa destul de rece, cu valuri mari primele zile, apoi spre final s-a linistit si s-a incalzit putin si am inotat si noi in apa cristalina, turcoaz si cu mici pestisori.

Sunt multe magazine in jur de unde se pot cumpara suveniruri de toate felurile destul de ieftine. De asemenea am putut sa cumparam si apa (1,5 l cu 50 centi), snack-uri, suc etc, de la magazinul de langa hotel.

Serile puneau aceeasi muzica pentru copii, carora le placea programul artistic, si apoi aveau tentative de show la care nu am participat. Pot doar sa spun ca ne-am saturat de atata Coco Jumbo, Bomba, Ai se eu te pego, si altele din aceeasi gama seara de seara.

Am fost inspirati totusi si ne-am planificat o excursie de doua zile cu o masina inchiriata pe ruta Heraklion-Rethimno-Chania-Falasarna-Elafonosi-Chania-Matala-Heraklion care a fost minunata, dar despre asta, eventual in alt articol.

Trimis de lianacioban in 19.08.17 21:09:01
Validat / Publicat: 19.08.17 21:42:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianacioban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 vedere din camera

lianaciobanAUTOR REVIEW
[21.08.17 12:38:54]

Imi doream neaparat o completare la acest review, tocmai ca sa nu se inteleaga gresit.

Hotelul cu tot ce ofera e ok, ceea ce m-a facut sa spun ca nu as mai alege aceasta destinatie este locatia: plaja mica, ingusta si inghesuita si apa care poate avea valuri mari, si destul de rece pentru a doua jumatate a lunii iulie, dar si asta depinde de vreme.

lianacioban
Alte impresii din această RUBRICĂAstir Beach Hotel [Gouves]: