ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 11.08.16
AUG-2017

Hai sa mergem in Sarti

Oameni buni, poate ar fi trebuit sa incep cu Sarti... numele provine de la nu stiu ce denumire de pe timpul romanilor bla bla... Poate trebuia sa spun ca Ksamil e un mic satuc de pescari, infiintat oficial in 1966 (anul nasterii mele), e patrimoniu UNESCO si desi apartine de Sarande (se pronunta Saranda si inseamna 40), face parte din regiunea protejata Butrint... NU, nu voi face astea, gogal e imens, s-a mai scris si eu nu sunt poet prin structura! Eu voi fi intotdeauna strict si punctual, cu informatii care ar ajuta un neofit ca mine!

Am mai spus, prima data in Grecia, deci pentru ca drumul era relativ scurt am plecat de la Vila Ampelos (vezi impresii) ce am servit micul dejun, undeva in jur de ora 10 (selfie-uri, cu gazdele, nu le voi pune sigur, pupaturi etc).

Drumul mai merge nitel pe autostrada pana in Nea Moudania, de acolo se iese spre Nikiti, drum ok, se circula normal pe o banda.

La intrarea in Nikiti coada pe vreo 5 km, obositor rau... Ne oprim la Masoutis (lant grrecesc de marketuri) despre care auzisem numai lucruri bune; noi fusesem in Masoutis si in Mediterranean Cosmos. Preturi specifice Greciei, cumparam cate ceva, la 300 m pe partea stg un Lidl; nu am gasit loc de parcare in el atat de full era (basmele citite de mine pe forumuri imi insuflasera ideea ca sunt boicotate de greci si sunt pustii); deci nu, era cu toate casele deschise, in jur de ora 12, full! Si erau destui greci inauntru desi grosul erau turisti...

In jur de 13.30 eram in Sarti, gasim usor cazarea (voi scrie review separat), in jumate de ora totul e rezolvat.

Hai sa facem ceva plaja in Sarti si sa inspectam, undeva dupa orele 15: plaja ultralunga si ultralarga, nu e posibil ca cineva sa nu gaseasca loc pentru cearsaf, scaunel, umbrela, rogojina, pled, plapuma etc dupa cheful si gustul fiecaruia.

Privelistea este bestiala dar toata lumea stie asta deja: sa ai muntele Athos in fata si sa te balacesti, pff... in partea mediana apa mizerabila cu un soi de alge dar nu ca la noi, ceva maro care nu miroseau; in capete apa impecabila, in Sarti vechi (nord), intrare mai abrupta desi devine imediat lina, in Sarti Nou (sud), intrare lina, portiune preferata de familiile cu copii!

Sarti: gasesti orice, sunt vreo 10 supermarketuri, poate mai multe chiar; seara pietonalul e chiar pietonal si devine furnicar, promenada e fantastica, lume pestrita cu pondere a maghiarilor de peste 50%, 2 podete in lucru (se prelungeste traseul masinilor undeva sus spre cruce), multe taverne, baruri, foods, ma rog... dupa gustul fiecaruia.

Greci amabili, turisti amabili, totul sa te simti ok! In acelasi timp,

Sarti e o statiune linistita, mai ok din acest punct de vedere decat Vourvorou (care e mult mai linistita, am vrut sa spun!); fiul meu (19 ani) a facut un experiment in una din nopti, s-a dus la Night Club nu-stiu-cum: inauntru erau vreo 10 insi, muzica duduia, dar toti erau cu ochii in mobile si tablete! Daca as spune ca e o generatie ratacita as gresi, deci n-o s-o spun desi am spus-o! :)

Avand 4 nopti doar in Sarti, practic 3 zile, eu, tip foarte calculat, facusem un plan: ziua 1 - plaje din sud (cat se poate); ziua 2 - plaje din nord (sunt mai multe, dar macar cateva sa fi fost...) si ziua 3 reglam eu ceva. A iesit altfel: o sa vedeti la croaziere.

Iubesc Grecia (deja o iubesc, ma rog) si recomand Sarti oricarui om de pe planeta asta!

Trimis de cristic66 in 19.08.17 19:43:16
Validat / Publicat: 19.08.17 20:24:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristic66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Mica plaja langa Sarti, se ajungea usor (Achlada cred)...

webmaster95 [19.08.17 20:24:17] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sarti, SARTI [Sithonia]" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti:

• pagină generată în 0.044656991958618 sec